Skocz do zawartości
arczi99

Zasilenie 3 AP Tp-linka po skrętce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję zasilić AP ze skrętki, co będę potrzebował,

Wygląda to tak:

Parter : Router TD-W8970

1 piętro: AP TL-WA5110G

2 piętro: AP TL-WA501G

3 piętro: AP TL-WA500G

Docelowo ma zostać dołożony jeszcze 1 AP ale na razie nie.

Wszystkie są podpięte do routera skrętką, każdy pod osobne wyjście LAN z routera.

Na tą chwilę AP są podłączone pod zasilanie przedłużaczami bo brak gniazdek w miejscach gdzie wychodzi skrętka i gdzie mają docelowo wisieć.

i teraz tak:

Chciałbym aby w routerze zostały mi wolne gniazda Lan bo będę chciał podpiąć jeszcze inne urządzenia np rejestrator więc co tu powinienem zastosować no i jak zasilić te AP.

Co mam kupić aby to dobrze działało?

Aha przewody są nie długie bo maksymalnie najdłuższy od routera ma jakieś 20m więc nie powinno być problemu z puszczeniem zasilania.

Problem może być bo zauważyłem że te AP mają różne Volty zasilania od 9 do 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TL-WA5110G powinien mieć w zestawie PoE Power Injector (obsługuje Support Passive PoE), TL-WA501G i TL-WA500G są tak stare, że nie chce mi się kopać informację na ich temat. Myślę że wszystkie mają standardowe gniazdo pod wtyczkę 2,1/5,5 mm, więc kup takie zestawy i będzie działało.

A jeśli potrzebujesz portów to kup jakiś switch FastEthernet (100Mbps) i zajmiesz tylko jeden port w routerze. Tylko jaki jest sens robić sieć na tych starych Access pointach, przecież one zaraz padną ze starości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te AP to nówki, nie potrzebnie kupiłem parę lat temu i leżały zapakowane.

A nie da się podłączyć samą skrętką tak jak to zrobiłem w przypadku 5110, chodzi mi o to żeby zasilić wszystkie 1 zasilaczem z okolic gdzie stoi router a tak to będę musiał każdy zasilacz podłączyć.

No a ewentualnie jakie AP byś polecił jeśli się zdecyduję na nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to są nieużywane sprzęty, ale to jest standard G, gdzie po drodze był jeszcze N, a teraz masz AC, a idzie jeszcze nowszy AX. Gdybyś miał AP w standardzie N to by jeszcze było OK.

 

Nie wiem czy da się podłączyć pozostałe tak jak TL-WA5110G bo nie wiem czy obsługują Passive PoE. I żeby nie używać dołączonych zasilaczy to poza spełnieniem warunku obsługi Passive PoE musiałbyś mieć jakiś switch z PoE który to zasili.

 

Ja bym polecił jak zwykle Ubiquiti UniFi® AP AC LITE(standard AC), to z nowych. Ale można też poszukać używanych UniFi® AP(standard N). Można też z domowych TP-Linków albo biznesowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WA500 albo WA501 miały obsługę pasywnego Poe. 5110 różnił się chyba tylko mocą.

 

Problem z tymi AP był taki że pracują na 9v i to rodzi problemu na kablach dluzszych.

Te 20m może być dużym problemem jeśli kabel jest slaby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dla gości pensjonatu wystarczy to G, i tak mam na lini ograniczoną neostradę bo 20Mb/s - taka możliwość sieci w okolicy.

Testowałem speedtesta i te AP ciągną około 18Mb/s.

Kable mam nowe położone - skrętka 5 kategorii.

Jedynie może byś problem z PoE bo nie wiem czy są jakieś z ustawnym zasilaniem na dany port, tj 2 AP mają zasilanie 9V a 5110 ma 12V i czy da się to tak poustawiać?

 

Co by mi dało jak bym miał standard N lub AC ? i tak muszę mieć te dalsze AP żeby wolniej ciągnęły bo główny mój laptop jest przy routerze i to on mam najszybciej pracować a dla gości to nawet jeszcze bym poskręcał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz Neostradę do 20Mbps i nie jest to krytyczny system, to G powinno wystarczyć. Teoretycznie klient z WiFi w standardzie N jest kompatybilny w dół, czyli G także. Jedynie czego bym się obawiał to wydajności w momencie jak do jednego AP podłączy się większa liczba sprzętów. Ale to wyjdzie w praniu.

