Skocz do zawartości
szymoonn

RAM pod i9 + Maximus XI Formula

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje odpowiednich kości pod i9 9900k oraz MoBo Asusa Maximus XI Formula, chciałbym uzyskać stabilne 5.0 Ghz.

 

Rozumiem, że mogę wybrać coś z tej listy i nie powinno być większych problemów?

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/ROG_MAXIMUS_XI_FORMULA/M11FC_mem_QVL0315.pdf

 

Cena bardziej z przedziału 400 - 800 niż 800 - 1200zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś już płytę? Jeżeli nie to odpuść sobie zakup, dobre Maximusy skończyły się na mostku Z170, obecnie jedynie jakikolwiek poziom trzyma Extreme, Apex i Gene, reszta to szajs z kiepskimi układami zasilania i wyuzdaną ceną.

 

Spokojnie da się sporo taniej kupić lepsze płyty, a wtedy będziesz będziesz mógł kupić porządny ram i jeszcze Ci zostanie. ;)

 

Z pamięci RAM obecnie zostają Ci jedynie moduły oparte o kostki Micron E-Die i Hynix CJR, ewentualnie najtańsze B-Die powinny być do upolowania, gdybyś jednak zrezygnował z tej przepłaconej płyty to spokojnie kupisz sobie porządne moduły oparte o kostki Samsung B-Die i to nawet na 32GB by wystarczyło. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę dostałem okazyjnie nową na gwarancji za 1600zł, więc to nie była chyba aż taka strata kasy jak kupno jej w sklepie, chyba nie powinna być gorsza niż Gene w tej samej cenie :hmm:

 

Zaproponujesz jakieś sprawdzone modele Micron E-Die + Hynix CJR oraz droższe B-Die :Up_to_s:

 

Coś takiego:

 

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GVK)

G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GTZR)

Edytowane przez szymoonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o microny e-die to bierz sport lt 3200 cl16 nie ważne czy 2x16 czy 2x8gb . W końcówce kodu producenta musi występować aes. Kolor wedle Twojego uznania lub ceny, bo pod radiatorem jest to samo . Polecam wersję 3200 , ponieważ podobno jest troszkę lepszy bin kości, moje 3200cl16 na ryzenie 1600 robiły 3600cl14 , a ograniczeniem był ryzen 1 gen . Teraz na ryzenie 3600 ograniczeniem jest płyta główna, strzela fochy jak ustawie ram wyżej niż 3533mhz . Ale za 2 dni Bede miał płytę gigabyte, na której nie powinienem mieć problemu z normalnym oc ramu . Celuje w 3800 cl14/16 zobaczymy co uda się wykręcić stabilnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym rozwiązaniem jest F4-3200C14D-16GVK w takim razie, na morelach wiszą za 650PLN, 3200/CL14 + są na liscie QVL mojej płyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że w wieli kwestiach nie zgadzam się z DisconnecT-em(np uważam wyższość zintegrowanych stopni mocy nad osobno występującymi MOSFET-ami w sekcjach zasilania oraz uważam, że sekcje w srAsusach są mimo wszystko wystarczające), to jednak przyznaję, że w tej cenie absurdalnej jaką srAsus żąda za płyty sekcja powinna być wykonana z lepszych komponentów i zdecydowanie można znaleźć coś tańszego i lepszego.

Niestety ale Maximus XI Formula jest gorsza od Gene, no przynajmniej jeżeli chodzi o sekcję zasilania: https://www.hardwareluxx.de/community/f12/lga-1151-mainboard-vrm-liste-1175784.html

 

Taki RAM jest o wiele ciekawszym rozwiązaniem i olej QVL!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę dostałem okazyjnie nową na gwarancji za 1600zł, więc to nie była chyba aż taka strata kasy jak kupno jej w sklepie, chyba nie powinna być gorsza niż Gene w tej samej cenie :hmm:

Gene jest sporo lepsza, pomijając fakt że to miniak, tak jak mówiłem u Asusa jedyne maximusy które jeszcze trzymają poziom to Extreme, Apex i Gene, reszta to festiwal oszczędności, jak nie układy zasilania to porty rozszerzeń.

Ale skoro masz już tą płytę to trzeba pod nią wybierać.

