Skocz do zawartości
pepe06

Monitor nie męczący oczu.

Rekomendowane odpowiedzi

Skalowany obraz będzie bardziej mydlany niż natywna rozdzielczość

Czyli jak? Proponujesz zamiast mydła w kostce natywnego FHD, mydło w płynie na UHD? Można i tak

To teraz poczytaj o skalowaniu wektorowym.

 

tak samo czern nie będzie czernią na ips ;)

Zdefiniuj jaką jasność nazywasz czernią w takim razie. ;) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o skalowanie typu gra Full HD na ekranie Ultra HD, ale o skalowanie interfejsu w nowoczesnym systemie operacyjnym. Nie będzie więc żadnego mydła, wręcz przeciwnie: wszystko będzie dowolnie duże, takie jakie sobie ustawisz, przy nieporównanie większej ostrości, jak na dołączonym obrazku.

 

post-1224-15686603749888_thumb.png

 

 

Większa rozdzielczość (ostrość) zawsze będzie lepsza dla oczu niezależnie od wady wzroku i jej rodzaju. Jeszcze kilka lat temu można było się nad tym zastanawiać, teraz problem mogą mieć jedynie użytkownicy niektórych specjalistycznych i/lub przestarzałych narzędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojrzuch - weź pod uwagę, że chauwa to albo troll, albo total n00b. Oby to drugie, bo trolnia to chore psychicznie jednostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam co prawda Acera XF270HU, ale widzę, że OSD podobne do monitora autora tematu. Siedzę dziennie kilkanaście godzin przed komputerem (w pracy TN w domu IPS) i to co najbardziej mi pomogło na ból, zmęczenie oczu to maksymalna redukcja niebieskiego światła. Mam ją przypisaną do profilu "użytkownika" w monitorze i przez 90% czasu korzystam właśnie z tego przyżółconego obrazu, co przy pracy w moim przypadku z edytorem teksu, przeglądaniu internetu nie przeszkadza. Jeżeli chce pograć lub obejrzeć film to przełączam profil. Dodatkowo wszystko co się da ustawiłem w motywach szarości, czyli tła, paski narzędzi (w tym przeglądarce) tapety itd. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale ja zdecydowałem się na te kompromisy, bo oczy dla mnie ważniejsze niż zawsze i wszędzie obraz jak żyleta ;-)

Edytowane przez mattecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej lipa, czas sprzedać ten monitor (jak nowy i bez wad, gwarancja, puszczę taniej niż w sklepach) i spróbować matryc TN i VA. Czytałem, że IPS-y są najbardziej destrukcyjne dla oczu. I do końca nie wiadomo dlaczego. Nawet po kalibracjach itd. Siedzieć cały czas na zjechanych i żółtych kolorach tez nie ma sensu. Nawet wielkie tv nie męczą oczu tak jak to coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że IPS-y są najbardziej destrukcyjne dla oczu.

Na pudelku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeczniej koledzy.

Zależy, jaki IPS.

Bo jakby w dawnych czasach porównać Nec 2170NX MVA vs Eizo L997 IPS, to ten drugi był przyjaźniejszy dla oczu (jak dla mnie).

 

Póki nie zmienisz monitora, możesz zainstalować sobie flux.

To też filtr światła niebieskiego, ale który możesz sam ustawić, i który sam się ustawia w zależności od pory dnia i pogody jak ustawisz lokalizację.

Polecam też pogrzebać w opcjach z "Use display data...", czasami ta opcja wyłączona może wydawać się z jakiegoś powodu przyjaźniejsza dla oczu.

 

Do tego, jeśli masz problem z zejściem poniżej minimalnej jasności w OSD monitora, możesz użyć wygodnego narzędzia DimScreen i ustawić sobie klawiszem czy chcesz jaśniej, czy ciemniej. Oczywiście nie zmienia to punktu czerni monitora.

