Skocz do zawartości
sert

Która płyta główna - konkretnie z tych dwóch - pod Ryzena?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę uprzejmie o pomoc w rozstrzygnięciu dylematu - która z poniższych, ale tylko z tych dwóch konkretnie płyt będzie:

- bardziej stabilna

- lepsza w OC

- z lepszym zapleczem aktualizacji biosu

Zastosowanie hobbystyczno-domowe. Format płyty bez znaczenia.

Gigabyte AX370M Gaming 3

czy

MSI B350 TOMAHAWK

Proszę ewentualnie o uzasadnienie lub opinie osób, które miały styczność z tymi płytami lub znają się, czując się pewnie nawet tylko na podstawie specyfikacji i doświadczenia. Z góry wielkie dzięki

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod którego Ryzena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wieeeeloletnim unikaniu AMD, chcę wrócić i powoli iść w górę, ale ostrożnie zacznę od 3200G aby oswoić się i zapoznać z obecnym AMD i tym co potrafi.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się niefortunnie w wyniku pewnego nieporozumienia i zamieszania stało, że zamówiłem obie te płyty (płatność przy odbiorze) i muszę z jednej z nich zrezygnowac w miarę szybko - tylko nie wiem teraz, z której?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch Gigabyte będzie chyba lepszym wyborem ze względu na BIOS do obsługi procków 3xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wieeeeloletnim unikaniu AMD, chcę wrócić i powoli iść w górę, ale ostrożnie zacznę od 3200G aby oswoić się i zapoznać z obecnym AMD i tym co potrafi.

Tylko po co wziąłeś 3200G, zamiast 2200G, który jest tańszy, a to praktycznie to samo. 3200G to nie jest 7nm i to nie jest Zen 2. Ja bym brał MSI :)

 

Nie wiem, czy obydwie płyty nie będą wymagały aktualizacji biosu, żeby odpalić 3200G. Jak nie kupiłeś to zmień na 2200G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co wziąłeś 3200G, zamiast 2200G, który jest tańszy, a to praktycznie to samo. 3200G to nie jest 7nm i to nie jest Zen 2. Ja bym brał MSI :)Nie wiem, czy obydwie płyty nie będą wymagały aktualizacji biosu, żeby odpalić 3200G. Jak nie kupiłeś to zmień na 2200G.

Kupiłem miesięcznego 3200G z drugiej ręki w cenie nowego 2200G.

Obie te płyty obsługują Ryzeny 3000: Gigabyte bios: link MSI bios: link

Tak, bios będzie musiał być prawdopodobnie zaktualizowany.

No mam dylemat, kurcze pieczone . Postawcie się w mojej sytuacji proszę - trzeba dokonać sensownego wyboru. A może rzucić monetą? :) Wolałbym nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty MSI mają wykastrowany, zbugowany BIOS do obsługi Ryzenów 3xxx (wersje nie MAX), Gigabyte też jest słaby na płytach 3/4 generacji. Obie płyty to słaby wybór, patrząc "przyszłościowo" pod obsługę Ryzenów 3xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 300 zł. chyba nie znajdę nowej płyty, która byłaby lepsza. Skłaniam się więc ku Gigabyte - troszkę lepszy, ale w sumie bez znaczenia, chipset. Jako ciekawostkę podam, że na angielskiej wersji strony Gigabyte podane jest, że płyta (bios F40) obsługuje Ryzeny 9 3900X i 3950X link , a na polskiej wersji strony podane jest, że z Ryzenów 9 obsługuje tylko 3900X link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 300 zł. chyba nie znajdę nowej płyty, która byłaby lepsza. Skłaniam się więc ku Gigabyte - troszkę lepszy, ale w sumie bez znaczenia, chipset. Jako ciekawostkę podam, że na angielskiej wersji strony Gigabyte podane jest, że płyta (bios F40) obsługuje Ryzeny 9 3900X i 3950X link , a na polskiej wersji strony podane jest, że z Ryzenów 9 obsługuje tylko 3900X link

Może i obsługuje, ale dla tej płyty 3700x to jest już bardzo dużo, wręcz za dużo. Nie pakowałbym do żadnej z nich niczego powyżej 6 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 300 zł. chyba nie znajdę nowej płyty, która byłaby lepsza. Skłaniam się więc ku Gigabyte - troszkę lepszy, ale w sumie bez znaczenia, chipset. Jako ciekawostkę podam, że na angielskiej wersji strony Gigabyte podane jest, że płyta (bios F40) obsługuje Ryzeny 9 3900X i 3950X link , a na polskiej wersji strony podane jest, że z Ryzenów 9 obsługuje tylko 3900X link

Do 300zł są 2 w miarę dobre płyty:

MSI b450m pro-vdh plus i Gigabyte b450m ds3h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje, a mogę Was w takim razie poprosić o obiektywną ocenę,na podstawie poniższych zdjęć, sekcji zasilania na tych trzech poszczególnych płytach, które walczą w mojej głowie o ostateczny wybór, różnią się czymś, któreś zasilanie jest lepsze od pozostałych?

