Skocz do zawartości
===MARK===

Jaki monitor 4k 27” ?

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę nad zmianą monitora 21" FHD na 27" 4K i tak szukając jakiś informacji w internecie trafiłem na stronę rtings com (nie wiem na ile wartościowe są te testy) i tam po testach polecają wspomniane w temacie monitory wiec zacząłem szukać ich w PL sklepach czytać opinie i wygląda ze oba maja statusy bestselerów i w większości pozytywne opinie różnica jaka ja widzę jest w cenie dość spora by nie powiedzieć ze gigantyczna na niekorzyść Dell'a 2400 zł vs 1600 zł i gwarancji 3 lata typu premium vs 2 lata i pierwsze 45dni na korzyść Dell'a i tak sie zastanawiam czy jeszcze jakiś ważny detal mi umyka który miał by przemówić za ta różnicą w cenie, a może coś innego polecicie w tym rozmiarze dodam tylko ze na komputerze NIE pracuje oraz NIE gram zawodowo i w obecnie posiadanym monitorze nie widzę wad mimo ze high endem nigdy nie był no może poza rozdzielczością

Edytowane przez ===MARK===

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucisz w wyszukiwarkę któryś z monitorów to znajdziesz całą masę podobnych tematów.

Ja mam tego Della i nie wiem, czy trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz, czy to kwestia jak go użytkuję, ale ma w sumie 3 wady. 2 są specyficzne dla tego konkretnego egzemplarza (a może nawet serii), a ostatni to wada wszystkich monitorów 27" z rozdzielczością 4K.

Odpowiadając na pytania, dlaczego nie odesłałem monitora na gwarancję - bo to jest moje źródło zarobku. Nie mogę sobie pozwolić aby nie mieć monitora przez kilka dni i mam za mało miejsca, żeby kupić drugi i trzymać oba, jak pierwszy wróci z naprawy/wymiany.

 

1. Ghosting/wypalanie obrazu. Jak pracujesz na jasnych oknach i nagle przerzucisz się na coś ciemnego (na przykład masz pocztę na jednej połowie ekranu i przeglądarkę na drugiej, a potem włączysz film), to widać te jasne okna ciągle przez jakiś czas. Jest to lekko denerwujące i zmniejszenie jasności pomaga, ale nie byłem w stanie pozbyć się tego problemu całkowicie.

2. Monitor się zawiesza, jeżeli włączę konsolę podpiętą przez HDMI. Nie zawsze, ostatnio rzadziej, ale się zdarza. Obraz dalej jest wyświetlany i to co robię na PC jest widoczne, ale menu ekranowe przestaje reagować, nie działa przełączanie źródeł i nie mogę nawet przyciskiem Power wyłączyć monitora. Trzeba wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i wszystko wraca do normy.

3. Windows i aplikacje w nim dostępne mają problemy ze skalowaniem. Albo wszystko będzie malutkie (Origin), albo czcionka będzie rozmyta (Steam), albo coś gdzieś nie będzie pasowało bo okno zeskaluje się na 150%, a czcionka z jakiegoś powodu na 200%... RDP w ogóle nie zwraca uwagi na to, jakie masz ustawione skalowanie u siebie i na maszynie, do której się łączysz będzie 100%, a jak tam przestawisz to potem przy logowaniu lokalnym będziesz miał problem, bo wszystko będzie za duże... Są programy, które skalują to jakoś, ale obraz jest rozmyty...

Jak dla mnie jeżeli chcesz 27", to WQHD. Jak chcesz 4K, to minimum 32", a najlepiej 43.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak @narmiak napisał. 4K to jest nieco za duża rozdzielczość na 27". Dokładniej, to jest 163 ppi - a oglądasz to z ~65-80cm zwykle (chyba, że masz nietypowo ustawiony monitor). Bierz pod uwagę, że monitor jest większy i z tego powodu raczej siedzi się nieznacznie dalej, by kątowe widzenie miało sens. Sam mam monitor szeroki na 80 cm i mimo krótkowzroczności wolę siedzieć nieco dalej ni przy 24" 1920x1080 który miałem poprzednio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak @narmiak napisał. 4K to jest nieco za duża rozdzielczość na 27".

