Forum PCLab.pl: Zestaw do sterowania statkami powietrznymi w grach na PC :) - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Zestaw do sterowania statkami powietrznymi w grach na PC :) Joystick, przepustnica, pedały

#1 Użytkownik jest niedostępny   Bart2_3_4 

• Dyskutant
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 09 Wrzesień 2019 - 13:14

Witam, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem pełnego zestawu do sterowania statkami powietrznymi (i kosmicznymi) w grach takich jak:
  • Elite Dangerous,
  • War Thunder (tylko stałopłaty, do śmigłowców mi daleko),
  • ARMA 3 (głównie śmigłowce),
  • DCS World.

Limit jaki chciałbym wydać to do 1 000zł plus/minus 300zł.

Obecnie myślę nad takim zestawem:
Joystick Thrustmaster T16000M FCS Flight Pack (2960782) na owockach za 900zł ;)
Dodaj obrazek

Czego oczekuję od takiego sprzętu?
  • Trwałości, nie chcę przy gwałtownym manewrze zostać z joystickiem w ręce oderwanym od podstawy,
  • Dobrej precyzji działania, nie musi być idealna, aby tylko pojazd nie wariował przy poruszaniem którychkolwiek z kontrolerów i reagował na delikatne ruchy,
  • Niezbyt wysokiej ceny, nie chcę wydawać więcej jak ustalony limit,
  • Możliwość przymocowania do biurka, chyba to standard, ale warto wspomnieć,
  • Przepustnica oddzielnie od drążka, gdzieś wyczytałem, że oddzielna przepustnica ma większy zakres ruchu, co może się przydać przy lataniu śmigłowcami
  • Dobrze by było, gdyby pedały miały mechanizm auto-centralizacji, ale zgaduję, że za taki ficzer trzeba sporo dopłacić
  • Joystick dwuosiowy, skoro będą pedały, to trzecia oś wydaje się zbędna
  • Miło by było, gdyby miał troszkę przycisków, które mógłbym przypisać do różnych funkcji w grze (np. oddzielny do wystrzelenia jednej rakiety i oddzielny do wystrzelenia salwy rakiet w War Thunder)
  • Gdzieś wyczytałem, że są przepustnice z dodatkowym "grzybkiem", który pomaga w rozglądaniu się, taki dodatek byłby mile widziany.

Zakup planuję na grudzień, więc nie śpieszę się za bardzo z decyzją.
Thrustmaster wydaje mi się być dobrym wyborem, ma w miarę tani sprzęt (chociaż w porównaniu w poprzednich latach jest droższy, ale nie śledziłem rynku, wiec nie jestem pewien, czy jest drożej, bo firma rozpoznawalna, czy po prostu droższe w produkcji przez różne "powodzie" i inne nieszczęścia).

Chętnie poczytam wszelkie uwagi i rady co do zestawu.

Z góry dzięki za pomoc w tak obcym mi temacie :D

Ten post był edytowany przez Bart2_3_4 dnia: 12 Wrzesień 2019 - 07:38

#2 Użytkownik jest niedostępny   AndrzejTrg 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 09 Wrzesień 2019 - 13:49

Do arcadowych gier ja ww, to wyrzucona kasa w błoto.

#3 Użytkownik jest niedostępny   snp512 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 09 Wrzesień 2019 - 13:51

Kupiłem kiedyś T16000M (sam joystick), ale szybko zwariowała w nim oś Z (jedyna na klasycznym potencjometrze, przez to awaryjna), a chwilę później problemy z kontaktowaniem zaczął wykazywać główny spust. Przerzuciłem się na produkt VKB i to niebo, a ziemia. No ale i kasa jednak zdecydowanie inna. Natomiast co do płynności działania i czułości pozostałych osi T16000M nie miałem żadnych zastrzeżeń. Pod tym względem to bardzo udany sprzęt.

A zamiast grzybków i innych takich do rozglądania się, polecam TrackIR lub jego tańsze odpowiedniki. Immersja w simach jest na kompletnie innym poziomie.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Bart2_3_4 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 09 Wrzesień 2019 - 14:24

Zobacz postAndrzejTrg, o 09 Wrzesień 2019 - 13:49, napisał(a):

Do arcadowych gier ja ww, to wyrzucona kasa w błoto.

A polecisz może coś, co nie byłoby wyrzuceniem kasy w błoto, ale jednocześnie spełniało większość moich oczekiwań? Byłbym wdzięczny ;)

Zobacz postsnp512, o 09 Wrzesień 2019 - 13:51, napisał(a):

Kupiłem kiedyś T16000M (sam joystick), ale szybko zwariowała w nim oś Z (jedyna na klasycznym potencjometrze, przez to awaryjna), a chwilę później problemy z kontaktowaniem zaczął wykazywać główny spust. Przerzuciłem się na produkt VKB i to niebo, a ziemia. No ale i kasa jednak zdecydowanie inna. Natomiast co do płynności działania i czułości pozostałych osi T16000M nie miałem żadnych zastrzeżeń. Pod tym względem to bardzo udany sprzęt.

