Skocz do zawartości
Ptero89

Dysk SSD niski zapis/odczyt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem dysk ssd Plextor 512GB PCIe NVMe AIC M9PeY i z ciekawości odpaliłem benchmarka, jednak wyniki które uzyskałem różnią się "trochę" od deklaracji producenta Wyniki. Ktoś podpowie co może być nie tak, może jakaś wadliwa sztuka mi się trafiła? :) Płyta główna MSI B450 Tomahawk MAX.

Edytowane przez Ptero89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje wyniki po prawej? (bo to jedyny dysk 512 GB)

Zapuść test w AS SSD a wcześniej powyłączaj nieużywane procesy/apki. Producent z pewnością wywala wszystko, co mu obciąża kompa przy testach, zapewne używa też najmocniejszego dostępnego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.goplextor.com/Product/Detail/M9Pe(Y)#/Spec

 

Jeżeli to ten, to oboje macie ekstremalnie niskie wyniki jak na deklaracje producenta.

 

512GB -

Sequential Read Speed* Up to 3,200 MB/s

Sequential Write Speed* Up to 2,000 MB/s

 

* Actual performance may vary based on hardware, software, and overall system configuration. ** Performance measured using CrystalDiskMark ver.5.0.2, IOMETER ver. 1.1.0 *** Test Platform: Motherboard: ASUS Z270 Mark 1 (Microsoft Windows 10 Professional x64)

 

 

Dysk wygląda jakby działał w trybie PCIe x2 - 1.97 GB/s i to też lekko zdławionym.

 

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/Specification

 

Nieważne - PCIe x1 - x3.

 

1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1)

 

1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™ processors support x16 speed

Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics processors support x8 speed

1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 mode)1

3 x PCIe 2.0 x1 slots1

PCI_E4 will run x2 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3 slot.

 

 

Tak z ciekawości dlaczego nie kupiłeś czegoś na m.2 skoro Zen ma dedykowane 4x linie CPU?

 

Ile urządzeń masz w slotach PCIe? Jeżeli jest ich za dużo to masz winowajce, bo PCIe_4 będzie działać tylko w trybie x2.

Jeżeli nie masz innych urządzeń to sprawdź w Biosie, czy slot PCIe do którego wpiąłeś SSD jest wykrywany jako x4.

Edytowane przez Deniryer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam moje wyniki

1. AS SSD Benchmark Mój wynik

2. CrystalDiskMark 6 Mój wynik

Dysk podłączony mam tak Plextor M9PeY i Plextor ujecie drugie

 

Konfiguracje sprzętu mam taką:

Windows 10 Home x64

B450 Tomahawk MAX

Ryzen 53600

HyperX Predator 8GB x2 3200MHz

 

Nie wiem czemu wybrałem ten dysk na PCIe, ale na m2 niedługo sobie dokupię.

Ps. sorry że tak późno odpisuję ale dopiero z pracy wróciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta dla drugiego PCIe 16x dziala max 2.0 4x czyli max 2GB/s przesyłu. Mam ten sam dysk i na starej płycie gdzie było 2.0 4x takie miał osiągi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta dla drugiego PCIe 16x dziala max 2.0 4x czyli max 2GB/s przesyłu. Mam ten sam dysk i na starej płycie gdzie było 2.0 4x takie miał osiągi.

A jakby zamienić karte graficzną z tym dyskiem? Czy lepiej karte graficzną trzymać na PCIe gen3? :) Dobrze, że przynajmniej wiem dlaczego się tak dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamienić karte graficzną z tym dyskiem? Czy lepiej karte graficzną trzymać na PCIe gen3? :) Dobrze, że przynajmniej wiem dlaczego się tak dzieje.

 

Generalnie nie jest zalecane taki swap, czasami płyta może marudzić. Jak by było 2.0 8x to jeszcze by można było się pokusić o zamianę ale 4x to zamało dla grafiki.

 

Lepiej postaw na plextorze system a dysk m.2 który chcesz kupić przeznacz na gry itp. W przypadku systemu nie potrzebujesz transferów na poziomie 3GB/s ale dalej będziesz miał dobry transfer przy próbkach 4K.

No chyba że zamierzasz kupić samsunga 970 pro to wtedy inna bajka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej postaw na plextorze system a dysk m.2 który chcesz kupić przeznacz na gry itp. W przypadku systemu nie potrzebujesz transferów na poziomie 3GB/s ale dalej będziesz miał dobry transfer przy próbkach 4K.

No chyba że zamierzasz kupić samsunga 970 pro to wtedy inna bajka ;)

I tak zrobię! dzięki chłopaki za pomoc! Trochę się moja wiedza na temat slotów PCIe poszerzyła :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...