Skocz do zawartości
Rivo

Jaka płyta x570 pod 3900x? (a w przyszłosci może 3950)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już straszny mętlik w głowie, a jedyne co mnie ratuje to fakt, że co chwila przesuwany mam termin dostawy 3900x.

 

Będę na płytę ładował 3900x, może podmienię kiedyś na 3950x, 2x16GB 3200Mhz ramu, a za jakiś czas zamierzam dokupić drugie tyle, 2070 Super, 2 dyski NVME, na pewno na jakimś etapie zamierzam dokupić dysk na PCIe 4.0 (jak wyjdzie coś ciekawego, teraz straszna posucha i wysokie ceny).

 

Komputer do pracy (montaż i obróbka wideo, animacje, grafika 2d/3d, renderowanie) oraz okazjonalny gaming.

 

A, i bardzo zależy mi na jak najszybszym przesyłaniu plików między komputerem, a NASem (który też zamierzam upgrade'ować) - teraz przesyłanie się wleeeeczee, a pracuję na plikach, które często mają po kilka GB, archiwizowanie tego jest koszmarem.

 

Jedyne co do tej pory udało mi się ustalić to że płyty Asusa mają mocną sekcję zasilania oraz że MSI się nie popisało w tej generacji. Nadal nie mam pomysłu w którą płytę lecieć. Format ATX. Pomocy?

Edytowane przez Rivo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podales zadnych konkretnych wymagan co do plyty to tez nikt Tobie nie odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budżet?

Myślę, że do 1800 maks, czyli jakiś mid-tier w tym przypadku?

 

Patrzyłem na te ostatnio:

Gigabyte Aorus Master

Asus ROG Crosshair VII Hero (trochę ponad budżet)

Asus PRIME X570-Pro

Asus Pro WS X570-ACE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ASUS ROG STRIX X570-F

Obsługuje pciE 4.0 ma dwa dyski NvMe gigabitową kartę sieciową i w sumie wszystko co potrzebujesz a do tego idealnie mieści się w budżecie:

ASUS ROG STRIX X570-F GAMING

 

https://www.komputronik.pl/search/category/1?query=Asus%20ROG%20STRIX%20X570-F

 

Na morele.net jest tańsza.

 

Już jutro albo dziś będę miał tę płytę na testy jeśli chcesz mogę coś niecoś o niej tu napisać.

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ASUS ROG STRIX X570-F

 

Prawie idealnie, ale nie zamierzam wrzucać jakoś specjalnie dysków na SATA (pewnie przełożę obecny SSD i posłuży za magazyn), więc tracę jeden slot M.2 na rzecz większej ilości SATA, którego nie będę zużywał. Ale z chęcią bym usłyszał Twoje wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie idealnie, ale nie zamierzam wrzucać jakoś specjalnie dysków na SATA (pewnie przełożę obecny SSD i posłuży za magazyn), więc tracę jeden slot M.2 na rzecz większej ilości SATA, którego nie będę zużywał. Ale z chęcią bym usłyszał Twoje wrażenia.

 

Ee yy nie rozumiem teraz co napisałeś. ...

Możesz wyjaśnić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to mobo, więc mogę co nieco o niej powiedzieć. Co jest istotne, jest to najtańsza płyta Asusa z funkcją BIOS Flashback, który okazał się być bardzo użyteczny i praktyczny (reanimacja/wgrywanie biosu bez włączania komputera). Następnie (dla mnie to ważne) społeczność użytkowników ROG STRIX Asusa, którzy od czasu do czasu wypuszczają własne przeróbki biosu (BIOS MOD). Ponadto jest to mobo z super mocną sekcją zasilania i cichym wiatraczkiem na chipsecie, który jest widoczny w Bios i na mod bios można regulować jego obroty.

Nie polecam zaś płyty od Gigabyte ze względu na ich kości EEPROM o pojemności 16 MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to mobo, więc mogę co nieco o niej powiedzieć. Co jest istotne, jest to najtańsza płyta Asusa z funkcją BIOS Flashback, który okazał się być bardzo użyteczny i praktyczny (reanimacja/wgrywanie biosu bez włączania komputera). Następnie (dla mnie to ważne) społeczność użytkowników ROG STRIX Asusa, którzy od czasu do czasu wypuszczają własne przeróbki biosu (BIOS MOD). Ponadto jest to mobo z super mocną sekcją zasilania i cichym wiatraczkiem na chipsecie, który jest widoczny w Bios i na mod bios można regulować jego obroty.

Nie polecam zaś płyty od Gigabyte ze względu na ich kości EEPROM o pojemności 16 MB.

 

Były jakieś kłopoty z nowymi procesorami amd, ramem na tej płycie ? Czy tylko aktualizowałeś bios?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chce kupić X570 Prime-P,

teraz mam R5 2600, w przyszłym roku kupię Ryzena 4000 z 12C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były jakieś kłopoty z nowymi procesorami amd, ramem na tej płycie ? Czy tylko aktualizowałeś bios?.