 

Ogólnie co do wyboru monitora, może lepiej popatrzeć na jakieś półprofesjonalne modele w tej cenie. Co prawda w 27" będzie ciężko, ale możesz zwrócić uwagę np. na EV2450.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego co się zorientowałem - te stare monitory LCD miały podświetlenie matrycy świetlówkami (lampami) a nie LED'ami. I w ten sposób było mniejsze migotanie obrazu, przez co się wzrok tak nie męczył.

 

Te obecne monitory - właśnie mają podświetlenie LED'ami i ogólnie jest gorzej.

 

Oczywiście zmiana matrycy na VA też powinna pomóc. Zmiana na TN nic nie pomoże - co najwyżej zmiana na inny większy monitor podświetlany świetlówkami. Jednak pewnie musiał by być używany, jakiś poleasingowy. Wtedy opisywanych problemów by nie było.

 

Np. coś takiego: amso.pl/product-pol-75027-Monitor-HP-ZR24W-24-S-IPS-1920x1200-DisplayPort-DVI-Czarny-Klasa-A.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zorientowałem - te stare monitory LCD miały podświetlenie matrycy świetlówkami (lampami) a nie LED'ami. I w ten sposób było mniejsze migotanie obrazu, przez co się wzrok tak nie męczył.

Odwrotnie. Stare CCFL mrugały na niższej jasności niż 100%, co jest wykrywalne kamerką telefonu, natomiast nowsze LED zwykle są stabilne, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

 

Oczywiście zmiana matrycy na VA też powinna pomóc.

... w czym? Paradoksalnie, to na niektórych matrycach VA jest specyficzne wygaszanie części piksela, przy niektórych kolorach i literki wyglądają >dziwnie< (niedawno ktoś na tym forum się skarżył na pewien model na VA z tym problemem)

https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=14014.0

 

Póki nie zmienisz monitora, możesz zainstalować sobie flux.

To też filtr światła niebieskiego, ale który możesz sam ustawić, i który sam się ustawia w zależności od pory dnia.

Przyciąć składową niebieską/ocieplić kolory można też w menu monitora, obniżając "B" i ew. dla zachowania odpowiedniego balansu "G".

 

Do tego, jeśli masz problem z zejściem poniżej minimalnej jasności w OSD monitora, możesz użyć wygodnego narzędzia DimScreen i ustawić sobie klawiszem czy chcesz jaśniej, czy ciemniej. Oczywiście nie zmienia to punktu czerni monitora.

Ten efekt można też uzyskać w OSD monitora, przez obniżenie nastawy kontrastu

 

Ogólnie co do wyboru monitora, może lepiej popatrzeć na jakieś półprofesjonalne modele w tej cenie. Co prawda w 27" będzie ciężko, ale możesz zwrócić uwagę np. na EV2450.

W sumie to te monitory nic w kwestii ochrony oczu specjalnego nie mają. Nawet bym rzekł, że większy piksel sprzyja zmęczeniu wzroku (literki po AA subpikselowym dla czionek, czyli ClearType sprawiają wrażenie bardziej rozmytych na dużym pikselu, niż na małym pikselu z powiększonym systemowym DPI)

 

 

Podsumowując monitor nie męczący oczu powinien nie mrugać, nie mieć oziębionej temp. barwowej (to akurat kwestia regulacji), powinien mieć ostry* obraz. ... no i jeszcze powinien mieć szeroki zakres regulacji jasności podświetlenia

 

* powinien mieć normalnego kształtu piksele, które w dodatku powinny być małe, a powłoka powinna być mało agresywnie matowa, by nie było odblasków jak w lustrze, a zarazem by nie było efektu skrzącego śniegu na białym i rozmycia. Im mniejszy piksel, tym ostrzejszy i gładszy można uzyskać obraz.

 

Nie wiem co to ale zapewne jesteś tam głównym bywalcem.

