Skocz do zawartości
sihborx

Awaria po update Bios-u

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Panowie potrzebuję pomocy bo już mi ręce opadają.

 

Było pięknie i wspaniale aż pewnego dnia zachciało mi się rozbudowy swojego zestawu PC- a dokładnie o dołożenie dysku SSD M2.

W związku z tym, że moja płyta główna jest sprzed kilku lat (MSI X79A-GD45 (8D), Intel X79, S2011 ) - nie jest wyposażona w odpowiedni slot. Dlatego pozostało mi wykorzystanie złącza PCI-e.

Ale jak się domyślacie do tego potrzebny był MOD- biosu.....i się zaczęło.

 

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów otrzymałem gotowy mod pod swoją płytę. Najpierw miałem problem bo mój bios nie widział tego pliku (ROM) po walkach ze zmianą rozszerzenia jakoś udało mi się go wgrać ten mod ale coś mi nie pasowało:

 

I teraz po odpaleniu kompa za każdym razem na ekranie pojawia się;

 

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

i teraz tak wybiorę F1 wchodzę do biosu - zmieniam cokolwiek, zapisuję -f10 -zapisz i wyjdź...\

 

przechodzę znów do punktu

 

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

 

no to tym razem wybieram bramkę nr F2 - wchodzę do windowsa .... jupuuuuupi super ... więc robię restart i znów

 

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

wybieram f1 - wchodzę do biosiu a tam wszystkie zmiany jakie zrobiłem zostały zrestetowane (zgodnie z opisem opcji F2),..... i tak do zaje......

 

 

Zrobiłem clear c- mos - poszło gładko - wchodzę do biosa - wgrywam świeży oryginalny bios - poszło gładko - restart i co ......

 

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

 

Dodatkowo jeszcze jedna rzecz dziwna się stała: zostawiłem kopa włączonego i po 30min - mi się uśpił (bo tak mam ustawione) wracam włączam power abo go wybudzić o no się odpala i wyłącza i tak w kółko.....ekran czarny........ dopiero jak zrobiłem twardy reset (dłużej przytrzymałem power) to zaskoczył.

 

 

DLA UŁATWIENIA PONIŻEJ WSTAWIAM LINK DO FOLDERU GDZIE UMIEŚCIŁEM KILKA FOTEK I FILMIK Z MOJEGO BIOSIU

 

https://drive.google.com/drive/folders/1jpkbp7-R517jOa0w_fyyQ8zbbhm92tdg?usp=sharing

 

ps- Reasumując powiedzcie mi jak wrócić całkowicie do początku sprzed moda.....aby w pamięci nie był śladu ..... Chcę z powrotem mój stary system :D

 

Będę wdzięczy za każdą pomoc

pozdrawiam

borx

Edytowane przez sihborx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać bios mod nie bardzo pasuje do płyty.

Chcesz wrócić do poprzedniego biosu ?

 

Aha... po wgraniu oryginalnego biosu, mobo i tak wypluwa info, które jest wkurzające.

 

Wiesz co ? wyjmij baterie na noc, niech mobo się rozładuje, zamontuj baterie i odpal maszynę.

Napisz co jest grane.

 

Jak masz jakąkolwiek pamięć DDR3 na podmianę, zrób to po wgraniu oryginalnego biosu.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak mówisz i dam znać.

Niestety nie mamy innych kości

 

 

Ps- w między czasie będę wdzięczny za kolejne sugestie

Pozdrawiam

Edytowane przez sihborx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co pokazuje Menadżer Urządzeń ?

Pokaż.

 

Odłącz dysk z systemem - odłącz wszystkie dyski.

Uruchom i napisz, czy dalej jest ten komunikat.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz podłączenie wszystkich przewodów włącznie z cpu, zostaw jedną kość ram, następnie jak działa dokładaj kolejne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełącz na drugi bios i sprawdź czy działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven, @chauwa, @okapi

Panowie dzięki za odzew ... :thumbup:

 

W załączeniu link do fotek z menadżera urządzeń

https://drive.google.com/drive/folders/11Yb9Z1Z9PFZ8e2Ejc7gsRXoFwNG3Bfb-?usp=sharing

Baterię wymienię jak jutro ją kupie - i przy okazji zostawię bios na noc bez niej

potem wgram na nowo bios

 

a dziś w nocy - jeszcze pobawię się z odpinaniem podzespołów zgodnie z waszą sugestią

i się odezwę

 

ps- a wiecie czemu komp po uśpieniu nie chce się wybudzić- tzn - non stop się włącza i wyłącza ale się system nie ładuje- dopiero - twardy reset pomaga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update.

Wczoraj zrobiłem jak radziliście. Wypiąłem prawie wszystko.

Brak całkowicie ramu czy brak cpu- komp się nie odpalił. Ale to chyba normalne.

Potem wspinałem po kolei po jednej kości.

Za każdym razem bios dobrze wykrywał dodane elementy ale i za każdym razem pojawia się ten komunikat ?

