Skocz do zawartości
oldpcet

NAS do biura

Rekomendowane odpowiedzi

Kopiować bede bazy danych o lacznej wielkosci 20GB - codzienna kopia przez miesiac. Myslalem o 2x Seagate Ironwolf 6TB plus QNAP TS-351-4G

albo

1x Seagate IronWolf 6TB plus QNAP TS-451+4G i wtedy kiedys go rozbudować o 1 dysk.

To ma byc serwer kopii, oczywiscie w pierwszym przypadku zrobilbym i tak go w RAID1 w drugim niemialbym takiej opcji. Ogranicza mnie budzet. Czy warto kombinowac z tym 451 czy zostac przy rozwiazaniu 351 (na moje potrzeby).? W biurze mam siec 1Gb/s. Na forum benchmarka pisza http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/qnap-ts-351-test.html ze port jest rozczarowaniem. Nie bardzo to rozumiem. W moim przypadku to chyba i tak bez znaczenia bo większej przepustowosci jak 1gb/s nie mam bo mam tylko taki switch. Zaleta dla mnie jest to ze ma wypust blokady kensington lock. A w tym 451 sa 2 porty gigabitowe wiec i tak 2 jednoczesnie nie bede używał - to moj 1 nas wiec nie wiem kiedy drugi mialby sie przydac? Gdybym np. kopiowal z 2 serwerów jednoczesnie na NAS?

Ja bede kopiowal bazy z Linuxa ze Slackware na NASa. Moglby ktos sie tez podzielic instrukcja jak to zrobic z Linuxa na Nas?

 

A wy Co doradzacie z tym zakupem?

Edytowane przez oldpcet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwery mają często po 2 karty sieciowe więc można z nich zrobić mostek, to samo w NASie i masz połączenie 2Gbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wy Co doradzacie z tym zakupem?

Po pierwsze zastanów się czy nie lepiej dołożyć jeden dysk na kompie w serwerze. Dlaczego? Bo będzie szybciej. Potem dopiero robić kolejną kopię na NAS.

Po drugie zamiast NASa możesz użyć po prostu komputer, może być nawet z linuksem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwery mają często po 2 karty sieciowe więc można z nich zrobić mostek, to samo w NASie i masz połączenie 2Gbps.

No raczej masz 2x 1Gb. Tak samo jak procesor co ma 2GHz i 4 rdzenie nie ma 8GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zastanów się czy nie lepiej dołożyć jeden dysk na kompie w serwerze. Dlaczego? Bo będzie szybciej. Potem dopiero robić kolejną kopię na NAS.

Po drugie zamiast NASa możesz użyć po prostu komputer, może być nawet z linuksem.

 

Dzieki za odpowiedzi - wszystkim. Na start z NASem zdecyduje sie na ten 351 - mysle ze 20-30GB danych to skopiuje mi w kilka minut.

 

Tak, mam juz kopie na drugi serwer. Ale NAS chcialbym dac w innym pomieszczeniu - nie zdecyduje się na zwykłego kompa. Chcialem skorzystać z gotowego rozwiazania z migawkami. Ze względu na ważność danych jakie przetwarza, a NAS ze wzgledu na mala wielkosc zamkne w szafce rackowej i jeszcze przywiąże linka kensington do ściany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej masz 2x 1Gb. Tak samo jak procesor co ma 2GHz i 4 rdzenie nie ma 8GHz

Porównanie z procesorem jest kompletnie nie trafione. Mostkując interfejsy sieciowe powstaje ci jeden wirtualny o ich sumarycznej przepustowości i dla użytkownika widoczne jest to jako 2Gbps a nie 2x1Gbps. Natomiast w przypadku CPU nie słyszałem o takim mechanizmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopiować bede bazy danych o lacznej wielkosci 20GB

 

Dla testu zapuściłem kopiowanie:

NAS Q-NAP231P HDD 6TB red WD60EFRX zajęty w połowie, komp jak w podpisie. W tle firefox i World of Tanks zminimalizowane, W tle w sieci lokalnej 1GBit chodzą CCTV (kilkanaście)

 

Plik 3.9GB (backup instalki, więc raczej spakowane)

 

z PC do NAS 47s

z NAS do PC 36s

 

dla *5 masz odpowiednio 3.9 minuty i 3 minuty. Realny pomiar, nie bullshit.

Ale uwaga: jak kopiujesz nieciągłe archiwum, a dziesiątki pojedynczych plików po 5kb to będzie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego oczekujesz od NAS'a.

Jeśli to tylko kopia po FTP, SMB( bez AD) czy iSCSI - ZYXEL NAS542 da radę i trochę ci jeszcze w kieszeni zostanie. Stosuję je w kilku miejscach i są jak najbardzej ok.

Jeśli natomiast chcesz integracji z AD czy rozbudowanej bazy aplikacji to już raczej Synology lub Qnap.

 

Jedna dobra rada - kopię bezpieczeństwa tez musisz zabezpieczyć przed robakami szyfrującymi.

Edytowane przez BeeDead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...