Skocz do zawartości
pepe06

Monitor nie męczący oczu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dotychczas miałem tego dziadka:

 

LG L206WTQ-SF

 

Kupiłem Acer Nitro VG270UBMIIPX czarny: https://www.x-kom.pl/p/474400-monitor-led-27-acer-nitro-vg270ubmiipx-czarny.html

 

Niestety przez 2 tygodnie nie dałem rady się do niego przyzwyczaić. Bardzo męczy mi oczy. Nawet zjechana jasność, kontrast i nasycenie kolorów nic nie dało. Patrzenie na niego sprawia dyskomfort. Zbyt odznacza się od otoczenia. Powrót do starego przyniósł ulgę. Gdyby stary miał wejście DP czy Hdmi to chyba bym go zostawił. Lol.

Prześledziłem tematy i wiele osób miało podobne problemy. Proszę o odpowiedź ludzi z podobnymi doświadczeniami. Zamiana na jaki monitor rozwiązała wasze problemy?

Proszę o propozycje i uwagi. Na pewno tym razem spróbuje monitor 250 cd/m², nie 350 cd/m². Chciałbym również innego producenta matryc niż ma powyższy Acer.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tym razem spróbuje monitor 250 cd/m², nie 350 cd/m².

Przecież na monitorze 350cd/m² bez problemu ustawisz 250 cd/m² (a monitor z jasnością max 350 ustawiony na 250, pożyje o wiele dłużej, to modelu 250 @ 250).

 

Generalnie pierwszą rzecz jaką by trzeba zrobić, to skalibrować stary monitor do 6500K i zmierzyć jaką jasność masz ustawioną ... i zobaczyć, czy nagle nie zaczną Cie boleć oczy, po ustawieniu innego obrazu niż ten do którego przywykłeś. Bo teraz nie wiadomo w sumie w czym problem. Czy w przyzwyczajeniu, do jakiejś dziwnej temp. barwowej, czy może nowy monitor mrugał na niższej jasności. Trzeba też ustawić identyczną wielkość interface, by wyeliminować różnicę w wielkości czcionek. No i wreszcie identyczną jasność co na starym, by wyeliminować max zmiennych. Bo z tego co widzę, strzelasz na ślepo.

 

ps. Twój stary monitor, jest na CCFL i pewnie teraz ma temp. barwową pojechaną poniżej 5000K - pewnie przesiadka na nowy była z tego powodu "bólem oczu", bo nowy ekran "raził" ... a tak na prawdę świecił nie na żółto, jak Twój stary

ps2. stary monitor ma 98,654 ppi, a nowy miał 108,786 - zakładam, że na nowym ustawiłeś skalowanie systemowe na 110%, by wyeliminować ból oczu spowodowany przesiadką na mniejsze fonty?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem fonty nawet na 150%. Co do jakiejś kalibracji to nie wiem jak to się robi.

 

Stary ma ustawione w menu 6500k.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA razie darujmy sobie tą kalibrację, bo bez sprzętu i wiedzy, ew. zapłaty za usługę, nie skalibrujesz dobrze temp. barwowej. CZy kiedy miałeś te oba monitory obok siebie, to po ustawieniu tej samej jasności "na oko" , zbliżonej gammy (rzeźnikLCD), próbowałeś uzyskać podobną temp. barwową ("na oko")?

 

Stary ma ustawione w menu 6500k.

To fajnie, mój EIZO po 10 latach też miał ustawione 6500K, a realnie było 4573K (6500K przy nastawie 6500K, to może było, jak monitor był nowy)

 

5423e3e8a75b.png

 

... dopiero po kalibracji udało się uzyskać prawdziwe 6500K.

873de15405cc.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo po przesiadce z CCFL na IPS dawno temu,ciężko się zmienia przyzwyczajenia wyrobione latami

ale na pewno pomaga podświetlenie ściany za monitorem.

Mniejszy kontrast w jasności między tłem za monitorem a jasnością matrycy = mniejsze zmęczenie oczu.