Zerknijcie jeszcze na foto nr 5: Po wypięciu wszystkich dysków i napędów pozostało tylko to coś. Co to jest? UEFI: Bullit in EFI Shell.

 

 

Ps - poniżej pełna specyfikacja moich bebechów:

 

 

 

GPU:EVGA GTX 970 ACX,

1TB Seagate ST1000DM003 Barracuda 7

Noctua NH-D14-2011 Dual Radiator Colle

23" Asus MX239H IPS LED Monitor, 19

LiteOn IHAS124-04 24x DVD±R, 8x DVD

16GB (4x4GB) g skill ripjaws z ddr3 4 x 4GB

256GB Plextor M5 Pro Extreme, 2.5"

Corsair AX760 760W Modular Power Supply/PSU

Fractal Design Define R4 Titanium Gray

MSI X79A-GD45 (8D), Intel X79, S2011

Intel Core i7 3820, S 2011, Sandy Bridge

Edytowane przez sihborx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update.

Kolejna nowość.

Jeszcze dziś rano odpaliłem kompa i było ok- jeśli można tak powiedzieć :)

A przed chwilą znowu chciałem odpalić kompa - pojawia się ten komunikat ale tym razem nic nie mogę wcisnąć bo klawiatura nie reaguje.

 

Po resecie c mos . Już nic się nie wyświetla. Nawet komunikat.

Także zajebiście.

 

A więc wyjmuję baterię z BIOS-u i wsadzę nową około 19:00 jak żona wróci z pracy i z nową baterią.

Edytowane przez sihborx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przełączyłeś na drugi bios ?

post-188774-15673352181046_thumb.jpg

Edytowane przez okapi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za pomoc.

Czy mogę to zrobić wieczorem jak będę miał nową baterię?

A przez ten czas niech się""resetuje"

Ps bo rozumiem że taki długi okres bez baterii mu nie zaszkodzi?

Edytowane przez sihborx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za pomoc.

Czy mogę to zrobić wieczorem jak będę miał nową baterię?

A przez ten czas niech się""resetuje" ��

Ps bo rozumiem że taki długi okres bez baterii mu nie zaszkodzi?

 

Nie zaszkodzi, przy przełączaniu na drugi bios nie ma znaczenia kiedy to zrobisz (możesz odrazu) oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To plan jest taki.

1. Nowa bateria,.

2. Odpalam system w nosie 1 .... Jak będzie kibel...

3. Odpalam bios 2.

A potem........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś czy bateria rzeczywiście padła?... Wgraj drugi bios... na 99% wymiana baterii nic nie da (jeśli nie sprawdzałeś).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Zdaję częściowy raport:

 

A więc tak:

Po wymianie baterii odpalam kompa- pojawia się na ekranie obraz kontrolny : patrz zdjęcie nr 6.

 

link do galerii:

https://drive.google.com/drive/folders/1jpkbp7-R517jOa0w_fyyQ8zbbhm92tdg?usp=sharing

 

Bios wszystko ładnie rozpoznał (dyski, cpu, ram ect)

No i wciskam F1 (zgodnie z instrukcją)- pojawia się w dole info, że system startuje i trzy kropki..... i tak przez pół godziny i nic ;(

A więc restart kompa i od nowa. Ale tym, razem znów czarny ekran i nic.... dalej już nie idzie do biosu nie przechodzi ;(

Czyli wymiana baterii (jak przewidział @The-Wraith ) nic nie dała.

 

a więc przechodzę do etapu drugiego - przechodzę do bios 2.

- przełączam "dżinksa" w pozycję B - włączam kompa i......

- i znów pojawia się słynny komentarz:

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

- ale poszło jak powinno . Wciskam F1 wchodzę ładnie do Biosu. Wciskam F2 odpala się windows.

I najważniejsze !!!!!

Po restarcie kopna system odpala się normalnie powyższe info „CPU or memory changed"" etc - już się nie pojawia ;)

 

I teraz tak poprawcie mnie jeśli się mylę :

Zgodnie z instrukcją, która załączył kolega @okapi:

Po wejściu do Bios B - robię kopię biosu B i zapisuję z pozycji M-flash na USB

Potem powinienem wrócić do biosu A i zrobić update?

 

Jeśli tak to mam pewne wątpliwości:

1.Jak odpalę bios A skoro na ten moment nie mogę tam wejść

2.A może ten pendrive ma być bootlowalny i po restarcie sam się odpali i zrobi backup?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz w biosie B to przełączasz będąc w tym b suwak na bios A i wgrywasz z pod biosu B wtedy wgra się na A po takim zabiegu. Pendrive ma byc na FAT32 jeśli robisz to z pod mflash a nie flashback to kazdy pendrive ogarnie, inna sytuacja jest z flashbackiem u mnie dopiero 4 pen zaczął aktualizować bios (nie wszystkie jak widać się nadają)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa widzisz to trochę inaczej niż mi się wydawało. To nawet lepiej bo i prościej. W takim razie nawet nie potrzebuję robić bootowalnego pena. Bo ten bios załaduję dokładnie tak jak robi się zwykłą aktualizację biosu;)

Jak tylko wrócę z pracy to się tym zajmę ... Oby zadziałało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update:

Niestety operacja zakończyła się niepowodzeniem :thumbdown:

 

Po wgraniu czystego biosu - Bios A znów nie wstał:

tzn pokazał się znów ten cholerny komunikat:

 

„CPU or memory changed !!! Please enter setup to continue your system.

