Skocz do zawartości
Danny0701

Navis 360 RGB na Ryzen 9 3900X kontra Fortis 3 i BOX Wraith Prism RGB

Rekomendowane odpowiedzi

TL;DR testuje Navisa 360, Fortisa i Boxa z 3900X (Wraith Prism LGB... RGB) w bezpośrednim starciu. Temperatury to delta temp. otoczenia i temp. proca. Wyniki gdzieś na dole tego tekstu i w obrazkach :D

 

Wersja dla ambitnych:

 

Siemka, w moje łapy wpadło ostatnio zlecenie na złożenie potężnej maszyny do renderingu itp.

Słysząc wymagania klientki postanowiłem postawić na Ryzena 9 3900X, 24 wątkowa bestie z działu konsumenckiego.

 

8Gxh2tRl.jpg

 

Dla ciekawskich pełna specka:

 

- AMD Ryzen 9 3900X

- Asus Prime X470-Pro

- SilentiumPC Navis 360 RGB

- 2x16GB G.Skill Aegis 3000 MHz CL16

- Samsung 970 Evo Plus 500 GB

- Gigabyte GTX 1660 Windforce

- SilentiumPC Armis AR7

- SilentiumPC Supremo FM2 750W

 

Dlaczego taki dobór?

 

Te płytę główną wziąłem dlatego, bo stwierdziłem, że wystarczy do niekręconego 3900X. Przetaktowywanie procesora gdzie klientce chodzi o stabilność mija się z celem. I tak wiem, ze "dobre OC jest stabilne" - ale nigdy nie stabilniejsze niż stock <3

 

Navis 360 RGB - dużo dobrego słyszałem o tym chłodzeniu AiO. Że ciche, ze wydajne, ze ładne. RGB jest zbędne, ale niestety nie mamy wersji "clean dark" ze tak to ujmę.

 

0ghfMdGl.jpg

 

Samsung 970 Evo to naprawdę dysk niezawodny. Jego kontroler i prędkości są świetne, ciężko go zajechać nawet przy dużej ilości operacji, a w tym mobasku jest on dodatkowo chłodzony pod radiatorem m.2. Czy to coś zmienia? W sumie może i tak, choć nie jestem tez do końca pewien. Aczkolwiek nadal lepiej mieć radiator jak go nie mieć, right?

 

GTX 1660 ma tu służyć głównie do wyświetlania pulpitu. Klientce zależało tylko na wysokiej wydajności procesora. Dodatkowo przy pracy w Premiere Pro również pomoże ze względu na 6GB VRAM oraz rdzenie CUDA.

 

Armis AR7 - Obudowa miała być przewiewna i przestronna. W sumie więcej wymagań nie było. AR7 wpasowuje się w te wymagania jednocześnie kosztując stosunkowo niewiele. Mało która obudowa mieści na topie 360 mm chłodnicę przy tej cenie.

 

Supremo FM2 750W - mocny zasilacz o dobrej specce, przyzwoitej cenie i co najważniejsze, cichy. Na moje oko przy w/w zestawie nie powinien przebijać 350/400W w najgorszym wypadku, wiec tragedii nie ma :D Zloty certyfikat, dobrze trzymane tętnienia (według testów w internecie np. Pana Sieranta), gwarancja Door-to-Door i fajna cena.

 

RAM nie muszę opisywać, nie? 32GB takie rozsądne minimum przy renderach i pracy projektowej, a w razie jakby było mało to można drugie tyle wrzucić.

 

Takim zestawem zamknąłem budżet dla klientki i czekałem na dostawę.

 

RqTlDyll.jpg

 

Najgorzej w sumie było z 3900X bo były ich braki. Udało się dorwać w sumie na farcie :D

 

Sprawdzić postanowiłem Fortisa z prywatnej kolekcji, boxa dołączonego do zestawu (bydle z 4 heat pipe :o) oraz w/w Navisa. Jak wypadają temperaturami, zegarami (jako, ze płyta w stock to różnie może bywać) oraz głośnością.