 

Zaproponujesz jakieś sprawdzone modele Micron E-Die + Hynix CJR oraz droższe B-Die :Up_to_s:

 

Hynixy CJR możesz sobie na wstępnie odpuścić, jeżeli interesuje Cię sensowny zegar względem opóźnień, CJR generalnie spokojnie mogą przekroczyć 4000 MHz, ale kosztem luźnych subtimingów.

Lepiej się spisują Microny E-Die które znajdziesz w nowych Crucialach Ballistix Sport LT, tutaj już 4000MHz C17 na sensownych subach jest w zasięgu ręki.

 

Najlepiej oczywiście wypadną Samsungi B-Die, opcji jest kilka, wszelkie G.Skille TridentZ/Flarex/RipjawsV 3000c14, 3200c14, 3600c15, 3600c16, 3600c17, 4000c17, 4133c19, 4400c19 będą na 100% wyposażone w rzeczone kostki.

B-Die mogą się też okazyjnie pojawić w 3000c16, 3200c16 3200c15, 3466c16 ale tutaj jest loteria, zdecydowanie częściej trafisz na Hynixy MFR/AFR, a nawet jeżeli będą B-Die to mogą być to odpady BCRC, a nie prawdziwe BCPB. Dlatego patrzył bym głównie na te powyżej.

Wiem że z Damianem pisałeś o Patriotach Viper, to też dobra opcja, na dzień dobry 4400c19, co prawd wydajność średnia przy tych timingach, ale spokojnie sobie poprawisz na jakieś 4133c17 i transfery będą latać powyżej 60 GB/s.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to najlepszym rozwiązaniem w takim razie będzie zakup Patriot Steel Series 4400 CL19 od Damiana i ustawienie ich na CL17

Edytowane przez szymoonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że w wieli kwestiach nie zgadzam się z DisconnecT-em(np uważam wyższość zintegrowanych stopni mocy nad osobno występującymi MOSFET-ami w sekcjach zasilania oraz uważam, że sekcje w srAsusach są mimo wszystko wystarczające), to jednak przyznaję, że w tej cenie absurdalnej jaką srAsus żąda za płyty sekcja powinna być wykonana z lepszych komponentów i zdecydowanie można znaleźć coś tańszego i lepszego.

 

Nie ma żadnej wyższości zintegrowanych końcówek mocy nad układem rozłącznym czy też kluczem, intgra z definicji miała być tańsza i kompaktowa, po za tym typ mosfet ma najmniejsze znaczenie, na rynku jest wystarczająco dużo bardzo dobrych zintegrowanych układów (Infineon/TDA) aby spokojnie można było je stosować w topowych płytach z ogromnym zapasem. Asus najwyraźniej jednak zapomniał czym jest subkontroler PWM częstując ludzi 8 cewkowym układem gdzie połowa tego dobrobytu robi za gustowną atrapę, bo główny kontroler PWM dysponuje tylko połową kanałów.

 

Gdyby w tych płytach po drodze znalazły by się takie układy jak IR3599, to układ byłby solidny, a że go nie ma, to płyta godna polecenia jedynie dla fanatyków znaczka ROG

Nawet na Z370 Asus nie oszczędzał kilku $$ na 4 sztuki IR3599 które umożliwiały pracę w układzie 8 fazowym (Nie wliczając w to najtańszego Hero bez Wifi). ;)

 

Ok, to najlepszym rozwiązaniem w takim razie będzie zakup Patriot Steel Series 4400 CL19 od Damiana i ustawienie ich na CL17

 

4400c17 może nie być do osiągnięcia, na Asusie w pierwszej kolejności będziesz się bić z doborem RTL'i i unikaniem kodu 55, ale jak już złapiesz wiatry to 4133 i może nawet 4266 na rozsądnych timingach powinno być w zasięgu ręki, powyżej nie ma sensu już piłować, bo i tak będziesz miał transfery na poziomie bądź powyżej 60 GB/s

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na mega osiągach RAMU, tylko głownie na stabilnym i bezpiecznym (w miare prostym również :lol2: ) podkręceniu i9 9900k bądź ewentualnie i7 9700k do okolic 5.0Ghz.

Edytowane przez szymoonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw w takim razie na 4133c17 na rozsądnych subach albo 4000c17 na ciaśniejszych subach to całkowity sweetspot dla wysokiej wydajności. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian pisał o 4266 cl 17 na Patriotrach które testował, także temat do ogarnięcia myślę, dla mnie to będzie i tak kilkuset procentowy skok wydajności w porównaniu do kompa na którym teraz pracuje z sygnaturki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Damian pisał, to na tyle powinny chodzić o ile się dogadają z płytą, a tutaj już potrzeba własnej twórczości.

