Skocz do zawartości
Wilczekstepowy

Jak zostać grafikiem?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy są w sieci (może nawet darmowe) kursy dla osób chcących zostać grafikami? Ja wiem, że profesjonalistą nie zostanę, ale chciałbym jednak czegoś tam, tak trochę, tak dla siebie się nauczyć.

 

W jakie programy bym musiał się zaopatrzyć, aby w ogóle o tym myśleć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grafikę 3d to Blender guru

A przypadkiem nie będę musiał zbyt wiele kasy wydać na nowy komputer aby bawić się w 3d? Tu założyłem pokrewny temat dotyczący tej kwestii: http://forum.pclab.pl/topic/1289883-Komputer-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cego-grafika/page__gopid__15616606entry15616606

 

Cokolwiek chcesz grafikować, to najpierw i tak musisz zacząć robić projekty do szuflady (dla siebie).

Tak, to prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej,najlepiej złapać samemu(lub z niewielką pomocą) podstawy tworzenia grafik w programach do tego przeznaczonych,następnie tworzyć własne projekty i jak będziesz miał jakieś wyćwiczone umiejętności itd. możesz przesłać swoje projekty do firm - jak im się spodobają,wtedy może ci dadzą zajęcie

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie będę musiał zbyt wiele kasy wydać na nowy komputer aby bawić się w 3d? Tu założyłem pokrewny temat dotyczący tej kwestii: http://forum.pclab.pl/topic/1289883-Komputer-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cego-grafika/page__gopid__15616606entry15616606

Nie, wyrenderować wyrenderujesz. Kwestia tego ile czasu Ci ten render zajmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zostać grafikiem należy tworzyć grafikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zostać grafikiem należy tworzyć grafikę.

 

nieee to by było zbyt proste, nikt przecież w dobie yt i setek rdzeni na pokładzie kompa nie weźmie ołówka, żeby poszkicować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieee to by było zbyt proste, nikt przecież w dobie yt i setek rdzeni na pokładzie kompa nie weźmie ołówka, żeby poszkicować

I potem jak mu mówią żeby narysował królika albo albo konia to wychodzą monstra :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te porady, ale jak pisałem na początku wiem, że nie będę profesjonalistą. Chciałbym po prostu przede wszystkim nauczyć się dobrze obrabiać zdjęcia. Obrabianie czy tworzenie filmików to raczej opcja na później...

Edytowane przez Wilczekstepowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Internet jest wypełniony poradnikami w tym temacie. Jakieś 99% z tego to albo przerost formy nad treścią, albo (często!) próba sprzedaży magicznych akcji, pluginów i automatów, albo zwykłe pitolenie. Ale pozostały 1% może być wartościowy.

 

Żeby dobrze obrabiać zdjęcia potrzebujesz poznać trochę techniki, mieć gust i wyczucie. To drugie i trzecie staję się dominujące, jeżeli chcesz to robić dobrze, bo samą technikę, wbrew pozorom z internetów, opanuje małpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te porady, ale jak pisałem na początku wiem, że nie będę profesjonalistą. Chciałbym po prostu przede wszystkim nauczyć się dobrze obrabiać zdjęcia. Obrabianie czy tworzenie filmików to raczej opcja na później...

 

Pokaż proszę przykłady prac które Cię interesują :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pozostały 1% może być wartościowy.

Wiem, dużo szajsu pływa w sieci i dlatego właśnie tutaj na forum podążyłem z moją niewiedzą.

 

Żeby dobrze obrabiać zdjęcia potrzebujesz poznać trochę techniki, mieć gust i wyczucie. To drugie i trzecie staję się dominujące, jeżeli chcesz to robić dobrze, bo samą technikę, wbrew pozorom z internetów, opanuje małpa.

Całkowicie się z tym zgadzam.

 

Pokaż proszę przykłady prac które Cię interesują :cool:

 

Nie chciałbym aby to zostało potraktowane, jako krypto reklama, ale chciałbym nauczyć się robić, powiedzmy takie rzeczy:

 

vmxxzvo0p7wr_t.jpg

 

Czyli idealnie wyciąć tło z prezentacji tego telefonu i dodać taki napis, bądź nawet taki półprzezroczysty.

 

Ewentualnie wyciąć ten napis z telefonu, tak aby nie było widać, że kiedykolwiek jakiś tam był (da radę tak zrobić w ogóle czy też poniosła mnie fantazja?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wycinanie

To jest praca na kilkanaście+ sekund. W zasadzie to niektórzy używają do tego automatycznych skryptów, gdyż jest to praca powtarzalna, wtedy limit to prędkość wykonania skryptu przez komputer.

Wycinanie ręczne tła ze zdjęcia oczywiście dalej bywa stosowane, ale to jest totalny low end prac tego typu: zajmują się tym ludzie z Ugandy i Bangladeszu. Za parę centów :)

 

2. Pozbycie się napisu

Myślę że sprawny operator zrobi to w góra 20-40 sekund. Ten przypadek jest na tyle łatwy, że można by zaryzykować użycie automatycznego narzędzia. Wtedy to kwestia zaznaczenia lassem obszaru i naciśnięcie opcji w menu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wycinanie

To jest praca na kilkanaście+ sekund. W zasadzie to niektórzy używają do tego automatycznych skryptów, gdyż jest to praca powtarzalna, wtedy limit to prędkość wykonania skryptu przez komputer.