 

Co ważne! Temperatury, które podałem są delta temperatury otoczenia oraz temperatury osiągniętej na sprzęcie. Ostatnie dni były dość losowe jeśli chodzi o pogodę, a delta i tak powinna zostać ta sama (bądź różnić się na wysokość błędu pomiarowego). Temperaturę otoczenia tez będę podawał jakby ktoś chciał sobie dodać i policzyć ile osiagnał "na liczniku" :D

 

Wraith Prism RGB:

Ambient: 24,5 stopnia

Delta T: 60 stopni

Zegar: ~3550 MHz

Glosność tryb Low: 43,5 dBA

Glosność tryb High: 50 dBA

 

0dBvlMnl.jpg

 

Tutaj ciekawostka. Ten tryb High nic nie zrobił oprócz większego szumu. Zabawnie tez brzmiało przy rozruchu, bo się rozkręcał i wracał do niskich obrotów.

 

Fortis 3 HE1425 v2:

Ambient: 25,5 stopnia

Delta T: 51 stopni

Zegar: ~3700 MHz

Glosność: 36 dBA

 

No w sumie standardzik. Nie byłem jakoś specjalnie zaskoczony.

 

Navis 360 RGB:

Ambient: 24 stopnie

Delta T: 42 stopnie

Zegar: ~3700 MHz

Glosność: 37,3 dBA

 

OyLl9Fpl.jpg

 

Tu się zatrzymam na chwile. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że będzie głośniej. Spooooro głośniej. W dodatku jest cicho, co jest zaleta. Realnie miedzy Navisem 360, a Fortisem 3 nie słyszałem praktycznie żadnej różnicy siedząc obok blaszaka. Przy czym temperatury są zaskakująco dobre.

 

Jakie z tego wnioski wyciągam?

 

hRJlGcal.png

 

Primo: BOX to za mało jak coś chcesz osiągnąć na tym procesorze bez urwania głowy. Przy wyżej podanych temperaturach spadaliśmy do base clock. "Niby" zapas jest, ale na ile? Podejrzewam, że 1,2V i dętka + throttling.

 

Secundo: Moim zdaniem Navis 360 to naprawdę wydajne chłodzenie w przystępnej cenie. Ma tez wersje ARGB jeśli ktoś lubi swiatełka. W sumie sam skłoniłbym się w wersje ARGB (bo lubię światełka :D) bo oprócz światełek ma węże w oplocie.

Jeśli ktoś posiada naprawdę wydajny procesor i chce dla niego mieć chłodno, a jednocześnie chce uniknąć custom LC oraz wydawania ogromnych kwot, here we go! Nie zobaczyłem nawet 70 stopni pod 3900X w booście. Dla mnie to wystarczający powód.

Edytowane przez Danny0701

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że Fortis 3 ogarnął tego 3900X z dwunastoma rdzeniami? Nie spodziewałem się. Próbowałeś mimo wszystko jakieś OC robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że Fortis 3 ogarnął tego 3900X z dwunastoma rdzeniami? Nie spodziewałem się. Próbowałeś mimo wszystko jakieś OC robić?

Ano ogarnął :D Fortis nie jest taki zły :P

 

OC jednak nie próbowałem robić. Za mało czasu, za dużo na głowie, a projekty się nie porobią same :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szkoda. Z tego co widzę, to powinien sobie poradzić przy 4,0 może nawet 4,2 ghz na wszystkich rdzeniach, bo zapas temperatury jest jeszcze bardzo duży. Inna sprawa czy warto to robić kiedy turbo na jednym-dwóch rdzeniach potrafi sięgnąć 4,6 ghz, co by oznaczało że czasem jest szybciej a czasem jednak znacznie wolniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szkoda. Z tego co widzę, to powinien sobie poradzić przy 4,0 może nawet 4,2 ghz na wszystkich rdzeniach, bo zapas temperatury jest jeszcze bardzo duży. Inna sprawa czy warto to robić kiedy turbo na jednym-dwóch rdzeniach potrafi sięgnąć 4,6 ghz, co by oznaczało że czasem jest szybciej a czasem jednak znacznie wolniej

Słyszałem coś o kręceniu pojedynczych rdzeni/CCX. Ponoć wtedy można wykręcić Zen 2 wyżej niż przy standardowej procedurze OC. Być może kiedyś się przekonam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale że Fortis 3 ogarnął tego 3900X z dwunastoma rdzeniami? Nie spodziewałem się. Próbowałeś mimo wszystko jakieś OC robić?

