Skocz do zawartości
arek686

Monitor 24 cale do 1000 zł max

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam monitora 24 cale jako drugi monitor obok Dell U2312HM. Monitory do internetu i gier.

Wymagania:

- display port - żebym nie musiał myśleć czy muszę mieć kartę NVIDIA czy AMD.

- matryca IPS koniecznie

- minimum 75 Hz - ale 75 Hz stabilne, a nie z migotaniem ekranu czy innymi problemami

- raczej FHD

- monitor na lata

- nie zakrzywiony

 

 

Z góry wielkie dzięki!

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC 24G1 144hz 799zł na VA, zakrzywiony. Monitor na lata to ciężko polecić, każdy się może zepsuć.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- raczej FHD

Ja bym sugerował raczej 2560x1440 np. Acer Nitro VG240YUbmiipx ( ma niby 75Hz i DisplayPort ). 1920x1080 na ~24" to pikseloza jest ... przynajmniej tak to się postrzega, kiedy na co dzień siedzi się na czymś gęściejszym (nie tyle w grach, bo tu powiedzmy obleci na takim ekranie, ale przy czytaniu czegoś na pulpicie). Oczywiście używałbym skalowania do 125-150%. Większość programów sobie z tym radzi, natomiast jakiś bubel, źle napisany, oczywiście trafić się może. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że monitor ma być koniecznie na IPS...

Nie doczytałem.

Z IPSami to zawsze trochę loteria i każdy egzemplarz może być mieć wady lub ich nie mieć. Sam używam od wielu lat Samsunga i jego matrycy PLS. To są jednak chyba same 60hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z IPSami to zawsze trochę loteria i każdy egzemplarz może być mieć wady lub ich nie mieć.

Tak jak z VA ... praktycznie jak z każdym typem matrycy (PLS, PVA, MVA, kurde OLED nawet). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował raczej 2560x1440 np. Acer Nitro VG240YUbmiipx ( ma niby 75Hz i DisplayPort ). 1920x1080 na ~24" to pikseloza jest ... przynajmniej tak to się postrzega, kiedy na co dzień siedzi się na czymś gęściejszym. Oczywiście używałbym skalowania do 125-150%. Większość programów sobie z tym radzi, natomiast jakiś bubel, źle napisany, oczywiście trafić się może.

Ok, a co z drugim monitorem FHD? A może pójść w 27 cali wqhd? Wtedy też trzeba by skalować?

 

Muszę podjąć w miarę szybką decyzję a nie chce żałować potem, raczej na pewno chcę żeby były to dwa monitory, z wykorzystaniem mojego starego 24 cale fhd

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sugerował raczej 2560x1440 np. Acer Nitro VG240YUbmiipx ( ma niby 75Hz i DisplayPort ). 1920x1080 na ~24" to pikseloza jest ... przynajmniej tak to się postrzega, kiedy na co dzień siedzi się na czymś gęściejszym (nie tyle w grach, bo tu powiedzmy obleci na takim ekranie, ale przy czytaniu czegoś na pulpicie). Oczywiście używałbym skalowania do 125-150%. Większość programów sobie z tym radzi, natomiast jakiś bubel, źle napisany, oczywiście trafić się może.

Chłopak ma Gigabyte Radeon RX 570, a ty mu proponujesz grać w 1440p...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopak ma Gigabyte Radeon RX 570, a ty mu proponujesz grać w 1440p...

To co ... ma kupić żenujące 1920x1080, rodem sprzed 10 lat (a nie, przepraszam ... 10 lat temu już 24" miało 1920x1200) bo mu w jakiejś gierce nie poleci płynnie 2560x1440? Nawet gra co mu płynnie nie pójdzie w 1920x1080 się prędzej czy później znajdzie. W takim razie polecimy mu może coś 1600x900 ? Raczej głupie podejście. Sam mam teraz 4K 31,5" i gry w 2560x1440 wyglądają dobrze. W takim razie na 23,8" 2560x1440 gry w 1920x1080 też będą wyglądać OK (już pomijam fakt, że trochę gier które będą mu płynnie chodzić w 2560x1440 się znajdzie). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopak ma Gigabyte Radeon RX 570, a ty mu proponujesz grać w 1440p...

