Skocz do zawartości
Angelomike91

9700k czy 9900k

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem w trakcie kompletowania komponentów do mojego nowego PC. Chcę złożyć przyszłościową skrzynkę, która za 2-3 lata pozwoli mi po wymianie karty graficznej przesiąść się na rozdzielczość 4k.

 

Zastanawiam się nad procesorem. Na dzień dzisiejszy wziąłbym 9700k ponieważ w grach nie widać zbytnio przewagi 9900k. Jak myślicie czy warto postawić jednak na 9900k? Może jednak 9700k wystarczy na jakieś 4-5 lat bezproblemowego grania?

 

Ceny w Niemczech prezentują się następująco:

 

9700k - 377 Euro

9900k - 479 Euro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9700k trudno powiedzieć, będzie wiadomo za rok jak wyjdą nowe konsole, jak w nowych grach robionych pod Ryzen 8/16 będzie dawał sobie radę Intel 8/8. Nie myślałeś o Ryzen 3600 lub 3700x?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się ale mam już płytę główną pod intela. Wybieram już teraz tylko pomiędzy 9700k i 9900k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8/8 to jeszcze zapas na długo, przecież 6/6 zupełnie wystarcza, a kiedy 8/8 zacznie brakować mocy to i 8/16 nie da rady bo już dawno będą dużo mocniejsze procesory niezależnie od ilości rdzeni. Po latach zastoju teraz może coś się ruszyć poza samą ilością rdzeni

 

"Przyszłościowe" zakupy nie mają sensu, zawsze możesz kupić 9900k, 9700k nie będzie wlutowany na stałe ;)

 

Ja sam wziąłem 9700k tylko dlatego, że wydajnościowo nie ma różnicy a wolałem niższe temperatury i pobór prądu

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Zacytuję tutaj opinię kolegi z tego forum :

 

AiO się nie kupuje albo topowe chłodzenie powietrzem albo idzie się w custom LC :/ A nie ładuje 600/800 zł na pseudo chłodzenie :/

 

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO woda do 9700k to przerost formy, dobre powietrze spokojnie ogarnie tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO woda do 9700k to przerost formy, dobre powietrze spokojnie ogarnie tego procka.

 

Dobre powietrze ogarnie każdego procka. ;)

 

AiO się nie kupuje albo topowe chłodzenie powietrzem albo idzie się w custom LC :/ A nie ładuje 600/800 zł na pseudo chłodzenie :/

 

Głupie gadanie, jak stara baba tylko w świecie komputerów ;)

aio jest tak samo dobre jak dobre powietrze i ludzie mają problem pojąć, że kupuje się je dla wyglądu. Kraken (czyli jedno z droższych aio) kosztuje 500-600 a nie "600/800", custom LC to znacznie większe i bezsensowne koszty.

 

Mam 9700k+krakena x62, wygląda świetnie, lata na minimalnych obrotach, cisza w idle i w grach, w połączeniu z super cichym strixem w grach jest ciszej niż u niektórych w idle :D dla mnie petarda

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Petarda - to porównaj żywotność twojej petardy z chłodzeniem powietrznym i wtedy pogadamy. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem że niektórzy nie mogą pojąć że ktoś coś kupuje bo mu się podoba a nie opatrzy wyłącznie pod kątem opłacalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Petarda - to porównaj żywotność twojej petardy z chłodzeniem powietrznym i wtedy pogadamy. :E

 

Mam krakena na i9 i działa dobrze jest cicho i chłodno.. pokaż mi jakieś chłodzenie na powietrzu które na 1100-1200 rpm da rade schłodzić jakoś sensownie 9990k

 

Na krakena jest też 6 lat gwarancji - swojego mam prawie rok i jak na razie odpukać zero problemów.. Najwiecej głupot piszą Ci którzy nawet styczności żadnej z takimi chłodzeniami nie mieli, ale wszystko o nich wiedzą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Petarda - to porównaj żywotność twojej petardy z chłodzeniem powietrznym i wtedy pogadamy. :E

 

Proszę bardzo:

 

WARUNKI GWARANCJI

Długość

72 miesiące

 

:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AiO się nie kupuje albo topowe chłodzenie powietrzem albo idzie się w custom LC :/ A nie ładuje 600/800 zł na pseudo chłodzenie :/

@UP

 

Zacytuję tutaj opinię kolegi z tego forum :

 

 

 

:thumbup:

Bzdura mam 9900K podkręcony do 5.0 przy napięciu 1,36 (avx -2, czyli 4.8 GHZ)

Kraken x62 daje radę spokojnie.