Dlaczego miałby nie ogarnąć? To spory radiator, AIO wcale nie są jakieś wybitnie wydajniejsze - tu owszem jest chłodniej, ale kosztem tego, że głośniej. Jakby dać jakieś chłodzenie powietrzem z wyższej półki typu NH-D15S, Dark Rock Pro4 to byłoby podobnie co na Navisie tylko stówkę taniej no i ciszej.

 

Tu widać, że wydając 4 stówy mamy 9 stopni różnicy względem budżetowego Fortisa z takim sobie wentylatorem a jest głośniej.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałby nie ogarnąć? To spory radiator, AIO wcale nie są jakieś wybitnie wydajniejsze - tu owszem jest chłodniej, ale kosztem tego, że głośniej. Jakby dać jakieś chłodzenie powietrzem z wyższej półki typu NH-D15S, Dark Rock Pro4 to byłoby podobnie co na Navisie tylko stówkę taniej no i ciszej.

 

Tu widać, że wydając 4 stówy mamy 9 stopni różnicy względem budżetowego Fortisa z takim sobie wentylatorem a jest głośniej.

Jeśli uważasz że 9 stopni to niewielka różnica to nie ma sensu dalsza dyskusja. Zrzucenie takiej temperatury to duże wymagania. Mówisz że Dark Rock Pro 4 będzie civhszy i wydajniejszy, tak? To musiałby być dużo lepszy od Noctuy D15. Masz jakiś dowód na to że jest? Bo między innymi według testów computerbase Navis 280 jest na poziomie Noctuy D15 właśnie. Wersja 360 jest i wydajniejsza i cichsza co sam sprawdziłem.

post-286890-15681865956635_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born.

 

Ale na wykresie masz umieszczonego Dark Rock 4 a nie Dark Rock Pro 4. A to różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born.

 

Ale na wykresie masz umieszczonego Dark Rock 4 a nie Dark Rock Pro 4. A to różnica.

Serio? Myślisz że nie widziałem co wrzucam? Wiem dobrze ze był tam Dark Rock 4,nonPRO. A dorzuciłem go dlatego że jest tam Grandis który jest w sumie dosyć podobny do podobno budżetowego Fortisa. Dalej czekam na dowód wyższej wydajności DRP4 od D15, a dorzucam inny wykres żeby ktoś inny jeszcze nie pomyślał że czytać nie umiem.

Iwanme?

post-286890-15681892392816_thumb.jpg

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli uważasz że 9 stopni to niewielka różnica to nie ma sensu dalsza dyskusja.

Gdzie napisałem że niewielka różnica? 9 stopni to 9 stopni i tyle.

Navis 360 nie jest szczególnie wydajniejszy od standardowych 240 stek od konkurencji, nie wiem na jakiej podstawie uważasz, że miałby być istotnie wydajniejszy od Navisa 280.

 

Tu masz 280 tkę

https://whatnext.pl/test-chlodzenia-silentiumpc-navis-rgb-280/3/

Żeby ugrać 2.5 stopnia względem Dark Rock Pro 4 musi kręcić ostro wentylatorami i jest zauważalnie głośniej.

Testy niestety słabe bo na intelach.

 

Natomiast test z computerbase też kiepski bo chłodzenie powietrzne w wyciszonym Thermaltake Suppressor F51 też bez szału.

W ogóle test jakiś dziwny - HR-02 Macho Rev. B ponad 10 stopni gorszy niż NH-D15, czy każde AIO i nawet nie zbliżający się do sensownych temperatur? (nie żebym lubił HR-02 macho bo go się niewygodnie montuje, ale bez przesady)

 

Gdzie napisałem, że Dark Rock PRO 4 jest wydajniejszy od NH-D15? Chyba faktycznie czytać nie umiesz.