 

Jeżeli mówisz o swoich obecnych 1600c9 to nawet 3200c14 zrobiło by pogrom :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4266/17 jest jak najbardziej realne na tych kościach. Ja na CODE X zrobiłem 4133/17

 

img_192130937.jpg

 

 

A jaki jest CODE X w kręceniu pamięci, wie każdy. Apex wstawał 4400/16 więc źle nie było.

 

Problem jest taki, że zamiast tej Formuły XI to mógłbyś wziąć chociaż Gaming 9  Mój link

 

Nie dość, że taniej, to jeszcze znacznie lepiej od Formuły. Zgadzam się z Kubą ( DisconnecT ) że Asus skończył się na z170. Niemniej z innych powodów, bo uważam podobnie, jak

 

Pomimo, że w wieli kwestiach nie zgadzam się z DisconnecT-em(np uważam wyższość zintegrowanych stopni mocy nad osobno występującymi MOSFET-ami w sekcjach zasilania oraz uważam, że sekcje w srAsusach są mimo wszystko wystarczające)

 

Bo są. Można siąść i policzyć, że to "4 fazowe coś" na integrach od Asusa wypada czasami lepiej, jak 12 fazowe od AsRocka. I to praktycznie pod każdym względem - od response time po emitowane ciepło.

 

Ale nie chcę na ten temat już gadać. Prawdą jest, że Asus w takich konstrukcjach nie powinien oszczędzać. Mimo wszystko.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo są. Można siąść i policzyć, że to "4 fazowe coś" na integrach od Asusa wypada czasami lepiej, jak 12 fazowe od AsRocka. I to praktycznie pod każdym względem - od response time po emitowane ciepło.

 

Damian, ale przykład z Asrocka który tutaj przytaczasz jest bardzo trafiony, tutaj pięknie widać że rozwiązania zintegrowane nie górują nad starszym rozwiązaniem typu klucz, Asrock wrzucił 12 najtańszych zintegrowanych kostek o niskiej sprawności i efekt jest jaki jest.

W tej samej cenie zamiast 12 mogli dać 10 faz ale porządnym kluczu który sprawnością pożarł by te tanie integry.

 

Nawet 8 faz na dobrych integrach z powielaczem sygnału zrobiło by znacznie lepszą robotę.

 

Jedni na ślepo idą w ilość, a drudzy żydzą na ilości komponentów kosztem wysokiego response time który wcale nie jest fundamentalny dla procesora, rozwiązania pośrednie tutaj wypadają najlepiej.

 

PS. Jak by ktoś miał wątpliwości to w Asrocku Z390 siedzą integry CSD87350, dokładnie te same które Asus wsadzał do Maximusów na Z270 :E

Asrock przynajmniej jednak dał porządny kontroler PWM (IR35201) i powielacze sygnału (IR3598). W Asusach na Z270 (Po za Apex i Extreme) ani nie było powielacza, a i kontroler był ze sporo niższej półki (ASP1400BT).

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - Ja klnę na Asusa z innych powodów. Kwestię VRM-ów biorę również pod uwagę, ale z punktu realnego użytkowania - dobijają mnie inne rzeczy.

 

1. Bug na pamięci Cache, który mam od 2 lat.

2. Adaptive na którego poprawne działanie czekałem rok,

3. Poprawienie kompatybilności pamięci na które czekałem pół roku ( krytyczne kwestie typu gubienie ustawień, poebane algorytmy trenujące na których płyta nie ma prawa wstać )

4. Support Asusa,

5. CODE 55, który jest odpowiedzią na wszystko. Od małego napięcia na kontrolerze, po brak zasilacza w PC

6. Socket nadwrażliwy na montaż chłodzenia,

 

 

Wymieniłbym pewnie jeszcze z 12 rzeczy, które mnie wkurzają. VRM pewnie zamieściłbym jedynie pod kątem ceny w jakiej nabyłem płytę.

 

img_15755828.jpg

 

 

+ Nie piszczy, nie powoduje niestabilności. Działa wystarczająco dobrze dla 8700k po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - Ja klnę na Asusa z innych powodów. Kwestię VRM-ów biorę również pod uwagę, ale z punktu realnego użytkowania - dobijają mnie inne rzeczy.