 

Teoretycznie Passive PoE daje 24V i AP sobie już potem sam dopasowuje jakimś wew konwerterem. Ale jak to jest rozwiązane w tych TP-Linkach to nie wiem. Natomiast stosując takie adaptery zasilałem dawno temu urządzenia na skrętkach 20-30 metrowych zasilane na 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie te PoE zakupić żeby zasilić z niego 4 AP, muszę mieć wyjście na 4 AP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakie będziesz miał te Access pointy. Bo jeśli ciągle mówimy o tych starych TP-Linkach to nie wiem.

Natomiast przy nowych rozwiązaniach wygląda to mniej więcej tak, że kupujesz switch z obsługą PoE na wyjściu i podłączasz bezpośrednio skrętką AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ograniczyć liczbę urządzeń możesz kupić switch taki jak ten:

 

https://www.ui.com/accessories/nanoswitch/

 

Mam tak zrobione u siebie w domu - jeden kabel z routera do PoE injectora i od niego jeden do switcha - dalej podpięte dwa AP. Ten model da radę obsłużyć maksymalnie trzy urządzenia przy 30W max (sam zabiera 1,5W).

 

Znalazłem jeszcze coś takiego:

https://intellinetnetwork.eu/intellinet-en-poe-powered-5-port-gigabit-switch-with-poe-passthrough-561082.html

 

Ale tutaj musi już być zgodność ze standardem IEEE 802.3at/af, czego jak podejrzewam te TP-Linki nie posiadają

Edytowane przez ralliart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zmniejszyć ilości urządzeń, są 3 AP a mają być 4, więc muszę mieć z wyjściem na 4 skrętki.

PoE injektor mam od modelu 5110 ale ma tylko 1 wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz dodatkowy switch 5 portowy oraz te adaptery które podlinkowałem. Proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chcę adapterów żeby mi to wisiało skoro można puścić gniazdem RJ45, chodzi o to co mam kupić żeby switchem puścić sygnał i prąd, chyba że źle napisałem o co mi chodzi, albo switch z zasilaniem.

Kolega Szczota napisał że te AP mają obsługę pasywnego PoE.

Edytowane przez arczi99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupujesz switch 5 portowy z obsługą Passive Poe... (ale nie gwarantuje że to będzie działać)

 

Znalazłem tabelkę TP-Linka z AP, ale lista zaczyna się dopiero od modelu 701.

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a powiedz mi czy mogę na próbę podłączyć 500 i 501 w injektor od 5110 i zobaczyć czy je zasili przez PoE? Bo 5110 zasila elegancko.

Aha tylko pytanie czy mi ich nie popali bo one mają 9V a 5110 ma 12V zasilanie (zasilacz)

 

Ten 5 portowy switch to jakiś konkretny model ? czy zasilacz osobno się dokupuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a powiedz mi czy mogę na próbę podłączyć 500 i 501 w injektor od 5110 i zobaczyć czy je zasili przez PoE? Bo 5110 zasila elegancko.

Aha tylko pytanie czy mi ich nie popali bo one mają 9V a 5110 ma 12V zasilanie (zasilacz)

Jeśli masz na myśli taki biały injector to możesz go wykorzystać do 501 i 500 ale tylko z zasilaczem 9V. A jak podłączysz 12V zamiast 9V to może się nie spali od razu ale wszystko się będzie w środku grzało i długo nie popracuje. To jest prosta droga do zniszczenia sprzętu.

 

Ten 5 portowy switch to jakiś konkretny model ? czy zasilacz osobno się dokupuje ?

 

Dobra, jeszcze raz po kolei. Może teraz zrozumiesz.

 

Żeby użyć pasywne PoE musisz injectorem wpuścić w skrętkę zasilanie. Na dodatek masz różne poziomy zasilania 9V i 12V. Dlatego potrzebujesz injectora, czy takiego jak podlinkowałem wcześniej (wtedy wykorzystujesz tylko część do podłączenia zasilacza) albo takiego jak do TL-WA5110G. Wtedy skrętkę podłączasz prosto do AP, a od strony switcha montujesz injector z odpowiednim zasilaczem i do niego wpinasz skrętkę idącą od AP. Inaczej tego nie zrobisz. Do tego kupujesz zwykły 5 portowy switch FastEthernet (100Mbps) i masz działające AP.

 

W nowoczesnych rozwiązaniach przy Active PoE masz switch z wbudowanym zasilaczem PoE, ale jest to zasilanie na poziomie 48V i dopiero urządzenia dogadują się odnośnie napięć (standard IEEE 802.3af). Niestety nie da się tego użyć przy tych starych TP-Linkach.

