Skocz do zawartości
FallenHavoc

i7-4790(k)/i7-4770(k)/i5-4690(k)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jak w temacie, potrzebuję pomocy w wyborze odpowiedniego procesora.

 

Płyta główna: ASRock B85M Pro3

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming 6GB

Procesor: i3-4150

RAM: 12GB DDR3

 

Z racji, że swego czasu kupiłem taki zestaw z BARDZO budżetowym procesorem, teraz nadszedł czas aby to poprawić.

Nie planuję w najbliższym czasie ulepszać zestawu o nowszy socket i więcej ramu, chciałbym tylko "dogonić" możliwości karty za pomocą procesora który wystarczy mi na jakiś czas.

 

Komputera nie ukrywam, używam głównie do grania.

 

Wolałbym kupić używaną część, nowe mają kosmiczne ceny i gdybym miał takie kupować to chyba jednak skłoniłbym się ku nowemu zestawowi. I tu nasuwa się pytanie, a właściwie kilka pytań.

Przeglądając np. Allegro zauważyłem, że i7-4790k jest nieporównywalnie droższy od np. i7-4770k, zaś różnica w wydajności nie wydaje się aż tak zatrważająca.

Czy moja płyta główna w ogóle nadaje się do jakiegokolwiek OC czy nawet nie mam co zawracać sobie głowy procesorami z odblokowanym mnożnikiem?

Jak wiele stracę kupując o połowę tańszy model i5?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup i7-4770 :thumbup:

4C\8T

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakie gry chcesz grać, ale coraz więcej pozycji wymaga jednak więcej wątków. Jakieś pół roku temu zmieniłem u siebie proca na ten z sygnatury. Dałem za niego niecałe 4 stówy wtedy ale przeskok względem i5 4590 i wtedy gtxa 1060 6gb był znaczący. Imho przy obecnych cenach i Twojej mobo nic z K się nie opłaca. B85 nie nadaje się do kręcenia. Takie hocki tylko na h/z97 z mocną sekcją i dobrym ramem.

Edytowane przez Qrdel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej @Killer85.

i7-4770 :thumbup:

Popieram. Sam stoję na takim wyborem. Ram w jakiej konfiguracji masz? Dokup 8gb i zrob sobie 2x8Gb to też da kopa.

 

Edit

 

A znajdzie się tu osoba obeznana w tych chińskich ESach? Mam płytę msi z97-g43 i 4690k, czy coś pokroju 4770 się znajdzie, ponieważ ceny tych i7 to woła o pomstwę do nieba.

Edytowane przez AndrzejTrg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki wielkie za pomoc :thumbup:

 

Na razie potyram taki zestaw z tą i7-4770, a z czasem, jak już zacznę się *ekhem* irytować że nic mi nie działa nawet na najniższych to zobaczę co tam nowego przygotowali dla nas czerwoni z niebieskimi.

 

Zamykam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-4770+GTX 1070 dawał radę u mnie :thumbup:

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, temat laptopowych cpu na ten socket jakoś umarł, a te z dramem to właściwie najwydajniejsze rozwiązanie i to mniej wrażliwe na wolny ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A znajdzie się tu osoba obeznana w tych chińskich ESach? Mam płytę msi z97-g43 i 4690k, czy coś pokroju 4770 się znajdzie, ponieważ ceny tych i7 to woła o pomstwę do nieba.

No, przerabiałem temat. Pytaj o co chcesz :P

 

ESów to tam akurat wiele nie ma, większość to normalne laptopowe procki przylutowane do płytki-adaptera.

 

Niestety większość która przeszła mi przez ręce miała po prostu spartolony IHS - 2 sekundy obciążenia i krzem wrze. Z tej perspektywy człowiek zaczyna doceniać intelowski glut...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, przerabiałem temat. Pytaj o co chcesz :P

 

ESów to tam akurat wiele nie ma, większość to normalne laptopowe procki przylutowane do płytki-adaptera.

 

Niestety większość która przeszła mi przez ręce miała po prostu spartolony IHS - 2 sekundy obciążenia i krzem wrze. Z tej perspektywy człowiek zaczyna doceniać intelowski glut...

