Skocz do zawartości
DyndaS

4770 - undervolting

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Bawię się procesorem 4770 na płycie MSI H97I AC. Bios na tej płycie jest bardzo dziwny, bo daje do wyboru opcję offsetu, lecz wygląda na to, iż ta opcja w ogóle nie istnieją w praktyce, bo nic się nie pojawia.

 

Mam w sumie do wyboru albo napięcie auto które skacze od 0,7 do 1,17V lub mogę ustawić na stałe 1,05V. Niestety nie mogę znaleźć opcji, która pozwalałaby na ustawienie napięcia na 1,05V i aby było przy tym dynamiczne.

 

Zastanawiam się która w sumie opcja jest lepsza jeśli chodzi o PC do przeglądania neta :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś uzasadnienie dlaczego tak, a nie inaczej? Pytam, bo chcę rozwiać swoje wątpliwości :P

 

 

Wydaje mi się, że temperatury są niższe przy stałym napięciu, bo tak to trzyma 1.05V zamiast boostować do 1,17V przy normalnym użytkowaniu, a przy tak małej budzie jak inwin chopin ma to znaczenie. No, ale to bym musiał jeszcze sprawdzić. Wentylator w zasilaczu też jest dosyć wrażliwy.

 

Zegary mam oczywiście dynamiczne.

 

Nie jest to pecet, który będzie chodził całymi dniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci prosto jak kobiety

 

BO TAK!

 

A tak na serio pominę fakt iż nie musiałeś do tak małej budy kupować tak mocnego cepa dla rodziców do neta czy jakoś tak jak sam pisałeś...84W TDP

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 350 zł to aż żal było nie wziąć...

 

w18N1gC.jpg

 

 

 

 

 

Wszedł też oczywiście delid, więc temperatury niższe niż standardowo.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jak cep zachowuje się na planie "oszczędzanie energii" czy da radę bo wtedy Vcore nie idzie do góry i MHz...lub obadaj Throttle Stop

 

OFC.do neta to jest ustawienie dobre bo nie podbija zegarów ale jak zapodamy jakiś test to już tak...właśnie sprawdzałem...tak...też mam i7 4770

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na napięcie trzeba uważać jak znacznie obciążasz procesor, używasz AVX, grasz.

 

Do samego przeglądania neta nie ma sensu kombinować z UV ani tym bardziej ze skalpowaniem (ale już spoko jak zrobiony ) bo po prostu przez większość czasu procesor będzie siedział na niskich stanach energetycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na napięcie trzeba uważać jak znacznie obciążasz procesor, używasz AVX, grasz.Do samego przeglądania neta nie ma sensu kombinować z UV ani tym bardziej ze skalpowaniem (ale już spoko jak zrobiony ) bo po prostu przez większość czasu procesor będzie siedział na niskich stanach energetycznych.

 

Będę musiał potestować, ale nie podoba mi się fakt, że tak wysoko skacze z tym napięciem i o to mi głównie chodzi.

 

Wydaje mi się, że wentylator zasilacz dużo bardziej faluje obrotami przy auto.

 

Od biedy jeszcze mogę zmienić na i5 :E

 

 

 

Gimby nie znajo :E

 

Wypraszam sobie... Do gimbazy chodziłem, ale to z blisko 15 lat temu :lol2:

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.17v i wysoko skacze? Panie.... Weź Pan się ogarnij. 8700k potrafi skoczyć pod 1.4v a ryzen pod 1.5v.

 

0.7-1.17v to znakomite spektrum pracy jak na użytkowanie w przeglądarce internetowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi w porównaniu do tego na jakim napięciu może pracować. Wydaje mi się, że przez te skoki sporo bardziej falują mi rpm wentylatora w zasilaczu, ale zbyt krótko sprawdzałem.

 

 

 

Tak jednak patrzę na testy np. 4570 vs 4770k, to w sumie ta różnica w poborze mocy nie jest jakaś duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie jest. Co innego jak puszczasz przez cepa linpack czy Boinc z utylizacją 100 %. Wtedy na watomierzu rzeczywiście widać 1.15v vs 1.17v. Ale na przeglądarce.... No proszę Cię. 2-5 watów będziesz szukał? Zostaw go na auto i będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o waty, a to dziwne falowanie wentylatora zasilacza, czego nie miałem przy pentiumie. Jak się da na stałe napięcie niższe niż te skoki są wyraźnie mniejsze, choć dalej występują. Może jednak faktycznie lepiej z tego powodu wrzucić i5 i tyle.