Press F1 to run setup.

Press F2 to load default values and continue”

 

Ale bez względu na to czy wcisnę F1 czy F2 - komputer nie reaguje- tak jakby nie rozpoznawał klawiatury czy coś .........

 

Obecnie jestem na BIOSIE B - i tyle ....

 

Nie wiem o co chodzi :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że podczas wygrywania tego zmodowanego biosu coś poszło nie tak i uszkodziło Ci bios A.

Pewnie wylutowanie i wgranie biosu programatorem by pomogło (gdzieś w serwisie).

 

Możesz też spróbować flash biosu A metodą z tej strony:

 

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=108079.msg800577#msg800577

 

ale to no własną odpowiedzialność :)

Edytowane przez okapi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@okapi

dzięki za ten link

 

Pytanie mam bo z tego opisu wynika, żeby to odpalić muszę w Bios ustawić bootowalność z USB, ale aby to zrobić muszę być w biosie A a jak wiesz tam teraz nie mam opcji wejścia.\

No chyba, że też to mam zrobić z pozycji Biosu B ? ale mam wątpliwości czy to zadziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bawił, został bym na tym działającym B.

 

Pewnie bootujesz USB z biosu B przestawiasz na A i wtedy robisz flash.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy ten BIOS- B to jest dokładnie co BIOS -A i dla systemów jak i podzespołów nie ma znaczenia na którym chodzi?

 

ps- a wylutowanie i zaprogramowanie chipa to jest droga operacja? I co ważniejsze ryzykowna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bios B to jest dokładnie ten co A (tylko pewnie inna wersja). Nie mam pojęcia ile to kosztuje i czy jest ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @aureumchaos Nie używam nigdy G-sync, bo nie widzę żadnej różnicy. Freesync styka. 
    • Jasność SDR powinna być około 280 nitów przy ustawieniach APL SDR (100% biały ekran).
    • A migotanie z gsync Ci nie przezkadza?
    • Tak jak Stefan napisał, ciężko znaleźć taki lekki smukły laptop z dobrą specyfikacją i wydajnym systemem chłodzenia do 5500 zł. Znalazłem takiego smukłego Acera o wadze 1.8kg i wyglądzie standardowego laptopa z podświetlaną klawiaturą, Windowsem i czytnikiem linii papilarnych, natomiast Acer'y nie słyną z dobrego chłodzenia, dodatkowo RTX 3050Ti to nie jest powalająca karta a w połączeniu z 4 rdzeniowym prockiem doświadczenia będą średnie tym bardziej jeśli twoja dziewczyna chce obrabiać zdjęcia czy wideo, w FHD na medium powinna wyciągnąć 54 fps w Valhalli, 51 fps w CP 2077 czy w Cywilizacji 6 około 59 fps. Ostatnia kwestia to cena, w promocji z kodem gsm-laptopy kosztuje 3 333 zł zamiast 3 449. Druga mocniejsza opcja wychodząca poza budżet to 16 calowy Lenovo Slim z 8 rdzeniowym R7, na DDR5 (16GB) oraz RTX 4060, taka konfiguracja spokojnie wystarczy pod wydajne granie. Dodatkowo do obróbki zdjęć/wideo przyda się jasność 500 nitów oraz rozdzielczość 2560 x 1600. (zerknij również w temat rabatów, zawsze coś urwiemy  )    
    • Hej, wracam z tematem swojej obudowy Regnum RG2 i wentylatorów. Ostatecznie będę montował jakieś 120mm. Mam 2x Fluctus ARGB 2xArctic P12 PWM 2x Stratus 120 PWM. Chce je zamontować 1x tył, 1 na Fera 5, 2x przód. Jeżeli chodzi o wentyle z przodu to zauważyłem, że od wewnętrznej strony obudowy przy kratce praktycznie każdy jest b głośny ;/ Odsunę go trochę od kratki i jest już ok ale na samej kratce to bardzo głośno słychać. Jeżeli zamontuje je z drugiej strony tak jak pokazane na fotce front to jest dużo ciszej ale też jakby słabiej wieje przez te kratki. Zastanawiam się jakie będzie najoptymalniejsze ustawienie tych wszystkich wentyli i co robić z przodem? Podobno pull ma być ciszej niż push a u mnie jest ewidentnie dużo głośniej. Dać 2x wewnątrz z mniejszymi obrotami w środku czy na zewnątrz z większymi? wg producentka powinny być na zewnątrz. tutaj 1 testowo był od wewnątrz https://imgur.com/QiXuKbq
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...