 

 

Aha to spokojnie czekać na obniżki hahah. Spoko, dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie kilka procesorów haswell (między innymi i7 4790 i i5 4590). Prawda jest taka, że różnicy w grach wcale nie widać między i5 4590 a i7 4790. A jeśli już jakaś jest to minimalna. testowałem w nowym metrze Exodus, Dying Light, Rage 2, GTA V, GTA IV, Battlefield 3. Jakby ktoś pytał to procesory łączyłem z GTX 1070 8GB. Na twoim miejscu wziąłbym jakąś i5, a potem to już tylko przesiadka na nową platformę z dodatkowymi rdzeniami, bo te wątki w starych i7-kach niewiele dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to niby sprawdzałeś? Bo różnica pomiędzy 4c a 4c/8t jest dosyć duża. Wiadomo, zależy też od gry, ale też i lokacji testowej. Jedno miejsce nie będzie wymagające od cpu i będzie ok, a inne już tak, to uświadczysz duże dropy.

 

Pod gry bym się nie pchał w i5 z 4 rdzeniami. To miało sens, ale kilka lat temu.

 

Tutaj masz fajny test i jest nawet 1060 na wykresie w 7:28. 8:25 też warte uwagi z 1660Ti.

 

2400G 4/8

2200G 4/4

 

Zobacz sobie minimalny fps.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZZoSWkyyDNE

 

 

Trzeba też pamiętać, że i7 niby kupisz drożej, a ile i też drożej później sprzedasz.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to niby sprawdzałeś? Bo różnica pomiędzy 4c a 4c/8t jest dosyć duża. Wiadomo, zależy też od gry, ale też i lokacji testowej. Jedno miejsce nie będzie wymagające od cpu i będzie ok, a inne już tak, to uświadczysz duże dropy.

 

Pod gry bym się nie pchał w i5 z 4 rdzeniami. To miało sens, ale kilka lat temu.

 

Tutaj masz fajny test i jest nawet 1060 na wykresie w 7:28. 8:25 też warte uwagi z 1660Ti.

 

2400G 4/8

2200G 4/4

 

Zobacz sobie minimalny fps.

 

Przecież w tym teście nawet nie ma i5 i i7 z serii haswell, tylko ryzeny. Na dodatek pokazujesz mi różnicę fps w grze, której u siebie wcale nie testowałem. Do tego była ona testowana na wysoko taktowanych ramach DDR4, a nie na DDR3 1600MHz które ma autor tematu i na których ja testowałem u siebie.

 

A testowałem wczytując save z identycznych miejsc w trybach single-player i idąc przed siebie z taką samą szybkością patrząc się dokładnie na ten sam punkt. Dodatkowo w GTA V i GTA IV testowałem za pomocą wbudowanych benchmarków. Nie ma praktycznie żadnej różnicy między i5 4590 a i7 4790. Nawet w Dying Light, które podobno dzięki patchom zostało zoptymalizowane pod hyper-threading nie zauważyłem absolutnie żadnej poprawy fps. Tak jak było średnio 60-90fps na i5, tak jest na i7. Tam gdzie miałem chwilowe spadki do 40-50fps na i5, tam też je mam na i7. Nawet specjalnie wyłączałem i7 hyper-threading w biosie i ponownie testowałem, żeby się upewnić. Jak dla mnie inwestowanie w stare i7 to strata pieniędzy. Nowe gry będą prędzej optymalizowane pod większą ilość rdzeni, a nie wątków.

Edytowane przez fifci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądaj sobie testy na czystych pecetach. Oni tam mają sporo procesorów wstecz na wykresach. Tam też widać wyraźnie różnice pomiędzy 4/4 a 4/8.

 

Oczywiście są tam też haswelle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzeglądaj sobie testy na czystych pecetach. Oni tam mają sporo procesorów wstecz na wykresach. Tam też widać wyraźnie różnice pomiędzy 4/4 a 4/8.

 

Oczywiście są tam też haswelle.