Od góry:

MSI B450M Pro VDH Plus

Gigabyte AX370M Gaming 3

Gigabyte B450M DS3H

post-611041-15682200492693_thumb.jpg

 

post-611041-15682207516761_thumb.jpg

 

post-611041-15682207908977_thumb.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje amatorskie oko sekcje zasilania Gigabyte wyglądają praktycznie identycznie. MSI ma na pewno lepszą od bs3h, więc wychodzi na to, że i lepszą od gaming 3. Czekaj aż się jakiś fachowiec od sekcji zasilania odezwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ta MSI ale mobasy od Gigabyte (konkretnie te) maja tak beznadziejna sekcje zasilania, ze za darmo bym ich nie bral. Skoro Aorus X370 Gaming K5 throttlowal Ryzena 7 1700 na 3.7GHz po 15 minutach renderu do 20% wydajnosci. VRM wchodzily na 115+C. 1/10 nie polecam. A te plyty maja jeszcze gorsze VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda z tych płyt ma praktycznie ten sam VRM, 4+2/4+3, w konfiguracji 1 low side i 2 high side mofet. Aktualnie najtańsza i najgorsza opcja pod Ryzena (istnieje jeszcze gorsza 3+2, ale tego jest najwięcej).

Tutaj możecie sobie przeczytać obejrzeć, jakie są sekcje na tych płytach:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=639584818

MSI ma na pewno lepszą od bs3h, więc wychodzi na to, że i lepszą od gaming 3. Czekaj aż się jakiś fachowiec od sekcji zasilania odezwie.

Niestety nie w tej cenie :kwasny:

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wszystkie powyższe odpowiedzi. Zainspirowały mnie one do przeczesania internetu w kwestii poruszonych tu ewentualnych problemów, szczególnie z wysokimi temperaturami sekcji zasilania. Podjąłem następujące decyzje:

1) odwołałem oba zamówienia pierwotnie wybranych płyt głównych.

2) stwierdziłem, że nie ma co rzeźbić i zanadto się szczypać - więc zwiększyłem swój budżet o ok. 130 zł.

3) posiłkując się wypowiedziami innych userów z naszego forum zakupiłem dzisiaj i odebrałem już nową inną płytę - okazało się, że dystrybutor jest 2 km od miejsca, w którym mieszkam.

4) ta płyta to nowy model z połowy 2019 roku - pierwszy bios tej płyty jest z lipca br, a ostatni świeżutki z 9 września

5) model tej płyty to MSI B450M MORTAR MAX

Płyta ma niewątpliwie ulepszone chłodzenie, choć sekcja zasilania zapewne jest bardzo podobna do innych wcześniejszych rozważanych modeli, posiada dwa sloty M2, wyjście spdif toslink, bezprocesorowe flashowanie biosu, i co najważniejsze - ufam, że inżynierowie MSI projektując tą płytę brali pod uwagę doświadczenia z wcześniejszymi modelami - i tym samym płyta nie będzie sprawiać żadnych problemów. Ponadto na opakowaniu jest informacja, że płyta jest fabrycznie gotowa do obsługi Ryzenów serii 3000.

Mam nadzieję, że uznacie trafność mojej decyzji ;) w tym budżecie.

600.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle wybrałeś, akurat z tym modelem jest jakiś dziwny problem, o którym raportował jeden z użytkowników forum w innym temacie:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle wybrałeś, akurat z tym modelem jest jakiś dziwny problem, o którym raportował jeden z użytkowników forum w innym temacie:

O swoich doświadczeniach z tą płytą napiszę w najbliższych dniach, jak ją uruchomię. Raportowany problem z profilami w konkretnych pamięciach nie jest chyba, jak zdążyłem poczytać, czymś wyjątkowym na obecnych platformach AMD i da się tego typu problemy jakoś rozwiązać, płyta dopiero wchodzi do sprzedaży na różnych rynkach i zakładam, że producentowi będzie zależało aby ewentualne niedoróbki w biosie szybko naprawiać - oczywiście różnie bywa, ale dzięki za link - będę śledził tamten wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar ma bardzo dobrą w tej cenie sekcję zasilania i można go IMO z tego powodu brać, nie wiem o jakich usprawnieniach radiatora piszesz :) (na 1 rzut oka nic nie widzę)?

