Skocz do zawartości
d3zet

OC Ryzena 5 2600 dla laika

Rekomendowane odpowiedzi

Ryzen kupiony, więc grzechem byłoby nie podkręcić. MOBO: MSI B450-A PRO. Wartość jaka mnie interesuje to 4.0-4.1. Zanim pozmieniam sztywno w biosie, chciałem "pobawić się trochę" RYZEN MASTER. Zobaczyć wstępnie stabilność, popróbować, poeksperymentować, znaleźć jakąś bazę do OC. Lecz martwi mnie jedna rzecz...

 

1. EDC (CPU) jest ciągle na 99% OF 90A, LIMIT 168A. Świeci na czerwono. Znalazłem w sieci sposób na zasilaniu, aby dać ZARZADZANIE ENERGIĄ PROCESORA > MIN STAN PROCESORA NA 5%. Jednak problem nadal występuje. Na programie "OSZCZĘDZANIE ENERGII" spada luźno do 29%, ale czy to nie wpłynie jakoś na wydajność całego zestawu?

 

2. Wyczytałem, że napięcie maksymalne bezpieczne dla 5 2600 to 1.45V. Chciałem zacząć około 1.3-1.35. Lecz zauważyłem, że aktualnie dla stocka 3.4GHz, jest ustawione "jedynie" 1.1375. Chciałbym się tylko upewnić czy przeskok na 1.35 (przy 3.8GHz wstępnie), nie jest czasem za wysoki? Czy tak jest w każdym przypadku, że trzeba podbić o te 0.2V?

Edytowane przez d3zet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw mnożnik na sztywno na 3.9 ghz i napięcie na 1.3

puść occt na 30 minut. jak się nie wysypie ustaw mnożnik x40 na 4.0 GHz. Puść occt na 30 minut. jak się nie wysypie zrób test blenderem lub 2 godzinny stress test Realbenchem.

 

Pamiętaj żeby mieć ustabilizowane pamięci.

Temperatura w testach nie powinna przekraczać 75 stopni. Oczywiście jeżeli chwilowo przekroczy, to nic zlego sie nie dzieje. ja teraz testuję 4.0 ghz i od 90 minut realbencha mialem przez moment 75 stopni, a tak caly czas 62-68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mu 1,35 i 4,1GHz.

 

Jak occt przejdzie w 5 minut, zacznij zmniejszać napięcie o 0,02. Musisz znaleźć najmniejsze napięcie na którym zadowalający zegar będzie osiągnięty.

 

Temperatury tak jak kolega wyżej pisze.

 

Mój chodzi na 1,33 4,0 GHz; 1,35 4,1 GHz. Nie jest to zbyt dobra sztuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój właśnie przeszedł godzinny test w OCCT i 2 godzinny RealBench.

Stabilność 1.3v @ 4.0GHz

SoC mam ustawiony na 1.15v

 

imo occt 5 minutowe trochę krótko. często wywala błąd w 8 i 12 minucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na PPT, TDC oraz EDC w Ryzenie Master mam się nie patrzeć? Jak osiągają wysokie pułapy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwracałem na te parametry uwagi. Powiem szczerze, że ja podkręcam przez bios i nigdy nie miałem zainstalowanego Ryzen Mastera. Mam ustawiony zegar na sztywno na 4.0 GHz, Cool and Quiet wyłączone, więc procek nigdy nie wchodzi w tryb Turbo. Zawsze pracuje ze stałą prędkością zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na PPT, TDC oraz EDC w Ryzenie Master mam się nie patrzeć? Jak osiągają wysokie pułapy?

 

Na to się patrzy przy korzystaniu z PBO, a na 2600 nie działa więc tak, olej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj 4.1 - 4.2 ghz 1.35v , puść occt na godzinę , i będziesz wiedział czy jest stabilnie . Te nowe sztuki czesto robią 4.2ghz , a 4.1 w okolicach 1.3v , ale to zależy jak trafisz . Bo jedna się lepiej podkręci , a druga słabiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętaj żeby mieć stabilne pamięci. ja np. zacząłem podkręcać wszystko na raz i testując procesor na 3.9 GHz wywalało mi błędy. Oczywiście nie ustabilizowałem pamięci, stąd np. OCCT sypał błędami po 10 minutach. Także pamięci na XMP lub default i jedziesz z prockiem ;)

Proponuję zacząć od 3.9 GHz i testować w OCCT i zwiększać co 100 Mhz. Osiągniesz stabilny zegar, to próbuj zmniejszyć napięcia. Mi się nie chciało zmniejszać napięć i został na 4.0 GHz @ 1.3v :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę pytanie od siebie: Czy są jakieś funkcje w BIOS-ie które lepiej powyłączać przed przystąpieniem do OC ? Płyta B450 Tomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę pytanie od siebie: Czy są jakieś funkcje w BIOS-ie które lepiej powyłączać przed przystąpieniem do OC ? Płyta B450 Tomahawk

 

Cool and quiet samo Ci sie wyłączy jak ustawisz mnożnik. Ja nie przypominam sobie żebym musiał coś wyłączać do osiągnięcia 4.0 GHz na Ryśku 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie LLC można ustawić, ale to już testy pod obciążeniem trzeba wykonać i sprawdzić jak się napięcie zachowuje. U mnie LLC3 jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie LLC ustawić na 2 albo 3 na msi b450 , najlepsze rezultaty daje i można dzięki temu zejść z napięciami lekko niżej.

