Skocz do zawartości
zyb3usz

LTE

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miałem trochę czasu, więc przełożyłem kartę sim z mojego badziewnego rouera LTE do telefonu i postanowiłem poszukać najlepszego miejsca do odbioru sygnału LTE w domu..

 

Jaki było moje zadziwianie, jak po wyjściu na dach, w miejscu ponad drzewami (prześwit ok 3 km) znalazłem

Prędkość średnia down 90 up 80 ping w granicach 35ms :D

Teraz tak, połączyło mnie z nadajnikiem, którego współrzędne wg. CELL ID to:50.694228, 16.826696

Patrząc po mapach Googla, mam w lini prostej 3km do tego nadajnika, jednak mogę połączyć się z nim tylko wychodząc na dach, na szczęscie w tym moiejscu jest komin, więc łatwo zamontuje antenę i właśnie tu kilka pytań teraz:

Jaki to jest dokładnie nadajnik i jakie pasma obsługuje ?

Jaki router + antenę do tego wziąć, dodam, że na 90% kable od anteny do routera będzie miał ok 10/15m (niestety, router muszę zamontować w niższych kondygnacjach, a tu łączy mi się z nadajnikiem, który jest o połowe słabszy)) - budżet na wszystko 1000pln max

 

Poniżej screeny z CELL ID:

screenshot_20190917-17ck2j.jpg

screenshot_20190917-1fuko0.jpg

screenshot_20190917-1qzk68.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Band 3 = LTE1800 masz LTE+ wiec jest agregacja a pasmem podstawowym jest LTE1800. Według map BTS jest tam też LTE900. Lepiej powtórz ten test wieczorem o 19-23 bo coś za dobry wynik.

Aero2 Niemcza Mieszka I

 

Jaki router i anteny pisałem już dwa razy trzeci raz nie będę powtarzał.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy długość kabla od anteny do routera ma duże znaczenie?

Potrzebuje 10m kabel, odczuje różnice między takim a np. 2m?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kablu jest bardzo duże tłumienie postaraj się ograniczyć do 5 m długości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nierealne u mnie jest 10m kabla wyjdzie między 12 a 15m

Co w takim wypadku ?

Router/modem na dach (w jakąś skrzynkę + zasilanie po POE ? i skrętka na dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się zrobić jak najkrótszy. Zysk anteny przez dłużśzy kabel się zmniejszy ale i tak będziesz miał lepszy sygnał jak bez niej bo przeniesiesz punkt odbioru sygnału na zewnątrz. Najlepiej nie zgadywać tylko przetestować osobiście, jak będzie kicha to będziesz dalej myślał. Można też umieścić router gdzieś wyżej i puścić skrętkę na dół i dołożyć AP. 800m od tego BTSa Aero2 (Plusa) masz jeszcze Play, Orange prawdopodobnie z kompletem pasm (800,1800,2100,2600) i T-mobile (800,1800,2100).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0przetestowałem przed chwilą (deszcz/wichura, godziny szczytu)

Prędkość nadal zadowalająca 60-70mbs

Więc gra warta świeczki

W takim razie daje samą antenę na komin a router na dół, jakiś konkretny kabel do tego zestawu o długości 15 m?

Edytowane przez zyb3usz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0przetestowałem przed chwilą (deszcz/wichura, godziny szczytu)

Prędkość nadal zadowalająca 60-70mbs

Więc gra warta świeczki

W takim razie daje samą antenę na komin a router na dół, jakiś konkretny kabel do tego zestawu o długości 15 m?

 

Kable będziesz miał zapewne dwa, bo tak jest w większości wypadków gdy doprowadzasz sygnał do routera. A to jaki on będzie, to już zależy od tego gdzie kupujesz antenę, bo do niektórych jest dołączony dedykowany kabel. Natomiast w budżecie który podałeś możesz kupić coś takiego:

 

https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-sieciowe-routery-wifi-i-access-pointy-257731?string=wf830&bmatch=baseline-cl-dict41-eyesa-bp-ele-1-4-0903

 

I wtedy masz jeden kabel ethernet do routera

Edytowane przez ralliart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jeszcze zakupił starter PLAY i zrobił pomiary jak chodzi internet u tego operatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
konkretny kabel do tego zestawu o długości 15 m?
Nie możesz dać kabla lan?

 

Te do anteny da się zastąpić lepszymi, ale to paranoicznie drogie, po 8 zł za metr i w ten sposób "skracasz" kabel 2 razy, bo ma 2 razy mniejsze tłumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli zrobię opcje z routerem na kominie to:

Muszę doprowadzić kabel zasilający oraz kabel LAN + kupić jakąś sensowną skrzynię, w której to zamknę

ew. muszę znaleźć urządzenie które prześle mi po POE zasilanie i wtedy 1. kablem wszystko ogarnę

 

2. Jeśli zostawię antenę na dachu, to wtedy muszę kupić tylko kabel antentowy, który nie będzie zbytnio tłumił na 15 metrach, dodatkowo nie muszę się bawić w żadne puszki hermetyczne etc.

