Skocz do zawartości
hollytom

problem z płytą główną?

Rekomendowane odpowiedzi

A to przypadkiem nie po aktualizacji BIOSu? Może najnowszy jest skopany i trzeba wrócić do poprzedniej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz BIOS na płycie głównej? W których gniazdach masz moduły zamontowane (docelowo 2 i 4 slot od CPU)? Czy problem występują z 1 modułem (2 slot od CPU ma być zajęty)? sprawdź pojedynczo każdy z modułów. Memtest nie nadaje się do testowania RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy dokładnie zaczął się problem? Od zmiany procesora? Bo rozumiem, że masz płytę od 2017 i wcześniej miałeś coś innego na niej, RAM też od początku?

 

Dlaczego aktualizowałeś BIOS, w ramach sprawdzania tego problemu, czy już wcześniej był ten problem? Jaką wersję BIOS miałeś wcześniej?

 

Daj jeszcze screny z CPU-Z z zakładki memory.

Odpal prime95 i napisz jakie masz temperaturę procesora w HWINO64, pod CPU tdie.

 

Spróbuj wyłączyć w BIOS najpierw 2 rdzenie CPU, potem 4 i zobacz, czy nie będzie poprawy.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że to wina procesora, ale może to być też wina płyty głównej. Możliwe, że np. coś padło na płycie i po wyłączeniu rdzeni CPU ciągnie mniej prądu i jest stabilnie. Nie wiem gdzie kupowałeś CPU, ale jak przez internet w sklepie, to pamiętaj że przysługuje Ci 14 dniowy zwrot, i bym go zwrócił, ewentualnie reklamował. Płytę główną też bym spróbował oddać do jakiegoś kumatego serwisu, aby sprawdzili na jakimś Ryzenie 6/8 rdzeniowym, czy płyta będzie stabilna (bo rozumiem, że płyta jest już po gwarancji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jeszcze ten procesor 1500x? Jak tak to go włóż i zobacz co będzie. Czy procesor (2600) kupiłeś nowy, czy używany. Jeżeli używany to możliwe że poprzedni właściciel go uwalił. Biosu beta nie ma co wgrywać. On jest potrzebny tylko wtedy gdy chcemy zainstalować Ryzen 3 generacji. Ale w naszym przypadku jest zbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam już 1500x niestety ani nie mam też od kogo pożyczyć innego ryzena. Swoją 2600 kupiłem w extreem nową 13.08.2019 r., więc jest na gwarancji, jednakże trochę się waham ją do nich odesłać po potrzymają 3-4 tygodnie i odeślą z adnotacją, że usterki nie stwierdzono.

 

Albo zwalona jest płyta, albo procesor. Jeszcze jest opcja oddać całość do jakiegoś serwisu. Bo bez wsadzenia innego proca, nawet najtańszego, najprostszego nie będziesz miał pewności czy zwalona jest płyta czy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta "nowa" płyta ma BIOS obsługujący Zen+?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie możesz z dozą bardzo dużego prawdopodobieństwa założyć, że to CPU jest walnięte...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie możesz z dozą bardzo dużego prawdopodobieństwa założyć, że to CPU jest walnięte...

 

Dokładnie - czyli ktoś sprzedał pewnie używany procesor jako nowy i wystarczy.

 

Dlatego najlepiej jest kupować taki sprzęt w dużych, pewnych sklepach, lub małych ale nam znanych z uczciwości sprzedawcy/właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...