Skocz do zawartości
dadi82

9900k OC zasilanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

co daje dodatkowa wtyczka zasilania w procka w płycie głównej.

U mnie teraz podpięte jest "tylko" wtyczka 8pinowa. Dodatkowe 4 piny są nie podpięte.

Płyta jak w stopce.

Czy ma to znaczenie przy OC na poziomie 5.0 GHZ dla procesora? Czytałem różne opinie, ale większość z nich "twierdzi" że właśnie przy dużym OC ma to znaczenie.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani pod AC, ani pod LC w przypadku OC o każdej możliwej wartości i każdym możliwym scenariuszu - nie potrzebujesz dodatkowych 4 pin.

 

Raz, że dodatkowe 4 piny są podpięte równolegle do 8 pin. To nie jest jakaś osobna linia czy coś. Cały prąd trafia jak przez lejek na płytę i VRM.

 

Dwa, że nie przepchasz przez ten procesor więcej, niż 384W+12V. Nie każda platforma HEDT jest w stanie.

 

Jeśli dobrze pamiętam - specyfikacja ATX dopuszcza na tym konektorze 8 Amper na pin. Trzeba by się było dokładniej spytać Sideband-a albo Tomcuga, ale jestem prawie pewien, że tym 8 pin możesz przepchać maksymalnie 384W.

 

Zasada jest taka, że dopóki nie przekraczasz specyfikacji prądowej konektora - nie potrzebujesz drugiego. Zwłaszcza równoległego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9-13A na kontakt wszystko zależy od terminala.

 

To dużo tylko to jest teoretyczny max dla tych molexów terminale muszą być w dobrym stanie i na pewno temperatura pracy przy max natężeniu niska nie jest.

 

Okablowanie modularne może być różnej jakości - wspomniane wyżej terminale, przekroje przewodów i ich ewentualne powielenie, a nawet samo zaciśnięcie przewodu w terminalu ma znaczenie.

 

8pin powinno spokojnie wystarczyć, ale dodatkowy 4pin kabel nie zaszkodzi to kolejne cztery przewody na których rozpłynie się prąd, co przełoży się na mniejsze spadki napięć na kablach i złączach.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tak w sumie przypuszczałem, że na stabilność proca nie ma to wpływu.

 

Ale dzisiaj odbieram nowy zasilacz

(be quiet! Straight Power 11 750W)

to podepnę te dodatkowe 4piny.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję na stanowisku, że te dodatkowe 4 i 8 pin w płytach pod 1151 to jest kpina i żart producentów m.in po to, żeby ludzie wymieniali zasilacze na nowsze, albo nie wiem - żeby płyta wyglądała bardziej Fancy. Pozwól, że uzasadnię.

 

Sprawdziłem specyfikację na te molexy - dobrze pamiętałem.

 

 

Molex Mini-Fit Jr. has a power rating of 600 volts, 8 amperes maximum per pin (while using 18 AWG wire), Teoretycznie więc do 384 W

 

Mój link

 

 

W praktyce - w 2017 roku masa płyt pod X299 wyszła tylko z jednym 8 pin. A miała napędzać 10,12,16 jaj.

 

Wtedy to rzeczywiście był problem, bo stacje żarły grupo ponad 300W i potem dokładali dodatkowe 4 i 8 pin. Mierzyli też temperatury na kablu zaraz przy pojedynczej wtyczce 8pin - grzały się do 65 stopni. Alarmujące, ale bez tragedii.

 

Ok, wszystko się zgadza... Ale to było 10c/20t po OC w Prime95 na x299.

 

Zakład, że jak podepniesz cęgowy na ten przewód pod 8pin ( w scenariuszu 9900k, 5 Ghz, 100 TC na rdzeniach, AVX Load ) to uzyskasz odczyt mniej, niż 25A. Daleko więc od granicy zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

 

 

Teraz nastała jakaś dziwna moda na pakowanie +4 i +8 pin do każdej "lepszej" płyty zarówno na 1151 jak i X570.

 

MSI MEG ma dodatkowe 8 pin co jest zbędne nawet pod Ln2.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję na stanowisku, że te dodatkowe 4 i 8 pin w płytach pod 1151 to jest kpina i żart producentów m.in po to, żeby ludzie wymieniali zasilacze na nowsze, albo nie wiem - żeby płyta wyglądała bardziej Fancy. Pozwól, że uzasadnię.

 

Sprawdziłem specyfikację na te molexy - dobrze pamiętałem.

 

 

Molex Mini-Fit Jr. has a power rating of 600 volts, 8 amperes maximum per pin (while using 18 AWG wire), Teoretycznie więc do 384 W

 

Mój link

 

 

W praktyce - w 2017 roku masa płyt pod X299 wyszła tylko z jednym 8 pin. A miała napędzać 10,12,16 jaj.

 

Wtedy to rzeczywiście był problem, bo stacje żarły grupo ponad 300W i potem dokładali dodatkowe 4 i 8 pin. Mierzyli też temperatury na kablu zaraz przy pojedynczej wtyczce 8pin - grzały się do 65 stopni. Alarmujące, ale bez tragedii.

 

Ok, wszystko się zgadza... Ale to było 10c/20t po OC w Prime95 na x299.

 

Zakład, że jak podepniesz cęgowy na ten przewód pod 8pin ( w scenariuszu 9900k, 5 Ghz, 100 TC na rdzeniach, AVX Load ) to uzyskasz odczyt mniej, niż 25A. Daleko więc od granicy zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

 

 

Teraz nastała jakaś dziwna moda na pakowanie +4 i +8 pin do każdej "lepszej" płyty zarówno na 1151 jak i X570.

