Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mój system bardzo wolno działa, w grach jest dobrze dlatego iż mam gry na 2 dysku nowszym toshiba p300 a system na 10 letnim mniejszym.

 

Format był robiony koło 1 lipca z powodu zmiany płyty głównej i procesora.

 

Na początku działał szybko a teraz jest coraz gorzej i podejrzewam dysk.

 

Skanowałem Adwcleanerem i wykryło Pup optional knightsystemprotector po usunięciu tego jest tak samo, defragmentacja robiona regularnie.

 

Samo uruchamianie trwa dość długo około 5 min a potem jak klikam ekran blokady by przejść do wpisywania hasła też jest lag nawet jak zbyt szybko zamykam procesy w menedżerze zadań to potrafi "proces nie odpowiada".

 

Może bym tego nie pisał gdyby nie to że w szkole na starych celeronach winda 10 lepiej działa niż u mnie na najnowszej i3 9100f.

 

Może to kwestia jakiejś konfiguracji nie mam pojęcia.

 

Oprócz tego dałem 4096 swapu bo w xplane 11 wybijało Ooma.

 

Konfa:

 

I3 9100f

8gb ramu ddr4 2400mhz xmp

Msi b360m pro vd

Winda 10 home 64 bit poaktualizowana.

Gt 1030

 

Przesyłam screeny smarta i zastanawia mnie ta prędkość minimalna gdzie na drugim nowszym dysku toshiba p300 wynosi 50 mb/s.

 

A i czy może mieć to związek z nieprzykręceniem dysku na 2 śruby? Słychać takie brzęczenie a jak dotkne kompa to przestaje jakiś rezonans czy coś :E

 

https://1drv.ms/u/s!Atai5ECV1LJdmWotaJoJXktBtqgO

 

https://1drv.ms/u/s!Atai5ECV1LJdmWvrxWbDFmsTcHpZ

 

 

Dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz system na 10 letnim dysku talerzowym i się dziwisz czemu słabo działa system ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz system na 10 letnim dysku talerzowym i się dziwisz czemu słabo działa system ?

 

W szkole też mają na 10 letnim talerzowcu i lepiej działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szkole też mają na 10 letnim talerzowcu i lepiej działa.

Tylko że w szkole nie wypychają go po brzegi 155000 razy :E. Kup chłopie ssd na system i przestań szukać winy w sprzęcie, który się nawet na magazyn nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W10 i 10 letni talerzowiec? To przecież nie może działać dobrze. Tu już nawet nie chodzi o prędkość odczytu, czy zapisu, ale o ilość operacji wejścia/wyjścia i czas dostępu.

 

SAS/SATA / 7200 	73 - 79 	69 - 76 	4.4 – 4.9 	47 – 63 	24.3 – 32.1 	43.4 – 97.8 
SATA / 5400 	57 	55 	3.5 	44 	22.6 
12ms do 16ms wybudzenie i czas dostępu

Mniejsza o to.

Sprawdź w Biosie, czy masz włączony tryb AHCI, w W10 w menedżerze urządzeń sprawdź, czy dysk ma włączone lepszą wydajność i zapisywanie cache.

 

SBLOjYg.png

 

Btw. Seagate ST3500418AS 500GB Hard Drive 16MB Cache - SATA 3.0Gb/s - Jeżeli w szkole mają SATA 3 czyli 6Gb/s to masz wytłumaczenie dlaczego działają lepiej.

Edytowane przez Deniryer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wymień dysk. To nie ma sensu. Naprawdę. Dyski szkolne są praktycznie nieużywane w porównaniu z domowym, a na domowym komputerze masz też pewnie 2-3x więcej uruchomionych procesów.

Rozwiązaniem ratunkowym byłoby u ciebie wyłączenie pliku wymiany, ale masz na to za mało pamięci operacyjnej.

 

Jeśli bardzo męczy cię budżet, weź jakąś używkę 120GB na MLC z allegro lub dowolną sensowną nówkę w tym rozmiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz kasy, to kup nawet używane 120GB SSD. Po postawieniu na nim systemu będziesz się sam zastanawiał czemu wcześniej tego nie zrobiłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał teraz użytkować komputer, który się uruchamia przez 5 minut, to bym go wyrzucił za okno po 15 minutach :D

Dołączam się do rady - kupić SSD i tyle, nie ma nic fajniejszego niż Windows, który startuje w niecałe 20 sekund i jest od razu gotowy do działania. Przez dobry rok miałem banana na ryju przy uruchamianiu, takie wrażenie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W10 i 10 letni talerzowiec? To przecież nie może działać dobrze. Tu już nawet nie chodzi o prędkość odczytu, czy zapisu, ale o ilość operacji wejścia/wyjścia i czas dostępu.

 

SAS/SATA / 7200 	73 - 79 	69 - 76 	4.4 – 4.9 	47 – 63 	24.3 – 32.1 	43.4 – 97.8 
SATA / 5400 	57 	55 	3.5 	44 	22.6 
12ms do 16ms wybudzenie i czas dostępu

Mniejsza o to.