Skąd w ogóle wziąłeś NH-D15? Bo jakiś jeden test? I to w porównaniu z innym modelem od SPC?

Założysz NH-D15 z dołączonym adapterem do niskich obrotów i masz wyraźnie ciszej a na wydajności szczególnie nie tracisz.

post-258096-15681880656679_thumb.jpg

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem że niewielka różnica? 9 stopni to 9 stopni i tyle.

Navis 360 nie jest szczególnie wydajniejszy od standardowych 240 stek od konkurencji, nie wiem na jakiej podstawie uważasz, że miałby być istotnie wydajniejszy od Navisa 280.

 

Tu masz 280 tkę

https://whatnext.pl/test-chlodzenia-silentiumpc-navis-rgb-280/3/

Żeby ugrać 2.5 stopnia względem Dark Rock Pro 4 musi kręcić ostro wentylatorami i jest zauważalnie głośniej.

Testy niestety słabe bo na intelach.

 

Natomiast test z computerbase też kiepski bo chłodzenie powietrzne w wyciszonym Thermaltake Suppressor F51 też bez szału.

W ogóle test jakiś dziwny - HR-02 Macho Rev. B ponad 10 stopni gorszy niż NH-D15, czy każde AIO i nawet nie zbliżający się do sensownych temperatur? (nie żebym lubił HR-02 macho bo go się niewygodnie montuje, ale bez przesady)

 

Gdzie napisałem, że Dark Rock PRO 4 jest wydajniejszy od NH-D15? Chyba faktycznie czytać nie umiesz.

Napisałeś że Navis jest gorszy i głośniejszy od DRP4, więc to udowodnij. Pokazałem że Navis 280 jest równie wydajny i ma ten sam hałas co Noctua D15 Która jest lepsza ponad wszelką wątpliwość od DRP4. Więc czekam na dowód że Drp4 jest lepszy od Navisa. Z testem whatnext nawet nie ma się co ośmieszać, zobacz, sobie na test hardwareluxx

A. Te 2,5 stopnia to właśnie bardzo dużo jest. Jak puscisz Navisa 280 na 1400 rpm to nie straci on więcej jak właśnie te 2 no może 3 stopnie.

Edytowane przez Born

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisałeś że Navis jest gorszy i głośniejszy od DRP4, więc to udowodnij.

Na teście który podałeś na HardwareLuxx jest głośniejszy od Dark Rock Slim :), a jedynie 5 stopni chłodniejszy - przy czym dark rock slim to popierdółka :)

 

Z testem whatnext nawet nie ma się co ośmieszać, zobacz, sobie na test hardwareluxx

Nie jestem fanem tego serwisu, ale test na Hardwareluxx ma podobny błąd. Testowanie chłodzeń na Haswellu z glutem trochę mija się z celem bo bardziej testuje jakość stopki/nałożenie pasty niż wydajność samego chłodzenia. Potem wychodzą takie minimalne różnice między małym radiatorkiem jak Dark Rock Slim, taniutkim coolerkiem z 4 heatpipe jak Arctic Frezer 34 i Noctuą NH-D15S oraz CM Master Liquid 240 (który w innym teście jest nawet chłodniejszy od Navisa 360 :) )

 

Jedynie ten test pierwszy co podałeś z Computerbase ma jakiś sens bo jest na lutowanym Ryzenie 1700x - tylko tam z kolei jest bardzo dziwny wynik Macho HR-02 Rev B który wypada bardzo głośno i marnie a to wcale nie jest chłodznie które daje 10 stopniowe różnice względem NH-D15.

 

Takie skakanie przez porównania na różnych serwisach trochę bez sensu.

Tu masz Navis 360 vs CM MasterLiquid 240r -

https://gamingsociety.pl/artykul/silentiumpc-navis-evo-argb-360-test-773563/4/

Wypada gorzej (znów kiepski test z glutowanym 8700, ale chociaż jest benchtable)

Tu masz swój test Harwdareluxx gdzie Noctua NH-D15S (czyli z jednym wentylem) wypada lepiej niż owy CM

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/50613-silentiumpc-navis-evo-argb-280-im-test-280-mm-aio-kuehlung-zum-kampfpreis.html?start=5

 

I co i nic. Główny zysk z AIO to kwestie wizualne i możliwość fajnego ogarnięcia tego sobie w obudowie, przy chłodzeniach powietrznych rzędu Noctua NH-D15S czy Dark Rock Pro 4 to wypada dość podobnie z tym, że zwykle da się zejść ciszej (zwłaszcza jak ktoś ma pecha i mu pompka buczy bo tu się nic nie poradzi)

Nie ma co się oburzać i emocjonować.