Nieco się z Tobą nie zgodzę. Więc może zapytam: czemu za duża? Czcionki/zdjęcia będą za ostre? Z 60cm rozdzielczość maksymalna ludzkiego oka (idealny wzrok i kwestia rozdzielczości siatkówki) pozwala zobaczyć do 360ppi, więc jak 163ppi (tyle ma 27" 3840x2160) może być "Za dużo"? Przy 120 cm od ekranu mamy limit na 180ppi (przy idealnych oczach).

 

3. Windows i aplikacje w nim dostępne mają problemy ze skalowaniem. Albo wszystko będzie malutkie (Origin), albo czcionka będzie rozmyta (Steam), albo coś gdzieś nie będzie pasowało bo okno zeskaluje się na 150%, a czcionka z jakiegoś powodu na 200%... RDP w ogóle nie zwraca uwagi na to, jakie masz ustawione skalowanie u siebie i na maszynie, do której się łączysz będzie 100%, a jak tam przestawisz to potem przy logowaniu lokalnym będziesz miał problem, bo wszystko będzie za duże... Są programy, które skalują to jakoś, ale obraz jest rozmyty...

Jak dla mnie jeżeli chcesz 27", to WQHD. Jak chcesz 4K, to minimum 32", a najlepiej 43.

Ostatnio tego nie zauważyłem. Czekej, wstawie screen ze steam przy 180% ppi, to zobaczymy, czy jest mydło o którym piszesz.

(kliknij na miniaturkę, by wejść na zapodaj, gdzie można pobrać obraz)

42fb04622be6.png

 

42fb04622be6.png

- jak na mój gust jest OK (oglądaj powyższy zrzut bez skalowania rastrowego oczywiście)

 

Tak, czy inaczej, bez skalowania (systemowe dpi na 100%) czcionki wyglądają jak kupa (za mała ilość pikseli buduje pojedyncze litery, by to wyglądało przyzwoicie ... oczywiście jak się ktoś do tej kupy przyzwyczaił, to myśli że jest OK )

 

Także do 31,5" rozdzielczość 3840x2160 jest rozsądnym minimum, bo 2560x1440 to już pikseloza na czcionkach, identyczna jak na 24" FullHD (szkoda, że nie robią 31,5" 5120x2880). Jedynie gierki w 2560x1440 na 31,5" potrafią wyglądać dobrze (z tego co widzę po 2560x1440 wyświetlonym na 31,5" 4K).

 

Do 27" też bym brał 3840x2160. Są jeszcze 27" 5120x2880, to byłoby super, ale niestety powierzchnia lusterko, więc nie będę polecał.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucisz w wyszukiwarkę któryś z monitorów to znajdziesz całą masę podobnych tematów.

Ja mam tego Della i nie wiem, czy trafił mi się jakiś wadliwy egzemplarz, czy to kwestia jak go użytkuję

 

tak robiłem ale ostatnie wzmianki były z kwietnia wiec to sporo czasu i może się coś zmieniło np. widzę ze wspomniany LG to w/g rtings najlepszy monitor 4k na rok 2018, a jak by nie było jest polowa września 2019 i widzę ze ten LG doczekał sie następcy w postaci 27UL550 który często jest nawet nieznacznie tańszy niz zeszłoroczny model nie wspominając juz o tym Dell’u który jest zaskakująco drogim konkurentem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupowanie 27 calowego monitora 4k to imho głupia decyzja, mam w domu 43 calowy monitor 4k i uwazam ze do pełni szczescia mógłby byc jeszcze wiekszy zeby ta rozdzielczosc miała sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zmieniłem monitor z 24" 4k na 27" 4k i teraz gra mi się o wiele przyjemniej. Kupiłem wspomniany 27UK650 na amazon za 1200zł.

Tak jak pisze Kyle_PL, mniej niż 4k w obecnych czasach nie ma co brać chyba, że chcesz mieć wysokie odświeżanie. Skalowanie mam ustawione na 200% czyli wirtualne 1080p. Gry wyglądają lepiej w 4k nawet na średnich ustawieniach, a czcionki w systemie są ostre jak na smartphonie.