 

Przecież ja testowałem właśnie na "czystym pccie", bo instalowałem 2 razy (dla każdego procesora) świeżego windowsa 7 + sp1 + najnowszego net frameworka. Nie ma żadnych znaczących różnic w większości gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja testowałem właśnie na "czystym pccie", bo instalowałem 2 razy (dla każdego procesora) świeżego windowsa 7 + sp1 + najnowszego net frameworka. Nie ma żadnych znaczących różnic w większości gier.

Głupoty gadasz. Jak nie, to screeny poproszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Późna pora czy chwilowa niedyspozycja układu czytania między wierszami? :P

 

"na czystych pecetach" czyli u konkurencji - na serwisie purepc.

 

Aha to spokojnie czekać na obniżki hahah. Spoko, dzięki za info.

Nie no, jak dobrze trafisz, albo cpu przeżyje delid i potrafi się go schłodzić na goły rdzeń, to wtedy zacne jednostki z tego są.

Do tego te cpu mają częściowo odblokowany mnożnik (w zakresie 2-6 w zależności od modelu) a do tego na Z'tkach można im przestawić bazowe z 100 na 125 (co nie rusza dmi/pcie), co dodatkowo zwiększa potencjał OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupoty gadasz. Jak nie, to screeny poproszę.

 

No tak, ty wiesz lepiej. Naczytałeś się paru opinii osób, które razem z procesorem wymieniły też kartę graficzną na dużo lepszą i stwierdzają, że przyrost fps jest spowodowany akurat procesorem, a nie tym że mają znacznie lepszą kartę. Jakie screeny mam ci pokazać? Chyba nie myślisz, że będę po raz kolejny reinstalował system i nagrywał jakieś testy. Wpisz sobie na youtube i7 4790 vs dowolny i5 haswell i zobaczysz to samo, o czym ja ci mówię. Przy karcie pokroju GTX 1070 różnice w testowanych (i wymienionych wcześniej przeze mnie grach) są praktycznie niezauważalne. I mówię tutaj o testowaniu z ramami 2x8GB DDR3 1600MHz. Takimi samymi jakie ma autor tematu. Ciekawe jaki miałbym interes w tym, żeby kłamamać. Mam i5 4590 i i7 4790. Jeśli w grach i7 spisywałby się zauważalnie lepiej to bym po prostu napisał, że tak jest.

 

KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

4770 najtaniej, a wiele różnicy w wydajności nie będzie w stosunku do 4790, a wersji K do swojej płyty nie zamontujesz, także wybór jest prosty.

 

Teraz na szybko jeszcze - jak znajdziesz jakimś cudem Xeona 1230 bodaj v3 jest na socket 1150 (brak igpu), to jego weź, też powinien być taniej, a wydajność ta sama.

 

Sporo też by dała wymiana RAM na 2400Mhz lub więcej CL9-10. CL11 przy 2666Mhz jest okej. No i pełny dual channel. Przy 12GB prawdopodobnie go nie masz. Też kiedyś miałem taki zestaw i własnie tak go ulepszałem jak napisałem.

 

Później mi się zachciało mieć 4790K pod 5Ghz, więc wymieniłem mobo, ramy też wykręcałem na maxa... fajna wydajność była, niewiele mniejsza po o/c do 4,8Ghz + 2400Mhz CL9 RAM niż dziś na Ryzenie.

 

Np. w Far Cry Primal miałem identyczne wyniki co na Ryzenie...

 

Może ten Ci sprzeda bez zestawu.

 

https://www.olx.pl/oferta/procesor-intel-xeon-1230-v3-asrock-h87-pro-4-ddr3-16gb-komplet-CID99-IDiobAX.html#00e9f1605d

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wymieniłem 4590 na 4790k ze względu na zatykanie się proca w co mocniej "prockowych" grach typu Wiesiek 3 w miastach, Rust, Arma, etc. Poprawa była ogromna. Dodatkowe wątki i MHz robiły robotę i robią do dzisiaj. Nawet niedawny upgrade z 1070 na 1080 Ti nie zrobił żadnej szkody prockowi (gram w 1440p). Rzadko kiedy widzę, żeby w grach jego obciążenie było wyższe niż 50%.