 

1. Bug na pamięci Cache, który mam od 2 lat.

2. Adaptive na którego poprawne działanie czekałem rok,

3. Poprawienie kompatybilności pamięci na które czekałem pół roku ( krytyczne kwestie typu gubienie ustawień, poebane algorytmy trenujące na których płyta nie ma prawa wstać )

4. Support Asusa,

5. CODE 55, który jest odpowiedzią na wszystko. Od małego napięcia na kontrolerze, po brak zasilacza w PC

6. Socket nadwrażliwy na montaż chłodzenia,

 

 

Wymieniłbym pewnie jeszcze z 12 rzeczy, które mnie wkurzają. VRM pewnie zamieściłbym jedynie pod kątem ceny w jakiej nabyłem płytę.

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_15755828.jpg

 

 

+ Nie piszczy, nie powoduje niestabilności. Działa wystarczająco dobrze dla 8700k po OC.

 

Damian u Ciebie VRM jest dobry 8 sztuk ZF906 puszczone przy 4 sztukach IR3599, dwie sztuki ZF906 puszczone na czysto dla iGPU do tego jeszcze prawilny kontroler ASP1405I, nie ma się do czego przyczepić.

Gorzej z biosem tutaj już cyrki się zdarza.

 

PS. Co do Qcode 55 sprawdzałeś linijkę 1524 o tym że może brakować wody w kranie? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem. Dalej nie wstawał. Wiesz, że on mi kiedyś bez CPU pokazał CODE 55 zamiast 00?

 

Nie ma się do czego przyczepić.. Ale jest 8. Nie lepiej 12? za 1800 zeta? Może 16 by było lepsze... To, że jest dobre i wystarcza to wiem. Ale zawsze można powiedzieć, że na płycie tej klasy powinno być nieco więcej/lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że w wieli kwestiach nie zgadzam się z DisconnecT-em(np uważam wyższość zintegrowanych stopni mocy nad osobno występującymi MOSFET-ami w sekcjach zasilania oraz uważam, że sekcje w srAsusach są mimo wszystko wystarczające), to jednak przyznaję, że w tej cenie absurdalnej jaką srAsus żąda za płyty sekcja powinna być wykonana z lepszych komponentów i zdecydowanie można znaleźć coś tańszego i lepszego.

Niestety ale Maximus XI Formula jest gorsza od Gene, no przynajmniej jeżeli chodzi o sekcję zasilania: https://www.hardware...te-1175784.html

 

Taki RAM jest o wiele ciekawszym rozwiązaniem i olej QVL!

Pewne zalety są tylko nie mają nic wspólnego z wydolnością i sprawnością wink.gif

 

Najsprawniejszą i najmocniejszą sekcje zrobisz tylko i wyłącznie na fetach w osobnych obudowach.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś miał wątpliwości to w Asrocku Z390 siedzą integry CSD87350, dokładnie te same które Asus wsadzał do Maximusów na Z270.

Akurat CSD87350 to całkiem niezłe integry(wiadomo, że są lepsze jak np IR3555) wielu producentów z nich korzysta w tym również MSI używa tych kostek np na MPG Z390I Gaming Edge AC.

 

Pewne zalety są tylko nie mają nic wspólnego z wydolnością i sprawnością wink.gifNajsprawniejszą i najmocniejszą sekcje zrobisz tylko i wyłącznie na fetach w osobnych obudowach.

To zależy o jakiej wydolności i sprawności myślisz. Jeżeli o wydajności prądowej(ciągłej) i sprawności w oddawaniu ciepła to zgoda, jednak integry mają znacznie lepsze czasy przełączania, a ponieważ współczesne procesory zdecydowaną większość czasu pracują pod zmiennym obciążeniem(w sensie bardzo często następują zmiany stanów energetycznych procesora) to właśnie czas przełączania ma większy wpływ na ogólną sprawność sekcji. Dlatego własnie producenci coraz częściej sięgają po te rozwiązania tym bardziej, że są tańsze.

Edytowane przez Wilk Larsen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat CSD87350 to całkiem niezłe integry(wiadomo, że są lepsze jak np IR3555) wielu producentów z nich korzysta w tym również MSI używa tych kostek np na MPG Z390I Gaming Edge AC.