Pokażcie mi takie napięcia i OC na chłodzeniu powietrznym.

Widzę że najczęściej taki bzdurne teksty piszą ludziska którzy z takiego krakena widzieli tylko na zdjęciu.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja, a żywotność układu to coś zupełnie innego.

No pewnie że zupełnie coś innego. Żywotność zawsze jest dużo dłuższa niż gwarancja. Nikt o zdrowych zmysłach nie daje gwarancji dłuższej niż pewna żywotność, bo po co ma wymieniać towar po 5 latach powiedzmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dyskusja :D Nie ukrywam, że widziałem w sklepie komputer z Dark rock pro 4 i obok drugi z Krakenem. Po prostu bardzo mi się podoba te chłodzenie ale się jeszcze zastanowię bo już dwa razy rozpisywałem budżet na nowo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że zupełnie coś innego. Żywotność zawsze jest dużo dłuższa niż gwarancja. Nikt o zdrowych zmysłach nie daje gwarancji dłuższej niż pewna żywotność, bo po co ma wymieniać towar po 5 latach powiedzmy?

 

Argumenty przeciwko AiO :

 

 

1.1.to podstawa - dla tych co uważali na fizycę - woda ma dużo wyższą pojemność cieplną i przez to wolniej się nagrzewa i dużo wolniej chłodzi ... z tego powodu standardowe procedury testowe z nagrzewaniem 15 do góra 30 minut nie sprawdza się w wypadku AiO o chłodnicach większych niż 120mm i zawyża ich wydajność , bo temperatury jeszcze by wzrosła . Z tego właśnie powodu znaczna większość testów to głupoty na które nawet nie powinniśmy zwracać uwagi a te chłodzenia wcale nie są aż tak wydajne jak się mówi . Z tego samego powodu po dłuższym obciążeniu posiadacz może się ździwić mając na przykład 50 stopni na pulpicie :P

 

 

2.2.Gwarancja takich chłodzeń obejmuje CHŁODZENIE , nie uszkodzenia sprzętu w razie awarii np rozszczelnienia pompy lub węża .

 

 

3.3.AiO przez brak przepływu powietrza w okolicach procesora powoduje znacznie mocniejsze nagrzewanie się zwłaszcza VRM {sekcji zasilania} ,pamięci ram w mniejszym stopniu i ewentualnie dysku m.2 jeżeli mamy nad portami PCI jak np w msi x370 sli plus .

 

 

4.4.ŻADNE AIO nie będzie bezgłośne , dźwięk pompki jest nie do uniknięcia , kwestia tylko jak bardzo będzie nam przeszkadzał ten charakterystyczny dźwięk.

 

 

5.5.Dla zachowania wydajności konieczność stosowania wentylatorów o wysokim ciśnieniem statycznym na dość wysokich obrotach .

 

 

6.6.Zamontowanie takiego chłodzenia na przodzie wprowadza spore ilości dodatkowego ciepła do środka obudowy i podgrzewa również kartę graficzną

 

 

7.7.Istnieje dość spore ryzyko zapowietrzenia się układu co powoduje większą głośność - charakterystyczne bulgotanie , i skraca żywotność chłodzenia .

 

 

8.8.Odparowywanie cieczy pomimo zamkniętego układu , a po odparowaniu zbyt dużej ilości jeżeli nie dolejemy{co nie wiele AiO umożliwia} to zatrzemy pompę .

 

 

9.Podsumowując : Chłodzenia te nie są warte swojej ceny , są ryzykowne i mogą spowodować sporo problemów , schłodzić samo CPU ale kosztem reszty zestawu oraz nie nadają się dla wymagających ciszy . Główną ich zaletą jest łatwiejszy montaż i design , mimo to nie polecam stosować tego typu chłodzeń w domowych PC . Nadają się raczej do PC pokazowych lub dla testerów sprzętu gdzie często zmieniany jest procesor / platforma .

 

 

10.