 

MSI MEG ma dodatkowe 8 pin co jest zbędne nawet pod Ln2.

 

Pełna zgoda, dlatego ja nie wymieniałem zasilacza i od 10 miesięcy miałem chifteka 650W i dawał radę z 9900k na 5ghz i 2080TI też ładnie podkręconą. Ale faktem jest, że już stary zasilacz bez żadnego certyfikatu i te 650W i to na styk starcza do mojego konfigu.

Nie kupowałem żadnych przejściówek tylko podpięte było 8pinów i starczało. A co do tej niby stabilności przy dużym OC to podejrzewałem że tak właśnie jest jak piszesz.

Teraz wymieniam zasilacz, bo porostu taki miałem plan. Generalnie powoli będę sobie wymieniał wentylatory itp żeby wyciszyć zestaw. (dlatego be quaiet anie Seasonic np) Chiftek pójdzie do innego kompa którego będę składał córce za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma sens. Masz zasilacz i możliwość obsadzenia obu złącz - obsadzasz. Porty są podpięte równolegle. Wątpię nawet by płyta była w stanie jakoś "odczytać" że jest wpięte dodatkowe 4 pin.

 

Rozpięcie jednak zasilania na dodatkowe 4 piny w żadnym stopniu nie uzasadnia np. wymiany zasilacza w sytuacji, gdy masz markowy zasilacz ATX i dobrej jakości okablowanie. Nie ma to po prostu żadnego sensu, bo na platformie konsumenckiej po prostu nie osiągniesz takiego natężenia na tej linii, jak na X299 czy TR4. Prędzej skończysz procesor, bo skoczy pod 100 stopni.

 

Głupia moda. Nic więcej.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moda tylko m.in dla bezpieczeństwa i dlatego chociażby normy pci-express są ustalone bardzo nisko w stosunku do możliwości stosowanych molexów.

 

Można zrobić takie rozwiązanie na płycie, że bez podłączenia dodatkowego 4pin/8pin płyta nie wstanie. Na pewno przy długich kablach i przedłużkach lepiej stosować dodatkowe zasilanie, przy wysokim oc będą spore spadki na kablach i złączach co może skończyć się niestabilnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Ale zobacz proszę. Ten konkretny przypadek 8 pinowej.

 

Mój link  13A max na kontakt.

 

 

PSU z normą ATX nie będzie miał więcej, jak 8A na linię, a już na pewno nie więcej jak 13A (na kontakt Molexa)

 

8 pinowa wtyczka ma 4 linie 12V z max normą 8 amper na pin = 8*4*12V = 384W

 

Grubo poniżej specyfikacji samej wtyczki. Już teraz.

 

Realnie ile dostanie "wtyczka" przy takim 9900k? Uważam, że max 25 A na wszystkich liniach. A to z kolei daje 300W.

 

Co jest wartością bardziej, niż bezpieczną bo max natężenie na pin ograniczone jest normą ATX (8A) a nie 13A na kontakt w molexie.

 

 

Źle myślę?

 

Nie dostrzegam po prostu tutaj żadnych benefitów wynikających z bezpieczeństwa. Xeon W-3175X pod Ln2 n 5.1 Ghz wpierdzielał to 77A z obu EPS.

 

9900k pod LC - bardzo bym się zdziwił, jakby przekroczył 20A. W sumie Sniper chyba ma cęgowy, to może sprawdzi z ciekawości.

 

P.S - Sideband - zaglądnij proszę w wolnej chwili do wątku Metro Exodus. Znaleźliśmy szafę, która działa tylko przy RT ON szczerbaty.gif

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realnie w niczym nie pomoże dla 9900k a tym bardziej dla 8700k.

 

Nie każdy zasilacz ma dodatkową wtyczkę,

 

Wymiana zasilacza tylko dlatego, żeby podpiąć dodatkowe 4 pin na platformie konsumenckiej jest bezsensowna i niczemu nie służy.

 

Podobnie, jak rzeźbienie z molexami i obsadzanie tego 4 pin przez adaptery.

 

>>

<< Na X570 z dodatkowymi 8 pin to już w ogóle jest hit

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 4.09.2019 o 14:37, PrimoGhost napisał:

Mój link  13A max na kontakt.

PSU z normą ATX nie będzie miał więcej, jak 8A na linię, a już na pewno nie więcej jak 13A (na kontakt Molexa)

8 pinowa wtyczka ma 4 linie 12V z max normą 8 amper na pin = 8*4*12V = 384W

Lekko odkopię temat.

Dzięki za to info. Te 13A/kontakt, to robi wrażenie. Jednak pamiętajmy o kablach. Mam taki zasilacz, co ma AWG18. Zgodnie z normami (niżej wklejam tabele), max na linię powinno być 2,3A, czyli przy EPS 4pin mamy 2x12V x 2,3A= 55,2W 🙁 (i to nie dla samego CPU, bo gdzie straty na VRM?)

https://precmfgco.com/wp-content/uploads/2020/06/American-Wire-Gauge-AWG-Sizes-and-Properties-Table.png

https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-c70a48f22952e6fb3ef49889591640f3

https://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

W dniu 7.09.2019 o 19:28, PrimoGhost napisał:

Na X570 z dodatkowymi 8 pin to już w ogóle jest hit

Jak ktoś ma zasilacz z kabelkami AWG18, to przy CPU 88W (tyle mają AMD 65W) wg. powyższych tabel, EPS 8pin powinno być. 😔 (88W samo CPU, a jeszcze trzeba pamiętać, że trzeba trochę doliczyć na straty na VRM)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...