Skocz do zawartości
pepe06

Ryzen 3600 - B450 Gaming Plus Max - wysokie obroty wentylatora CPU bez powodu

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam nie narzekam, wszystko działa jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba już rzadko kto ma problemy z uruchamianiem komputera na nowszych BIOS-ach. Jedynym większym problemem jest podkręcanie RAM tak naprawdę, ale 95 % ludzi tego nie robi lub ewentualnie zadowala się xmp, który działa bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zastanawiam się czy nie zwrócić go i wziąć i5 9600K. Komp służy mi głównie do gier, żadnych obróbek wideo itp. I5 spisze się lepiej? Jak myślicie?

 

Albo wróć na starszego Ryzena czy to 2600X czy 2700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten kijek będzie stabilny i będzie włączał się za każdom razomszczerbaty.gif.

 

Moje włącza się za każdom razem, pewno coś sie popsuło ?

 

Zastanawiam się czy nie zwrócić go i wziąć i5 9600K. Komp służy mi głównie do gier, żadnych obróbek wideo itp. I5 spisze się lepiej? Jak myślicie?

 

Albo ustaw profil wentyli tak żeby nie wyły. W biosie krzywą z opoźnieniami. Zrobiłeś prawda?

 

Bo wiesz ja jak miałem intela, to standardowy profil wył w IDLE i pod obciążeniem. Takie krzywe wentyli były fabryczne i też trzeba było sobie je przestawiać. Więc może lepiej konsolę xboxa albo psa ?

 

Albo wróć na starszego Ryzena czy to 2600X czy 2700.

 

 

Noo najlepiej, kupić słabszy procesor bo krzywą wentyli w biosie za trudno przestawić? CO to za pomysł ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórym najpierw trzeba by wytłumaczyć co to jest ten BIOS :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ryzen 5 3600 z fortis 3 i b450 gaming plus max i działa mi bezproblemowo. Żadnych dziwnych odgłosów, temp. w spoczynku 44*C. XMP bez problemu również. Update robiłem chipsetu i potem update biosu na wersję stabilną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pod obciążeniem ile masz pewnie ponad 80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa @nozyczkowego - u mnie podobnie, na płycie w wersji MAX wszystko ok a siedzę na nowym BETA BIOSie z Agesa 1.0.0.3 ABB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pod obciążeniem ile masz pewnie ponad 80

 

Jak mam to sprawdzić? Occt? Przy AC Origins mam ok. 65*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może wersja MAX ma lepiej dopracowany BIOS, pełny. Płyta jaką ja mam, nie pozwala wgrać softu większego niż 16MB dlatego na starsze płyty stworzono wykastrowany BIOS, taki który pozwoli uruchomić Ryzeny 3000. Ale problemu z niczym nie mam, oprócz tych skoków napięć nawet podczas uruchomienia przeglądarki gdzie temperatura skacze nawet do 67 stopni. Wentyl zawyje i spada temp do około 38. A to nie jest dowód na to że nie rozumiem czym jest BIOS jak to ktoś wyżej napisał. Potrafie wiele rzeczy sam zrobić, ale tu akurat wina leży wyżej.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być occt a najlepiej cinebench.. Ja mam 75 na o wiele lepszym chodzeniu a Fortis to taki średniak niestety co daje lut w tym procki jak temp są słabo odprowadzane bo chłodzenie zimne jak lód..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Ale problemu z niczym nie mam, oprócz tych skoków napięć nawet podczas uruchomienia przeglądarki gdzie temperatura skacze nawet do 67 stopni. Wentyl zawyje i spada temp do około 38. A to nie jest dowód na to że nie rozumiem czym jest BIOS jak to ktoś wyżej napisał. Potrafie wiele rzeczy sam zrobić, ale tu akurat wina leży wyżej.

 

Serio dalej nie ustawiłeś sobie krzywej wentylatora i opóźnień startu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, bo to jest jak dla mnie półsrodek. Z jakiegoś powodu te temperatury tak skaczą. A spowolnienie wentylatora tylko stłumi hałas ale temperatur nie zmieni. Chyba że się myle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś w punkt. Temperatury się nie zmienią ale będziesz miał ciszę. A teraz na własne życzenie masz hałas w budzie, bo lecisz na fabrycznych nastawach wentylatora z płyty. A te fabryczne nastawy nie uwzględniają kompletnie nic.

 

I to nie jest półśrodek. Samochodem jak jeździsz to też tylko na pierwszym biegu w manualu? Poprzednie auto miałeś z automatem i na D jeździło samo, a te nowe w manualu strasznie wyje jak jedziesz przez miasto :E

 

 

Możesz zrobić inaczej, daj wentyle na full speed to już więcej nie będą się rozpędzać w IDLE. Ale to też temperatury nie zmieni. Pojemność termiczna radiatora jest tak duża, że proc w Idle nie będzie w stanie wpłynąć na jego temperaturę nie zależnie od ustawień na wentylach.

