Skocz do zawartości
matten

Płyta pod Ryzena 1500x/1600x do 350 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Szukam płyty głównej AM4 pod Ryzena 1500x/1600x do 350 zł. Zależy mi na czterech slotach pamięci ram i przyzwoitych możliwościach o/c - nie oczekuję cudów, ale chciałbym osiągnąć chociaż 4GHz na procesorze. Miło by było gdyby płyta obsługiwała nowe Ryzeny; w przyszłości chciałbym zrobić upgrade do Ryzena 3600x. Nie będę używał SLI/Crossfire, wystarczy mi "standardowy" zestaw wejść i wyjść na płycie.

 

Biorę pod uwagę następujące modele:

Gigabyte B450M DS3H

Gigabyte GA-AX370-Gaming 3

Gigabyte B450 GAMING X

Gigabyte B450 AORUS ELITE

MSI B450M GAMING PLUS

 

Moi faworyci to MSI B450M GAMING PLUS i Gigabyte B450 AORUS ELITE, która lepsza? Może polecacie coś innego?

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B450M GAMING PLUS lub jej tańsza odmiana b450m pro-vdh plus za 300zł. 1 i 2 gen Ryzenów łatwo i prosto się się podkręca na płytach MSI. Z OC RAM również nie ma problemów. Co do przejścia na 3 gen to na razie nadal loteria z biosami i na obecną chwilę nic na 100% nie da się polecić.

Oczywiście Ryzena 1500x nie kupuj, bo jego wydajność jest niska w stosunku do 1600/1600x. Co do 1600x (mam takie dwa na płytach b350m pro-vdh plus) on jest bez chłodzenia, więc musisz coś dokupić. Lepiej kupić Ryzen 1600, nowy za 450-480zł już z chłodzeniem na którym go podkręcisz do 3,8-3,9Ghz. Do OC 4Ghz przy Ryzen 1600x potrzebne jest chłodzenie przynajmniej AMD Prism lub SPC Fera3.

Pomiędzy 3,8-4Ghz wzrost wydajności jest znikomy.

Bardziej liczy się szybkość RAM, który kupisz do niego, bo takie 3200mhz jest optymalne jeżeli chodzi o wydajność/cena np. Crucial Ballistix 3200mhz cl16, który można podkręcić nawet do 3433-3600mhz.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi, że 1600x nie ma w zestawie radiatora także wielkie dzięki za ostrzeżenie ;)

 

Jeśli chodzi o MOBO to sugerowałem się tym zestawieniem: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281 i wychodzi na to, że większość przytoczonych płyt powinna obsłużyć Ryzena 3600x, ale z wyższymi modelami może być problem. Sporo osób pisze, że jeśli w przyszłości chce się zrobić upgrade procesora to nie ma sensu kupować nic słabszego niż MSI B450 Tomahawk Max... co o tym sądzisz? Warto dopłacić te dwie stówki kosztem słabszego procesora i ramu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacić ale nie kosztem innych elementów. Liczy się tu i teraz. Jak ogarną biosy do Ryzenów 3000, to będzie on tak samo działał na płycie MAX, jak i mojej. Jedyna różnica to grafika w biosie, która nie mieści się już na kości 32MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...