Skocz do zawartości
ObZen

Ciąg dalszy mojej walki o kupno przyzwoitego monitora, czyli gdzie podziała się jakość?...

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem do supportu LG w sprawie wypalania się obrazu w ich monitorach UW, problem opisałem bardzo szczegółowo, podałem przykłady sytuacji, w których obraz się wypala i nawet dorzuciłem fotki.

 

LG stwierdziło w jednym zdaniu, że w takiej sytuacji monitor mogę wysłać do nich, tyle...

 

2 razy unikają jednoznacznej odpowiedzi na proste pytanie: "Czy takie wypalanie się obrazu w ich monitorze jest normą?". Po prostu dostaję odp. jak wyżej...

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wymiękłem i zamówiłem Samsunga Space SR75 (144Hz, 1440p, 27 cali) - coś nieco innego, ale dla mnie wciąż odpowiedniego, jego podstawa powinna się sprawdzić na moim biurku. Cenowo jest trochę tańszy od poprzedników, (np. od takiego BenQ, który był kompletną jakościową porażką i kosztował ponad 2k...) no i Samsung daje na niego gwarancję 90 dni bez martwych pikseli.

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie, cudów nie oczekuję, ale jeśli nie będzie miał tych obleśnych pasków na matrycy, ani nie uświadczę na nim martwych pikseli (w co bardzo wątpię) to będę zadowolony z zakupu.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i doszedł do mnie ten Samsung SR75, pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Kolory ok, blb znośny, ghosting typowy dla VA, ale nic ekstremalnego jak w LG, czy BenQ, ale co najważniejsze nie ma tu tych obleśnych poziomych linii jak w innych zakrzywionych matrycach VA Samsunga. Dodatkowo monitor ma bardzo małego input laga, szczególnie jak na monitor nie-gamingowy, zauważyłem też, że obraz jest bardziej płynny i "gładki" niż w innych monitorach 144Hz jakie miałem dotychczas, np. w takim AOC, czy BenQ 144Hz wyglądało to bardziej jak 100Hz, ale tutaj jest naprawdę "stoczterdziestoczterohercowo".

 

Tyle, że ciąży nade mną klątwa "martwego piksela" i w tym wypadku jest nie inaczej... 1 Martwy + 2 non stop świecące na biało... Nawet jakbym zmusił się, aby uznać 3 niesprawne piksele za coś normalnego (mimo, iż nawet dla producenta jest to wada), to czarę goryczy przelewa fakt, że mam pięknego łoniaka pod matrycą... (no dobra, pewnie jest to zwykły włos, ale wygląda jak łoniak :P)

 

Niestety, ale monitor leci na wymianę, sklep klasycznie nie robi najmniejszych problemów i przyjmuje moje zwroty oferując darmowego kuriera, za co daję duży +.

 

Telefon trochę słabo go uchwycił, ale co mi tam... Zapodaję zdjęcie łoniaczka, aby nie było, że sobie wymyślam i zwracam te monitory bez powodu.

 

https://ibb.co/gwDZ7Tz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale monitor leci na wymianę, sklep klasycznie nie robi najmniejszych problemów i przyjmuje moje zwroty oferując darmowego kuriera, za co daję duży +.

 

Darmowy kurier do zwrotu? to który to sklep? przyda się na przyszłość :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputronik.

 

Hmm jak ja u nich zwracałem monitor i zapytałem, czy można zanieść do salonu, to powiedzieli mi, że można zwrócić tylko kurierem i na swój koszt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darmowy kurier do zwrotu? to który to sklep? przyda się na przyszłość :D

 

Jeśli monitor jest wadliwy, tzn. ma łoniaki pod matrycą, wypalone jakieś okręgi, rozjechane i poplamione kolory, czy nawet mocny BLB / IPS Glow, to zwrot powinieneś mieć za free w każdym sklepie, oczywiście dotyczy to nie tylko monitorów. Chyba, że w ciągu ostatnich kilku lat coś się zmieniło w tej kwestii, w co wątpię.

 

A jeśli zwracasz bez powodu, na co masz 14 dni - to wtedy normalnie płacisz za kuriera, ale niektóre sklepy oferują i w takim wypadku darmowy zwrot.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli monitor jest wadliwy, tzn. ma łoniaki pod matrycą, wypalone jakieś okręgi, rozjechane i poplamione kolory, czy nawet mocny BLB / IPS Glow, to zwrot powinieneś mieć za free w każdym sklepie, oczywiście dotyczy to nie tylko monitorów. Chyba, że w ciągu ostatnich kilku lat coś się zmieniło w tej kwestii, w co wątpię.

 

No to w wała mnie zrobili, na szczęść koszt duży nie był ¯\_(ツ)_/¯

 

A jeśli zwracasz bez powodu, na co masz 14 dni - to wtedy normalnie płacisz za kuriera, ale niektóre sklepy oferują i w takim wypadku darmowy zwrot.