Nie zrozumiałeś przesłania. Chodziło o to, że stwierdzenie: "IPS-y są najbardziej destrukcyjne dla oczu" nie jest poparte jakimikolwiek przesłankami/dowodami/parametrami czy innymi konkretami. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest ładny artykuł na temat tego migotania:

 

https://antyweb.pl/pwm-w-notebookach-powoduje-zmeczenie-oczu/

 

Z artykułu wynika, że trzeba szukać monitora z funkcją flicker-free, gdzie PWM – Pulse Width Modulation działa z prędkością 2000 Hz.

Nawet przy 2 kHz możliwe jest zobaczenie migotania (robiłem testy latarką LED Lenser i da się dostrzec przy kilohercowych częstotliwościach efekt strobo). Oznacza to, że nawet takie częstotliwości w jakimś stopniu potrafią męczyć. Zależy to przy okazji od wypełnienia impulsu. Natomiast "funkcja" Flicker Free to marketingowe oznaczenie monitora który nie powinien mrugać. Oznacza to, że można w praktyce na rynku spotkać monitory które nie mrugają pomimo braku "flicker-Free".

 

ps. sugeruję Wam wziąć swój telefon komórkowy (lub inny aparat foto) ustawić wysokie ISO, korekcję ekspozycji na sporym minusie, jasność monitora ustawić na niską, np. 10% i zobaczyć czy macie prążki interferencyjne (będzie je widać na podglądzie, na ekranie telefonu/bezlusterkowca)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że wszystko się da w OSD, ale nie zawsze tak jest wygodnie.

Jeszcze gorzej jak mamy raptem jeden profil niestandardowy. A tak, wystarczy tylko proste narzędzie w Windowsie.

DimScreen nie działa w exclusive full screen, a do fluxa można dodawać wyjątki.

Wtedy zawsze w grach obraz jest taki jak trzeba, bo tam przesadni jasności się nie obniża, ani też nie odczuwa tak mocno jak na pulpicie.

 

Przykład z monitorami służy za punkt odniesienia z 2005-2007. W tamtym czasie to właśnie marketowa TN od LG z tych trzech świeciła najprzyjaźniej dla oczu. Acz po części może być to spowodowane do pewnego stopnia przyzwyczajeniem, ale nie uważam że aż tak mocno.

I to też nie jest tak, że wszystkie TN z tamtego okresu sa takie przyjazne dla oczu. Tylko do pewnego stopnia nawet czym większy monitor. I mówię tutaj o 17-19" vs np. 27". Były i takie monitory wtedy.

Po prostu oczy u każdego mogą mieć z powodu różnych wad, nawet niekoniecznie ostrości, problemy z tolerancją na światło.

Żeby tego doświadczyć, tak abstrahując, polecam raz skorzystać, najlepiej z rana, ze smartfona przez jakiś czas, z przymkniętym drugim okiem, a potem odkryć go po długim czasie. To by obrazowało mniej więcej efekt jaki odczuwają ludzie z podobnymi problemami.

 

Co do wymienionego HP, to akurat z tego co wiem, świeci dość mocno, i raczej się nie nadaje dla OP.

 

Trochę powyżej tysiąca da się jeszcze dostać nowy NEC EA245Wmi.

 

Ew. ze starszych jeszcze EA244Wmi (schodzi do kilku nitów przy minimum jaskrawości), ew. duzo starszy S2410W. Czasem może się trafić w sensownej cenie PA241W.

U2410 np. omijać.

Niemniej EV2450 może się okazać dobrym wyborem. Jakiś sklep może udostępnić do wglądu, i samemu można ocenić.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem 2 podejścia do zmiany starego CCFL na coś LED i oba zakończyły sie powrotem na dziadka z 1440x900 :) jak bym nie kalibrował monitora z podświetleniem LED to korzysta mi się z niego o wiele gorzej niż z tych z CCFL. odpuściłem sobie przesiadki dzięki czemu nie mam problemu z wydawaniem tony siana na nowe GPU

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest tylko kwestia CCFL, ale również rozmiaru monitora.