 

 

11.Przykłądy "konkretnie" wadliwych AiO :

 

 

12.-DeepCool MaelStrom 240T - zaciera się pompa

 

 

13.-Be Quiet SilentLoop - cała seria - pernamentnie się zapowietrzają i trzeba często zmieniać płyn bo inaczej szybko je zajedziemy , oraz nie może pracować na innych niż maxymalne obroty pompy - trzeba koniecznie podłączać pod 12V - najlepiej na sztywno z zasilacza .

 

 

14.-Rajintek Tritton - cała seria - pęka blokopompka , najczęściej po 150 godzinach pracy .

 

 

15.-Corsair H110i GT - pod wpływem ujemnej temperatury pękały uszczelki bloku i dochodziło do wycieku . Wystarczyło że chłodzenie przeleżało kilka dni na magazynie .

 

 

16.-EKWB Predator - cała seria - plaga wycieków i padających nawet po miesiącu pomp .

 

 

Starczy. :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie bzdury, że aż się uśmiałem.. :D :D :D

Pojemność cieplna wody wadą aio :lol2: :lol2: :lol2: Jedna z głównych zalet chłodzeń wodnych staje się wadą aio :lol2:

Gwarancja na urządzenie to gwarancja na urządzenie a nie ubezpieczenie majątku

 

Ale rozumiem, że dopiero custom LC do którego przecież warto ładować kasę, umożliwia obejście problemu pojemności cieplnej wody, wprowadza ubezpieczenie całego komputera, blok procesora jednocześnie wprowadza przepływ powietrza na vrm, dysk i ram, dodatkowo pompka będzie bezgłośna i nie wprowadza się ciepłego powietrza bo obydwie chłodnice montujemy na górze :D:D :D :D a i nie będzie oczywiście mowy o żadnych wyciekach :D

 

Chciałeś wypisać wady aio a wypisałeś wady LC, na domiar złego w większości okazały się zaletami :E

 

 

Jedno jest pewne - miałem rację - jak stara baba tylko w świecie komputerów :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takiego 9700k założyłbym po prostu dark rocka od BQ albo wściekłą sowę.. ale jeśli autor ma fantazję na AiO to czemu nie.. wszystko jest dla ludzi :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam stalem przed tym wyborem dwa dni temu, kupilem 9700K, doplacanie do 9900k na chwile obecna nie ma sensu jezel to komp do gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraken (czyli jedno z droższych aio) kosztuje 500-600 a nie "600/800", custom LC to znacznie większe i bezsensowne koszty.

 

https://www.ceneo.pl/52507523

 

Daj link za 500. Najlepiej do tego samego sklepu gdzie kupowana jest reszta komputera. 589 pewnie wyjdzie :)

 

 

Jakby ktoś chciał poskładać Custom LC, to z pompą Bykski B-TANK-DDC-MI wyjdzie cenowo chyba jak ten Kraken. A możliwości w Customie jest znacznie więcej, np można pokusić się o rozbudowę na GPU. Kraken jest drogi. Jak ktoś ma kasę na krakena to i na LC mu wystarczy :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sie jeden z drugim uczepil tego AIO, przeciez niech kazdy kupuje co chce. Ja jestem zadowolony z Krakena i na powietrze nigdy nie zmienie, raczej juz tylko na LC. Plus oczywiscie za wyglad, nie wyobrazam sobie miec teraz AIR ktore raz ze wyglada srednio dla mnie i zajmuje mnostwo miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argumenty przeciwko AiO :

 

 

1.1.to podstawa - dla tych co uważali na fizycę - woda ma dużo wyższą pojemność cieplną i przez to wolniej się nagrzewa i dużo wolniej chłodzi ... z tego powodu standardowe procedury testowe z nagrzewaniem 15 do góra 30 minut nie sprawdza się w wypadku AiO o chłodnicach większych niż 120mm i zawyża ich wydajność , bo temperatury jeszcze by wzrosła . Z tego właśnie powodu znaczna większość testów to głupoty na które nawet nie powinniśmy zwracać uwagi a te chłodzenia wcale nie są aż tak wydajne jak się mówi . Z tego samego powodu po dłuższym obciążeniu posiadacz może się ździwić mając na przykład 50 stopni na pulpicie :P

 

 

2.2.Gwarancja takich chłodzeń obejmuje CHŁODZENIE , nie uszkodzenia sprzętu w razie awarii np rozszczelnienia pompy lub węża .

