Skocz do zawartości
thegoghe

MSI B450 Tomahawk nie działa regulacja obrotów wentylatora CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na początek specyfikacja sprzętu:

 

Procesor Ryzen 5 2600 OC 4GHz 1.35V

Płyta główna MSI B450 Tomahawk

RAM Crucial Ballistix Sport LT 3000MHz 2x8GB

Zasilacz SPC Vero L2 500W

Chłodzenie CPU SPC Fera 3 RGB

Grafika MSI RTX 2060 Gaming Z

SSD Crucial MX500 500GB

Obudowa Enermax Ostrog Lite

 

A więc problem jest następujący płyta główna z niewiadomego dla mnie powodu zaczęła raportować temperaturę procesora 0 stopni (mimo tego że hwinfo oraz bios pokazuje poprawną temperaturę procesora) przez co wentylator kręci się zawsze na najniższą możliwą wartość co ciekawe problem występuje jedynie pod kontrolą systemu Windows (próbowałem i 7 i 10) w BIOS regulacja działa poprawnie (wygrzewałem procesor do 95 stopni po czym w bios słyszałem jak obroty spadały co dodatkowo potwierdził wykres obniżając rpm z około 1700 do 900), chwilowo obszedłem problem ustawiając na sztywno 1100rpm ale chciałbym żeby to jednak działało poprawnie tak jak działało do dnia awarii.

 

Co próbowałem do tej pory i co nie zadziałało:

- Reinstalacja systemu operacyjnego

- Zmiana chłodzenia z fabrycznego na fere 3 rgb

- Aktualizacja biosu płyty do najnowszej wersji

- Wyjęcie i włożenie procesora

 

Czy wysyłać płytę główną na gwarancję? Pozdrawiam

 

1.jpg

69558816-832766820453140-6107757091949117440-n.jpg

Edytowane przez thegoghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zacząć od wgrania biosu w niższej wersji pod "stare" ryzeny np. 7C02v15 (sam taką mam) skoro nie masz RX 3xxx. Najnowsze biosy są okrojone(nie tylko graficznie). Wszystkie ustawienia zrobić z poziomu biosu, to cudo od MSI odinstalować + przywrócić wartości do danych domyślnych. 95*C na CPU :hmm: I drugie zdjęcie jak będziesz robił to w szerszej perspektywie - po lewej jest do zaznaczone na podstawie czego są ustalane obroty wentylatorów (CPU(PWM)/DC i chyba coś jeszcze) - może tu coś jest nok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zacząć od wgrania biosu w niższej wersji pod "stare" ryzeny np. 7C02v15 (sam taką mam) skoro nie masz RX 3xxx. Najnowsze biosy są okrojone(nie tylko graficznie). Wszystkie ustawienia zrobić z poziomu biosu, to cudo od MSI odinstalować + przywrócić wartości do danych domyślnych. 95*C na CPU :hmm: I drugie zdjęcie jak będziesz robił to w szerszej perspektywie - po lewej jest do zaznaczone na podstawie czego są ustalane obroty wentylatorów (CPU(PWM)/DC i chyba coś jeszcze) - może tu coś jest nok.

 

Uważasz, że informatycy MSI dopuszczają nieprawidłowe działanie płyty głównej nawet pod najnowszym biosem i że mają w trąbie, że ktoś ma 0 st na CPU ? BRAWO powiedz mi na priv jak tak żyć !!! niczym się nie przejmując...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Windows sugeruje się odczytem własnie tego programu niezależnie od tego czy jest zainstalowany czy nie... Czyli płyta na gw? + dlaczego w bios regulacja działa dobrze a w Windows nie..

Edytowane przez thegoghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofnij bios tym sposobem : https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.msg1755563#msg1755563

 

Wgraj wersje 1.5p i sprawdź jak to działa. Na ryzenie 1600 najnowszy bios nie działał dobrze, w sumie żaden pod ryzeny 3xxx nie działał dobrze z ryzenem 1600. Ucięło mi oc ramu , jakieś restarty pc znikąd itp.