 

Ja im powodu nie podawałem, pewnie dlatego. Chociaż miał martwego piksela i ze 2 paprochy.

Edytowane przez blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja im powodu nie podawałem, pewnie dlatego. Chociaż miał martwego piksela i ze 2 paprochy.

 

To pewnie własnie dlatego, a mogłeś o tym wspomnieć, bo o ile nawet 5 martwych pikseli na start, to dla większości producentów norma, tak wydaje mi się, że nikt nie dopuszcza paprochów pod matrycą. Dodatkowo niektórzy producenci dają gwarancję typu "30 dni bez zaciętych (białych) pikseli", chyba AOC jest wśród nich. Do tego aktualnie masz jeszcze 90 dni ochrony pikseli u Samsunga i 45 dni u LG.

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem kolejną sztukę Samsunga SR75... No i qurwica mnie już strzela... Zastanawiam się, jak taki syf może wyjeżdżać z fabryki?

 

Ten TAKŻE ma WŁOSA\ŁONIAKA W MATRYCY, jeszcze większego, tylko nieco w innym miejscu, do tego znowu klasycznie kilka niesprawnych pikseli mimo gwarancji Samsunga "90 dni bez bad pikseli"...

 

Co to ma być? Prima aprilis? 2 razy pod rząd włos w matrycy nie może być przypadkiem...

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że uszkodzonego piksela w monitorze/laptopie/tablecie/telefonie nie widziałem od lekko kilkunastu lat (20?) to zaczynam się zastanawiać, czy nie generujesz tych uszkodzeń wyładowaniami elektrostatycznymi w chwili rozpakowywania.

 

ps. w pracy kilkadziesiąt monitorów i w żadnym nie znalazłem uszkodzonego piksela ... paprocha też nie (monitory DELL, LG, Samsung, AOC, ACER)

 

Tyyyyyy , może Ci kupie monitor, to będzie sprawny ? :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że uszkodzonego piksela w monitorze/laptopie/tablecie/telefonie nie widziałem od lekko kilkunastu lat (20?) to zaczynam się zastanawiać, czy nie generujesz tych uszkodzeń wyładowaniami elektrostatycznymi w chwili rozpakowywania.

 

ps. w pracy kilkadziesiąt monitorów i w żadnym nie znalazłem uszkodzonego piksela ... paprocha też nie (monitory DELL, LG, Samsung, AOC, ACER)

 

Tyyyyyy , może Ci kupie monitor, to będzie sprawny ? :E :E :E

 

Monitory rozpakowuję baaaaaardzo ostrożnie, nie dotykam portów, ani ekranu, no i trafiły mi się sztuki bez bad pikseli, ale były to tylko monitory 1080p. Poza tym moją Iiyamkę traktuję niezbyt delikatnie, raz ją lekko zalałem :P, a martwych pikseli dalej na niej nie ma...

 

A nawet jeśli masz rację, to ciężko byłoby mi wygenerować wyładowaniem elektrostatycznym łoniaka w matrycy XD

 

Zakładam, że w pracy masz monitory 1080p?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że w pracy masz monitory 1080p?

No tak. Generalnie 1920x1080, 1280x1024 i 1440x900. Także dosyć niskie rozdzielczości. Teraz sądzę jak będą zakupy to pewnie jakieś tanie IPS 2560x1440 23,8" - zobaczy się jak z nimi będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup jakieś 60Hz to jakość powinna być sporo lepsza, bo widzę że w +120Hz producenci olewają kontrolę jakości :E . Mój BenQ 277HDR za 650 zł nie ma żadnych takich problemów z paprochami, równomiernością i pikselami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup jakieś 60Hz to jakość powinna być sporo lepsza, bo widzę że w +120Hz producenci olewają kontrolę jakości :E . Mój BenQ 277HDR za 650 zł nie ma żadnych takich problemów z paprochami, równomiernością i pikselami.

 

Wiem, że 60Hz będzie bezpieczniejsze, ale nie po to kupiłem PC z 2080 super i i7 9700k, by męczyć się w 60Hz, kiedy w każdej grze mam 100FPS+ na full detalach...

 

Pewnie masz racje z tą kontrolą jakości, ba! Śmiem twierdzić, że te monitory nawet nie są w jakikolwiek sposób sprawdzane, ani testowane. Ten włos w matrycy jest bardzo dobrze widoczny i nie wierzę, że ktoś by go po prostu przeoczył.

 

Z drugiej strony, jeśli Samsung gwarantuje, że na jego monitorze nie będzie bad pikseli przez 90 dni, to raczej powinien zrobić coś więcej w tej sprawie, a nie tylko zalewać rynek złomem z włosami i martwymi pikselami w nadziei, że nikt tego nie zauważy...

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że 60Hz będzie bezpieczniejsze, ale nie po to kupiłem PC z 2080 super i i7 9700k, by męczyć się w 60Hz, kiedy w każdej grze mam 100FPS+ na full detalach...