Problem z profilami pamięci występował już dawno i go chyba już dawno załatali. Gość ma niby najnowszy BIOS, więc nie wiem. Poza tym BIOS na płytach MSI/ASUSa itd. jest taki sam i problemy są również zdecydowanie wspólne, więc więcej osób powinno mieć ten problem aktualnie, a jest cicho (chyba). Ponadto taki błąd będzie szybko załatany, zaraz wyjdą kolejne BIOSy z agesą ABBA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym BIOS na płytach MSI/ASUSa itd. jest taki sam i problemy są również zdecydowanie wspólne, więc więcej osób powinno mieć ten problem aktualnie, a jest cicho (chyba).

 

Odkąd to Asus ma wspólny bios z MSI? Tylko maśloki z MSI nie potrafią od kilku miesięcy zrobić poprawnego biosu...

 

Ponadto taki błąd będzie szybko załatany, zaraz wyjdą kolejne BIOSy z agesą ABBA.

MSI i szybkie łatanie...

 

Edytowane przez bergercs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem o jakich usprawnieniach radiatora piszesz :) (na 1 rzut oka nic nie widzę)?...

Miałem na myśli płytę MSI B450M Pro VDH Plus, parę postów wcześniej rozważaną, która ma gorsze chłodzenie, ale umknęło mi, że jest przecież w sprzedaży wcześniejsza wersja płyty MORTAR - MSI B450M MORTAR (bez MAX), do której zapewne odniosłeś moje stwierdzenie, a w tym przypadku chłodzenia rzeczywiście są b. podobne jeśli nie identyczne, ot nieporozumienie :)

Przeczytałem gdzieś, że MAX ma 32mb bios, a bez MAX 16mb

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd to Asus ma wspólny bios z MSI? Tylko maśloki z MSI nie potrafią od kilku miesięcy zrobić poprawnego biosu...

 

 

MSI i szybkie łatanie...

Miałem na myśli to, że BIOS u danego producenta jest taki sam na danej platformie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta i procesor 3200G uruchomione bez niespodzianek. Świetnie ten procesor wspomaga dekodowanie 4K m.in. na Youtube. Ponieważ obecnie dla mnie ręczne podkręcanie procesora na platformie AMD to temat na tą chwilę zbyt skomplikowany (musze poczytać i zrozumieć, a poza tym nie chciałbym ustawiać wysokiej częstotliwości "na sztywno"), więc tylko zwiększyłam do 101 magistralę FSB (więcej się nie dało na standardowych napięciach, na innych nie próbowałem). Jesli ktoś chciałby abym podał wyniki jakichś darmowych benchmarków - proszę pisać - uruchomię je i sprawdzę. Z tego co na szybko zaobserwowałem w Cinebench i jednocześnie w HWInfo, żaden z rdzeni przy pracy tego programu nie dobija do 4 Ghz, natomiast w innych różnych sytuacjach chwilowo zdarza mu się 1-2 rdzenie puścić na 4Ghz (teraz po podkręceniu FSB - ciut więcej) - ale to są tylko chwile, chwile. Ponieważ pamięć mam słabą 2400Mhz - obniżyłem jej tylko parę timingów, owszem poszła na 2666 w wysokimi timingami, ale coś system zaczął się długo ładować. Co jeszcze na tą chwilę - aha wgrałem nowy (chyba beta) bios 2.32 z azjatyckiej strony, do której link w innym wątku został podany, a którego to biosu nie ma (jeszcze?) na stronie MSI. Jak na razie wszystko OK, jestem zadowolony.

post-611041-15685647723287_thumb.jpg

 

post-611041-15685649391361_thumb.jpg

 

post-611041-15685649880845_thumb.jpg

 

post-611041-15685650149388_thumb.jpg

 

P.S.

Jednak wróciłem do magistrali FSB 100Mhz, a pamięci dałem na 2666Mhz. System i np. HWInfo przy magistrali 101Mhz ładowały się długo - teraz wszystko wróciło do normy i "śmiga" nez problemów.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

A jaki przyrost w wydajności ramu z 2400 na 2666 w programie Aida64 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...