 

Więc optował bym za opcją numer 2, dlatego prośba o polecenie konkretnego kabla i anteny, przy założeniu, że routerem będzie B715

 

https://mikrotik.com/product/sxt_lte_kit ?

Wspiera pasma od 800 do 2100 więc powinno być ok 

Edytowane przez zyb3usz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiony Mikrotik RouterBoard SXT LTE, potestuje i dam znaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamiast kupić router z agregacją pasm to kupiłeś bez w cenie tych z agregacją. To już wolałbym tego ZTE WF830.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potestuje, jak będzie coś nie tak, oddam i wezmę następne do testów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspiera pasma od 800 do 2100 więc powinno być ok 

 

Zgodnie z tym co pisze producent obsłuży pasma 1, 2, 3, 7, 8, 20, 38 i 40.

czyli (kolejno) 2100, 1900, 1800, 2600, 900, 800, 2600(TDD), 2300(TDD) - zasadniczo wszystkie dostępne w Polsce. Ale fakt, na agregacji można sporo ugrać.

 

Swoją drogą całkiem ciekawe urządzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

Testy wykonywane OnePlus 7 - telefon wystawiony na szczycie dachu, połączył się z  BTS nr. 33279 LTE 1800

 

Test z godziny 14:30, ładna pogoda, lekki wiaterek, nadajniki raczej nie zapchane, kilkukrotny speed test:

Średnie wyniki dla pobierania oraz wysyłania:

Download: 80 mbps

Upload 40 mbps

Parametry sygnału jak poniżej:

1430wmky6.jpg

godzina1430qnjg1.jpg

Testy wykonywane OnePlus 7 - telefon wystawiony na szczycie dachu, połączył się z  BTS nr. 33279

Test z godziny 20:30, ulewny deszcz,silny wiatr, godziny szczytu, kilkukrotny speed test:

Średnie wyniki dla pobierania oraz wysyłania:

Download: 60 mbps

Upload 40 mbps

Parametry sygnału jak poniżej:

 

20301oka3.jpg

godzinaa2030djj8d.jpg

Zobaczymy na weekend, jak dojdzie Mikrotik, czy coś się zmieni, wiadomo, że powyżej 100, na tych nadajnikach nie wyciągnę na tą chwilę (?) więc pchanie się w coś powyżej kat4 mija się z celem. Ew. agregacja pasm wchodzi w grę, ale to będę rozważał, jak zobaczę z czym mogę się połączyć i na jakich pasmach po zamontowaniu tego ustrojstwa.

Co sądzicie o tych paramterach , zważywszy na to, że to tylko telefon, a może aż, nie wiem jak mają się antenty w telefonach do tych dedykowanych dla LTE modem

 

 

 

 

Edytowane przez zyb3usz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-91 RSRP sygnał dobry, ten -100 już słabiej, wysoki SINR czyli pasmo nie jest obciążone (aż dziwne w przypadku Plusa). Do tego BTSa Plusa z tylko LTE900 i 1800 to kat 4 ujdzie. Gdyby tam było też LTE2600 to wolałbym kat 6. Do innych operatorów w twojej okolicy lepszy byłby router z kat 6,9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-91 RSRP sygnał dobry, ten -100 już słabiej, wysoki SINR czyli pasmo nie jest obciążone (aż dziwne w przypadku Plusa). Do tego BTSa Plusa z tylko LTE900 i 1800 to kat 4 ujdzie. Gdyby tam było też LTE2600 to wolałbym kat 6. Do innych operatorów w twojej okolicy lepszy byłby router z kat 6,9.

 

Póki co mam umowę na 2 lata a plusem, po tym czasie najwyżej protestuje innych i wybiorę coś nowego

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-91 RSRP sygnał dobry, ten -100 już słabiej, wysoki SINR czyli pasmo nie jest obciążone (aż dziwne w przypadku Plusa). Do tego BTSa Plusa z tylko LTE900 i 1800 to kat 4 ujdzie. Gdyby tam było też LTE2600 to wolałbym kat 6. Do innych operatorów w twojej okolicy lepszy byłby router z kat 6,9.

 

Tylko zwróć uwagę, że ten -100 jest w warunkach ulewy i silnego wiatru, co pewnie z tego wynika

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, Mikrotik dotarł...

Problem w tym, że w ogóle się nie włącza więc go zwracam i nie chcę mieć z tą firmą więcej do czynienia .

Jakaś alternatywa na zewnątrz, działająca we wszystkich sieciach ?

Budżet do 750pln

Nie interesują mnie brandy typu LTE od Play

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netgear Nighthawk M1 MR1100 - ale osobno musisz dokupić anteny do niego. Lte kat16, najlepiej szukaj na niemieckim e-bayu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego netgeara nie kupuj, jak dobrze pamiętam czytałem na bezkabli i wydajność gorsza niż B715. Ja bym wziął tak jak pisałem wcześniej B525,B715 + osobno anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...