 

Przecież to x570, ta płyta jest skonstruowana pod nowe procesory więc żadna aktualizacja biosu nie jest wymagana ;)

Można się bawić modowanymi biosami jeśli ktoś chce podkręcać wszystko do granic możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ee yy nie rozumiem teraz co napisałeś. ...

Możesz wyjaśnić ?

Pewnie, trochę niejasno się wyraziłem.

Sprawdziłem sobie parę recenzji i w jednej z nich było napisane, że płyta ma więcej portów SATA kosztem jednego portu M.2 (pytanie czy rzeczywiście tak było czy to licentia poetica autora recenzji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były jakieś kłopoty z nowymi procesorami amd, ramem na tej płycie ? Czy tylko aktualizowałeś bios?.

Kłopotów z tą płytą nie miałem od czasu ostatniej aktualizacji AGESY. Jednakże modowane biosy zmieniają jej funkcjonalność do poziomu płyt znacznie bardziej "wypasionych", np. pełna kontrola tego wiatraczka na chipsecie, itp. Przyznam jednak, że nie jestem fanem podkręcanie wszystkiego za wszelką cenę. Ale miło jest, że są możliwości tego rodzaju usprawnień komputera, który staje się bardziej przyszłościowy... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, trochę niejasno się wyraziłem.

Sprawdziłem sobie parę recenzji i w jednej z nich było napisane, że płyta ma więcej portów SATA kosztem jednego portu M.2 (pytanie czy rzeczywiście tak było czy to licentia poetica autora recenzji).

 

Płyta ma dwa porty M.2 oba PCIe 4.0 oraz 8 portów Sata.

Po co Ci więcej portów na dyski ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma dwa porty M.2 oba PCIe 4.0 oraz 8 portów Sata.

Po co Ci więcej portów na dyski ?

W tym momencie mam w stacjonarce 5 dysków i brakuje mi miejsca (chociaż to też kwestia tego, że z NASa mało korzystam, prędkości przesyłu zbyt mnie irytują). Zastosowanie się znajdzie, ale bardziej wolałbym jeden port M.2 więcej niż kolejne Sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłopotów z tą płytą nie miałem od czasu ostatniej aktualizacji AGESY. Jednakże modowane biosy zmieniają jej funkcjonalność do poziomu płyt znacznie bardziej "wypasionych", np. pełna kontrola tego wiatraczka na chipsecie, itp.

 

To na normalnym, producenckim biosie nie ma możliwości sterowania wiatrakiem na tej płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na normalnym, producenckim biosie nie ma możliwości sterowania wiatrakiem na tej płycie?

 

Z tego co mi wiadomo na x570 niewielu producentów płyt głównych zdecydowało się na ustawienia sterowania wentylatorem chipsetu z poziomu bios. Nie jestem pewien czy nawet Ryzen Master ma taką możliwość. Oczywiście zmienia się to wraz kolejnymi aktualizacjami bios oraz jest pewnie możliwe w najdroższych modelach płyt głównych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten czas jest tak że płyta włącza wentylator dopiero przy 58stC i wskakuje on na 1600obr. Podobno w najnowszym beta biosie można już nim sterować a nawet wyłączyć aż do 85stC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hur durr kości eproom 16mb :lol2: Jeśli ktoś kupuje płytę sugerując się pojemnością kości to ma bardzo dziwne zasady jakości. Wynika to pewnie z faktu, że GB mając kości 16mb jako pierwszy ogarnął temat w miarę dobrze - to użytkowników innych płyt boli. Jeśli wejdą Ryzeny 4000 to jestem przekonany, że GB obetnie wsparcie w nowych biosach dla starszych jednostek i przygotuje biosy pod nowe i tylko serię 3000. Zestaw kupujesz na teraz bo nie jesteś w stanie przewidzieć co będzie potem. Najmniej problematyczne są płyty GB i podejrzewam, że Asusa ale tutaj nie sugerowałbym się pojemnością kości bo chodzą słuchy, że ten drugi trochę ściemnia... poza tym jak napisałem - imo nie ma to większego znaczenia z perspektywy używania najnowszego procesora.

 

Następna sprawa: biosy w x570 oczywiście, że trzeba aktualizować bo platforma jest maksymalnie eksperymentalna i jak dostaniesz jakiś paździerz z początków produkcji z biosem 1.0 to ryzykujesz, że w ogóle platformy nie odpalisz w zależności od reszty podzespołów i konfiguracji kości ram.