Masz pewnie max 20". Jakbyś się przesiadł nagle na stare 27" CCFL, to też by Ci bylo źle. Uważam, że to też kwestia wzroku. Nawet nie zawsze pomaga oddalenie od monitora, i odpowiednie oświetlenie za. Nawet te wszystkie fluxy i DimScreeny.

Pytanie też na co próbowałeś się przesiadać.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też na co próbowałeś się przesiadać.

... i jak było ustawione. Stary, używany monitor na CCFL miał temp. barwową w okolicach 5000K, a nowy mógł mieć okolice 7000K. Kolejna sprawa wielkość elementów systemowych: stary mógł mieć 19" 1440x900, nowy 27" 2560x1440 i jeśli na obu skalowanie ustawione na 100%, to się nie dziwię, że były problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kyle robi co może by naprowadzić. Jeśli pominąć jakieś wady LCD, np mruganie, to pozostają chyba trzy elementy - jasność, temperatura bieli i wielkość elementów na pulpicie. No może jeszcze czwarty - jako takie oswietlenie otoczenia LCD. Jeśli idzie o jasność, ale nie tą w %, a realne nity (cd/m2), oraz oświetlenie otoczenie LCD chodzi o to, by z LCD nie zrobić lampy walącej prosto w oczy. Temp bieli to kwestia gustu, cieplejsza chyba bardziej znośna. I skalowanie, które chyba jest jakąś czarną magią dla niektórych. To w żadnym wypadku nie zmiana rozdzielczości na inną niż natywna, a tylko procentowe/wektorowe zwiększenie elementów pulpitu, wszystkich lub wybranych. Różnica między tymi skalowanymi z wyższej rodzielczości, a tymi z mniejszej rozdzielczości, a fizeycznie tej samej wielkości, jest taka jak Kyle pisze - te skalowane są ostrzejsze, to widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i jak było ustawione. Stary, używany monitor na CCFL miał temp. barwową w okolicach 5000K, a nowy mógł mieć okolice 7000K. Kolejna sprawa wielkość elementów systemowych: stary mógł mieć 19" 1440x900, nowy 27" 2560x1440 i jeśli na obu skalowanie ustawione na 100%, to się nie dziwię, że były problemy.

Dlaczego monitory Eizo maja 250cd/m a większość monitorów 300? Jest to mocno zauważalne/korzystne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego monitory Eizo maja 250cd/m a większość monitorów 300? Jest to mocno zauważalne/korzystne?

EIZO CG319X ma np. 350cd jasności maksymalnej. W praktyce korzysta się (zwykle) i tak z niższych jasności niż 250cd. Jasność max im wyższa tym lepiej - monitor powinien dłużej pożyć na niższych jasnościach (model max 350cd pracujący przy 200cd powinien wolniej zużyć swoje podświetlenie, niż model max 250cd pracujący przy 200cd). JAkiś namacalny dowód mamy w teście tych TV:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

 

... IPS pracował w sumie na pełnej mocy, bo dali słabsze podświetlenie, a VA przy tej samej ustawionej jasności świecił "na pół gwizdka" (bo w tym modelu dali porządne podświetlenie o wysokiej max jasności) ... i widać w jakim są teraz stanie (diody LED jak się zużywają to niebieszczeją, nie licząc spadku max jasności).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EIZO CG319X ma np. 350cd jasności maksymalnej. W praktyce korzysta się (zwykle) i tak z niższych jasności niż 250cd. Jasność max im wyższa tym lepiej - monitor powinien dłużej pożyć na niższych jasnościach (model max 350cd pracujący przy 200cd powinien wolniej zużyć swoje podświetlenie, niż model max 250cd pracujący przy 200cd). JAkiś namacalny dowód mamy w teście tych TV:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

 

... IPS pracował w sumie na pełnej mocy, bo dali słabsze podświetlenie, a VA przy tej samej ustawionej jasności świecił "na pół gwizdka" (bo w tym modelu dali porządne podświetlenie o wysokiej max jasności) ... i widać w jakim są teraz stanie (diody LED jak się zużywają to niebieszczeją, nie licząc spadku max jasności).