 

Nie, nowy komp będzie na dniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy też trzeba by skalować?

Kwestia co kto lubi (wielkość czcionek na pulpicie - ja lubię duże, ale wysokiej jakości, więc skaluję). Tak czy inaczej, im większe skalowanie, tym więcej pikseli buduje pojedynczą literę = wyższa jakość tekstu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję do monitora lepiej dołożyć a sprzęt PC zmieniać a.nie odwrotnie. Poprawcie, jeśli się myle. Dlatego ponawiam pytanie odnośnie połączenie dwóch monitorów roznej wielkości i różnej rozdzielczości :P

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ponawiam pytanie odnośnie połączenie dwóch monitorów roznej wielkości i różnej rozdzielczości :P

Słyszałem co-nieco o problemach, przy różnych ekranach. Przykładowo różne skalowanie, różne profile barwne, że windows się potrafi pogubić (przykładowo otwierasz na pierwszym monitorze obraz i windows/przeglądarka go oprofiluje dla pierwszego, przeciągniesz na drugi, a obraz nadal ze starym profilem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem co-nieco o problemach, przy różnych ekranach. Przykładowo różne skalowanie, różne profile barwne, że windows się potrafi pogubić (przykładowo otwierasz na pierwszym monitorze obraz i windows/przeglądarka go oprofiluje dla pierwszego, przeciągniesz na drugi, a obraz nadal ze starym profilem)

 

Co więc proponujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co więc proponujesz?

Myślałeś o jednym dużym ekranie ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co więc proponujesz?

Jak chcesz jeden duży ekran to bierz 34 cale IPS 2560x1080p, 21:9.

Jakie CPU i GPU w nowym kompie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczuwam, jednak potrzebę posiadania drugiego monitora. 34 cale odpadają zupelnie, po co mi taki gigant, mam 55 cale Tv i to na tv oglądam filmy. Biurko ma 80 cm głębokości, ale monitory mogę ustawić bliżej. Bardziej zależy mi.na przestrzeni roboczej. W pracy mam dwa monitory i to super sprawa móc sobie przeciągnąć okno aplikacji na drugi ekran i pracować na pierwszym.

 

Ryzen 5 3600, nad GPU myślę, zależy od.monitora

Edytowane przez arek686

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz jeden duży ekran to bierz 34 cale IPS 2560x1080p, 21:9.

Ja jestem przeciwnego zdania (każdy ma swoją rację, prawda? ;) ) Mianowicie może podam parę liczb:

Obecnie posiadany przez kolegę monitor 23" 1920x1080 ma 96ppi, natomiast 34" 2560x1080 ma jedynie 82ppi - ogromny regres pod tym względem.

 

Prędzej już jakiś kompromis, typu 27" 2560x1440 75Hz IPS (znośne ppi, spory ekran).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję do monitora lepiej dołożyć a sprzęt PC zmieniać a.nie odwrotnie. Poprawcie, jeśli się myle. Dlatego ponawiam pytanie odnośnie połączenie dwóch monitorów roznej wielkości i różnej rozdzielczości :P

 

Fakt, że monitor zmienia się zdecydowanie rzadziej ale Kyle jest wyznawcą teorii, że FullHD to nadaje się tylko do 7" wyświetlaczy w telefonie, a 22" to już minimum 1440p :D Osobiście skoro to ma pracować jako para to wolałbym mieć dwa w takim samym rozmiarze i z taką samą rozdzielczością. Miałem okazję chwilę korzystać z zestawu 23" FHD i 24" 4K i wrażenia były mocno średnie, choćby ze względu na to, że kursor na ekranie FHD przemieszcza się znacznie szybciej od krawędzie do krawędzi jak na tym z wyższą rozdzielczością (jak mucha w smole ale cóż, w końcu ma więcej pikseli do pokonania od krawędzi do krawędzi), jak masz myszkę ze zmiennym DPI w locie to przestawiasz i jest git ale później trzeba skręcać bo na FHD nagle zapieprza od krawędzi do krawędzi jak durna.