... w 5K ( 5120x2880 ) ?? :E Zmierzam do tego, że moc obliczeniową można spożytkować albo na większy FPS, albo na wyższą rozdzielczość. Nie które gry lepiej odpalać w większej rozdzielczości (np. jakieś symulatory), a inne w większym FPS (Counterstrajki ) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... w 5K ( 5120x2880 ) ?? :E Zmierzam do tego, że moc obliczeniową można spożytkować albo na większy FPS, albo na wyższą rozdzielczość. Nie które gry lepiej odpalać w większej rozdzielczości (np. jakieś symulatory), a inne w większym FPS (Counterstrajki )

 

Rozumiem, ale osobiście niezależnie od gry preferuję FPS>Rozdzielczość. 1440p wydaje się takim złotym środkiem, tylko szkoda, że jeszcze nie spotkałem monitora bez martwych pikseli w takiej rozdziałce. No i 144Hz jest w moim przypadku bezdyskusyjnie wymagane. Bez znaczenia, czy będę grał w CS, Tomb Raider, czy jakąś wolniejszą strategie, nie wyobrażam sobie powrotu do 60Hz dla jakiejś super rozdziałki...

 

BTW Czy ktoś z tutaj obecnych sprawdził piksel po pikselu swój monitor (1440p lub więcej) i jest w stanie stwierdzić na 100%, z ręką na sercu, że jego monitor nie posiada ani jednego bad piksela? Tylko ja mam tak wyku*wistego pecha? Czy może większa część ludzi kupujących monitory jest po prostu ślepa, a reszta ma po prostu farta?

Edytowane przez ObZen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, zmusiłeś mnie do dokładnego "przeskanowania" wzrokiem, obszar po obszarze, z odległości 10cm mojego monitora :P - nie udało mi się znaleźć uszkodzonego piksela ( 3840x2160 31,5" ).

 

ps. wyświetliłem biały kolor na 100% ekranu podczas tego poszukiwania

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biały i czarny wystarczy. Biały to zlepek RGB - wyklucza problem z zapaleniem pixeli. Czarny to wszystkie pixele off - wyklucza problem z gaszeniem pixeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgasiłem światło, podkręciłem podświetlenie, wyświetliłem czarny kolor i też nic. Mam już dość na dzisiaj szukania ;)

 

Sprawdź jeszcze bazowe kolory R G B

Po zakupie to robiłem pobieżnie na R G B. Jednak jak Minciu napisał jak na białym i czarnym nic nie ma, to na kolorach można sobie darować szukanie (choć dla sportu nie zaszkodzi ;) )

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgasiłem światło, podkręciłem podświetlenie, wyświetliłem czarny kolor i też nic. Mam już dość na dzisiaj szukania ;)

 

Czyli jednak monitory 1440p+ bez bad pikseli istnieją. Tylko daj już sobie spokój z dalszym szukaniem, już się spisałeś żołnierzu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na planszach bazowych RGB martwego subpiksela znajdziesz znacznie szybciej i o wiele prościej, pamiętacie ze przy kolorze białym i czarnym te problemy są znacznie słabiej widoczne bo jest miks.

Mogę wam porobić zdjęcia z uszkodzonymi sub pikselami które przy mieszanym kolorze lub białym są praktycznie niezauważalne ale jak tylko wejdzie bazowy kolor to wygląda jakby było dziura w ekranie.

 

Tak ze sprawdzanie martwych pikseli zawsze powinno się robić na RGB a pikseli zablokowanych na czarnym tle.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niebieski stuck był widoczny najmocniej na niebieskim i czarnym tle. Na innych nie, na białym tylko aparat był w stanie uchwycić, że biały w tym miejscu jest żółty. Tak więc też polecam przejrzeć plansze. Co nie zmienia faktu, że w normalnym użytkowaniu taki jeden stuck jest przy 1440p(27") nie do znalezienia nawet jak się wie gdzie powinien być.

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat. Kupiłem Aorusa FI27Q i nie ma żadnych bad pixeli, wszystko mi się w nim podoba ale mam jedno zastrzeżenie. IPS GLOW jest straszny w lewym dolnym rogu (zdj). Oczywiście w rzeczywistości jest ciemniej (zdjęcie rozjaśnai) ale i tak jest źle moim zdaniem. Czerni tam nie ma, jest szary i to mi dosyć mocno przeszkadza bo gram w ciemnym pokoju. Pytanie teraz czy jest szansa dostać lepszy egzemplarz i ten jest wyjątkowo zły czy to już jest dobrze i nie mam szans dostać lepszego? Kupiłem go w x-kom więc mam jeszcze tydzień na oddanie i wzięcie innego. Chciałbym zamówić ten sam model z nadzieją, że trafię lepszy egzemplarz. Co myślicie? Jasność jest ustawiona 50/100.

 

https://zapodaj.net/9342d1817788f.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...