Rozmawialismy juz w moim temacie odnośnie „pracy biurowej” excel pdf i te sprawy.

Co da lepszy efekt wg Ciebie Eizo 1920x1200 na 24.1 czy 27” 4k do 1500zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialismy juz w moim temacie odnośnie „pracy biurowej” excel pdf i te sprawy.

Co da lepszy efekt wg Ciebie Eizo 1920x1200 na 24.1 czy 27” 4k do 1500zl

27" 4K do 1500zł. Tom01 pewnie się nie zgodzi, ale ja bym wolał do tekstu przede wszystkim ostry i gładki obraz, natomiast temp. barwową można na tanim monitorze też w razie potrzeby ustawić, a jasność minimalna jak wybierzesz dobrą sztukę(model) też będzie wystarczająco niska (np. 60cd). Tani Philips 4K IPS za 1000zł widzę schodzi do 89cd na 0%, także może być trochę za jasno, a przycinanie kontrastem do jeszcze niższej jasności nie jest idealnym rozwiązaniem (może jednak w tym modelu , jeśłi nie wymagasz bardzo niskich jasności oblecieć). Jednak w zakresie do 1500zł jeszcze jakieś IPS 4K z niska jasnością minimalną powinny się znaleźć. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" 4K do 1500zł. Tom01 pewnie się nie zgodzi, ale ja bym wolał do tekstu ostry i gładki obraz, natomiast temp. barwową można na tanim monitorze też w razie potrzeby ustawić, a jasność minimalna jak wybierzesz dobrą sztukę też będzie wystarczająco niska (np. 60cd).

Wy Panowie dyskutujecie na mva forum tez? Super, pogratulować zapału i wiedzy!

Dlaczego wspominasz o najniższej jasności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wspominasz o najniższej jasności?

Bo jest do tekstu potrzebna by nie raziło (tam tło zwykle jest przysłowiowe 255/255/255). W tym momencie mój monitor co wyciąga zmierzone 340cd, jest ustawiony "do czytania" na jakieś 50cd . Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co najbliżej jest chauwa, deton24 i ghs. Plus sporo tematów rozsianych po necie, głównie zagranicznych - również wskazuje, że IPS-y są najbardziej "ostre" dla oczów cokolwiek by na nich nie ustawić. Zapewne ma to związek z danymi wadami wzroku i pochodnymi. Skupiać się w 100% na opcjach monitora jak Kyle_PL byłoby za proste. Jest za dużo zmiennych w ludzkim oku. Mam również to samo co u chauwy, że podkręcony tv nic mi nie robi a ips na jasności i kontraście zero męczy oczy nie wspominając o wyższych wartościach. Z czasem spróbuje monitora na matrycy VA (w tematach zagranicznych często to pomagało) jak mają tv lub całościowo przesiądę się na tv. Póki co zostaje sraka na monitorze ale tak nie da się grać.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co najbliżej jest chauwa, deton24 i ghs. Plus sporo tematów rozsianych po necie, głównie zagranicznych - również wskazuje, że IPS-y są najbardziej "ostre" dla oczów cokolwiek by na nich nie ustawić. Zapewne ma to związek z danymi wadami wzroku i pochodnymi. Skupiać się w 100% na opcjach monitora jak Kyle_PL byłoby za proste. Jest za dużo zmiennych w ludzkim oku. Mam również to samo co u chauwy, że podkręcony tv nic mi nie robi a ips na jasności i kontraście zero męczy oczy nie wspominając o wyższych wartościach. Z czasem spróbuje monitora na matrycy VA (w tematach zagranicznych często to pomagało) jak mają tv lub całościowo przesiądę się na tv. Póki co zostaje sraka na monitorze ale tak nie da się grać.

 

Tak czy inaczej, niezależnie od wady, im mniejszy piksel, tym lepiej (przy założeniu, że skalowanie działa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...