 

Co do tego " Uważasz, że informatycy MSI dopuszczają nieprawidłowe działanie płyty głównej nawet pod najnowszym biosem i że mają w trąbie, że ktoś ma 0 st na CPU ? BRAWO powiedz mi na priv jak tak żyć !!! niczym się nie przejmując... "

 

Nie mam zaufania do tych Panów/Pań, nie potrafią sobie poradzić z biosami do dziś, mimo , że nawet asrock z płytą x370 gaming k4 co jest eol , ma już bios z najnowszą agesą i najprawdopodobniej wszystko śmiga elegancko na niej. Więc msi jest w czarnym miejscu jeszcze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofnij bios tym sposobem : https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.msg1755563#msg1755563

 

Wgraj wersje 1.5p i sprawdź jak to działa. Na ryzenie 1600 najnowszy bios nie działał dobrze, w sumie żaden pod ryzeny 3xxx nie działał dobrze z ryzenem 1600. Ucięło mi oc ramu , jakieś restarty pc znikąd itp.

 

Co do tego " Uważasz, że informatycy MSI dopuszczają nieprawidłowe działanie płyty głównej nawet pod najnowszym biosem i że mają w trąbie, że ktoś ma 0 st na CPU ? BRAWO powiedz mi na priv jak tak żyć !!! niczym się nie przejmując... "

 

Nie mam zaufania do tych Panów/Pań, nie potrafią sobie poradzić z biosami do dziś, mimo , że nawet asrock z płytą x370 gaming k4 co jest eol , ma już bios z najnowszą agesą i najprawdopodobniej wszystko śmiga elegancko na niej. Więc msi jest w czarnym miejscu jeszcze .

 

On ma R5 2600... Jakbyś nie doczytał... Gwarancja i bez dywagacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem ryzena 1600 na nowym biosie i miałem też problemy, więc można mówić o bliźniaczych układach.

Skoro nie pomogło to niestety na gwarancję trzeba słać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam r5 2600 i bliźniaczą płytę, powinno mu działać od strzału. Edit: Ty masz nawet tą samą płytę... Gwara mobo od razu... Uwalony czujnik temp procka...

Edytowane przez The-Wraith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przestawieniu źródła temperatury w BIOSie CPU FAN z CPU na MOS czyli sekcje zasilania płyta zaczeła pod Windowsem regulować obroty, choć czujka CPU pod Windowsem wciąż pokazuje w programie MSI Command Center 0c (zainteresowanym tematem przypominam że w BIOS regulacja obrotów działa POPRAWNIE niezależnie od ustawienia, sprawdzałem wygrzewając cinebenchem procesor na fabrycznym chłodzeniu do 95 stopni i widziałem zbijanie obrotów po czasie jak na obrazku nr.2)

 

69551114-468168660580913-6445607594638704640-n.jpg

 

... bios jedno windows drugie

Edytowane przez thegoghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś bez tego programu MSI Command Center? Może on coś knoci? Drugie podejrzenie to plany zasilania Windows. Skoro bios normalnie wykrywa temperaturę i inne programy pod Windows też to nie wydaje się, żeby to był problem sprzętowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem program MSI Command Center problem pozostał dalej, co zauważyłem Windows jakby nadpisuje fan curve z BIOSu, mimo tego że ręcznie ustawiam że ma być MINIMUM 1000rpm to w Windows jest 800

 

Do tego przy uruchamianiu komputera świeci się debug led przy cpu chociaż sam komputer działa poprawnie ...

Edytowane przez thegoghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zainstaluj program Argus Monitor i w zakładce Mainbord ustaw na początek "bios controlled". Daj znać czy w ten sposób działa, czy nadal nic to samo. W ramach testów możesz tez ustawić w tym programie krzywą i zobaczyć, czy działa, czy coś nadpisuje ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem, było bios controlled i nie dawało żadnych rezultatów, software controlled działa doskonale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, raczej nie jestem w stanie pomóc. Choć wydaje mi się, że przez chwilę miałem coś podobnego, tylko na odwrót (w biosie regulacja działała ok, a w Windowsie zaczynało wyć na 100%), ale samo przeszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj zmienić w BIOS sterownie temperaturą na PWM, ewentualnie DC, jakie masz chłodzenie?

 

Czy masz w ogóle podłączone chłodzenie procesora w odpowiednie gniazdo na płycie? :Up_to_s:

 

Pierwszy raz słyszę o takim problemie, zanim bym cokolwiek reklamował wykluczyłbym najczęstszy błąd, błąd ludzki!

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...