Skocz do zawartości
Frytejr0

gsync na freesync sprzeczne dane w sieci...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W sieci sa sprzeczne informacje... i to nawet na tych samych portalach.. wiec jak w końcu to jest. Chodzi o to , ze podaja informacje, ze ma być Monitor podpięty tylko i wyłącznie przez Displayport, inni ze tylko DVI, a inni ze może być DVI i HDMI.. jak w końcu? ( pomijamy to czy akurat model to obsluzy ) pytam tylko o sposób podpiecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz monitor z FreeSync i podlaczysz go do karty AMD - FreeSync mozesz wykorzystac podlaczajac DP, HDMI i chyba jest mozliwosc przez DVI przy pewnych kombinacjach z CRU (ale tutaj nie jestem pewiem)

Natomiast majac karte Nvidia i monitor z FreeSync - mozesz uruchomic "ADAPTIVE SYNC" (ktory jest niemal blizniaczy z AMDowskim FreeSync) ale jedynie po DP poniewaz AS wpisuje sie w jego standard/specyfikacje (ale nie pamietam od ktorej wersji)

 

Pamietaj rowniez, ze G-Sync nie jest tym samym co Adaptive Sync. Na kartach Nv mozesz uruchomic G-Sync (majac monitor obslugujacy to badz taki ktory oficjalnie jest wspierany) lub Adaptive Sync (monitor z FreeSync posiadajacy DisplayPort w odpowiedniej wersji)

 

FreeSync po HDMI jest mozliwy tylko majac taki monitor i karte AMD. FreeSync to wsparcie zmiennego odswiezania przez HDMI (ktore oficjalnie, nie jest przez nie natywnie wspierane). Taka po prostu dodatkowa funkcja w HDMI wymyslona i zaimplementowana przez AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli cos juz wiem, to nie zadziała tak czy tak, a szkoda kasy na gsync poki co ;)

 

A czym się rozni gsync od adaptive ? w sensie wzrokowo? rozumiem ze majac któras z funkcji właczona to działa to tak samo jak synch pionowa ustawiona w grze np. na 60 czy działa to lepiej/gorzej? bardziej ciekawi mnie czy majac synch w grze ustawiona na 60 fps i gra momentami spada do 47 i nie ma plynnosci. Majac gsync od 30 to jak fps spadna do 47 , wciąż będzie płynnie, czy tak samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrokowo to dwie implementacje tego samego - zmiennego odświeżania. Ewentualne różnice zależą od wielu czynników - przede wszystkim używanego monitora, układu graficznego, sterownika często też.

 

Jest coś takiego jak LFC - jeżeli monitor ma odpowiednio szeroki zakres odświeżania, (maksymalne to przynajmniej 2.5x minimalne) to przy dropie poniżej minimalnego używana jest wyższa częstotliwość, i jedna klatka przypada na kilka odświeżeń. GSync z tego co pamiętam działa analogicznie.

 

Przykład na monitorze 48Hz-144Hz:

fps 60 -> 60Hz

fps 48 -> 48Hz

fps 40 -> 80Hz lub 120Hz

 

Są monitory FS które mają minimalne odświeżanie niższe niż 48Hz.

Reszcie można próbować przez CRU poszerzyć zakres częstotliwości - ale wtedy nie ma gwarancji, że będzie to działać dobrze.

Nie kojarzę narzędzi do dobrego testowania zmian zakresu - miałem przypadek, że windmill/pendulum demo działały ok, a w jednej grze w menu były blackouty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli cos juz wiem, to nie zadziała tak czy tak, a szkoda kasy na gsync poki co ;)

 

A czym się rozni gsync od adaptive ? w sensie wzrokowo? rozumiem ze majac któras z funkcji właczona to działa to tak samo jak synch pionowa ustawiona w grze np. na 60 czy działa to lepiej/gorzej? bardziej ciekawi mnie czy majac synch w grze ustawiona na 60 fps i gra momentami spada do 47 i nie ma plynnosci. Majac gsync od 30 to jak fps spadna do 47 , wciąż będzie płynnie, czy tak samo?

Tu masz ładnie pokazane czym się różni Gsync od Freesync i dlaczego tak się dzieje:

https://pclab.pl/art62755-4.html

Edytowane przez stark2991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdziałanie Gsync Compatible uzależnione jest w dużej mierze od sterowników. To że działa tylko na kartach Pascal i nowszych. To że działa tylko na DP. To że działa tylko na win10. TO że nieraz nie działa mimo iż powinno działać, to też sterowniki. Takie 99% problemów robią sterowniki, które nie są bliźniakiem FreeSync a co najwyżej jakąś nieudaną do końca parodią klonowania w chińskim labolatorium. Niby klon podobny, ale ręka wyrosłą na plecach.

