Skocz do zawartości
OlmerPL

Komputer na Ryzenie 5 3600 i Radeonie 5700 xt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kompletuje sobie komputer pod wymienione w temacie dwa główne podzespoły, tj, procesor Ryzen 5 3600 i karta graficzna Radeon RX 5700 XT. Chciałbym grać w 1440p (monitor 27 cali 144Hz). Na tą chwile wymyśliłem sobie taką kompozycje:

 

Procesor: AMD RYZEN 5 3600

Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis 3

Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max

Karta graficzna: MSI Radeon RX 5700 XT 8G (referent)

RAM: HyperX Predator 2x8GB 3200MHz CL16

Dysk SSD: PNY XLR8 CS3030 M.2 500GB

Zasilacz: SilentiumPC Vero M2 Bronze 600 W

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1

 

Czemu referent 5700xt? Nie referenty przekraczają mój plan aby nie wydać więcej jak 2000 złoty na kartę, a nawet jeśli skłonił bym się wydać te ekstra 200-300zł (jak nie więcej), to jaki to ma sens jeśli już NV 2070 Super są tylko o parę złotych droższe? RAM i dysk SSD, kompletnie nie miałem pomysłu po za wartościami (że ram 16GB i dysk SSD +-500GB) więc modele wybierałem w oparciu waszych rekomendacji z forum. Obudowa kusi dużymi otworami (przedni panel w całości przepuszcza powietrze).

 

I jedna myśl: żadnych ledów.

 

Opinie, zażalenia, skargi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram bym wymienił na ballistixy. Poza tym jeśli chcesz zostać przy referencie to wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz dopłać chociaż do Supremo L2 550W, bo budżetowy Vero wygląda słabo w takim zestawie.

 

Obudowa w wersji TG z dodatkowym wentylatorem z przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz referenta, są to głośne i przegrzewające się karty, będziesz miał znacząco niższe zegary z tego powodu, nie wspominam o krótszym życiu takiej karty. Możesz zamiast tego brać Sapphire rx 5700:

https://www.x-kom.pl/p/513312-karta-graficzna-amd-sapphire-radeon-rx-5700-pulse-8gb-gddr6.html

Będzie ciszej, chłodniej i jak mu zwiększysz power limit i zegary to będziesz miał to samo co 5700xt.

up^ kart AMD od MSI, był nie brał bo dali ciała z termopadami na VRAM i się grzeją.

Ta sama uwaga odnośnie RAMu, lepiej wybrać Ballistixy z "AES" w nazwie kodowej, kręcą się bardzo dobrze na Ryzenie.

PNY XLR8 CS3030 M.2 500GB, dysk mam, bardzo dobry, ale ma jeden mankament, wpada w throttling, przy większym obciążeniu, domów do niego przez coś ala aliexpress, radiator dla dyskuów M.2, ~~10zł + wysyłka i będzie git.

Zasilacz, gdyby to był mój komputer, wolałbym brać coś od Bequieta lub Seasonica. SPC potrafią piszczeć + są to mocno budżetowe konstrukcje.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by polecieć w taki zestaw https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/9K7L1P4kno

 

Kartę można brać bez problemu nie-referenta RX5700 lub RX5700XT, ale uważałbym na MSI tak jak @Qwertypp10 pisał, a zaproponowany wyżej Sapphire nie jest obecnie dostępny (trzeba będzie czekać na dostawę).

 

Obudowę można podmienić na wersję bez TG i dokupić te wentylatory. U siebie zamontowałem takie i od razu czuć jak powietrze leci :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte ma słabą, grzejącą się sekcję zasilania, a przynajmniej mocno odstaje od konkurencji w kontekście płyt b450.

 

Jakie ma to znaczenie przy Ryzenie 5 3600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma to znaczenie przy Ryzenie 5 3600?

W podobnej cenie masz lepszy produkt pod tym względem, a jak autor będzie chciał zrobić kiedyś upgrade i/lub OC będzie miało to kluczowe znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 350 zł na ten moment ciężko dostać sensowniejszą płytę, dostępność fajnych płyt B450 jest obecnie bardzo kiepska lub ceny są kosmiczne. Nastawiając się na upgarde wziąłbym oczywiście jakieś lepsze MOBO, ale jeśli to ma być zestaw na dłużej i nic grzebane nie będzie, to śmiało można brać Gigabyte. OC w przypadku R5 3600 to i tak temat praktycznie zamknięty.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mała modyfikacja, podkreśliłem to co zmieniłem po waszych sugestiach:

 

Procesor: AMD RYZEN 5 3600

Chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis 3

Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max

Karta graficzna: POWER COLOR Radeon RX 5700 XT Red Dragon (nie referent)

RAM: Crucial 16GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16 (2x8GB)

Dysk SSD: PNY XLR8 CS3030 M.2 500GB

Zasilacz: SEASONIC FOCUS Plus 550W 80+ Gold

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Referencyjny 5700 XT jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o współczynnik cena wydajność. W rozdzielczości 1440 każdy fps się liczy, więc można rozważać tę kartę pomimo średniej kultury pracy. Ale niereferenty już się słabo opłacają na tle 2060 super, 2070 i 2070 Super. Tak więc grafikę bym jednak zmienił, najlepiej na 2070 Super jeśli budżet wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bude weź Signum SG1 TG, ma jeden wentyl więcej który się bardzo przyda.