Wycinanie ręczne tła ze zdjęcia oczywiście dalej bywa stosowane, ale to jest totalny low end prac tego typu: zajmują się tym ludzie z Ugandy i Bangladeszu. Za parę centów :)

Właśnie podejrzewałem, że może być jakiś trick, który przyśpiesza pracę, ale zupełnie nie wiem, jak go ewentualnie zastosować.

 

2. Pozbycie się napisu

Myślę że sprawny operator zrobi to w góra 20-40 sekund. Ten przypadek jest na tyle łatwy, że można by zaryzykować użycie automatycznego narzędzia. Wtedy to kwestia zaznaczenia lassem obszaru i naciśnięcie opcji w menu.

Fajnie, że to nie jest jakaś czarna magia. Trzeba tyko znaleźć odpowiednie programy i poćwiczyć trochę. Ktoś mi tu jakiś polecał, ale widzę, że albo zlikwidował post, algo go przemodelował, bo znikł mi z radaru. Może przez to, że podał linki a nie podał nazwy? Szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz mieć podstawy techniczne i zacząć patrzeć na obraz jak na zestaw pikseli.

Generalnie to w dziedzinie obróbki obrazu możliwe jest wszystko.

Po podstawach przychodzi czas na inne cechy, ale najpierw ważne są te podstawy. Wtedy zrozumiesz idee kanałów, warstw, wycinania, zaznaczania, maskowania, itd, itp.

 

Najbardziej znanym, dominującym na rynku programem do obróbki zdjęć jest Photoshop od Adobe. Nie jest idealny, najlepszy we wszystkim, ale jest absolutnym standardem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Jest też darmowy GIMP, czy inne, może mniej zaawansowane od czołówki oprogramowanie.

 

Problemem/zbawieniem/przekleństwem Photoshopa jest to, że dominuje ma rynku. Bez względu na wszystko, poważniej wchodząc w temat i tak się wszystko kręci wokół tego softu - od poważnej roboty do tutoriali dla początkujących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka gałęzi(?)/typów grafiki 2D. Photoshop jest programem optymalizowanym do pracy z jednym typem. CorelDraw z innym.

 

Wszystko może być przydatne, lub nie. To tylko narzędzia. Nie są celem same w sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pakiecie Corela jest program do edycji grafiki rastrowej Photo-Paint, taki niedoceniony odpowiednik Photoshopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info, ale i tak czeka mnie długa droga zanim nauczę się tych podstawa. A zacząć będę musiał i tak od zmiany komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz komputer, który powstał w tym wieku, to masz wystarczająco dobry do nauki grafiki. Myśl raczej, co zrobisz w tych wszystkich programach, a nie o pierdołach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jakieś 10 lat temu bawiłem się grafiką 2D. Wycinanie obiektów, tworzenie własnych tapet, jakieś banery itd. wszystko w Gimpie. Jeżeli sam chciałbym się czegoś przyuczyć...? Jakiś poradnik, artykuł od czego zacząć jak się kierować, żeby wszystkiego powoli się nauczyć. Bo, że poradników co jak trzeba zrobić to jest multum. Ale powiedzmy w jakim kierunku iść, żeby z tego jak najwięcej wynieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz komputer, który powstał w tym wieku, to masz wystarczająco dobry do nauki grafiki. Myśl raczej, co zrobisz w tych wszystkich programach, a nie o pierdołach.

Nie wiem z którego wieku mam komputer, ale jest bardzo stary. Photoshop na nim niestety mi się nie uruchamia.

 

Sam jakieś 10 lat temu bawiłem się grafiką 2D. Wycinanie obiektów, tworzenie własnych tapet, jakieś banery itd. wszystko w Gimpie. Jeżeli sam chciałbym się czegoś przyuczyć...? Jakiś poradnik, artykuł od czego zacząć jak się kierować, żeby wszystkiego powoli się nauczyć. Bo, że poradników co jak trzeba zrobić to jest multum. Ale powiedzmy w jakim kierunku iść, żeby z tego jak najwięcej wynieść.

A jeżeli bym zaczął naukę od Gimpa to nie będę miał później problemów z przestawieniem się na p

Photoshopa?

 

Chcę właśnie nauczyć się wycinać obiekty, porobić banery, stworzyć jakieś proste logo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj paintshop - program od dawna nie rozwijany, kiedyś konkurował z photoshopem, i ma podobne możliwości - do ściągnięcia ze stron, które przechowują stare nierozwijane wersje programów, w każdym razie jeszcze do niedawna był, bo widziałem jak ściągałem stamtąd starą operę - niestety nie pamiętam nazwy strony, coś jak programm archive, aplication archive, itp; ma ok 200-500mb zależnie od wersji, i znacznie mniejszy apetyt na pamięć niż photoshop - na starym komputerze dla photshopa musiałem bez przerwy czyścić pamięć i do tego czekać, aż zniknie komunikat czekaj, system zwiększa rozmiar pliku stronicowania, paintshop obywał się bez tego i działał znacznie szybciej

 

ps - gimpa nie polecam, choć używałem niewiele, paintshop znacznie lepszy

 

ps2 - strona to old version, paint shop jednak trial, jak używałem free z płytki jakiegoś czasopisma, chyba wersję 11..; od 9 b. duże możliwości, łatwo przejść z niego na photoshopa

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wybierz oprogramowanie, które działa na tym komputerze. Darmowy Gimp, mimo że dotknięty dziwactwem ergonomii linuksa, jest chyba dalej lekki i szybki. Bardzo stare wersje Photoshopa też są ok, ale nie są oficjalnie dostępne poza jakimiś kluczami i starymi pudełkami na aukcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...