Skocz do zawartości
PeterQ

Crucial MX500 250 GB M.2 - kilka pytań (SMART, temperatury, wydajność oraz komunikat 8.3 filename)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W końcu zakupiłem swój wymarzony dysk do laptopa, jest nim Crucial MX500 wersja 250 GB dla złącza M.2. Mam kilka pytań dla zaawansowanych użytkowników. Jest to mój pierwszy w życiu dysk SSD, więc jestem pod dużym wrażeniem jego działania, jednak wolałbym się upewnić, że wszystko z nim jest w porządku. Pierwsze co mnie martwi to temperatury. W idle mam przeważnie 33-40 stopni, a pod sztucznym obciążeniem (CrystalDiskMark) temperatura przekracza 61 stopni. Czytałem w necie, że to jest norma dla dysków M.2, jednak CrystalDiskInfo ostrzega i pojawił się nawet dźwięk ostrzegawczy w programie. Czy mam się tym martwić? W końcu dysk musi się nagrzać, tym bardziej, że nie ma zbyt dużej wentylacji w laptopie. Druga sprawa to wydajność. Czy moje wyniki z CrystalDiskMark są w porządku? Nie wiem czy parametry 4KQ32T1 oraz 4K są OK? Sekwencyjne testy widzę, że są w normie. Druga rzecz to zakładka SMART. Zauważyłem, że warość RAW oraz wartość w zakładce "bieżący" rośnie bądź maleje dla parametru C2, jednak temperatury są chyba OK? Czy to jest normalne? Co do pozostałych parametrów to nie mam pojęcie czy są OK. Czy ktoś z doświadczeniem przyjrzy się mojemu SMARTOWI?

 

Trzecia sprawa to komunikat w aplikacji Cruciala - Storage Executive. Jestem bardzo zdziwiony bo wszystko działa jak należy pod względem wydajności (chociaż zauważyłem, że dość długo kopiują się pliki, które zdajdują się w ukrytych folderach, nie wiem dlaczego tak jest i czy jest to normalne). Wracając do komunikatu, chodzi o wyłączenie tworzenia nazw plików 8.3 dla woluminów NTFS. Nawet nie wiem o co chodzi i jak to działa, dopiero dzisiaj o tym się dowiedziałem. Dodam, że nic nie zmieniałem w systemie, a przeprowadzałem czystą instalację Windows 10 z obrazu ze strony Microsoft (wersja 1709, następnie przez Windows Update zaktualizowałem do 1803).

 

 

Jak myślicie. Czy dysk jest OK? Dodam, że sprzęt był fabrycznie zapakowany i widać, że nie był uruchamiany - ilość włączeń się zgadza. Zastanawiam się czy powinienem jeszcze przeprowadzić self-test w aplikacji od Cruciala (Storage Executive). Czy ta funkcja jest przydatna i wykryje wszelkie nieprawidłowości? Ktoś już korzystał?

 

 

Poniżej przesyłam link do zrzutów ekranu z programów diagnostycznych: https://drive.google.com/drive/folders/1PKl3vqPihOidVKK6qFy75OYjSIYf0WTm?usp=sharing

 

Dzięki za pomoc!

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko jest jak najbardziej OK.

 

Tylko nie uzywaj kompresji NTFS na SSD bo to strasznie spowalnia zapis na SSD ;-D

A co do nazw plikow to latro to wylazyc jedna komenda

 

Uruchom CMD jako administrator i wklej to :

 

fsutil.exe behavior set disable8dot3 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko jest jak najbardziej OK.

 

Tylko nie uzywaj kompresji NTFS na SSD bo to strasznie spowalnia zapis na SSD ;-D

A co do nazw plikow to latro to wylazyc jedna komenda

 

Uruchom CMD jako administrator i wklej to :

 

fsutil.exe behavior set disable8dot3 1

 

 

 

Co do komendy to ją znam bo znalazłem na stronie Microsoftu, jednak zastanawiam się czy jakieś aplikacje nie będą miały przez to problemu? Czytałem, że stare aplikacje korzystają z tych nazw. O co chodzi z tą kompresją NTFS? Czy instalka Windowsa domyślnie tworzy taką partycję skompresowaną? Jak sprawdzić czy mam włączoną tą kompresję?

 

EDIT: Chyba już wiem, ppm na dysk C i jest opcja "kompresuj ten dysk, by zaoszczędzić miejsce", czy to o to chodzi?

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krotkie nazwy 8.3 - uzywalo sie w czasach DOS ;-).

Dzisiaj nie ma z tym wogole problemu chyba ze uzywasz jakies aplikacje z przez 20 lat ...

 

Co do kompresji w windowsie foldery z atrybutem kompresji na partycji NTFS - takie nazwy plikow czy folderow maja kolor niebieski.

Dodatkowo mozesz sobie spwawdzic we wlasciwosciach takiego pliku czy foldertu klikajac prawym klawiszem myszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Okazuje się, że program CristalDiskInfo w wersji 7.5.0 był niekompatybilny z dyskiem Crucial MX500 i pokazywał zakłamane dane. Na przykład zbyt niską temperaturę. Postanowiłem zainstalować oryginalne oprogramowanie firmy Crucial i okazuje się, że dysk w idle osiąga 45-50 stopni, natomiast w stressie, gdy kopiuję duże pliki przez około 30 minut potrafi nagrzać się nawet do 78 stopni. Czy to nie jest zbyt dużo i czy to bezpieczne? Oficjalnie Crucial podaje, że ich dyski mogą pracować w temperaturach 0-70 stopni Celsjusza. Czytałem sporo w internecie na ten temat i okazuje się, że dyski Cruciala są zwykle gorące, tym bardziej w wersji M.2. Nie ułatwia sprawy słaba wentylacja, w końcu dysk jest zainstalowany w laptopie. Czy powinienem się przejmować? Czy inni użytkownicy Cruciala MX500 w wersji M.2 mogą potwierdzić, że takie temperatury to normalka?

 

Przesyłam ponownie zrzut S.M.A.R.T. tym razem z oryginalnego oprogramowania firmy Crucial.

 

P.S. Parametr ID 194 - Highest Lifetime Temperature pokazuje największą temperaturą zapisaną w S.M.A.R.T jaką osiągnął kiedykolwiek dysk. Teraz te dane są nieaktualne, na zdjęciu widnieje 73, a jest już 78.

 

https://drive.google.com/file/d/1yF2dxvVt-4TClhWH44YMY9c8LHOTQ_AD/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1OYDRSTPdcQ3yiCd8WHzpyBbhPm9VN9EV/view?usp=sharing

 

 

 

Dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam,

PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...