 

Na swoim przykładzie powiem tak, mam ekran z Freesync 40-100Hz/FPS oraz LFC w zakresie 20-40FPS gdzie odświeżanie jest dublowane na zakres 40-80Hz. Na karcie AMD 260X wszytko działa ok. LFC działa. Zero przekłamań, migotania, artefaktów czy braku płynności przez jakiś nachalny stutering. Nawet w trybie LFC.

 

Ten sam monitor podpięty do Nvidii z początku to raz działał gsync, raz nie działał. Trzeba było monitor restartować. Nieraz jak działał to nagle wpadał w czkawkę i gpu renderowało klatki z całkowicie poszrapanym frametim. Na wykresie wyglądało to jak piła. Innym razem w kolejnej wersji miałem problemy z nisą ostrością obrazu. Strasznie wszystko się mazało względem natywnej pracy. Kolejny problem to migotanie obrazu, jakby jaśniej/ciemniej przy ładowaniu map albo na zejściu poniżej 60Hz/FPS. Tak to "działa" na nvidii. Aktualnie najnowsze sterowniki wyleczyły mój "MONITOR" ze wszelkich problemów, zostało jedynie migotanie podświetlania ciemniej/jaśniej na ładowaniu map. Tak wiem NVIDIA mówi że to wina monitorów. Spoko, ale fajnie że po cichu jednak naprawiają swoje stery krok po kroku :)

 

Tak więc FreeSync to nie jest bliźniak GsyncCompatible. Niestety ale aktualnie GsyncCompatible jest w fazie rozwoju. A FreeSync przechodzi już na kolejne wersje jednocześnie udostępniając działanie nawet na HDMI, które wcześniej tego nie potrafiło. I pewnie dzięki temu HDMI 2.1 ma to już mieć jako standard w specyfikacji bo jak widać można i jest to potrzebne :)

 

Tu masz ładnie pokazane czym się różni Gsync od Freesync i dlaczego tak się dzieje:

https://pclab.pl/art62755-4.html

 

To jest test z 2015 roku na monitorach, które z początku nie bardzo spełniały specyfikację FreeSync.

Już dawno wszystkie zostały zastąpione nowymi sprawnymi, lub mają nowsze firmware + sterowniki amd.

 

 

Teoretycznie już nawet na gsynccompatible powinno mieć znacznie mniej problemów niż z początku. A minęło dopiero kilka miesięcy.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na karcie AMD 250x wszytko działa ok. LFC działa. Zero przekłamań, migotania, artefaktów czy braku płynności przez jakiś nachalny stutering. Nawet w trybie LFC.

A Freesync nie był przypadkiem dopiero od GCN drugiej generacji? Na pewno mówisz o 250x, a nie przypadkiem 7790/260(x)? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

260X miało być. Ta nowsze GNC potrzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdziałanie Gsync Compatible uzależnione jest w dużej mierze od sterowników. To że działa tylko na kartach Pascal i nowszych. To że działa tylko na DP. To że działa tylko na win10. TO że nieraz nie działa mimo iż powinno działać, to też sterowniki. Takie 99% problemów robią sterowniki, które nie są bliźniakiem FreeSync a co najwyżej jakąś nieudaną do końca parodią klonowania w chińskim labolatorium. Niby klon podobny, ale ręka wyrosłą na plecach.

Ja to widzę nieco inaczej. Po prostu Nvidia implementowała wprost otwarty standard VESA Adaptive Sync. I jedyne co robi ponad to to testuje monitory i ewentualnie daje im certyfikaty, jeśli spełniają one minimalne standardy. AMD z kolei "hackuje" Adaptive Sync w sprzęcie i sterownikach, aktywnie zwalczając stwierdzone bugi i dodając funkcjonalność np. synchronizacja przez HDMI, której nie ma w standardzie). Nvidia tego nie robi, bo jej dopieszczonym dzieckiem jest G-Sync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę nieco inaczej. Po prostu Nvidia implementowała wprost otwarty standard VESA Adaptive Sync. I jedyne co robi ponad to to testuje monitory i ewentualnie daje im certyfikaty, jeśli spełniają one minimalne standardy. AMD z kolei "hackuje" Adaptive Sync w sprzęcie i sterownikach, aktywnie zwalczając stwierdzone bugi i dodając funkcjonalność np. synchronizacja przez HDMI, której nie ma w standardzie). Nvidia tego nie robi, bo jej dopieszczonym dzieckiem jest G-Sync.

