Skocz do zawartości
Znubionek

Zestaw za 6000 zł (+ monitor)

Rekomendowane odpowiedzi

hhszdn9.png

jest ok czy coś zmienić? (dojdzie jeszcze pewnie karta dzwiekowa potem, ale zobacz najpierw jak brzmi integra)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM na https://www.x-kom.pl/p/481880-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15-2x8gb.html - kości Micron E-Die, fajnie działają z Ryzenami i dobry potencjał OC. Plus niższa cena.

 

Po co ci 32 GB RAM? Ryzen ogólnie nie lubi czterech kości, lepiej wziąć 2x8GB albo 2x16GB.

 

Typowo do gier zostałbym przy 16 GB RAM, oszczędzoną kasę schował do kieszeni albo pomyślał nad dopłatą do RTX 2080 - www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-2080-duke-8g-oc-rtx-2080-duke-8g-oc-4141834/

 

SSD na https://www.x-kom.pl/p/490092-dysk-ssd-pny-1tb-m2-pcie-nvme-xlr8-cs3030.html - nowocześniejszy kontroler, nieco wydajniejszy.

 

Co z coolerem na CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM na https://www.x-kom.pl/p/481880-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15-2x8gb.html - kości Micron E-Die, fajnie działają z Ryzenami i dobry potencjał OC. Plus niższa cena.

 

Po co ci 32 GB RAM? Ryzen ogólnie nie lubi czterech kości, lepiej wziąć 2x8GB albo 2x16GB.

 

Typowo do gier zostałbym przy 16 GB RAM, oszczędzoną kasę schował do kieszeni albo pomyślał nad dopłatą do RTX 2080 - www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-2080-duke-8g-oc-rtx-2080-duke-8g-oc-4141834/

 

SSD na https://www.x-kom.pl/p/490092-dysk-ssd-pny-1tb-m2-pcie-nvme-xlr8-cs3030.html - nowocześniejszy kontroler, nieco wydajniejszy.

 

Co z coolerem na CPU?

Dzięki za odpowiedź.

 

Wg tego artykułu Ryzenek szybciej chodzi na 4 kościach niż na 2.

Zaraz zobaczę w jakiś testach czy te 3000 MHz CL15 jest szybsze od 3200 MHz CL16.

A biorę 32 GB bo nie wiem ile będą kosztować za np. 4 lata. Bo teraz są tanie a później mogą być droższe.

Podkręcać RAMu nie chcę, bo boję się że będą jakieś BSODy raz na miesiąc czy inne problemy i bym się zastanawiał czy to przez to OC czy przez coś innego. Podkręcę tylko kartę (i zobaczę jeszcze te 165 Hz na monitorze) bo to proste i mało problemowe. CPU raczej też się nie opłaca podkręcać bo te nowe Ryzeny się podobno same podkręcają.

Dopłacać więcej do karty już nie chcę bo i tak już jest droga. A te 500 zł dopłacone to co zrobią, pare procent więcej fpsów? Podkręcony RTX 2070 SUPER dorównuje niepodkręconemu RTX 2080 SUPER.

Ten dysk zaraz też zobaczę w testach czym się różni.

Cooler na CPU jest potrzebny? Ten defaultowy myślałem że jest ok?

Edytowane przez Znubionek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolę jednak zostać przy tym dysku ADATA SX8200 Pro. W teście PCLaba ostatecznie ten PNY ma podobną wydajność co ADATA, ale PNY ma jedną wadę - spadek wydajności po zapełnieniu dysku. ADATA tego nie ma.

 

Dalej nie mogę znaleźć testów, które porównują wydajność Ryzena 3xxx na 3000 MHz CL15 vs 3200 MHz CL16. Więc tutaj nie wiem co wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RAM - ciekawa sprawa, poczytam, może faktycznie coś poprawili w obecnych Ryzenach, bo przy serii 1xxx i 2xxx ustawienie wyższych taktowań przy 4 osadzonych kościach często bywało problematyczne. Inna sprawa, że patrząc na szybko, to różnice i tak są minimalne. RAM-u nie musisz kręcić, 3000 MHz CL15 to i tak da wyniki jak 3200 MHz CL16, różnica będzie na granicy błędu pomiarowego. A skoro Cruciale są tańsze, to po co przepłacać.

 

Co do karty - jak uważasz, według mnie lepiej wydać 500 zł więcej za RTX 2080, niż 360 zł za dodatkowe 16 GB RAM, które jeszcze długo się nie przyda w grach. Tutaj przynajmniej różnica w wydajności będzie - może nie zniewalająca, ale będzie. RTX 2080 też można podkręcić (choć z reguły nie aż tak bardzo jak RTX 2070 Super). Oczywiście na siłę do dopłaty nie domawiam, sam wziąłbym pewnie 16 GB RAM i RTX 2070 Super, a resztę kasy schował do kieszeni.