 

Osobiście posiadam GB Aorus Pro (X570) - płyta z - mogę się mylić - lepszą sekcją zasilania od wersji MSI, Asus czy GB Elite, możliwość sterownika wentylatorem pch jest w biosie, ale wiatrak jest niesłyszalny. Zasłania go w całości u mnie karta graficzna ale nic mu to nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hur durr kości eproom 16mb :lol2: Jeśli ktoś kupuje płytę sugerując się pojemnością kości to ma bardzo dziwne zasady jakości. Wynika to pewnie z faktu, że GB mając kości 16mb jako pierwszy ogarnął temat w miarę dobrze - to użytkowników innych płyt boli. Jeśli wejdą Ryzeny 4000 to jestem przekonany, że GB obetnie wsparcie w nowych biosach dla starszych jednostek i przygotuje biosy pod nowe i tylko serię 3000. Zestaw kupujesz na teraz bo nie jesteś w stanie przewidzieć co będzie potem. Najmniej problematyczne są płyty GB i podejrzewam, że Asusa ale tutaj nie sugerowałbym się pojemnością kości bo chodzą słuchy, że ten drugi trochę ściemnia... poza tym jak napisałem - imo nie ma to większego znaczenia z perspektywy używania najnowszego procesora.

 

Następna sprawa: biosy w x570 oczywiście, że trzeba aktualizować bo platforma jest maksymalnie eksperymentalna i jak dostaniesz jakiś paździerz z początków produkcji z biosem 1.0 to ryzykujesz, że w ogóle platformy nie odpalisz w zależności od reszty podzespołów i konfiguracji kości ram.

 

Osobiście posiadam GB Aorus Pro (X570) - płyta z - mogę się mylić - lepszą sekcją zasilania od wersji MSI, Asus czy GB Elite, możliwość sterownika wentylatorem pch jest w biosie, ale wiatrak jest niesłyszalny. Zasłania go w całości u mnie karta graficzna ale nic mu to nie robi.

 

Ogólnie jest tak że na różnych chipsetach są różni liderzy jakości.

W mojej opinii x570 najlepiej wyszedł Asusowi i Gigabyte i tylko tych 2 producentów bym rozważał przy zakupie płyty na tym chipsecie.

 

Najlepszą sekcje mają Asusy, ciut słabszą Gigabyte. Ten drugi jak dla mnie miał na razie jedyna przewagę w postaci wentylatora, który nie jest w całości zasłaniany przez kartę. Ale skoro mówisz że u Ciebie zasłania, to pewnie zależy to od konkretnego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hur durr kości eproom 16mb :lol2: Jeśli ktoś kupuje płytę sugerując się pojemnością kości to ma bardzo dziwne zasady jakości. Wynika to pewnie z faktu, że GB mając kości 16mb jako pierwszy ogarnął temat w miarę dobrze - to użytkowników innych płyt boli. Jeśli wejdą Ryzeny 4000 to jestem przekonany, że GB obetnie wsparcie w nowych biosach dla starszych jednostek i przygotuje biosy pod nowe i tylko serię 3000. Zestaw kupujesz na teraz bo nie jesteś w stanie przewidzieć co będzie potem.

 

Zastanawiając się nad zakupem płyty x570, rzeczywiście myślałem o Gigabyte x570 Aureus Pro, jest ona o 120 zł tańsza od Asusa ROG Strix X570-F.

ALE: 1. Według mnie zestawu nie kupuje się na teraz, bo... właśnie staramy się myśleć przyszłościowo i w miarę możliwości tak dobierać sprzęt. Dlaczego miałbym kupić płytę z 16Mb EEPROMU jeżeli nawet AMD zaleca 32Mb EEPROMU - nikt nie wie co Agesa ulepszy w kolejnych wydaniach bios a Gigabyte już ogranicza funkcjonalność biosów niektórych modeli płyt. Przykład: TU

2. Co do sekcji zasilania - można dyskutować, ale zarówno x570 Aureus Pro jak i Asus x570-F w ciemno z dużym zapasem pociągną Radka 3950x,

3. Gigabyte nie ma jednak funkcji BIOS Flashback, używa USB 2.0, gdzie Asus już odpuścił całkowicie USB 2 i przeszedł na 3.1.

4. Asus ma 8 portów SATA i 5 portów USB 3.2 Gen2 a Gigabyte 6 SATA i 2 porty USB 3.2 Gen2

5. Jednak Bios Gigabyta nijak ma się do Asusa... to nie tylko moja subiektywna ocena.

Edytowane przez huzar2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swoim Asusie masz możliwość kontroli obrotów wentylatora na PCH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swoim Asusie masz możliwość kontroli obrotów wentylatora na PCH?

 

Tak, ale po wgraniu BIOS MOD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem katować płytę główną i kartę graficzną.

U mnie karta zajmuje 4 sloty więc zasłania wentylator od PCH no i rozigrałem kartę w grze do 80stC i zostawiłem tak by dmuchała sobie prosto w ten wentylatorek.

I oto efekty po 40 minutach takiego katowania.

Mierzone spirometrem radiator karty graficznej w sekcji VRM czyli to co dmucha na PCH miał 92stC a radiator PCH około 70stC.

Prędkość wentylatora na PCH osiągnęła 3480 RPM i z odległości 30 centymetrów był niesłyszalny.

 

df9363bd94b4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...