 

Robi robi, inaczej jakby nie robili, to miałbym tą samą garść problemów co na początku. A nie mam już nic takiego. Te najgorsze problemy załatali w 100%. W moim przypadku oczywiście. Został tylko ten najmniej irytujący z miganiem przy ładowaniu sterowników. Wogóle wstępnie to na pierwszysch sterach migotały mi tekstury w Rise of Tomb Rider. A ściślej mówiąć jadna z drzwi zamiast cały ekran. ;]

 

 

Obczajcie historię nvidii w pigułce na rok 2019 :D Penwie to nie są wszystkie wypisane problemy i poprawki z kolejnych sterowników. To tak tylko z PCLab co na szybko wyszukało :P

 

417.71

-możliwe pojawienie się migotania obrazu w grze Shadow of the Tomb Raider na konfiguracjach SLI, przy równocześnie włączonych technikach G-Sync i HDR,

 

417.75 Hotfix

-naprawiono problem, przez który na monitorze z G-SYNC możliwe było zaobserwowanie migotania ekranu, gdy użytkownik korzystał dodatkowo z drugiego wyświetlacza podpiętego do tej samej karty graficznej przy pomocy portu HDMI.

 

418.81 WHQL

-usunięto problem z migotaniem obrazu podczas gry z włączonym G-Sync,

-naprawiono błąd, przez który po podłączeniu do karty wyświetlacza G-Sync i następnie monitora kompatybilnego z G-Sync (Adaptive Sync), na prawej połowie tego drugiego nie wyświetlał się żaden obraz.

 

 

419.35 WHQL

-znane błędy: podczas używania monitora z G-Sync i monitora kompatybilnego z G-Sync (Adaptive Sync), działających w trybie klonowania, może pojawić się problem, który objawia się błyskaniem pierwszego z wymienionych ekranów w czasie rozgrywki,

-możliwe pojawienie się losowych mignięć ekranu widocznych na konfiguracjach wielomonitorowych.

 

419.45 WHQL

-usunięto usterkę, przez którą podczas używania monitora z G-Sync i monitora kompatybilnego z G-Sync (Adaptive Sync), działających w trybie klonowania, mógł pojawić się problem objawiający się błyskaniem pierwszego z wymienionych ekranów w czasie rozgrywki,

- znane błędy: możliwe wystąpienie migotania obrazu i wyłączenia się gry Star Citizen na kartach Turing,

-możliwe pojawienie się losowych mignięć ekranu widocznych na konfiguracjach wielomonitorowych,

 

419.67 WHQL

-usunieto błąd, drugi monitor z konfiguracji dwumonitorowej nie migocze już podczas pracy, gdy jest podłączy do karty GeForce RTX 2070

-Lista błędów: możliwe występowanie losowego migotania ekranu na niektórych konfiguracjach wielomonitorowych.

 

 

GeForce 430.39 WHQL

-G-Sync działa już poprawnie podczas korzystania z techniki Surround na kartach Pascal,

-usunięto błąd, przez który możliwe było pojawianie się migotania obrazu na konfiguracjach wielomonitorowych,

 

GeForce 430.53 Hotfix

-wyeliminowano usterkę, powodującą migotanie ekranu głównego, gdy na drugim odtwarzany jest materiał wideo.

-usunięto problem z migotaniem obrazu w 3DMark Time Spy,

 

Nvidia GeForce 430.64 WHQL

-Lista błędów: możliwe zobaczenie migotania lub przekłamań obrazu w grze GTA V, gdy aktywne jest wygładzanie MSAA,

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli cos juz wiem, to nie zadziała tak czy tak, a szkoda kasy na gsync poki co ;)

 

A czym się rozni gsync od adaptive ? w sensie wzrokowo? rozumiem ze majac któras z funkcji właczona to działa to tak samo jak synch pionowa ustawiona w grze np. na 60 czy działa to lepiej/gorzej? bardziej ciekawi mnie czy majac synch w grze ustawiona na 60 fps i gra momentami spada do 47 i nie ma plynnosci. Majac gsync od 30 to jak fps spadna do 47 , wciąż będzie płynnie, czy tak samo?

 

Jesli masz scine z 60 do 47fps to zaden GSYNC tu nie pomoze... Dalej bedzie scina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...