 

Podsumowując: jeśli zakup nie ma być z założenia mocno tymczasowy, zdecydowanie polecam odżałować parę dodatkowych dukatów i kupić 4790k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie kilka procesorów haswell (między innymi i7 4790 i i5 4590). Prawda jest taka, że różnicy w grach wcale nie widać między i5 4590 a i7 4790. A jeśli już jakaś jest to minimalna. testowałem w nowym metrze Exodus, Dying Light, Rage 2, GTA V, GTA IV, Battlefield 3. Jakby ktoś pytał to procesory łączyłem z GTX 1070 8GB. Na twoim miejscu wziąłbym jakąś i5, a potem to już tylko przesiadka na nową platformę z dodatkowymi rdzeniami, bo te wątki w starych i7-kach niewiele dają.

Po prostu nie umiesz testować. Różnica pomiędzy 4/4 a 4/8 jest bardzo znaczna nieraz np. w AC:O nawet 30%+ fps

 

Tu masz AC:O na 4 rdzeniach

 

A tutaj 4/8

 

Ale ogólnie to aby to działało całkiem fajnie to haswella warto nakarmić szybkimi ramami 2400 CL10

ponieważ wolne ramki ~1600mhz zamulają tego proca

 

1600 CL9

 

2400 CL10

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po prostu nie umiesz testować. Różnica pomiędzy 4/4 a 4/8 jest bardzo znaczna nieraz np. w AC:O nawet 30%+ fps

 

Dokładnie. U mnie też w miejscach procesorowych wychodziły podobne różnice i to na GTX 1060 6GB. Oprócz AC, 30% też miałem w miastach w Kingdom Come.

I jeszcze się wykłóca i robi wodę z mózgu innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat i5 vs i7 w grach jest szeroki. Mam 4690K @4.1GHz i GTX 1060 6GB i z doswiadczenia wiem, ze w AC: Origins w miastach są spadki do 35 FPS (ale tylko na niektórych ulicach). Procesor wtedy ma 100% uzycia a karta działa tylko na ~65%. Sprawdzane w MSI Afterburner. Ale generalnie przez znakomitą większość czasu FPS to 40-60 i najczesciej uzycie karty to 80-90% (czyli dalej jest niewielki bottleneck robiony przez CPU). Nie wiadomo jaki wplyw na ta sytuacje ma uzycie Denuvo i VMProtect jako zabezpieczenia ale pewnie jest on duzy.

 

Przejrzalem tez ostatnio testy gier na PCL z poprzednich dwoch lat. Wynika z nich, ze nowsze czterordzeniowce zapewniaja min. 50FPS a czesto duzo wiecej w nowych grach single player, wiec Assassiny sa tu pewnym wyjatkiem.

 

Np. w Wiedzminie 3 procesor bardzo rzadko dochodzi mi do 100% uzycia, zdarza sie to tylko przez chwile po zaladowaniu mapy w Novigradzie a FPS to i tak zawsze stałe 60 klatek.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testujemy w miejscach procesorowych, są gry mniej lub bardziej procesorowe. 4/4 w wielu grach dziś dzieli przepaść wydajnościowa pomiędzy 4/8 i to jest fakt. Też miałem 4/4 haswella zmieniłem go już chyba blisko ~3 lata temu na 4/8 jak zaczęło mi dropić poniżej 60fps w np. WD2, FH3, BF1, Mafia 3 itd.

 

Nowsze 4 rdzeniowce, szczególnie te nisko taktowane np. i3 8400 to poziom starszego ~i5 6500/6600.

 

KC:D i ta gra słabo wykorzystuje wielowątkowość.

 

wT28yGW.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Kingdom Come to tragedia optymalizacyjna (a więc wyjątek), jeśli ośmiordzeniowiec Ryzen 7 1700 robi tylko min. 35 FPS. Dla kontrastu najnowsze Assassiny robią użytek z wielu rdzeni ale i tak są jak dla mnie zbyt wymagające, jeśli chodzi o CPU. W większości innych gier czterordzeniowy i3/i5 zapewniaja min. te 50 FPS.

Edytowane przez daerragh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...