 

RAM poszukaj w wersji 3000 MHz CL15 te Cruciale, są na lepszych kościach i dobrze się kręcą.

 

Ile płacisz za kartę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bude weź Signum SG1 TG, ma jeden wentyl więcej który się bardzo przyda.

 

RAM poszukaj w wersji 3000 MHz CL15 te Cruciale, są na lepszych kościach i dobrze się kręcą.

 

Ile płacisz za kartę?

 

Za kartę 1980zł. Co do obudowy to decyzja zapadła, bo dostałem ją za darmo od kolegi któremu nie pasowała :P

 

Edit:

Przy tej cenie (poniżej 2tys.) raczej 2070 Super który się zaczyna od 2300+ to już trochę za dużo jak dla mnie.

Edytowane przez OlmerPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w tej cenie spoko opcja.

 

Co do budy - to dokup sobie jakieś 2 przyzwoite wentyle na przód i będzie bajabongo, jako że zestaw królem ciszy i tak nie będzie to mogą być Sigma Pro - https://www.x-kom.pl/p/274899-wentylator-do-komputera-silentiumpc-sigma-pro-120-pwm.html

 

Tak właśnie planowałem, w sensie dokupienie wentylatorów. Tak teraz naszła mnie wątpliwość co do zasilacza, znalazłem opis że do tej karty warto dać zasilacz 650W. To jest jakieś 100W więcej niż planowałem. Co sądzicie, brać więcej watów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby, zestaw z i7 8700k po OC i RX 5700 XT żre trochę ponad 300W, z Ryzenem 5 3600 będzie podobnie:

 

Masz więc około 250W zapasu - to duzo.

 

power_load.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy :) nie ma co dopłacać. Chyba, że myślisz o rozbudowie w przyszłości wówczas można brać więcej zawsze to jakiś zapas a dopłata nie wielka niż kiedyś wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zadawałem podobne pytanie co autor tematu. Zdecydowałem się wziąć zamiast RTX 2060 Super tą MSI RX 5700XT MECH OC oraz Ryzena 5 3600X.

 

Dzisiaj do mnie to przyszło, złożyłem i przetestowałem w grze Borderlands 3. W fullHD na ultra (volumetric FOG off, FidelityFX ON) z capem 60 fpsów. Super działa, nie ma żadnego szarpania itd. Gra działa idealnie i nie mogę narzekać. Jedynie wentylator na procku ten stockowy terkocze co mnie strasznie wkurza, więc go jutro zmienię na coś normalnego.

 

Zasilacz mam SilentumPC Supremo M2 Gold 550W.

Edytowane przez Creati2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sztywnym budżecie lepiej jednak wziąć RTX 2060 Super. Może i jest 5% wolniejsza (po oc jeszcze mniejsze różnice), ale jednak Nvidia daje lepsze wsparcie no i RTX-y zdają się być bardziej przyszłościowe.

 

No, chyba, że nienawidzisz RT, wtedy musi być Raeon ;) (serio, widziałem takie przypadki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVIDIA daje wsparcie dopóki nie wyda nowej serii... Warto też dodać, że RX 5700 XT bardzo dobrze współpracuje z Ryzenem i wyniki powinny być lepsze, niż te 5% z testów na Labie gdzie testowano z Intelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVIDIA daje wsparcie dopóki nie wyda nowej serii... Warto też dodać, że RX 5700 XT bardzo dobrze współpracuje z Ryzenem i wyniki powinny być lepsze, niż te 5% z testów na Labie gdzie testowano z Intelem.

To są mity. Przed Vegą miałem Maxwella (980Ti) i nie mogę złego słowa powiedzieć na wsparcie. Mit wziął się z tego, że między wprowadzeniem HD7970 a Fury X AMD prawie nie zmieniało architektury, stąd złudzenie dobrego wsparcia starych GPU. A co do procesorów to jest akurat odwrotnie. W DX12 w zasadzie nie ma różnic, ale w DX11 wysokotaktowany Intel jest bardziej potrzebny w przypadku grafiki AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym delikatnie odkopać temat, ponieważ mam bardzo zbliżony zestaw, jedynie nie zdecydowałem się na nowy zasilacz, a trochę tu o tym aspekcie dyskutowaliście. Moje pytanie może być banalne, ale wolę je zadać w tym przypadku, żeby później nie żałować :) Mianowicie chce to zasilić moim zasłużonym Be quiet! Pure Power L7 530W. Istnieje ryzyko, że coś się popali czy ewentualnie się rozłączy, jeżeli nie będzie w stanie uciągnąć? W razie gdyby okazał się za słaby będę żałował, że nie wyrwałem za trochę ponad 400 zł Corsair M750x na BF ;) Z drugiej strony, być może nie ma sensu zbyt długo nad tym rozpaczać i wziąć jakiegoś Seasonica. Będę wdzięczny za sugestie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...