 

Ktoś chce i7 4770 :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za darmo? biorę ;)

 

za darmo + bóg zapłać, ale bóg zapłać droga sprawa :lol2:

 

 

 

Edit.

Ten zasilacz w inwin jest po prostu głupi z tym 4770.

 

Dajmy na to mam odpalony film youtube. No i niby przez chwilę jest skok rpm i spada, bo i takty spadają, ale... jak ruszam myszką, to takty wbijają na te 3,8-3,9, a rpm wentylatora zasilacza falują zgodnie z tymi skokami taktowania. Masakra jakaś :lol2:

 

Widać są jakieś 2 czujniki od temperatury oraz obciążenia i ten drugi jest durny.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wsadź mu zapałkę w śmigło :) przestanie falować.

 

Jest to bardziej logiczne i sensowne rozwiązanie, niż wymiana procesora bo wentylator na PSU "faluje"

 

A co się dzieje jak ustawiasz stan procesora na 70 %? Też faluje? 

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem jeszcze, ale jest to mega dziwne, bo rpm falują cały czas i to akurat bardzo drażni. Nie ma tak, że minutę tak, a minutę tak, bo to się zmienia cały czas. Lepiej by już było gdyby nawet były wyższe, ale stabilne. Coś czuję, że rozwiązaniem by było ustawienie taktowania na stałe.

 

Rozbiorę to i jeszcze posprawdzam. Zobaczę jak wygląda zapodawane napięcie podczas tych skoków na wentylator, bo jak miałem wszystko rozebrane, to tego nie zauważyłem.

 

Swoją drogą co masz dokładnie na myśli mówiąc "ustawiasz stan procesora na 70%" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klikasz ten taki śmieszny kwadracik w lewym, dolnym rogu. Czasami z napisem START.

 

teraz ma 2 opcje. Albo szukasz jak skończona trąba po całej zawartości paska czegoś takiego, jak Panel Sterowania albo wpisujesz ręcznie "Panel Sterowania" albo jeszcze lepiej - Opcje Zasilania. Tobie może spodobać się opcja 1. Potem klikasz

 

img_11345671.jpg

 

 

A następnie

 

img_11394015.jpg

 

 

Szukasz zakładki - Zarządzanie energią procesora, otwierasz >> Maksymalny stan procesora >> Zmieniasz ze 100 na 70 %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obrazki, bo nigdy bym się nie domyślił. :finger:

 

Nie wiedziałem w sumie, że są takie opcje w tym miejscu. Ciekawe czy tak samo jest na win7, bo takiego tam używam, ale zakładam, że tak.

 

Tak się składa, że akurat w te chwili mam i5 4570 pod ręką :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obrazki, bo nigdy bym się nie domyślił. :finger:

 

Wiem cool.gif

 

Weź ogarnij z ciekawości. Różnicy w wydajności przy przeglądaniu neta nie będzie, a może PSU się uspokoi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnę, ale to później, bo teraz w najbliższych dniach marnie z czasem.

 

Przeszło mi przez myśl wcześniej aby nawet w biose ustawić zegary dużo niżej i sprawdzić, ale Twoja propozycja też powinna działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie zachowuje się wentylator w tym zasilaczu.

 

Ustawienie 70% trochę pomaga, ale falowanie też występuje. Przełączenie planu zasilania na oszczędzanie energii dużo pomaga, chociaż te obroty też w 100% stabilne nie są. Głównie to widać własnie np. oglądając youtube, gdzie jak się rusza myszką, to skaczą takty do maksymalnych, a jak przestanie ruszać, to spadają. Tako samo jest z tymi rpm wentylatora zasilacza. Jest to o tyle dziwne, że przecież obciążenie procesora jest prawie żadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

img_172882718.jpg

 

A dlaczego Baron Wentylatorowy z PcLaba nie wymieni tego fana w PSU na jakiegoś super-duper SW czy chociaż na jakiegoś NZXT? Albo mu pierdzielnij jakiś rezystor po drodze Mój link. Nikt nie będzie na tym kompie w LinX-a czy H264 grał, więc trochę rpm mniej mu nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he :lol2:

 

Pomysł z wyciszeniem wentyla lub zmiany jest dobry o ile zasilacz po gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...