Skocz do zawartości
ztx

Mruganie ekranu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakładałem już o tym temat, ale w innym dziale, tam poproszę moda o usunięcie, bo sądząc po tytułach tematów w tym dziale ten jest bardziej odpowiedni.

Skopiuje treść moich postów z poprzedniego tematu.

 

Post #1

Mam problem z którąś częścią lub ustawieniami w komputerze.

 

Nim zacząłem pisać temat sprawdziłem różne rzeczy. Od UEFI do ustawień w Windowsie.

 

Procesor i5 2500 bez K

GPU Asus RX570

MOBO P8P67 EVO

RAM Goodram 2x4GB 1333mhz

Dysk SSD Goodram IRDM 120GB na system

Dysk Samsung F1 500GB (ma ponad 10 lat)

Zasilacz Silver Power 500W 80+ (też ponad 10 lat)

Monitor Iyama G2530HSU

Problem polega na tym, że w grze (Heroes of the Storm) na każdych ustawieniach z włączoną synchronizacją obraz czasem tnie.

Po zainstalowaniu MSI AB i monitorowaniu zachowania CPU i GPU podczas gry okazało się, że nie rwie z powodu spadku klatek, a z powodu wzrostu.

Czyli np. ustawiłem 60hz (już różne rzeczy robiłem, 60hz, 75hz, wyłączałem FreeSync itp.) i przy 60fps było dobrze, ale czasem skakało np. do 70fps i wtedy pojawiały się ścinki.

Po wyłączeniu synchronizacji problem w miarę ustał (100+ FPS, ale wydaje mi się, że nie jest to w pełni płynne).

W 3D Mark w teście grafiki było 75FPS cały czas, a też wydawało mi się to jednak nie do końca płynne. Przy zmianie sceny gdzie wyświetlane było ~50FPS wydawało mi się to bardziej płynne.

 

Przy grze MU Online (gram w okienku) obraz potrafi zadrżeć lub mignąć na ułamek sekundy na czarno z artefaktami.

W trakcie pisania posta obraz mignął na czarno bez artefaktów kilka razy.

Podczas gry pełnoekranowej (Elder Scrolls Online, CS GO, HotS) mignięcia oraz artefakty nie występują.

 

Na poprzednim monitorze (stary Acer, jeden z pierwszych płaskich panoramicznych, około 15 letni) i starej grafice (HD5850) nic takiego nie występowało.

Grafikę i monitor zmieniłem na raz, ponieważ nie miałem kabla żeby podłączyć RXa do starego monitora (monitor był już zamówiony, ale grafika przyszła parę dni wcześniej więc też się nie śpieszyłem żeby koniecznie podpiąć ją pod stary monitor).

 

Do tego dziwną sprawą jest to, że mój procesor powinien mieć 3.3Ghz, 3.7 w trybie turbo, a MSI AB pokazuje, że maksymalne taktowanie podczas gry wynosi 4224Mhz, a w miarę stałe to 4108Ghz (skacze od 4Ghz do 4.1Ghz podczas gry).

 

Najgorsze są te mignięcia obrazu, bo nie wiem czy mi się zaraz coś nie popsuje i zostanę bez opcji wyświetlania obrazu, co raczej do używania komputera jest potrzebne.

 

Sterowniki ze starej grafiki odinstalowałem przez DDU, do nowej grafiki testowałem kilka sterowników już, cały czas to samo. W biosie zmieniałem i na tryb normalny, i na turbo z powrotem (czytałem, że czasem Intelowskie turbo lubi wariować).

Zmieniłem w Windowsie na tryb wysokiej wydajności, zrobiłem UV karcie, dałem lekko taktowanie pamięci w górę.

Robiłem praktycznie wszystko, została ostateczność taka jak reinstall systemu (chociaż pewnie coś przeoczyłem).

 

Arty i mignięcia wskazują na jakiś błąd grafiki, ale raczej objawiałoby to się w grze pod obciążeniem niż podczas pisania posta czy przeglądania internetu.

 

Co o tym myślicie?

 

Dzięki tym co doczytali tę ścianę do końca :D

Miłego dnia!

 

Post #2

(w odpowiedzi na zablokowanie klatek w sterowniku AMD)

Też to robiłem, ostatecznie zniosłem ograniczenie, bo przy tym ustawieniu jest najlepsza płynność.

Zamieniałem też kable HDMI, w wolnej chwili podepnę jeszcze PC do TV, może coś się gryzie z monitorem?

Najbardziej mnie martwi to mruganie ekranu, bo to jednak dość dziwne.

 

Post #3

Jak wnioskuje u mnie za to odpowiada optymalizacja gry (hots).

Na innych grach obraz jest idealnie płynny na najwyższych detalach.

 

Problem mrugniec obrazu jednak dalej mnie drażni, tak jak mówię, podczas gry jest dobrze, na pulpicie czy w przeglądarce potrafi mignac na ułamek sekundy.

 

Wczoraj przy grze wyłączył mi się obraz na około 2 sekundy (czarny ekran), po czy wrócił i dalej było normalnie.

 

Taktowania rdzenia i pamięci karty są trzymane, temperatura troszkę ponad 60 stopni, najczęściej wyświetla 62 stopnie (podczas gry), około 40 czy mniej (Nie monitorowalem specjalnie, nie pamiętam ile dokładnie ma, ale się nie grzeje) w IDLE (karta normalnie zrzuca takowania).

 

Nie wiem dalej co jest z tym. Gdyby cokolwiek było uszkodzone gry byłyby niegrywalne i sypały BSODami czy artefaktami, a tu nic.

Zauważyłem też, że raczej pulpit lubi mrygać po wyłączeniu gry, raczej przed rozgrywką jak przeglądam kilkadziesiąt minut internet nic takiego nie występuje.

 

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...