 

W kwestii coolera CPU - ok to jest cooler z Ryzena 7 3700X (pomijając głośność), ten od 3600 jest mało wydajny i głośny . Wrzuć sobie Fere 3 za stówkę i będzie ok.

 

Nie wiem czy nie wziąłbym też bardziej przewiewnej obudowy skoro będzie kręcona karta - Define S co prawda ma przyzwoitą wentylację jak na obudowę z matami wygłuszającymi, ale jeśli nie upierasz się przy tej budzie, to Fractal Meshify C czy Phanteks Enthoo Pro M zapewnią lepsze chłodzenie.

 

ale PNY ma jedną wadę - spadek wydajności po zapełnieniu dysku. ADATA tego nie ma.

 

Jesteś pewien?

 

https://pclab.pl/art79361-9.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do RAM - ciekawa sprawa, poczytam, może faktycznie coś poprawili w obecnych Ryzenach, bo przy serii 1xxx i 2xxx ustawienie wyższych taktowań przy 4 osadzonych kościach często bywało problematyczne. Inna sprawa, że patrząc na szybko, to różnice i tak są minimalne. RAM-u nie musisz kręcić, 3000 MHz CL15 to i tak da wyniki jak 3200 MHz CL16, różnica będzie na granicy błędu pomiarowego. A skoro Cruciale są tańsze, to po co przepłacać.

 

OK, biorę te 3000 MHz CL15.

 

Co do karty - jak uważasz, według mnie lepiej wydać 500 zł więcej za RTX 2080, niż 360 zł za dodatkowe 16 GB RAM, które jeszcze długo się nie przyda w grach. Tutaj przynajmniej różnica w wydajności będzie - może nie zniewalająca, ale będzie. RTX 2080 też można podkręcić (choć z reguły nie aż tak bardzo jak RTX 2070 Super). Oczywiście na siłę do dopłaty nie domawiam, sam wziąłbym pewnie 16 GB RAM i RTX 2070 Super, a resztę kasy schował do kieszeni.

 

Teraz 8 GB jest tak ledwo ok, i trzeba Firefoxa zamykać jak się włącza grę. Przyjdzie nowa generacja, to wtedy 16 GB będzie tak ledwo. A jak wezmę 32 GB to spokojnie gra z nowej generacji się zmieści w RAMie i Firefox otwarty też (a mam mnóstwo kart naraz otwieranych, więc to bierze kilka GB RAMu). Spokój najważniejszy.

 

W kwestii coolera CPU - ok to jest cooler z Ryzena 7 3700X (pomijając głośność), ten od 3600 jest mało wydajny i głośny . Wrzuć sobie Fere 3 za stówkę i będzie ok.

Tutaj poczytam więcej o tym, bo jeśli stockowy faktycznie jest słaby to myślę że warto będzie dla spokoju coś lepszego kupić.

 

Nie wiem czy nie wziąłbym też bardziej przewiewnej obudowy skoro będzie kręcona karta - Define S co prawda ma przyzwoitą wentylację jak na obudowę z matami wygłuszającymi, ale jeśli nie upierasz się przy tej budzie, to Fractal Meshify C czy Phanteks Enthoo Pro M zapewnią lepsze chłodzenie.

Też poczytam, chociaż już mi się te dwie obudowy z wyglądu nie podobają. Kręcenie karty raczej nie powinno aż tak wpłynąć na temperaturę w obudowie.

 

No tutaj jest ciekawie, bo ja patrzyłem na ten artykuł https://pclab.pl/art79011-9.html . ADATA XPG SX8200 w wersji 480 GB i 240 GB mają dropy w wydajności po zapełnieniu do 80%. ADATA XPG SX8200 w wersji 960 GB takich dropów nie ma. Uznaję że ten ADATA XPG SX8200 960 GB zachowuje się tak jak ADATA XPG SX8200 Pro 1 TB, który chce kupić.

 

W artykule, w którym zalinkowałeś są sprawdzane tylko ADATA XPG SX8200 Pro w wersji 256 GB i ADATA XPG SX8200 w wersji 240 GB. Dropuje im wydajność po zapełnieniu do 80%, ale myślę że to dlatego że są w wersji z małą pojemnością i ten ADATA XPG SX8200 Pro 1 TB takich dropów nie powinien mieć. Przydałby się dodatkowy test na innej stronie dla potwierdzenia tego, niestety ciężko znaleźć, rzadko sprawdzają w testach co się dzieje z SSD po zapełnieniu.

Edytowane przez Znubionek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz to tak wygląda:

bq1mKuv.png

Coś zmienić jeszcze? Wiatraczków na obudowę nie chce kupować, bo wyczytałem, że one mało wpływają na tempy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...