Forum PCLab.pl: "Upadki" Windowsa. Czy może być to problem pamięci? - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

"Upadki" Windowsa. Czy może być to problem pamięci?

#1 Użytkownik jest niedostępny   Mein 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 19:15

Witam. Jak w temacie. Raz na miesiąc jestem świadkiem kompletnego "upadku" windowsa. Co to znaczy? Wyjaśnię na 3 przykładach, które mnie dotychczas spotkały:

Przypadek 1. Windows po ponownym uruchomieniu tak po prostu stracił połączenie z internetem (mimo podłączonego kabla) i całkowicie nie działał dźwięk. Po chwili zorientowałem się również że po wejściu w "Ten komputer" w właściwościach zobaczyłem że windows nie wie na jakim procesorze i z jaką ilością pamięci ram pracuje. Po prostu przy zakładce "Procesor" widniał napis "Niedostępne", Pamięć ram - Niedostępne Nazwa komputera Niedostępne i tak dalej i tak dalej.
Windows tak jakby stracił kontakt ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do komputera. W zakładce Zarządzanie dyskami również błąd że nie można zczytać dysków. Przypomniało mi to czasy windowsa 98, gdzie do dosłownie wszystkich urządzeń trzeba było instalować sterowniki, inaczej nic nie działało. Tylko format pomógł.

Przypadek 2. Po ekstremalnym, podkreślam EKSTREMALNYM teście pamięci ram, (jaki sobie sam wymyśliłem) również doszło do upadku Windowsa. Mianowicie, po uruchomieniu minecrafta na renderowaniu 64 (24gb ramu zżerał) zacząłem spamować włącznikiem uruchamiającym bardzo skomplikowane mechanizmy i komendy, wówczas mój procesor obciążył się na 100% (i7 8700k) po czym komputer przestał reagować i pach bluescreen. Po uruchomieniu komputera okazało się, że windows zamienił się w kompletnego trupa. Przestał zczytywać dane z np. Folderu documents (gdzie są sejwy z gier) AppData gdzie jest pulpit, mimo że wszystkie pliki znajdowały się na miejscu, a sam windows zawsze uruchamiał się na ustawieniach stockowych, tzn. tapeta się resetowała, ikonki, skróty z pulpitu i inne jakiekolwiek dane zapisane w ww. folderach. Tylko format pomógł.

Przypadek 3. Stało się to niedawno - grając w ekstremalnie zmodowanego Gothic 2 Noc Kruka L'Hivier Edition D3DX11 nagle pach, bluescreen. Windows od tego momentu po uruchomieniu się co 30 minut wywalał bluescreena, League Of Legends wywalał BugSplat bez przerwy, a gierki samoczynnie się wyłączały, tak o do pulpitu. Również tylko format był w stanie załatwić dziwne problemy.

I pytanie co może być nie tak z moim komputerem, że co średnio miesiąc dochodzi do takich "upadków" windowsa? Z początku myślałem, że to problem płyty głównej, ale przy przypadku nr. 3 gdy wywalały mi bluescreeny i gry się samoczynnie zamykały, zapaliła się lampka, że może być to problem z ramem. No więc uruchomiłem Diagnostykę pamięci systemu windows - wykryto problemy ze sprzętem (!) Natomiast, gdy zacząłem skanować pojedyńczo kości, żadnych błędów nie wykryło. Ba, memtest86 również zadnych błędów nie wykrył (2.5h 1 kośc się skanowała, a ja musiałem przeskanować wszystkie 4 kości, no comment) Więc teraz pytanie - o co tu chodzi? Z czym jest problem? PS. niedawno wymieniłem dysk i nadal te same problemy. Z góry dzięki za pomoc, bo już mi nerwy puszczają, prawie wyrzuciłem ten komputer za okno. I teraz nie żartuje.

EDIT: Raz na jakiś czas również byłem świadkiem błędów podczas zamykania systemu "Pamięć nie może być Read" czy jakoś tak, mimo że wówaczas windows działał poprawnie. To też jest ważny trop.

Ten post był edytowany przez Mein dnia: 16 Wrzesień 2019 - 19:20

#2 Użytkownik jest dostępny   Killer85 

• 10 lat na labie minęło jak 1 dzień...:E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 19:40

Cześć
Wypadałoby podać pełną specyfikacje kompa i jakiego masz Windowsa

#3 Użytkownik jest niedostępny   bartoszzz77 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 20:11

Ja po OC pamięci musiałem formatować i stawiać od nowa windowsa bo to co się działo to nie da się opisać słowami

#4 Użytkownik jest niedostępny   Mein 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 20:16

Zobacz postKiller85, o 16 Wrzesień 2019 - 19:40, napisał(a):

Cześć
Wypadałoby podać pełną specyfikacje kompa i jakiego masz Windowsa

Windows 10 pro
2x8GB adata XPG d41 3200mhz
2x8GB SPECTRIX 3000MHZ rgb od adaty (pracują na 3200)
i7 8700k 5ghz
z370 tomahawk
rtx 2060 gaming z
crucial mx500 500gb na gry
plextor m.2 nwme 250gb systemowy

Zobacz postbartoszzz77, o 16 Wrzesień 2019 - 20:11, napisał(a):

Ja po OC pamięci musiałem formatować i stawiać od nowa windowsa bo to co się działo to nie da się opisać słowami

3000mhz to taktowania fabryczne, a ja je podbiłem na 3200, to nie duża różnica. Z napięciami również grzebałem, i czy 1.36v, 1.39v czy 1.42v nadal to samo. (każde z nich używałem conajmniej miesiąc i było ok) ale być może masz rację - może tu leży problem. Z bólem serca zmiejsze takty na 3000mhz i zobaczymy jak to będzie. Ale mimo wszystko jak ktoś wpadnie na pomysł o co może chodzić proszę, niech pisze.

Ten post był edytowany przez Mein dnia: 16 Wrzesień 2019 - 20:21

#5 Użytkownik jest dostępny   Killer85 

• 10 lat na labie minęło jak 1 dzień...:E
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 20:28

2x8GB adata XPG d41 3200mhz
2x8GB SPECTRIX 3000MHZ rgb od adaty (pracują na 3200)

Może się "gryzą"

#6 Użytkownik jest niedostępny   kola01 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Wrzesień 2019 - 22:28

Typowe objawy niestabilnej pracy sprzętu. Może to być zbyt duże przetaktowanie procesora lub pamięci.
Ustaw wszystkie parametry na nominalne wartości i obserwuj.

#7 Użytkownik jest niedostępny   Mein 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Wrzesień 2019 - 08:23

Zobacz postkola01, o 16 Wrzesień 2019 - 22:28, napisał(a):

Typowe objawy niestabilnej pracy sprzętu. Może to być zbyt duże przetaktowanie procesora lub pamięci.
Ustaw wszystkie parametry na nominalne wartości i obserwuj.

też nad tym myślałem... bo jak ustawię mojego i7 8700k na 5100mhz lub więcej takie cuda się dzieją, tego nie da się opisać słowami. Myślisz, że sekcja na mojej płycie może nie dawać rady? MSI z370 tomahawk
teraz mam 5000mhz na 1.275v i w testach stabilnie

Ten post był edytowany przez Mein dnia: 17 Wrzesień 2019 - 08:23

Strona 1 z 1