 

Oczywiście takie sprawy jak support gdzie Noctua jest na innej planecie względem SPC to osobna sprawa.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teście który podałeś na HardwareLuxx jest głośniejszy od Dark Rock Slim :), a jedynie 5 stopni chłodniejszy - przy czym dark rock slim to popierdółka :)

 

 

Nie jestem fanem tego serwisu, ale test na Hardwareluxx ma podobny błąd. Testowanie chłodzeń na Haswellu z glutem trochę mija się z celem bo bardziej testuje jakość stopki/nałożenie pasty niż wydajność samego chłodzenia. Potem wychodzą takie minimalne różnice między małym radiatorkiem jak Dark Rock Slim, taniutkim coolerkiem z 4 heatpipe jak Arctic Frezer 34 i Noctuą NH-D15S oraz CM Master Liquid 240 (który w innym teście jest nawet chłodniejszy od Navisa 360 :) )

 

Jedynie ten test pierwszy co podałeś z Computerbase ma jakiś sens bo jest na lutowanym Ryzenie 1700x - tylko tam z kolei jest bardzo dziwny wynik Macho HR-02 Rev B który wypada bardzo głośno i marnie a to wcale nie jest chłodznie które daje 10 stopniowe różnice względem NH-D15.

 

Takie skakanie przez porównania na różnych serwisach trochę bez sensu.

Tu masz Navis 360 vs CM MasterLiquid 240r -

https://gamingsociety.pl/artykul/silentiumpc-navis-evo-argb-360-test-773563/4/

Wypada gorzej (znów kiepski test z glutowanym 8700, ale chociaż jest benchtable)

Tu masz swój test Harwdareluxx gdzie Noctua NH-D15S (czyli z jednym wentylem) wypada lepiej niż owy CM

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/50613-silentiumpc-navis-evo-argb-280-im-test-280-mm-aio-kuehlung-zum-kampfpreis.html?start=5

 

I co i nic. Główny zysk z AIO to kwestie wizualne i możliwość fajnego ogarnięcia tego sobie w obudowie, przy chłodzeniach powietrznych rzędu Noctua NH-D15S czy Dark Rock Pro 4 to wypada dość podobnie z tym, że zwykle da się zejść ciszej (zwłaszcza jak ktoś ma pecha i mu pompka buczy bo tu się nic nie poradzi)

Nie ma co się oburzać i emocjonować.

 

Oczywiście takie sprawy jak support gdzie Noctua jest na innej planecie względem SPC to osobna sprawa.

Wciąż nie potrafisz obronić swojej tezy że D15S czy Dark Rock Pro4 są podobnie wydajne ale cichsze od Navisa RGB 360. Kwestionowanie testu na Computerbase bo tylko Twoim zdaniem Macho powinien wypada lepiej ale nie wypada na AMD, to poziom w okolicach Grandisa, dużo słabiej od DRP4 czy D15. Nie można porównywać testów z Intela z testami z AMD jak sam zauważyłeś. A na hardwareluxx dobrze widać dlaczego ML240r wypada lepiej od D15S, bo jest dużo dużo głośniejszy.

 

Nie mówię że AiO to lek na bolączki, ale jak najbardziej może oferować wysoką wydajność przy podobnym hałasie.

 

Co do supportu co jest nie tak z support em Noctuy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie można porównywać testów z Intela z testami z AMD jak sam zauważyłeś

Nie tyle nie można porównywać co testy na Intelach z glutem są do kitu. Porządny test na Intelu robi się na starym lutowanym Xeonie z HEDT.

Wydajność samego chłodzenia nie ma znaczenia czy to AMD czy Intel - jest taka albo inna.