 

 

3.3.AiO przez brak przepływu powietrza w okolicach procesora powoduje znacznie mocniejsze nagrzewanie się zwłaszcza VRM {sekcji zasilania} ,pamięci ram w mniejszym stopniu i ewentualnie dysku m.2 jeżeli mamy nad portami PCI jak np w msi x370 sli plus .

 

 

4.4.ŻADNE AIO nie będzie bezgłośne , dźwięk pompki jest nie do uniknięcia , kwestia tylko jak bardzo będzie nam przeszkadzał ten charakterystyczny dźwięk.

 

 

5.5.Dla zachowania wydajności konieczność stosowania wentylatorów o wysokim ciśnieniem statycznym na dość wysokich obrotach .

 

 

6.6.Zamontowanie takiego chłodzenia na przodzie wprowadza spore ilości dodatkowego ciepła do środka obudowy i podgrzewa również kartę graficzną

 

 

7.7.Istnieje dość spore ryzyko zapowietrzenia się układu co powoduje większą głośność - charakterystyczne bulgotanie , i skraca żywotność chłodzenia .

 

 

8.8.Odparowywanie cieczy pomimo zamkniętego układu , a po odparowaniu zbyt dużej ilości jeżeli nie dolejemy{co nie wiele AiO umożliwia} to zatrzemy pompę .

 

 

9.Podsumowując : Chłodzenia te nie są warte swojej ceny , są ryzykowne i mogą spowodować sporo problemów , schłodzić samo CPU ale kosztem reszty zestawu oraz nie nadają się dla wymagających ciszy . Główną ich zaletą jest łatwiejszy montaż i design , mimo to nie polecam stosować tego typu chłodzeń w domowych PC . Nadają się raczej do PC pokazowych lub dla testerów sprzętu gdzie często zmieniany jest procesor / platforma .

 

 

10.

 

 

11.Przykłądy "konkretnie" wadliwych AiO :

 

 

12.-DeepCool MaelStrom 240T - zaciera się pompa

 

 

13.-Be Quiet SilentLoop - cała seria - pernamentnie się zapowietrzają i trzeba często zmieniać płyn bo inaczej szybko je zajedziemy , oraz nie może pracować na innych niż maxymalne obroty pompy - trzeba koniecznie podłączać pod 12V - najlepiej na sztywno z zasilacza .

 

 

14.-Rajintek Tritton - cała seria - pęka blokopompka , najczęściej po 150 godzinach pracy .

 

 

15.-Corsair H110i GT - pod wpływem ujemnej temperatury pękały uszczelki bloku i dochodziło do wycieku . Wystarczyło że chłodzenie przeleżało kilka dni na magazynie .

 

 

16.-EKWB Predator - cała seria - plaga wycieków i padających nawet po miesiącu pomp .

 

 

Starczy. :Up_to_s:

 

W tym poscie wymieniłeś wady aio? rozumiem ze LC które tak polecasz za dużo większą kase jest pozbawione tego wszystkiego? :E :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ceneo.pl/52507523

 

Daj link za 500. Najlepiej do tego samego sklepu gdzie kupowana jest reszta komputera. 589 pewnie wyjdzie :)

 

 

Jakby ktoś chciał poskładać Custom LC, to z pompą Bykski B-TANK-DDC-MI wyjdzie cenowo chyba jak ten Kraken. A możliwości w Customie jest znacznie więcej, np można pokusić się o rozbudowę na GPU. Kraken jest drogi. Jak ktoś ma kasę na krakena to i na LC mu wystarczy :)

 

 

Olaboga, matura zdana? 589 czy 565 z tego linku to przedział właśnie 500-600 a nie 600-800, na allegro masz też za 549 i licytację która skończy się delikatnie niżej.

 

Jak ktoś zastanawia się nad air vs aio tzn, że nie chce składać customa, nie wiem co w tym trudnego do pojęcia? ;)

A ty mi proponujesz zakup jakichś pompek, składanie systemu w imię niczego kiedy mi się bardziej podoba kraken, świetnie chłodzi i cicho działa z moim setupem a moje gpu to ostatni element który potrzebuje LC :D

 

No ale to wszystko bez znaczenia, powinienem złożyć jakiegoś customa bo tak się powinno :E Halo, mamy 2019

 

Kraken jest drogi ale to nie jest jedyne aio, chociaż najlepsze aio i tak nie będą jakoś ogromnie tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...