Skocz do zawartości
Rivo

Jaka płyta x570 pod 3900x? (a w przyszłosci może 3950)

Rekomendowane odpowiedzi

ALE: 1. Według mnie zestawu nie kupuje się na teraz, bo... właśnie staramy się myśleć przyszłościowo i w miarę możliwości tak dobierać sprzęt. Dlaczego miałbym kupić płytę z 16Mb EEPROMU jeżeli nawet AMD zaleca 32Mb EEPROMU - nikt nie wie co Agesa

 

Serio kupujesz jeden z mocniejszych procków żeby za rok sprzedać raczej z większą stratą żeby kupić topowy procek ? Ile razy tak zrobiłeś ?

U mnie zawsze jak myślałem wymianie procka to wychodziło że są stare i w cenie nowszej generacji która jest szybka, że warto by jeszcze dokupić pamięci ale jest już nowszy standart i zawsze kończyło się takie główkowanie wymianą płyta+ram+procek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio kupujesz jeden z mocniejszych procków żeby za rok sprzedać raczej z większą stratą żeby kupić topowy procek ? Ile razy tak zrobiłeś ?

U mnie zawsze jak myślałem wymianie procka to wychodziło że są stare i w cenie nowszej generacji która jest szybka, że warto by jeszcze dokupić pamięci ale jest już nowszy standart i zawsze kończyło się takie główkowanie wymianą płyta+ram+procek

 

Rzeczywiście tak było jak piszesz do tej pory, bo właściwie liczył się tylko INTEL, który dymał nas konsumentów jak chciał. Ale teraz jest AMD, które... mniej nas dyma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad zakupem płyty x570, rzeczywiście myślałem o Gigabyte x570 Aureus Pro, jest ona o 120 zł tańsza od Asusa ROG Strix X570-F.

ALE: 1. Według mnie zestawu nie kupuje się na teraz, bo... właśnie staramy się myśleć przyszłościowo i w miarę możliwości tak dobierać sprzęt. Dlaczego miałbym kupić płytę z 16Mb EEPROMU jeżeli nawet AMD zaleca 32Mb EEPROMU - nikt nie wie co Agesa ulepszy w kolejnych wydaniach bios a Gigabyte już ogranicza funkcjonalność biosów niektórych modeli płyt. Przykład: TU

2. Co do sekcji zasilania - można dyskutować, ale zarówno x570 Aureus Pro jak i Asus x570-F w ciemno z dużym zapasem pociągną Radka 3950x,

3. Gigabyte nie ma jednak funkcji BIOS Flashback, używa USB 2.0, gdzie Asus już odpuścił całkowicie USB 2 i przeszedł na 3.1.

4. Asus ma 8 portów SATA i 5 portów USB 3.2 Gen2 a Gigabyte 6 SATA i 2 porty USB 3.2 Gen2

5. Jednak Bios Gigabyta nijak ma się do Asusa... to nie tylko moja subiektywna ocena.

 

 

Gigabyte ma opcje flashback zaczynając od najtańszej wersji nazywa się Q-Flash Plus .

 

Co do Gigabyte czy aplikacje jakie oferuje APP Center, EasyTune, @BIOS, System Information Viewer są przydatne czy to tylko taki bajer. Asus oferuje też coś podobnego.

Edytowane przez wolvik42

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o płycie Asrock X570 Steel Legend?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem tego Asrocka wraz z Ryzenem 5 3600 i czerwonymi pamięciami Ballistix Sport 3200, według znalezionych testów na necie płyta radzi sobie całkiem nieźle i temperatury ma spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym Asusie co teraz kupiłem x570-f sekcja zasilania CPU pod maksymalnym obciążeniem osiągnęła zatrważające 43stC. :lol2:

PCH osiąga maksymalnie 76stC a wentylator chłodzący go nie przekracza 3500obr i nadal jest niesłyszalny. Zagłusza go karta graficzna swoimi 1900-2400obr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym Asusie co teraz kupiłem x570-f sekcja zasilania CPU pod maksymalnym obciążeniem osiągnęła zatrważające 43stC. :lol2:

PCH osiąga maksymalnie 76stC a wentylator chłodzący go nie przekracza 3500obr i nadal jest niesłyszalny. Zagłusza go karta graficzna swoimi 1900-2400obr.

 

Nie ta półka cenowa ;) Masz tam w Asusie funkcję Fan stop jak w Gigabyte, do zatrzymania całkowicie wentylatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 58stC wentylator stoi. Potem zaczyna od 1250obr jest niesłyszalny. Z tym że te 58stC to łapie bardzo szybko ;(

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tylko o zwykłe wentylatory CPU i FAN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz patrzę że nie chcą się zatrzymać. Bo to dark rock pro więc one na 0 PWM obracają się z prędkością 900 OBR.

 

4faa516397ce.jpg

 

 

---EDIT---

 

Jednak CPU FAN nie da się wyłączyć. LOL co za debilizm.

Zaraz napisze do supportu asusa.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o płycie Asrock X570 Steel Legend?

 

Do 3600/3700 to każda x570 będzie ok, nawet najgorszy szrot. Ale jak chcesz wsadzać 3900 albo wyżej to ja bym wybierał pomiędzy Asus/Gigabyte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do supportu w sprawie wentylatorów zobaczymy co odpiszą ... coś czuję że płyta szybciej ode mnie wyleci niż przyszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do supportu w sprawie wentylatorów zobaczymy co odpiszą ... coś czuję że płyta szybciej ode mnie wyleci niż przyszła.

 

Wielkie dzięki za sprawdzenie! Buduje zestaw głównie wyciszony i bardzo zależy mi na tej funkcji. Z tego co widzę to jedynie Gigabyte to ma :( A Asus wyglądał na idealną płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za sprawdzenie! Buduje zestaw głównie wyciszony i bardzo zależy mi na tej funkcji. Z tego co widzę to jedynie Gigabyte to ma :( A Asus wyglądał na idealną płytę.

 

Hmm zrobiłem taki myk że podpiąłem cpu fan do CHasis FAN 1 i jako czujnik z którego ma korzystać ustawiłem CPU i wyłącza już wentylator ;)

Chociaż dla mnie nie ma to znaczenia bo na Dark Rock PRO 3 wentylatorów nie słychać przy 650ob co nie zmienia faktu że powinna być możliwość ich zatrzymania. Wygląda to na to że Asus zrobił bios dla "debili" żeby chronić użytkowników przed ich niby własną głupotą wyłączenia wentylatora na CPU.

 

Czekam na odpowiedź od supportu asusa w poniedziałek najwcześniej odpiszą.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to zadziałało po ustawieniu minimalnych obrotów po prostu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po naciśnięciu przycisku Silent Mode wszystkie wentylatory stanęły. Oprócz tego na PCH oczywiście.

 

24b0b842ab32.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo na x570 niewielu producentów płyt głównych zdecydowało się na ustawienia sterowania wentylatorem chipsetu z poziomu bios. Nie jestem pewien czy nawet Ryzen Master ma taką możliwość. Oczywiście zmienia się to wraz kolejnymi aktualizacjami bios oraz jest pewnie możliwe w najdroższych modelach płyt głównych.

U mnie na MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI jest taka możliwość z UEFI producenta, 4 tryby do wyboru. Na Silent wentylator odpala się tylko na moment.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI jest taka możliwość z UEFI producenta, 4 tryby do wyboru. Na Silent wentylator odpala się tylko na moment.

 

A na CUSTOM ustawia się własną krzywą jak ktoś jest bardziej ambitny. I to będzie w BIOSie każdej MSI x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...