Testów nie można porównywać temperatura w temperature niezależnie czy intel, czy AMD, czy taka buda czy benchtable.

 

Właśnie Ci podałem przykład. Navis 360 wypada w teście gorzej niż CM MasterLiquid 240 Rgb 2 stopni różnicy przy właściwie takim samym poziomie hałasu. MasterLiquid 240 RGB wypada gorzej od Noctua NH-D15S - przy pomijalnym 1 stopniu różnicy jest 10 dB głośniejszy.

Oba testy na Intelu jeśli już tak się fiksujesz na marce.

 

Przy czym oczywiście różnice 1-2 stopnie są zupełnie pomijalne, bo to jest rozrzut pomiaru, tego jak się nałoży pasta etc. Ogólnie to właśnie jest podobna wydajność.

 

BTW: Tu masz test Grandisa 2 na Computerbase gdzie różnice są już zupełnie inne i masz 2-3 stopnie między Macho a NH-D15 czy Krakenem X52, a sam Grandis to 4 stopnie różnicy. Dalej to 1700X i thermaltake suppresor. Więc skąd w jednym teście przy tym samym zestawie testowym 2 stopnie różnicy a winnym 10? https://www.computerbase.de/2019-01/silentiumpc-grandis-2-test-cpu-kuehler/2/#abschnitt_optimierungspotenzial_beim_frontluefter

 

To w końcu NH-D15 jest o klasę lepsza od Macho, czy troszkę lepsza? :)

Oczywiście, że troszkę i wie to każdy kto miał styczność z tymi dwoma chłodzeniami. I podobnie jest z AIO, tu się nie wyciśnie jakichś cudów. AIO 360 nie są jakoś szczególnie wydajniejsze od 280tek i zresztą 240 też, bo zwykle nie szybkość oddawania ciepła przez ciecz w chłodnicy jest tu wąskim gardłem.

Tu jest porządne porównanie np.

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3296-nzxt-kraken-x72-review-and-benchmark

Taki np. Kraken x72 wcale nie wypada lepiej od X62 różnice pomijalne czy 360 czy 280. Przy czym to test zrobiony jak należy bo na lutowanym Xeonie a nie na glucie.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle nie można porównywać co testy na Intelach z glutem są do kitu. Porządny test na Intelu robi się na starym lutowanym Xeonie z HEDT.

Wydajność samego chłodzenia nie ma znaczenia czy to AMD czy Intel - jest taka albo inna.

Testów nie można porównywać temperatura w temperature niezależnie czy intel, czy AMD, czy taka buda czy benchtable.

 

Właśnie Ci podałem przykład. Navis 360 wypada w teście gorzej niż CM MasterLiquid 240 Rgb 2 stopni różnicy przy właściwie takim samym poziomie hałasu. MasterLiquid 240 RGB wypada gorzej od Noctua NH-D15S - przy pomijalnym 1 stopniu różnicy jest 10 dB głośniejszy.

Oba testy na Intelu jeśli już tak się fiksujesz na marce.

 

Przy czym oczywiście różnice 1-2 stopnie są zupełnie pomijalne, bo to jest rozrzut pomiaru, tego jak się nałoży pasta etc. Ogólnie to właśnie jest podobna wydajność.

 

BTW: Tu masz test Grandisa 2 na Computerbase gdzie różnice są już zupełnie inne i masz 2-3 stopnie między Macho a NH-D15 czy Krakenem X52, a sam Grandis to 4 stopnie różnicy. Dalej to 1700X i thermaltake suppresor. Więc skąd w jednym teście przy tym samym zestawie testowym 2 stopnie różnicy a winnym 10? https://www.computerbase.de/2019-01/silentiumpc-grandis-2-test-cpu-kuehler/2/#abschnitt_optimierungspotenzial_beim_frontluefter

 

To w końcu NH-D15 jest o klasę lepsza od Macho, czy troszkę lepsza? :)

Oczywiście, że troszkę i wie to każdy kto miał styczność z tymi dwoma chłodzeniami. I podobnie jest z AIO, tu się nie wyciśnie jakichś cudów. AIO 360 nie są jakoś szczególnie wydajniejsze od 280tek i zresztą 240 też, bo zwykle nie szybkość oddawania ciepła przez ciecz w chłodnicy jest tu wąskim gardłem.