Kolejny temat,lepsze jakościowo monitory pozwalają na precyzyjną kalibrację do warunków oświetleniowych miejsca pracy z monitorem.

Kto dba o oczy to się tym zajmie,najlepiej wcześniej jak za późno

kiedy zaczyna się po latach katowania wzroku ślepnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo po przesiadce z CCFL na IPS dawno temu,ciężko się zmienia przyzwyczajenia wyrobione latami

 

Powiem Ci, że przesiadka ze skalibrowanego CCFL na skalibrowanego LED jest już wzgl. bezbolesna. Największy problem mają Ci ludzie (pepe) którzy przesiadają sie z losowo świecącego CCFL, na ... też nie do końca wiadomo jak świecącego LED ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam je właśnie ustawione obok siebie. Nowy na jasności 0% świeci podobnie jak stary na 60%. Faktycznie biel w starym jest żółta przez co milsza dla oka niż taka rażąca biel w nowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej będzie, jak wejdziesz w ustawienia temp. barwowej na nowym monitorze i ustawisz na oko taką temp. barwową, jak ma stary monitor (to może być nastawa oznaczona jako np. 4500K, albo 5000K). Gratis, powinna nieco spaść jasność.

 

ps. ile procent jasności miałeś zwykle ustawione na starym?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej opcji w menu monitora a tylko w menu karty graficznej ale tam nie potrafię się chociażby zbliżyć do kolorów starego.

Na LG miałem 60% ciągle ustawione.

 

 

Edit:

 

Ok obniżone wzmocnienie B przybliżyło "biel" bardziej do starego monitora.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej obniżyć to "B" w OSD monitora, niż w karcie graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wadę wzroku i z bliska po całym dniu jak patrzysz na małe pierdołki to rozmazuje sie? Czyli + potrzebuje np. do czytania

 

Jak tak to za duza rozdzielczość monitora do wielkosci ekranu druga sprawa barwy trzeba ustawić. U męża w monitorze jest do tego przycisk bez kombinowania, redukcja niebieskiego swiatła, ustawia 80% i po zabawie, zamiast białego, jest sraczka na ekranie i jest mu dobrze

 

dowiedział sie o wadzie wzroku własnie przez męczenie oczu przy pc :E ale zamiast okularów do pc woli sobie zredukować niebieskie swiatło, najlepiej mu na 27 FHD i redukcja podswietlenia prawie na minimum

 

 

w druga stronę jak ktos ma wade wzroku i ma - to mu lepiej na wiekszych rozdzielczościach i białym wypalajacym mózg ekranie czyli jak ja i mam 7 cali 4k to jestem wniebowzięta

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam plusy. Raczej nie rozmazuje. Bardziej taki ciężar na oczach, kłopoty z ostrością i delikatny światłowstręt. Od 10 lat ta sama wada chociaż kilka lat pracowałem przy kompie masę godzin i oczy były ciągle zmęczone. Okuliści mi mówili, że monitor nie pogłębia wad plusom a minusom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okulary do pc... Jak nie chcesz ich to tak jak ma mój mąż 27 cali to max przy fhd, redukcja niebieskiego swiatła i podswietlenia.

 

Jak nie masz redukcji niebieskiego swiatła, robisz to zamiast białego ustawiasz ciepłą barwę, sraczkową ;)

 

 

i odległość 50cm +

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym monitorze 27" używam 1440p. NIżej jest rozmazane. Dziwny ma on ten flitr niebieskiego światła. Gdy ustawiasz go od 50-80% to jasność ci podbija bardzo wysoko. Gdy obniżasz jasność to wyłącza się filt niebieskiego światła. Można tylko ogólnie ustawić profil "niebieskie światło" w "temperaturze koloru".