Oczywiście vcore ustawić na override , wklepać 1.35v , i ruszyć taktowanie procka , i to by było na tyle. Jak podkręcasz procek, to ram zostaw na xmp najlepiej, żeby potem nie szukać , czy procek jest nie stabilny , czy ram . Jak już będziesz wiedział na jakich napięciach i taktowaniach masz stabilnego procka, możesz kręcić ram. Do wyższego oc ram, zawsze trzeba dodać minimalnie napięcie na procku , lub zejść 50mhz na rdzeniu na takim samym napięciu.

Ale najpierw kręć procka, jak będziesz chciał kręcić ram to się Ciebie nakieruję na dobrą drogę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilne napięcie 1.304 (dopiero na LLC 4 ładnie unormowało), przy 4.1, temperatury ~72"C. I chyba mnie to zadawała. Robię test OCCT na pół godziny, jak będzie ok to spróbuję jeszcze oczko niżej ja napięciu dac i puszczę godzinny test.

Edytowane przez d3zet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdro, moja sztuka może pomarzyć o dobrym napięciu na 4.1 GHz i musiałem na 4.0 zejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4.1 przy 1.3125 i LLC3 oraz 68C przy OCCT.

Teraz pytanie co tu zrobić z ramem ( Ballistix Ballistix Sport LT, 3200 CL 16)? Obecnie zasuwa na XMP2 czyli 3200 przy 16 18 18 36 73 1T

 

Jeszcze pytanie z innej beczki: Chcę dołożyć jeszcze 2 wentyle do obudowy ale wszystkie 4 wejścia na mobo przypisane Sys Fan 1 - 4 mam już zajęte. Jak podpiąć 2 kolejne wentylatory ? Mam dostępne jeszcze wejście Pump Fan i jeśli bym go wykorzystał ( nie wiem czy mogę :hmm: ) to nadal brakowałoby jednego wejścia. Jakiś pro tip ?

 

Edit: napięcie jednak 1,325 bo w cienbenchu R20 dostałem piękny czarny ekran.

3157pkt multi i 424 dla single

Edytowane przez skubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4.1 przy 1.3125 i LLC3 oraz 68C przy OCCT.

Teraz pytanie co tu zrobić z ramem ( Ballistix Ballistix Sport LT, 3200 CL 16)? Obecnie zasuwa na XMP2 czyli 3200 przy 16 18 18 36 73 1T

 

Jeszcze pytanie z innej beczki: Chcę dołożyć jeszcze 2 wentyle do obudowy ale wszystkie 4 wejścia na mobo przypisane Sys Fan 1 - 4 mam już zajęte. Jak podpiąć 2 kolejne wentylatory ? Mam dostępne jeszcze wejście Pump Fan i jeśli bym go wykorzystał ( nie wiem czy mogę :hmm: ) to nadal brakowałoby jednego wejścia. Jakiś pro tip ?

 

Edit: napięcie jednak 1,325 bo w cienbenchu R20 dostałem piękny czarny ekran.

3157pkt multi i 424 dla single

 

U mnie 4.0Ghz na napięciu 1.225V, Pamięci crucial ballistix sport lt 3000Mhz CL15 kręciłem przez memory try it na 3600Mhz CL16 napięcie 1.4V. Od tygodnia śmiga bez problemów. Temp podczas grania ok 56stC a pod stress testem ok 65stC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ustawienie z memory try it jest tak rozjechane , że nie daję przyrostu względem XMP , pociśnij ram ręcznie , temat o hynix cjr / micron e-die zaprasza , tam jest sporo zrzutów, coś dla siebie znajdziesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie memory try it spowodowało wyjęcie bateryjki, a na ręcznych nastawach PC działał, tylko sypał błędami, więc ostrożnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testujecie stabilność ryzena najnowszym occt 5 coś tam czy tą starszą wersją 4 ? Swoje pierwotne OC testowałem tym starszym około 1h i było git, ostatnio chciałem spróbować swoich sił z 4,3 GHz ale po zmianie na nowsze wydanie occt jest problem z przejściem choćby 15 minutowego testu nawet na moich przetestowanych ustawieniach 4.2GHz ( po paru minutach gaśnie obraz ale procesor jakby dalej pracował, pomaga dopiero twardy reset ). Spotkał się ktoś z czymś takim ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie occt się wywala jak w tym samym momencie mam włączony hwinfo. Weź może ustaw cinebench r20 na 30minut mielenia i zobacz czy się pc nie zawiesi lub zresetuje. Ewentualnie puść prime95 ale to jeszcze mocniejszy wygrzewacz niż occt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na najnowszym. Jak gaśnie to za mało papu dostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem dzisiaj jakąś akutalkę windowsa i OCCT się nie uruchamia wtf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...