 

Prędzej już jakiś kompromis, typu 27" 2560x1440 75Hz IPS (znośne ppi, spory ekran).

 

IMO najoptymalniejsze rozwiązanie choć pewnie nadal pozostaje efekt muchy w smole ;)

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pracy mam dwa monitory i to super sprawa móc sobie przeciągnąć okno aplikacji na drugi ekran i pracować na pierwszym.

Rozważ w takim razie zakup możliwie najbardziej podobnego monitora do tego co masz - może faktycznie ~23" postawione obok tego 23" będzie najmniej problemowe.

 

choćby ze względu na to, że kursor na ekranie FHD przemieszcza się znacznie szybciej od krawędzie do krawędzi jak na tym z wyższą rozdzielczością (jak mucha w smole ale cóż, w końcu ma więcej pikseli do pokonania od krawędzi do krawędzi), jak masz myszkę ze zmiennym DPI w locie to przestawiasz i jest git

Zauważyłem, że kiedy skalujesz PPI w systemie, to skalowane jest też ppi myszki. Czyli, na monitorze 24" 1920x1080 100% kursor będzie się poruszał z identyczną prędkościa co na 24" 3840x2160 przy 200% skalowania PPI.

 

Ciekawostką jest fakt pojawienia się zjawiska interpolacji myszki, które na szczęście można wyeliminować, ustawiając czułość myszki minimum o dwie kratki w lewo (i oczywiście kompensacja większym dpi w ustawieniach samej myszy)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwnego zdania (każdy ma swoją rację, prawda? ;) ) Mianowicie może podam parę liczb:

Obecnie posiadany przez kolegę monitor 23" 1920x1080 ma 96ppi, natomiast 34" 2560x1080 ma jedynie 82ppi - ogromny regres pod tym względem.

 

Prędzej już jakiś kompromis, typu 27" 2560x1440 75Hz IPS (znośne ppi, spory ekran).

27 cali nie zastąpi 2 monitorów 23/24 cale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 cali nie zastąpi 2 monitorów 23/24 cale.

Oczywiście że nie. Coś za coś. Kwestia kompromisów. Można by nawet kupić duży monitor ultra-panoramiczny z PIP (czy jak się to tam nazywa). Przykładowo na tym wynalazku co teraz zakupiłem, monitor może być widziany jako dwa monitory (i podział ekranu - dla jednej części leci sygnał np. z DisplayPort, a dla drugiej z HDMI). Kolejna opcja do rozważenia.

 

Samsung 34'' J550 (LS34J550WQUXEN) ma takie coś - tylko to VA, a kolega chce IPS ... no i kosztuje ~1600zł, ale ma przynajmniej przyzwoite ppi.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze 29 cali 2560x1080p i to powinno być gęstość na poziomie 24 fhd, a zawsze większe pole widzenia, bez mocnego obciążania GPU.

 

Oczywiście że nie. Coś za coś. Kwestia kompromisów. Można by nawet kupić duży monitor ultra-panoramiczny z PIP (czy jak się to tam nazywa). Przykładowo na tym wynalazku co teraz zakupiłem, monitor może być widziany jako dwa monitory (i podział ekranu - dla jednej części leci sygnał np. z DisplayPort, a dla drugiej z HDMI). Kolejna opcja do rozważenia.

 

Samsung 34'' J550 (LS34J550WQUXEN) ma takie coś - tylko to VA, a kolega chce IPS

LG ma IPSach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam może głupie pytanie, ale:

Czym się różni 24 cale 60-70 cm od obserwatora a 27 cali 80-90 cm od obserwatora? Czy głównym czynnikiem nie jest tutaj odległość? I to do niej powinno się dobierać cale i rozdzielczość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam może głupie pytanie, ale:

Czym się różni 24 cale 60-70 cm od obserwatora a 27 cali 80-90 cm od obserwatora? Czy głównym czynnikiem nie jest tutaj odległość? I to do niej powinno się dobierać cale i rozdzielczość?

Tak, głownie sprawa odległości od monitora. Mam 27 FHD i siedzę ok 80-100cm od monitora... nie widzę żadnych pixeli. Z 50cm już widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...