 

Dodatkowo masz teraz image sharpening do grania w 1800p jak karta nie daje rady.

 

Monitor ma typowe wady IPS:

c64c45da7c2d.jpg

 

Może Dell będzie lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupowanie 27 calowego monitora 4k to imho głupia decyzja, mam w domu 43 calowy monitor 4k i uwazam ze do pełni szczescia mógłby byc jeszcze wiekszy zeby ta rozdzielczosc miała sens.

 

 

Co ty za głupoty piszesz? 27' to OPTYMALNA rozdzielczość dla 4K... To że ty lubisz taką megalomanie nie oznacza to że w ogóle to się do czegoś nadaje... 43 i przeciętna odległość 50-70cm to głupota.

 

Ja dziś odebrałem 27UL550, dam znać w temacie, który założyłem 2 dni temu co i jak. Poświęcony ogólnie seriom UK i UL od LG (27' 4K).

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupowanie 27 calowego monitora 4k to imho głupia decyzja, mam w domu 43 calowy monitor 4k i uwazam ze do pełni szczescia mógłby byc jeszcze wiekszy zeby ta rozdzielczosc miała sens.

 

To postaw obok monitora laserowy wydruk zawartości, ewentualnie smartfon. To nie tylko kwestia tego, czy widać schodki czy nie. Oto porównanie tekstu w okienku tworzenia wpisu na tym forum między 94 ppi (24 cale, 1920 × 1200) a dwa razy większą rozdzielczością.

 

post-1224-15687347964322_thumb.png

 

A przecież niektórzy mają do czynienia na przykład z niebieską szeryfową kursywą, bo taki styl niektórych sekcji przyjęło wydawnictwo w roboczych tekstach, albo małym różnokolorowym courrierem w kodzie.

 

Ultra HD na 27 calach to minimum.

Edytowane przez wojtzuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To postaw obok monitora laserowy wydruk zawartości, ewentualnie smartfon. To nie tylko kwestia tego, czy widać schodki czy nie. Oto porównanie tekstu w okienku tworzenia wpisu na tym forum między 94 ppi (24 cale, 1920 × 1200) a dwa razy większą rozdzielczością.

 

post-1224-15687347964322_thumb.png

 

A przecież niektórzy mają do czynienia na przykład z niebieską szeryfową kursywą, bo taki styl niektórych sekcji przyjęło wydawnictwo w roboczych tekstach, albo małym różnokolorowym courrierem w kodzie.

 

Ultra HD na 27 calach to minimum.

 

rozumiem do czego pijesz (pracowałem w drukarni wiele lat) ale mi chodzi o to ze jesli ja uzywam monitora do rozrywki i pracy to wole miec lekką pikseloze w tekstach ale wieksza powierzchnie ekranu w grach (większa immersja) niz odwrotnie. Dla mnie to jest wazniejsze , pozatym wiele aplikacji na razie srednio sobie radzi w monitorach 4k o małej przekątnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozatym wiele aplikacji na razie srednio sobie radzi w monitorach 4k o małej przekątnej.

 

Nie zgodzę się z tym, chociażby dla tego że przez dłuższy czas użytkowałem laptopa 17'3 z matrycą 4K AHVA (ips od auo) jakieś 3 lata temu. Jedyny problem z jakim miałem problemy to UE4 oraz bodajże battle.net i steam (co już w obu przypadkach dawno temu poprawiono, w UE4 pewnie też). Na pecetach przy przekątnych 24-32 i 4K zero problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty za głupoty piszesz? 27' to OPTYMALNA rozdzielczość dla 4K... To że ty lubisz taką megalomanie nie oznacza to że w ogóle to się do czegoś nadaje... 43 i przeciętna odległość 50-70cm to głupota.

 

Ja dziś odebrałem 27UL550, dam znać w temacie, który założyłem 2 dni temu co i jak. Poświęcony ogólnie seriom UK i UL od LG (27' 4K).

Daj zna,ć jak już obadasz ten monitor, bo sam się nad nimi zastanawiałem. Potrzebny mi do ps 4pro i pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wczoraj już w temacie o serii UL i UK. Patrzcie w dziale monitory :) post z wieczora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...