Chyba zaczynamy już rozmawiać o innych rzeczach.....

 

Test na gamingsociety.pl nie jest nic wart. Tam nie ma niczego do porównania by potwierdzić wiarygodność. Opiera ie się na nim tylko dlatego że Twoim zdaniem dwa wentylatory na 2000 rpm mogą byc równie głośne jak 3 na 1500, by udowodnić z góry założoną tezę. Inna sprawa że ten cooler Master jest i tak sporo droższy od Navisa 360.

 

Test z computerbase.... Jak widać nie ogarniasz że na Def coolery wypłaszczają się i różnice zacierają się. Dlatego podałem testy OC. Co w tym dziwnego że przy mniejszym wydzielaniu ciepła różnice są mniejsze?

 

Napisałem wyraźnie że D15 jest dużo lepsza od Macho.

 

Dawaj dowód na to że Dark Rock pro 4 jest porównywalnie wydajny ale ciszej. Porównywalnie wydajnie to Maks 1 stopień

 

AiO 360 nie są dużo wydajniejsze od 280 bo jakbyś nie zauważył mają niższe obroty na wentylatorach, od 240 tym bardziej. Doczytaj choć specyfikację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech.. Nic Ci się nie podoba nie podałeś żadnego innego testu z Navisem 360 poza gdybaniem.

Czemu nic nie wart? Równie wart co wszystkie testy na nie delidowanych intelach masz podany pomiar głośności.

 

Tu masz przykładowo NH-D15 vs Corsair H115i

maxresdefault.jpg

Tu jak zjada H110i

https://thinkcomputers.org/noctua-nh-d15-se-am4-cpu-cooler-review/4/

Tu kiepski test PCLaba

https://pclab.pl/art77330-18.html

Tu Kraken X62 fakt są te 4 stopnie względem NH-D15S

https://www.guru3d.com/articles_pages/nzxt_kraken_62_review,11.html

 

Przy czym raczej ostrożnie bym podchodził do tego że Navis miałby być jakoś wybitnie wydajniejszy od Crosaira czy Krakena (zwłaszcza, że jak wyżej Kraken 280 ogólnie wypada lepiej niż 360. )

Dobra Kończę dyskusję bo szkoda się produkować, jeszcze o jakichś cenach zaczynasz gadać.

 

Dalej stoję na stanowisku, ze topowe chłodzenia powietrzem zapewniają podobną wydajność co AIO nieraz przy większej ciszy.

Zwłaszcza, że burczenie pompek Aseteka które potrafi się pojawić nawet przy drogich AIO przeszkadza mi o wiele bardziej niż szum wentyli.

Z mojej stroy EOT, jak się pojawi jakiś sensowny test Navisa 360 to się zobaczy jak wypada w porównaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj lepiej RPM na tym Navisie to każdy sobie wyciągnie wnioski :). Pewnie jest głośno ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj lepiej RPM na tym Navisie to każdy sobie wyciągnie wnioski :). Pewnie jest głośno ;).

Zdaje się że masz pomiary hałasu w decybelach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że masz pomiary hałasu w decybelach

 

I? Co związku z tym? Nie wiem jaka metodologia tych pomiarów. Potem ludzie się dziwią, że w testach niby cicho, a u nich już nie :D(jak ktoś ma wyciszoną budę). Pewnie na Navisie latają pod 2000 obrotów na minutę ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I? Co związku z tym? Nie wiem jaka metodologia tych pomiarów. Potem ludzie się dziwią, że w testach niby cicho, a u nich już nie :D(jak ktoś ma wyciszoną budę). Pewnie na Navisie latają pod 2000 obrotów na minutę ;).

Co tam, że na Navisie 360 max RPM to 1600... Latało na maxa. O to się nie martw.

 

Co do reszty tutejszej dyskusji...