 

Prawidłowa praca wentylatora na radiatorze powinna zależeć od temperatury radiatora a nie od temperatury rdzenia procesora. Ewentualnie mogła by uwzględniać obie wartości. Niestety dzisiaj standardem jest czujnik tylko z CPU. I standardowo radiator zimny, rdzeń gorący a wentyle wyją bez sensu.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za przybliżenie tematu. Ok gdybym chciał ustawić te krzywe, to jakie wartości proponujesz? Mam w BIOSie 4 linijki w których jest wartość temperatur od levelu 1 do 4 i 4 linijki z prędkością wentylatora również od level 1 do 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie co tam można ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuu, te wentylatory są tak ustawione, że muszą po prostu wyć co chwilę. Musisz sam odrobinę pokombinować. Możesz zacząć od tych wartości, a potem zmodyfikować w zależności od tego jak wrażliwe masz uszy i jak głośny jest Twój wentylator i jakie temperatury maksymalne osiąga procesor w Twojej obudowie:

 

Włącz opcję PWM i ustaw sobie np. coś takiego

CPU 1 Fan Temperature - 60

CPU 2 Fan Temperature - 70

CPU 3 Fan Temperature - 77

CPU 4 Fan Temperature - 83

 

CPU 1 Fan Speed - 40

CPU 2 Fan Speed - 60

CPU 3 Fan Speed - 70

CPU 4 Fan Speed - 85

 

CPU 1 Fan Temperature wiąże się z CPU 1 Fan Speed (czyli 60 stopni - 40 % obrotów wentylatora CPU) i tak analogicznie z pozostałymi wierszami.

 

 

Kombinuj. Poobserwuj temperatury i koryguj. Najlepiej zapuść test na Power Supply w OCCT i obserwuj i słuchaj. Jeżeli wentylatory przy niższej temperaturze będą dla Ciebie za głośne, to robisz korektę. Jeżeli temperatury będą za wysokie według Ciebie, a hałas wentylatora CPU znośny, to musisz dać większe obroty przy wyższych temperaturach. To nie jest nic skomplikowanego. Pół godziny kombinowania i będziesz miał wszystko ustawione.

 

Podobnie możesz kombinować z pozostałymi wentylatorami, jeżeli zbytnio hałasują. Przestawiasz je w tryb PWM i ustawiasz ręcznie.

 

@down

 

Prawda. Masz absolutną rację.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego mówisz mu by włączył tryb PWM skoro nie wiesz jakie ma wentyle, jeśli są to 3 pin to niech włączy tryb DC, do tego ja proponuję od siebie włączyć Smart Fan Control.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera to tylko jeden wentyl, a pozostałe w obudowie? No właśnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obudowie mam 3 wentyle ale one kręcą się z taką samą prędkością. Dodatkowo na obudowie mam 2 stopnie prędkości dla nich i cały czas działają na wolniejszym, także są bezgłośne wogóle.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieliście racje. Ustawiłem krzywą i błoga cisza. Temperatury skaczą do 60 i same spadają bez udziału wentylatora, więc jego odpalanie było bezpodstawne. Cisza w końcu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz opcję PWM i ustaw sobie np. coś takiego

CPU 1 Fan Temperature - 60

CPU 2 Fan Temperature - 70

CPU 3 Fan Temperature - 77

CPU 4 Fan Temperature - 83

 

CPU 1 Fan Speed - 40

CPU 2 Fan Speed - 60

CPU 3 Fan Speed - 70

CPU 4 Fan Speed - 85

 

U siebie mam tak:

 

CPU 1 Fan Temperature - 30

CPU 2 Fan Temperature - 50

CPU 3 Fan Temperature - 65

CPU 4 Fan Temperature - 75

 

CPU 1 Fan Speed - 35% / 450

CPU 2 Fan Speed - 35% / 450

CPU 3 Fan Speed - 50% / 600

CPU 4 Fan Speed - 100% / 1200

 

+1s opóźnienia

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było z głowy, niekoniecznie tak jak sam mam ustawione (będę też na pewno u siebie korygował). Każdy ma inną obudowę, inne wentylatory, inne warunki termiczne panujące w obudowie, mniej lub bardziej korzystne dla przepływu powietrza umiejscowienie komputera. U mnie np. procek dobija podczas gry na ultra w BF1 do 81 stopni, więc siłą rzeczy nie ustawię wentylatora tak, by mi już przy 75 stopniach wył jak potępieniec. W sumie dla mnie i tak większym problemem jest to, ze mam słabo wentylowaną budę tylko z dwoma wentylatorami, zamkniętą trochę we wnęce biurkowej i z tego względu te dwa wentylatory muszą pracować mocniej niż chciałbym by pracowały.

 

Mieliście racje. Ustawiłem krzywą i błoga cisza. Temperatury skaczą do 60 i same spadają bez udziału wentylatora, więc jego odpalanie było bezpodstawne. Cisza w końcu ;)

 

I po to właśnie jest forum, by pomagać ;)

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...