Skocz do zawartości
Xender

Intel 9900k vs Ryzen 3900X. Trochę boję się problemów z AMD...

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu nowego procka ponieważ mój obecny 6700k chyba dokonał żywota. Kusi mnie Ryzen 3900X bo wydaje się znacznie bardziej opłacalny niż 9900k, niestety już miałem okazje doświadczyć pewnych problemów z Ryzenem w laptopie.

Mianowicie Ryzen nie działał z HAXM, przez co nie mogłem w Android Studio odpalić emulatora smartphone'a. Problem udało się obejść instalując niestabilną wersję Windowsa 10 z programu Windows Insider, niestety niesmak pozostał. Stad pytanie, czy takich problemów jest więcej? Wolałbym uniknąć problemów z wirtualizacją i wsparciem różnych frameworków. Jakie są wasze doświadczenia?

 

Dodam, że mimo wszystko zastosowaniem do którego najbardziej potrzebuję wydajności są gry :P, reszta zastosowań nie jest aż taka wymagająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz, że różnica między 9900k, a 3900X to 5%, w porywach 10%. Gram w 1440p z RTX 2080. Natomiast we wszystkich innych zastosowaniach, Ryzen wypada znacznie lepiej. Nie wykluczam, że kiedyś coś sobie po streamuje... Trudny wybór...

 

Wiadomo kiedy mniej więcej Intel pokaże nową generację desktopowych CPU?

Edytowane przez Xender

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku, w tym zostaje 9900KS z boostem 5GHz (ten obleci 3900X już z luzem w grach) i za 2-3 tygodnie wychodzi kolejny refresh X299 - cascade lake X.

Wiadomo że 1440p+ różnica maleje, ja 3900X już nie będę polecał po statniej AGESie gdzie wyżyłowali go już naprawdę do czerwoności.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o AS i odpalanie emulatora to nie jest to problem Ryzena tylko braku wsparcia ze strony Windowsa - na linuxie nie ma takich problemów. Z tego co dobrze pamiętam to kilka miesięcy temu coś było w tej sprawie zrobione ze strony Microsoftu i chyba teraz nie ma problemów nawet na W10. Co do procesora to już musisz sam sobie odpowidzieć, czy wolisz bezkompromisową wydajność w grach czy może właśnie marginalną stratę fps na rzecz sporego wzrostu mocy w innych zastosowaniach - ja bym jednak stawiał na 3900x jeśli chciałbyś odpalić streama czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto lubi.. mnie jakoś przerażiło ciągłe grzebanie w biosie aby znalezc jak najlepsze ustawienia.. na intelu jednak jestem łatwiej połapany i wystarcza mi zawsze kilkanascie minut aby dobrze skonfigurować całą platforme.. na amd kilka dni..

 

3900x w grach radzi sobie srednio niekiedy gorzej od i7 7700k/8770k, ale jesli chodzi o programy, rendering to jak na razie amd nie ma sobie równych i bedzie lepszym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3900X fajny jest no ale tak jakoś mi się jeden zepsuł...

 

9900k też fajny. Co kupisz to będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudny wybór ;P, szkoda, że nie ma jeszcze 9900KS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten KS to tylko 300mhz więcej co to za różnica ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam dosyć czekania, zamawiam 9900k + Aorus Master w Proline. W tej cenie to chyba najlepsze mobo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku, w tym zostaje 9900KS z boostem 5GHz (ten obleci 3900X już z luzem w grach) i za 2-3 tygodnie wychodzi kolejny refresh X299 - cascade lake X.

Wiadomo że 1440p+ różnica maleje, ja 3900X już nie będę polecał po statniej AGESie gdzie wyżyłowali go już naprawdę do czerwoności.

 

W przyszłym roku to będzie już Zen3.

A ten Intel to tylko refresh, po coffe lake jak narazie stanął w miejscu.

 

Ja bym się bał bardziej Intela z lukami bezpieczeństwa, no ale kto co woli.

 

Nie mówię że Intel zły, sam bym go rozważał jakby wychodziła jakaś nowa architektura bez tych łuk.