 

Średnio-wysoka półka na ówczesne czasy, stosowany jeszcze na Z170 z powielaczem sygnału IR3599/IR3598 i prawda jest taka że póki to działało max z 6C/6T i 6C/12T na pełnoprawnym układzie z powielaniem sygnału PWM, to nie było problemu, sprawność była w porządku i wystarczająca do pełni zabawy.

Ba Z170 OCF był wyposażony w ten mosfet i bez problemu bił wszelkie rekordy OC.

Pod mocno rozpędzonym 9700k/9900k zaczyna się jednak robić dość ciepło i sprawność leci.

 

Jak Damian będzie to niech Ci zalinkuje test tego Asrocka na 12 sztukach CSD87350 wraz z wykręconym 9900k, to zobaczysz co się dzieje ze sprawnością. Moje MSI przy 12 parach fetów w osobnych obudowach, lodem wieje w porównaniu do tego. ;)

 

To zależy o jakiej wydolności i sprawności myślisz. Jeżeli o wydajności prądowej(ciągłej) i sprawności w oddawaniu ciepła to zgoda, jednak integry mają znacznie lepsze czasy przełączania, a ponieważ współczesne procesory zdecydowaną większość czasu pracują pod zmiennym obciążeniem(w sensie bardzo często następują zmiany stanów energetycznych procesora) to właśnie czas przełączania ma większy wpływ na ogólną sprawność sekcji. Dlatego własnie producenci coraz częściej sięgają po te rozwiązania tym bardziej, że są tańsze.

Stany energetyczne w płytach dla entuzjastów? Gdyby producent zbudował topową płytę do kręcenia i za wyznacznik wziął sobie działanie procesora w stanach energetycznych to nie wyrabiał by z wymianą gwarancyjną tych płytek ;)

PS. Tanie integry w rozbudowanym dekstopie to syf i malaria, o czym nie jeden już się przekonał. Miniak Asusa na Z370 Strix z 6 fazową tanią integrą fajnie puszczał dymki już pod 8700k jak się przesadziło. :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio-wysoka półka na ówczesne czasy, stosowany jeszcze na Z170 z powielaczem sygnału IR3599/IR3598 i prawda jest taka że póki to działało max z 6C/6T i 6C/12T na pełnoprawnym układzie z powielaniem sygnału PWM, to nie było problemu, sprawność była w porządku i wystarczająca do pełni zabawy. Ba Z170 OCF był wyposażony w ten mosfet i bez problemu bił wszelkie rekordy OC.Pod mocno rozpędzonym 9700k/9900k zaczyna się jednak robić dość ciepło i sprawność leci.Jak Damian będzie to niech Ci zalinkuje test tego Asrocka na 12 sztukach CSD87350 wraz z wykręconym 9900k, to zobaczysz co się dzieje ze sprawnością. Moje MSI przy 12 parach fetów w osobnych obudowach, lodem wieje w porównaniu do tego. ;)

Damian nie musi nic mi linkować, bo jak zapewne pamiętasz, sam mogę sprawdzić jak działają kostki CSD87350 i to tylko cztery, bez powielacza i na badziewnym kontrolerze:

10b5db38f85a47b6med.jpg

Jak widać "ówczesne" integry jakoś sobie radzą. Chociaż fakt jest ciepło nawet bardzo(po tej akcji z kablem EPS sprawdzam pirometrem temp. :E i z drugiej strony laminatu płyty potrafi przekroczyć 80 stopni przy AVX). Natomiast przy 12 sztukach to myślę, że ten Asrock spokojnie radzi sobie w każdej sytuacji.

Stany energetyczne w płytach dla entuzjastów? Gdyby producent zbudował topową płytę do kręcenia i za wyznacznik wziął sobie działanie procesora w stanach energetycznych to nie wyrabiał by z wymianą gwarancyjną tych płytek ;)PS. Tanie integry w rozbudowanym dekstopie to syf i malaria, o czym nie jeden już się przekonał. Miniak Asusa na Z370 Strix z 6 fazową tanią integrą fajnie puszczał dymki już pod 8700k jak się przesadziło. :E

Ciekawe, że przykładowo Asus we wszystkich Maximusach używa tylko zintegrowanych stopni mocy, podczas gdy to własnie większość Strixów jest na osobnych fetach. Nie zastanawia Cię to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...