Skocz do zawartości
hetman83

Jaki upradge kompa zrobić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Obecnie posiadam taki komputer stacjonarny:

i5 4690K (nie podkręcany),

Chłodzenie BeQuiet pure rock,

Msi Z97-G43,

Gtx 1060 6gb Asus OC (biały, wcześniej miałem MSI Radeona R9 270),

DDR3 16gb 4x4gb 1600Mhz,

SSD Crucial BX 240GB+samsung evo 240GB,

WD 1TB,

Zasilacz 550W Thermaltake,

Zalman R1 z oknem,

Win 10 64bit

 

Obecnie zaczynam bawić się w robienie filmów itd w Davinci resolve, film 8h FHD z tego co widzę renderowałby mi się ponad 6 godzin, wiadomo czas to pieniądz. Zastanawiam się nad wymianą procka, płyty i ramu na ddr4 a dokładnie na:

Procesor AMD Ryzen 7 1700x lub 2700x lub 3700x (myślę że każy z nich byłby ok)

Płyta główna MSI X470 GAMING PLUS lub Gigabyte B450 AORUS PRO

Pamięć HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16

 

Ciekawi mnie ile % bym zyskał względem zestawu który posiadam. Czy jest sens robić takie ulepszenie?

Jak liczyłem to 2100-2400 wyszło by wszystko w zależności jaki procek bym brał.

Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę spokojnie możesz brać ma b450, chyba, że potrzebujesz konkretnych rzeczy z x470. CPU wystarczy Ryzen 1700 i tak go spokojnie podkręcisz na 3,9-4Ghz. Ryzen 1700x też trzeba kręcić, a jest droższy.

Co do filmów, to na pewno skróci czas i to znacząco. Poprzednio miałem i6-6700 4/8 i po przesiadce na Ryzen 1700 jest sporo szybciej, jednak ile % to nie mam pojęcia. Szukaj testów na necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro masz odblokowanego proca, chłodzenie i odpowiednią pytę to czemu nie kręcisz?

 

zmiana na amd nie ma sensu, zysk będzie mizerny, dopiero od ryża 3600 miało by to jakikolwiek sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia płyty właśnie pod amd, dużo ludzi narzeka na MSI że mało tam pamięci pod nowe ryzeny dali i trzeba flaszować bios, x470 biorą jeśli chcą miec SLI, ja mam jedną kartę i więcej nie potrzebuje więc B450 w zupełności wystarczy, tylko jaki model żeby sekcja zasilania była wypasiona ? Budżet mnie nie ogranicza ale też nie chcę przesadzać. Myślę o 3700x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia płyty właśnie pod amd, [...] tylko jaki model żeby sekcja zasilania była wypasiona ? Budżet mnie nie ogranicza ale też nie chcę przesadzać. Myślę o 3700x.

 

Asus X570 TUF Gaming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia płyty właśnie pod amd, dużo ludzi narzeka na MSI że mało tam pamięci pod nowe ryzeny dali i trzeba flaszować bios, x470 biorą jeśli chcą miec SLI, ja mam jedną kartę i więcej nie potrzebuje więc B450 w zupełności wystarczy, tylko jaki model żeby sekcja zasilania była wypasiona ? Budżet mnie nie ogranicza ale też nie chcę przesadzać. Myślę o 3700x.

Każda płyta MSI od b450m pro-vdh plus spokojnie poradzi sobie z 3700x, bo mają praktycznie identyczne sekcje zasilania, tutaj ważniejsza jest kwestia biosów pod Ryzen 3000. Na płytach bez dopiska MAX będziesz miał uboższą grafikę w stosunku do biosu w wersjach MAX, a sam bios powinien być taki sam.

Wiesz, że pomiędzy Ryzen 1700 4Ghz, a Ryzen 3700x jest różnica wydajności w grach około 15-20%, a w cenie ok. 100%. W programach różnice są mniejsze.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc chłopaki XD faktycznie różnice między 1700 a 3700x jest niewielka a cenowo szok, a pobór prądu w 3 generacji jest znacznie mniejszy ?? 7nm robi robotę? ktoś coś ? bo ruzmiem że 1700 itd to 12nm 2 generacja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc chłopaki XD faktycznie różnice między 1700 a 3700x jest niewielka a cenowo szok, a pobór prądu w 3 generacji jest znacznie mniejszy ?? 7nm robi robotę? ktoś coś ? bo ruzmiem że 1700 itd to 12nm 2 generacja ?

Poczytaj testy na pclab tylko zawsze Ryzen 1700 podkręcona porównuj z 3700x, którego i tak nie da się podkręcić. Bez OC Ryzen 1700 nie ma sensu kupować. Po oc i tak masz niższe napięcie w grach niż na auto, więc nie ma tu jakoś mocnego żyłowania.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydowałbym się na np Ryzen 1700 lub 2700 i chciał zrobić OC to jaką płytę najlepiej brać ? Tutaj chyba nie ma znaczenia, bo dopiero z 3 generacją ryzenów są cuda wianki z biosami itd (chyba że do 3 gen weźmie się np płytę MSI z dopiskiem "max" ?). Z 1 i 2 generacją każda płyta śmiga miodzio ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam płyty z wyjściem optycznym i dobrą lub bdb dźwiękówką (lub ewentualnie bez dobrej muzy plus dźwiękowa oddzielnie) pod ryzen 7 2700x, z tego co wiem wystarczy coś na B450, czekam na modele, może ktoś ma taki zestaw to chętnie się podzieli.

 

Dodam że posiadam głośniki Edifier c2xd i słuchawki Xyper X Cloud 2 (które już niby mają w sobie karte muzyczną-wejście na usb).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak te edki posiadają wejście optyczne, a słuchawki są pod usb to jakość dźwiękówki nie ma znaczenia. Wystarczy jedynie wyjście optyczne na płycie, karta i tak jet pomijana i użyty codec nie wpływa na jakość dźwięku.

 

 

 

Optyka i przy okazji niezły codec ma np b450 Aorus Pro :

 

https://www.ceneo.pl/67592142

 

 

 

na Ryzena to chyba bezpieczniejszy wybór niż np płyty Msi

 

 

 

Co ciedkawe tańsze modele Gigabyte mają w specyfikacji :

Wsparcie dla wyjścia S/PDIF mimo braku wyjścia na tylnym panelu - pewnie sobie trzeba dokupić śledzia - nie zgłębiałem tematu ale ogolnei takie rzczy cięzko dokupić i lepiej kupić p[łytę z wbudowanym złączem ;) .

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie miałem pytać o tą płytę Aorus B450 Pro XD , właśnie oglądałem blacka jak kręcił na niej ryzena 2700, ja chcę kupić 2700x i bez kręcenia więc płyta wydaje się ok w cenie około 500zł, szkoda że ma mało wyjść usb na panelu tylnym. Jeszcze ma taki minus że jak podłączymy dysk m2 to któreś tam porty sata nie będą aktywne na płycie, słuchawki wiadomo podpinam pod usb a głośniki narazie mam pod mini-jacka ale pod nową płytą podepnę je pod optyke, ciekawi mnie czy będzie jakaś różnica w dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licząc to usb c/3.1 jest 6x usb.

Takiej tragedii niema, zawsze sobie można dokupić splitter.

 

 

W czasach gdy dobry dysk ssd mve 1tb na m2 to ok 500-600zł, ilość sata nie ma powoli znaczenia ;)

Bardziej fajnie mieć te 2x m2 na płycie, co jeszcze nie jest standardem.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam opinie i różne tematy, jak mam dać 600zł za dobrą B450 to może dopłacić i wziąć ASUS PRIME X470-PRO ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...