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz ich to tak jak ma mój mąż 27 cali to max przy fhd

Mamy rok 2019 a nie 1999 . Można spokojnie brać 27" 5K i najzwyczajniej w świecie ustawić wygodne skalowanie systemowego DPI (np. 267% na 27" 5120x2880 powinno dać tą samą wielkość co 100% na 27" 1920x1080)

 

1920x1080 na 27" to mydło i pikseloza, przy dystansie jak to określiłaś "50cm+".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy rok 2019 a nie 1999 . Można spokojnie brać 27" 5K i najzwyczajniej w świecie ustawić wygodne skalowanie systemowego DPI (np. 267% na 27" 5120x2880 powinno dać tą samą wielkość co 100% na 27" 1920x1080)

 

1920x1080 na 27" to mydło i pikseloza, przy dystansie jak to określiłaś "50cm+".

 

 

Sam jestes pikseloza, idz do optyka niech da Ci okulary zobaczymy co będziesz widział, nie zrozumiałeś przesłania bo czytasz po łebkach.

 

 

 

Jak ma wadę wzroku i nie ma okularów do pc to mozesz mu zaproponowac 50 cali 4k wtedy wzrok nie będzie mu wysiadał. Jak dopasuje okulary może używać obecnego

edycja i musisz go posadzic dwa metry od tego tv

 

To rozwiązanie co podałam to dla osoby która nie chce okularów i ma niewielką wadę wzroku +

 

Bo jesli ktos musi nosić + nie widzi dobrze z bliska... bez okularów dobrze dopasowanych wzrok mu siada, meczy sie i mozesz mu zapodac 8k to zobaczy placka reasumując, im wyższa rozdzielczość tym większy monitor by odległość była większa

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma wadę wzroku i nie ma okularów do pc to mozesz mu zaproponowac 50 cali 4k wtedy wzrok nie będzie mu wysiadał.

Też jest mydło/pikseloza (wybierz se), jak się siedzi 50cm od takiego ekranu. Szkoda oczu na tak niskie PPI.

 

mozesz mu zapodac 8k to zobaczy placka reasumując, im wyższa rozdzielczość tym większy monitor by odległość była większa

Sama jesteś placek. :) Jedyna różnica między 8K a FHD przy stałej odległości i stałej wielkości ekranu, to ostrość obrazu (przy prawidłowym użytkowaniu, czyli odpowiednie skalowanie na ekranie wyższej rozdzielczości). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jest mydło/pikseloza (wybierz se), jak się siedzi 50cm od takiego ekranu. Szkoda oczu na tak niskie PPI.

 

 

Idz przeczytaj co napisałam i autor to sie dowiesz, że ma wadę wzroku, Niestety wolisz wdawać się w polemikę co jest plackiem i pikselozą, zaproponowałam Ci optyka abyś sobie zrobił okulary które pogorszą Twoje widzenie, potestował te pikselozy i się udzielił co jest lepsze i w jakiej rozdzielczości bez okularów lub zle dopasowanymi.

 

 

No popatrz przeczytałam temat i moja szklana kula wiedziała od razu, że ma wadę wzroku mimo, że tego nie napisał wcześniej...

Mam obok taką osobe z + która używa monitora 18h dziennie bez zmęczenia wzroku więc przekazałam swoją wiedzę.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No popatrz przeczytałam temat i moja szklana kula wiedziała od razu, że ma wadę wzroku mimo,

Trafiło się ślepej kurze ziarno :)

 

Jak Ty byś czytała uważnie, to zwróciłabyś uwagę na to, że wielka rozdzielczość na 27" (4K, 5K) dla Twojego męża to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiło się ślepej kurze ziarno :)

 

Jak Ty byś czytała uważnie, to zwróciłabyś uwagę na to, że wielka rozdzielczość na 27" (4K, 5K) dla Twojego męża to nie problem.

 

Jest problem :)4 k na 27calowym monitorze jak blisko musi siedzieć by zobaczyć poprawę jakośći? Osoba z + im bliżej obiektu tym szybciej męczy wzrok. np telefon z 2k to 40 minut używania i nic nie widzi, łzy w oczach, osoba z - jak ja cały dzien, mogli by tam załadować i 8k do 5 cali nawet.