A zamiast grzybków i innych takich do rozglądania się, polecam TrackIR lub jego tańsze odpowiedniki. Immersja w simach jest na kompletnie innym poziomie.

Jeżeli będzie możliwość wyłączenia osi Z (rozumiem, że to ta od sterów kierunku) to nie problem, ale problem z głównym spustem jest niepokojący :)
VTB gdyby tyle kosztował w złotówkach, a nie w eurogabkach to byłoby ekstra :D TrackIR może kiedy indziej, jak znów będę mógł sobie pozwolić na wydatek :) Znajomy kiedyś miał na to sposób, używał telefonu jako czujnika ruchu głowy, minus był taki, że musiał sobie telefon do głowy w jakiś sposób przymocować :D

#5 Użytkownik jest niedostępny   snp512 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 09 Wrzesień 2019 - 14:54

Zobacz postBart2_3_4, o 09 Wrzesień 2019 - 14:24, napisał(a):

TrackIR może kiedy indziej, jak znów będę mógł sobie pozwolić na wydatek :) Znajomy kiedyś miał na to sposób, używał telefonu jako czujnika ruchu głowy, minus był taki, że musiał sobie telefon do głowy w jakiś sposób przymocować :D

Ja jadę na samoróbce z allegro za +/- 100 zł (nie pamiętam dokładnej kwoty). Kawałek odpowiednio dociętej blaszki aluminiowej, trzy diodki, kilka kabelków, kabel USB. Przymocowane to do słuchawek. Plus kamerka z odpowiednim filtrem. Wygląda trochę idiotycznie, ale działa już ponad 2 lata perfekcyjnie. :)

#6 Użytkownik jest niedostępny   Bart2_3_4 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 10 Wrzesień 2019 - 10:40

Zobacz postsnp512, o 09 Wrzesień 2019 - 14:54, napisał(a):

Wygląda trochę idiotycznie, ale działa już ponad 2 lata perfekcyjnie. :)

Jeżeli wygląda głupio, ale działa, to nie jest głupie :D Znalazłem na allegro taki zestaw za 100zł (bateria, dwie diody, kamerka), niepokoi mnie jednak "Mocowanie do słuchawek za pomocą mocnej taśmy montażowej". Będę musiał coś wymyślić, jak by to przymocować tak, aby było zdejmowalne i nie niszczyło słuchawek.

No to sprawa z rozglądaniem załatwiona :)

#7 Użytkownik jest niedostępny   bialy100k 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 10 Wrzesień 2019 - 20:21

Jak przeczytałem tytuł - to już myślałem, że znalazłem temat o którym od dawna marzę - czyli "dron około-domowy" sterowany z PC'ta. Widzę, że jednak nie :(
Chciałbym takiego drona wystawić za okno i polatać FPV ale z PC'ta a nie Androida - po czym by wrócił "na lądowisko" na parapecie. Ponieważ temat nieco pokrewny co do sterowania, to zostawiam ta notkę, może kiedyś ktoś trafi :)

#8 Użytkownik jest niedostępny   Bart2_3_4 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Wrzesień 2019 - 07:37

@biały100k wybacz zmyłkę, zmienię tytuł na bardziej szczegółowy ;)

Pogrzabałem jeszcze troszkę w internetach i mam nowy zestaw na oku:
Pedały "T.FLIGHT RUDDER PEDALS" oraz joystick i przepustnica "T-Flight Hotas X", oba od Thrustmaster, razem to koszt 696zł (zestaw w pierwszym poście to 899zł)
Pedały:
Dodaj obrazek
Joystick i przepustnica:
Dodaj obrazek

Pedały, z tego co widzę, są takie same jak w poprzednim zestawie, jednak joystick przepustnica inny model.

Ewentualnie taki joystick "X52 Flight Control System" od Logitech'a, ale wtedy cena idzie troszkę w górę (cena wtedy wyniesie około 1050zł)
Dodaj obrazek

Tak na marginesie, można jakoś ręcznie ograniczyć wielkość wklejanych obrazów? Niektóre za dużo miejsca zajmują w polu tekstowym.

#9 Użytkownik jest dostępny   FredPL 

• X
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Wrzesień 2019 - 12:27

Wydaje mi się, że zestaw z pierwszego postu chyba wychodzi najlepiej jeśli idzie o cena/możliwości. T-Flight Hotas X jest ubogi w przyciski itp.

Co do X-52 to sam się przymierzałem ale do wersji Pro, są tylko dwa tematy, jeden, trzeba się spieszyć bo wycofują, dwa, rzekomo w wersji zwykłej zdarzały się buble produkcyjne i wycierały się kabelki gdzieś w środku w joysticku. Za to dużym plusem jak dla mnie jest wygląd i liczba oraz rozmieszczenie przycisków w X-52, z tego właśnie względu sam rozważałem zakup właśnie pod ED.

Strona 1 z 1