 

Jeszcze wyjaśnienie na jakiej zasadzie pasywne PoE. Skrętka ma 4 pary przewodów. Do Fast Ethernetu (100Mbps) potrzebne są tylko dwie pary(1 i 2, 3 i 6). Dwie pozostałe są nie używane, dopiero przy Gigabicie używa się wszystkich 4 par. Więc na te dwie nie używane pary (4 i 5, 7 i 8) podaje się po prostu napięcie i urządzenie z obsługą pasywnego PoE może zostać tak zasilone. Tu jest obrazek pokazujący jak to jest podłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, 501 podłączona injektorem od 5110 tyle że zasilacz dałem od 501 i zasilanie jest po RJ45 czyli super bo nie potrzeba tych białych przejściówek zasilających AP.

Pozostaje mi zakupić injektor i switch, czy te injektory to każdy będzie musiał być podpięty pod osobny zasilacz od danego AP ? Nie ma jakiś zbiorczych ?

Skoro można to chcę RJ45 mieć zasilanie w AP.

Doradźcie co ostatecznie kupić żeby nie było za drogo i za dużo kabli.

Qwinto, dobrze wytłumaczyłeś ale nie do końca wiem co kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, 501 podłączona injektorem od 5110 tyle że zasilacz dałem od 501 i zasilanie jest po RJ45 czyli super bo nie potrzeba tych białych przejściówek zasilających AP.

I teraz identycznie musisz zrobić z pozostałymi.

 

Pozostaje mi zakupić injektor i switch, czy te injektory to każdy będzie musiał być podpięty pod osobny zasilacz od danego AP ? Nie ma jakiś zbiorczych ?

Qwinto, dobrze wytłumaczyłeś ale nie do końca wiem co kupić

Tak, kup jeszcze dwa injectory (po jednym do AP, takie jak linkowałem powyżej) i switch 5 portowy, wystarczy Fast Ethernet. Zasilacze musisz użyć te od AP. Pisałem wcześniej, że w Twoim przypadku to jedyny sposób żeby to połączyć. Switch np. TP-Link TL-SF1005D, bo gigabitowy TL-SG105 to i tak będzie działał jako Fast Ethernet. No chyba że wolisz w metalowej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qwinto, ale linkowałeś oryginalne zestawy z zasilaczem i to chyba od 5110 bo tak wygląda, to o tych mówisz ? Nie ma jakiś injektorów kilku portowych czy coś żeby dany port RJ45 miał też wejście do podłączenia zasilacza, bo zaraz nie pomieszczę się z kablowaniem i zasilaczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tplinki chyba do 16v działały poprawnie.

Musiałbyś je otworzyć i sprawdzić jakie kondensatory tam sa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet jeśli do 16v działają poprawnie to i tak nie ma chyba takich switchy co da się ręcznie przydzielić na każdy z AP dane napięcie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie ma switchy które by dały 9v.

Edge switche w wersji pro miały możliwość ustawienia na port 12v lub 24v.

 

Tobie zostaje najlepiej kupić albo znaleźć zasilacz 12v nie mniej niż 2A.

Rozgalezic zasilanie i użyć adaptera Poe.

Nic więcej nie zrobisz.

O switchy Poe zapomnij bo taniej cię wyjdzie wymienić te AP.

 

W/w switch Poe posiadal tylko przekazanie dalej zasilania czy na portach lan bedzie napięcie identyczne z tym jakie będzie wykorzystane z switchem Poe.

Taka drobna uwaga najczęściej jest ograniczenie 0,5A na port.

Tplinki wymagają jak dobrze pamiętam 9v 0,7A a ten na 12v 0,5A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczota, nie jestem pewien czy chodzi Tobie o Adapter taki co w AP osobno wpina się zasilanie czy o injektor. Ale tak czy inaczej rozumiem że muszę mieć każdy z adapterów podpięty pod daną skrętkę co leci do AP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dziwna a może nie dziwna sprawa bo kupiłem injektory i podłączyłem, model 500 działa zasilanie po skrętce, 501 nie dostaje zasilania w ogóle czyli ten AP nie ma możliwości PoE, ale dobra, dokupiłem adapter ten co przy AP rozdziela skrętkę na Lan i zasilanie i niby ok a wcale nie, kabla do niego jest położone jakieś 23m (pamiętam bo mam zapisane) i zasilanie mu przerywa - praktycznie nie ma możliwości żeby rozsyłał sygnał - podpiąłem mu oryginalny zasilacz 9V. Zmieniłem zasilacz na 12V i 501 zaczął działać.

Czyżby odległość za daleka ? Ale raczej nie bo ten AP 500 ma dalszą odległość jakieś 27m i śmiga elegancko na oryginalnym 9V.

 

Co tu zrobić jak myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...