 

Śmiem się nie zgodzić, że takie testy powinno się robić na lutowanym procesorze. Różne coolery potrafią sobie różnie radzić zależnie od tego czy jest na paście czy na lucie. Kiedyś było tak, że któreś chłodzenie na Sandy urywało od konkurencji, ale z kolei na Ivy już stało na równi. Nie pamiętam niestety modelu. Still bez świadomości tego gadka o chłodzeniach nie ma sensu. Dlatego w pełni poprawny test powinien być przeprowadzany zarówno na glucie jak i lucie (żeby było mnie stać... xD). Starałem się zachować jak najwięcej i pokazać przede wszystkim real world wydajność.

 

Druga sprawa, jeśli coś się podważa to raczej z dowodami, bo na "widzimisię" nic niestety nie działa :D

 

Trzecia sprawa to... Dobre AiO urywa od dobrego powietrznego. Faktycznie Navis 280 stoi na poziomie NH-D15 według kilku testów i mojego własnego doświadczenia zarówno wydajnością jak i hałasem. Przypominam, że NH-D15 to już stary coolerek.

 

No i po czwarte... Jeśli uważasz, że jakieś chłodzenie AiO innych firm w wersji 240 mm równa się z 360 mm Navisem, to chętnie zobaczę jego wydajność i poziom hałasu. Nie spotkałem się jeszcze z takim :V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech.. Nic Ci się nie podoba nie podałeś żadnego innego testu z Navisem 360 poza gdybaniem.

Czemu nic nie wart? Równie wart co wszystkie testy na nie delidowanych intelach masz podany pomiar głośności.

 

Tu masz przykładowo NH-D15 vs Corsair H115i

maxresdefault.jpg

Tu jak zjada H110i

https://thinkcomputers.org/noctua-nh-d15-se-am4-cpu-cooler-review/4/

Tu kiepski test PCLaba

https://pclab.pl/art77330-18.html

Tu Kraken X62 fakt są te 4 stopnie względem NH-D15S

https://www.guru3d.com/articles_pages/nzxt_kraken_62_review,11.html

 

Przy czym raczej ostrożnie bym podchodził do tego że Navis miałby być jakoś wybitnie wydajniejszy od Crosaira czy Krakena (zwłaszcza, że jak wyżej Kraken 280 ogólnie wypada lepiej niż 360. )

Dobra Kończę dyskusję bo szkoda się produkować, jeszcze o jakichś cenach zaczynasz gadać.

 

Dalej stoję na stanowisku, ze topowe chłodzenia powietrzem zapewniają podobną wydajność co AIO nieraz przy większej ciszy.

Zwłaszcza, że burczenie pompek Aseteka które potrafi się pojawić nawet przy drogich AIO przeszkadza mi o wiele bardziej niż szum wentyli.

Z mojej stroy EOT, jak się pojawi jakiś sensowny test Navisa 360 to się zobaczy jak wypada w porównaniu.

Wolisz opierać się na testach, w których masz dwa chłodzenia na krzyż (dosłownie 2-3) i na ich podstawie wyciągasz wnioski, które zgadzają się z góry upatrzoną tezą. Nie wnikam co tam masz w głowie, to Twoja sprawa. Najważniejszą sprawą jest to, że jak testy pokazują Navis 280 może oferować porównywalną wydajność jak Noctua D15 przy zachowaniu podobnej kultury działania. A Ty nie jesteś w stanie udowodnić, że Dark Rock Pro 4 jest cichszy przy tej samej wydajności co Navis 360, więc no.... rzeczywiście trzeba zakończyć dyskusję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzecia sprawa to... Dobre AiO urywa od dobrego powietrznego. Faktycznie Navis 280 stoi na poziomie NH-D15 według kilku testów i mojego własnego doświadczenia zarówno wydajnością jak i hałasem. Przypominam, że NH-D15 to już stary coolerek.

Noctua NH-15 stary nie stary,ważne że bardzo wydajny wymiata nadal jest na topie, jeśli chodzi o powietrze.Czy się to komuś podoba lub nie.

 

be quiet dark rock pro 4 Dobry choć i tak wolałbym iść w noctua.

Edytowane przez kosiarz66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...