Skocz do zawartości
Introverder

Serwis MSI Polska - prośba o opinię (problem z laptopem MSI GE75 9SF - z i7-9750H oraz RTX 2070)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję zasięgnąć języka. Kto serwisował coś u MSI Polska (siedziba jak rozumiem Magazynowa 1, 55-040 Bielany Wrocławskie tak?) - chodzi mi zwł. o laptopy tejże marki.

 

Jeśli ktoś serwisował to prośba o podzielenie się wrażeniami oraz tym też kto ponosi koszta transportu.

 

 

Ja mam problem z laptopem od nich (laptop jest bardzo drogi), m.in. b. wysokie temperatury CPU - i7-9750H. Niby polecają wysłać do nich laptopa, ale np. temperatury ponad 90 stopni (również podczas startu systemu i ładowania programów już w systemie) są dla nich normalne, więc nie wiem czy coś u nich wskóram w ogóle, a dochodzą jeszcze inne rzeczy, które może nie są ok. W grach typu GTA 5 czy Wiedźmin 3 CPU potrafi dobić do 100 stopni. Temperatury GPU - RTX 2070 - tak chyba zwykle nie przekraczają 78 stopni maksymalnie (tak zwykle przedział 76-78 stopni we wskazanych grach).

 

 

Inne objawy to czasem jakieś paski (pojedyncze i znikające - zarówno na RTX 2070 jak i na zintegrowanej) w oknach przeglądarki Edge, jakieś piski dochodzące z wnętrza laptopa - podobno cewki na płycie głównej (czy to groźne nie wiem), w LG rogu pojaśnienie/łuna sprawiająca że nieraz przy b. ciemnych scenach trochę to się rzuca w oczy.

 

To mój laptop:

 

https://www.x-kom.pl/p/495340-notebook-laptop-173-msi-ge75-i7-9750h-16gb-2561tb-win10-rtx2070-144hz.html - x-kom wymienił w nim dyski fabryczne na kupione w-kom (laptop naturalnie też tam kupiony..).

 

 

Laptop kupiony na firmę.

 

Tak się waham czy wysyłać na serwis MSI, bo bardzo negatywnych opinii na temat ich serwisu też nie brakuje (np. na google), plus ich reakcja i brak jasnej deklaracji na objawy mnie zniechęca.

 

Pomaga zbić wyraźniej temperatury dopiero równoczesny UV (-160mV) oraz underclocking (z 4.0 na 3,4 GHz dla 6 aktywnych rdzeni) a podkładki oraz cooler boost wentylatorów w grach niewiele dają.

 

Po downclockingu i UV wskazanych wyżej temperatury w grach dochodzą maks. do 85 stopni, a zwykle w MSI Afterburnerze w grze podaje 70-80 stopni - pomiary z GTA 5 i Wiedźmina 3. Natomiast w systemie wtedy rzadko przekraczają 70 stopni..

 

 

Wymiana past zaś to podobno utrata gwarancji.

 

 

Innymi słowy zastanawiam się czy się bać serwisu MSI.. Niektóre z opinii wskazują nawet, że w serwisie coś ginie nieraz - np. dysk z laptopa. Od niektórych włos się jeży po prostu.

 

 

Rozważam jeszcze szukanie jakiegoś serwisu lub ew. próba samemu wymiany pasty, ale z tym może być problem - bo to nie takie łatwe do rozkręcenia, łamliwe chyba, wentylatory może między heatpipe'ami, no i nie wiedziałbym jak zaaplikować za bardzo termopady (i czy one na innych elementach czy pasta), jak grube by były dobre itd. Podobno Thermal Grizzly - model "Kryonaut" jest dobra.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90 stopni w idle normalne? Chyba na łeb upadli. ŻĄDAJ usunięcia usterki w ramach gwarancji. GPU chodzi dobrze, ale pewnie na CPU jest jakaś trefna pasta lub problem ogólnie z chłodzeniem. Jeśli do tego dochodzą jakieś piski, paski itd - żądaj usunięcia wad które dobrze opisz i udokumentuj, a jak sobie nie poradzą, na wymianę na sprzęt inny (nie gorszy) zgodnie z prawem. Nie ma się co szczypać. Jak nie uznają gwarancji "bo coś", to wtedy rękojmia idzie w ruch. Sam nic nie rób, bo jeśli to by było tylko przegrzewanie się CPU, pasta + UV i jest ok, ale jeśli dochodzą inne kwestie, możesz mieć felerną sztukę... 9750H jest troszkę lepiej dopracowany niż 8750H który również cierpiał na throttling i np. w Lenovo Y540 z identycznym CPU takich problemów nie ma...