Ale powiem Ci, że 4k na 65 calach z 2 metrów może oglądać i 24 godziny :)

 

Bez okularów plusowcy mają lipe.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 k na 27calowym monitorze jak blisko musi siedzieć by zobaczyć poprawę jakośći?

Względem FullHD? Zależy od wzroku. Gdzieś nie dalej jak ~2,5 metra przy idealnym wzroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Względem FullHD? Zależy od wzroku. Gdzieś nie dalej jak ~2,5 metra przy idealnym wzroku.

 

Nie pomyliłeś skali?

 

wszelkie kalkulatory i fora zachodnio jezyczne do FHD przy 27 calach max jest około metra więc 4K będzie mniej niż połowa tej odległości.

 

fhd 40cm do 115cm w zależności od tego czy siedzimy przed pc czy tv

uhd 26cm do 64cm

 

Więc Twoje dwa i pół metra ma sie nijak bo róznica zatrze sie przy 80cm o ile ktoś ma idealnie fenomenalny wzrok przy 27 calach

 

 

wiec dla dalekowidza 27cali praca na UHD to zabójstwo bez okularów nawet z nimi nie musi być idealnie

 

 

mój siostrzeniec gra na 27 UHD, patrze on dosłownie nosem w monitorze... Co robisz? Muszę tak siedzieć bo wtedy obraz jest idealny :E

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec dla dalekowidza 27cali praca na UHD to zabójstwo bez okularów nawet z nimi nie musi być idealnie

Przez cały czas rozpatrujesz jako UHD na 27" z systemowym DPI na 100%. W przypadku kiedy ustawisz skalowanie na 200% już tego "zabójstwa" nie będzie. W takim wypadku przy odległości 80 cm między 27" FHD 100% a 27" UHD 200% jedyna różnica będzie taka, że model z większą rozdzielczością będzie wyświetlał ostrzejszy obraz. ... i z 80cm, szczególnie dla dalekowidza, będzie to doskonale widoczne.

 

 

mój siostrzeniec gra na 27 UHD, patrze on dosłownie nosem w monitorze... Co robisz? Muszę tak siedzieć bo wtedy obraz jest idealny :E

Musi mieć ekstremalną krótkowzroczność.

 

Więc Twoje dwa i pół metra ma sie nijak bo róznica zatrze sie przy 80cm o ile ktoś ma idealnie fenomenalny wzrok przy 27 calach

Przy przeciętnym wzroku się nie zatrze. Przy fenomenalnym wzroku nie zatrze się nawet ze znacznie większej odległości:

... policz sobie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

... policz sobie.

 

Yak Yubisz Youtube to cóż...Gość miał tam wykresy z pięciorzędnej strony www z epoki kamienia łupanego, przynajmniej na mnie nie zarobił bo mam blokadę reklam.

 

 

 

Skalowany obraz będzie bardziej mydlany niż natywna rozdzielczość, tak samo czern nie będzie czernią na ips ;) Mamy 2019 a nie 2093 wyrazniejszy bedzie jak będzie ale bez skalowania ale co z tego jak trzeba blisko siedziec by czuć tą moc 4k :E

 

Czyli jak? Proponujesz zamiast mydła w kostce natywnego FHD, mydło w płynie na UHD? Można i tak

 

 

Co do mojego siostrzenca wiele można mu zarzucic np otyłośc 130kg 17 lat 208cm bez kapelusza :E przez siedzenie 24/7 przed pc i granie do tego frytki i cola ale wzrok ma bardzo dobry

 

 

 

 

Tak ciekawosta, mam w domu zepsuty telewizor 49 cali FHD są na nim linie wzdłuż... Coś w tym stylu jak zepsuty progresive scan czyli co jakis odcinek masz linie i widać to na jasnych kolorach.... Zapewniam Cie, że z 150cm nic nie zobaczysz, obraz będzie dla Ciebie jak żyleta, linie zobaczysz jak podejdziesz bliżej

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...