Sprawdź w Biosie, czy masz włączony tryb AHCI, w W10 w menedżerze urządzeń sprawdź, czy dysk ma włączone lepszą wydajność i zapisywanie cache.

 

SBLOjYg.png

 

Btw. Seagate ST3500418AS 500GB Hard Drive 16MB Cache - SATA 3.0Gb/s - Jeżeli w szkole mają SATA 3 czyli 6Gb/s to masz wytłumaczenie dlaczego działają lepiej.

 

W biosie mam do wyboru Ahci i optane aktualnie mam na ahci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić mu skan powierzchni za pomocą "chkdsk c: /R". Ale poza tym tak stary dysk może mieć różnego rodzaju przypadłości, więc takie spowolnienia mogą się zdarzać. Jest też oczywiście szansa, że to tylko syf instalacyjny i wtedy instalacja windowsa od nowa by pomogła, ale ja bym osobiście to zrobił po prostu na nowym SSD i problem z głowy - jak już za ok. 100 zł można kupić nowy SSD, to wg mnie nie ma sensu bawić się w reanimację konającego i szkoda by mi było nawet czasu na sprawdzanie czy zadziała, czekając kilka godzin aż win 10 się zainstaluje na takim starociu. Niestety windows to nie linux, co nawet z płyty CD czy pendrive'a wystartuje w miarę szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewnie masz full apek w autostarcie i przez to uruchamianie systemu trwa kilka minut. Tak się składa że mam identyczny HDD systemowy na win 10 i u mnie (według dziennika zdarzeń) rozruch systemu trwa niecałą minutę na starej platformie (s775):

 

uuujpg_qsarpxq.jpg

 

Teraz sprawdziłem i np. 10.09 ten czas rozruchu wynosił 45s.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic w autostarcie nawet w defendera wyłączyłem a po starcie w menedżerze ubijam zbędne procesy np. od drukarki.

 

U mnie też na intelu pentiumie e5500 się szybciej uruchamiał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na początek sprawdź w dzienniku zdarzeń ten czas rozruchu systemu. Np. przy aktualizacji on będzie większy niż normalnie. A poza tym w biosie mam wyłączone wszelkie spowalniacze rozruchu (typu napęd dyskietek, nieużywana karta sieciowa czy port szeregowy, ekran z logo płyty) a w systemie wyłączone logowanie do systemu przy uruchamianiu. Jedynie co to przy rozruchu mam bootmenedzer z wyborem jednego z 2 systemów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek sprawdź w dzienniku zdarzeń ten czas rozruchu systemu. Np. przy aktualizacji on będzie większy niż normalnie. A poza tym w biosie mam wyłączone wszelkie spowalniacze rozruchu (typu napęd dyskietek, nieużywana karta sieciowa czy port szeregowy, ekran z logo płyty) a w systemie wyłączone logowanie do systemu przy uruchamianiu. Jedynie co to przy rozruchu mam bootmenedzer z wyborem jednego z 2 systemów.

 

 

U mnie jest 140 sek jakieś 2,5 minuty alewydaje się to znacznie dłuższe :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To magia jakaś skoro u mnie na sata2 system się uruchamia znacznie szybciej niż u Ciebie na sata3. Jeszcze możesz zrobić i podać logi z FRST. Skoro adwcleaner wykrył jakieś śmieci to może jeszcze coś grubszego "siedzi" w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej kup SSD temat do zamknięcia. Dziesiątki starych laptopów/stacjonarek ratowałem przez wymianę HDD na SSD różnica kolosalna

 

Sam planuje wymianę SSD SATA 3 na NVME bo dzisiaj 10 letni standard sata 3 to już z leksza archaizm. Nie mówiąc o HDD

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przede wszystkim jak bym miał jak autor 2 dyski (HDD i SSD) w kompie, to talerzówkę bym przeznaczył na gry bo od trzymania gier na SSD-ku na pewno nie przybędzie fps-ów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale ładowanie gier na HDD to masochizm

Ale w przypadku autora czas ładowania systemu jest masochizmem :E. A na uruchamianiu gier czy ładowaniu save'ów ile można zyskać? Maksymalnie kilkanaście sekund?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w przypadku autora czas ładowania systemu jest masochizmem :E. A na uruchamianiu gier czy ładowaniu save'ów ile można zyskać? Maksymalnie kilkanaście sekund?

 

 

Spróbuj odpalić Rusta albo GTA5 na HDD to Ci mina zrzednie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w przypadku autora czas ładowania systemu jest masochizmem :E. A na uruchamianiu gier czy ładowaniu save'ów ile można zyskać? Maksymalnie kilkanaście sekund?

Zależy od gry. Bioshock Infinite z HDD ładuje się u mnie 17 sekund i nie widzę sensu jej przenosić na SSD. Za to GTA V ładuje się minutę (mowa o samym wczytywaniu kampanii), a na SSD dokładnie połowę z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...