 

Wyżyłowali do czerwoności bo to czerwoni, co w tym dziwnego xD

Edytowane przez parcu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo inaczej nie mają czym walczyć bo archi się nie skaluje na MHz i 7nm kuleje jeśli chodzi o zegary. Z Intelem też może być nieciekawie jak widać jak komicznie niskie, po 1.0-1.4GHz zegary bazowe mają 10nm CPU. Nie wiadomo czy to proces czy robią tak ze względu na TDP.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz, że różnica między 9900k, a 3900X to 5%, w porywach 10%. Gram w 1440p z RTX 2080. Natomiast we wszystkich innych zastosowaniach, Ryzen wypada znacznie lepiej. Nie wykluczam, że kiedyś coś sobie po streamuje... Trudny wybór...

Nie we wszystkich innych. Pojedynczy wątek jednak Intel ma mocniejszy i daje mu to przewagę nie tylko w grach (np. programy typu CAD, viewporty w programach do tworzenia grafiki itp.).

 

Ale jeśli masz monitor 60Hz i dużo korzystasz z programów wielowątkowych to warto wziąć 3900X zamiast 9900K. "Problematyczności" platformy bym nie demonizował. Wystarczy, że odpalisz profil XMP i masz już niezłą wydajność (te procesory są jakby firmowo podkręcone). Oczywiście jak chcesz możesz spędzić kilka godzin na tuningu (który faktycznie jest dość trudny), ale do zyskania masz 5 w porywach do 7% dodatkowej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie będę używał Visual Studio, ewentualnie innych IDE. Poza tym gry, PUBG, może Cyberpunk ;P. Tak czy siak, zamówiłem 9900k pewnie będę zadowolony przez kilka kolejnych lat, tym bardziej, że mam custom loop LC 8x120mm, więc nie będzie problemu z chłodzeniem ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Intelem też może być nieciekawie jak widać jak komicznie niskie, po 1.0-1.4GHz zegary bazowe mają 10nm CPU. Nie wiadomo czy to proces czy robią tak ze względu na TDP.

Trudno stwierdzić, być może trzymają niskie TDP, ze względu na panujące warunki pracy procesora w urządzeniach mobilnych. A jak na razie to 10nm trafia tylko na rynek mobilny. Nie wiadomo jakby się ten proces zachowywał przy TDP znanym z procesorów PCtowych. Ale podejrzewam że skoro do tej pory Intel nie wyszedł z 10nm po za rynek mobilny, to jednak coś jest z procesem nie teges.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten KS to tylko 300mhz więcej co to za różnica ?

Ha Ha...Haaa, jak intel ustawia Boost to taki jest a dość spora cyfra selekcjonowanych robi + 600 do +800MHz ponad Turbo w trybie OC, sa tez takie które robią nie wiele więcej jak bazowe turbo ale cyfra Fabryczna jest gwarantowana :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod gry wystarczy 8700K i dobre OC + wysoko taktowany Dual z niskim CL.

AMD tak nakręciło ludzi na super uper, że prawie sprzedałem zwykłego 8700... całe szczęście, że mam go dalej, bo jest genialny.

Ale memki idą na 3866mhz cl 16/16/16/36/300/Cr2 i to jest dodatkowy plus intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja na twoim miejscu wspierałbym AMD tak jak na każdego miejscu. Różnice są małe, ale AMD niech się wspiera za dobre generacje i dobre ceny :E A intel niech się wali z tymi cenami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na mobasy AMD lepszej klasy, które ledwo prowadzą stockowe takty procesorów.

Intel ma prym i jest nielubiany.

Ale skubańce są dobre.

 

Bez konkurencji będzie monopol na jednego.

Ma być gonitwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na mobasy AMD lepszej klasy, które ledwo prowadzą stockowe takty procesorów.

Intel ma prym i jest nielubiany.

Ale skubańce są dobre.

 

Bez konkurencji będzie monopol na jednego.

Ma być gonitwa.

Z nowymi AMD jest jeszcze dużo problemów, ostanio widziałem ciekawy film na yt. Platforma Intela na pewno jest bardziej sprawdzona i stabilniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mogę potwierdzić, 9900K po prostu działa. AMD przeważnie też ale robią burdel update'ami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem obie platformy. 9900k pojechał właśnie do kupca. Skończyło się na AMD mimo początkowych wpadek z 3700x i płytą MSI na x470. Na 3900x zero narzekań. Chodzi na x570 maser zero problemów, zwisów etc. Przy biosie 7a z abba boostuje do 4626.

Z5hFDod.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...