 

A - przed wysłaniem do serwisu zdjęcie + zrzuty ekranu co jest w kompie + backup danych z dysku. Tak na wszelki wypadek ;). No i oczywiście korespondencja że wysyłasz laptopa z takimi i takimi parametrami i komponentami nieotwierany itd. Będzie zawsze podkład jeśli obawiasz się że coś zginie. Oczywiście jeśli chcesz możesz spisać nr seryjny baterii, adres MAC karty sieciowej itd ale to już raczej dla paranoików :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się coś wydaje, że gwarancją od MSI można sobie tyłek podcierać.

 

Mam tylko nadzieję, że - poobserwuję może jeszcze (te paski ciężko sfotografować bo zawsze chyba znikają po chwili i zawsze - póki co - jest jeden - np. taki krótki "szlaczek"), że ten wyskakujący czasem pasek, że to nic poważnego i że może "ten typ tak ma" (dzieje się tak od czasu do czasu). Słyszałem, że piszczenie cewek to norma (nie jest też b. głośne, nie wiem też czy to na pewno cewki, tak słychać to lepiej jak się ucho przystawia), a przynajmniej w tańszych laptopach oraz że nierównomierne podświetlenie ekranu to też standard, stąd bałem się widząc to ostatnie, że w innym ten efekt mógłby być gorszy.

 

Nie chcę wysyłać też bez konkretnej deklaracji od nich, że naprawią albo że uznają to co zgłaszałem im..

 

Laptop był otwierany przez x-kom, by zamontować moje dyski kupione u nich z laptopem (ale czytałem, że ta plomba zewnętrzna i jej naruszenie jest ok - zresztą inaczej chyba nie można zmienić dysków i/lub RAM-ów). Ale ja tam się boję teraz cokolwiek wysyłać, jak słyszałem, że być może tam kradną. Brany na firmę, więc rękojmi nie mam.

 

 

Czytałem historię podobną do mojej, że ktoś przegrzewający się laptop wysyłał ale tamten był chyba jeszcze bardziej padaka i nie naprawili 4 razy bodajże, a jeszcze dysk ukradli według komentarza. Oddali wytłuszczony właścicielce.

 

Jedyne ustosunkowanie się do moich obserwacji to że temperatury są normalne i że laptop jest przewidziany do pracy w takich (w skrócie/z grubsza sens).

 

 

Mam nadzieje, że te paski to nic poważnego i inne obserwacje, bo jeśli nie, to jestem w d. Bo skoro temperatury traktują tak, to inne rzeczy też będą normalne dla nich. Bo jeśli jedyna poważna usterka to byłaby temperatura, to ją jak rozumiem zawsze pastą można poprawić (mam nadzieję), z tym, że wtedy stracę gwarancję, ale to być może jedyne wyjście, czyli wróć do początku: gwarancja od MSI to papier toaletowy. No i trudno sobie wyobrazić, żeby zajęli się wszystkimi usterkami, to już byłby cud raczej.

 

Jeden serwis - i to niby z wieloma pozytywnymi opiniami - już odmówił pomocy, niewykluczone, że będę musiał sam kombinować z wymianą pasty, choć kompletnie się na tym nie znam i to też trzeba chyba umieć- np. w razie potrzeby zastosować termopady, dobrać grubość itd.

 

 

P.S. Nie mam ochoty też na długą nerwówkę i masę nerwów, choć z drugiej i tak już ta sprawa wisi nade mną tak czy inaczej trochę.

 

jak używam lapa to z UV (-160mV cache i core) i downclockingiem (z 4.0 na 3.4 GHz przy 6 aktywnych rdzeniach, wtedy w systemie temperatury CPU zwykle są chyba do 70 stopni maks. ok. W GTA 5 i Wiedźminie 3 wtedy zwykle 70-80 stopni C CPU, a w programach typu HWMonitor pokazuje maksymalne 84-85 stopni.

 

 

Fajnie jakby też użyli dobrej pasty termo, ale to już marzenie. Podobno używają jakiejś średniej, a jakbym dołączył swoją (którą mogę kupić tzn. Thermal Grizzly Kryonaut) to by po prostu zabrali sobie.

 

 

Dzięki Caroozo za rady, może nie mam wyjścia jak spróbować jednak wysłać (…) . Choć muszę być przygotowany, że wróci pewnie bez jakiegoś dysku, wyłamany, porysowany, brudny itd. i nienaprawiony oczywiście. Ew. może po powrocie by trzeba go repasować ponownie swoją pastą jakby np. działał nie wiem.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dalej ludzie! Ktoś korzystał z Was jeszcze z serwisu MSI? Zwłaszcza z laptopem..

 

Tak się zastanawiam, że może inne objawy są w granicach normy, bo może ten delikatny pisk to dźwięk pracy jakiegoś dysku? Nierównomierne podświetlenie to norma też może, a pasków teraz nawet nie widzę choć poprzednio jak korzystałem z laptopa był od czasu taki jeden niespecjalnie przeszkadzający na ogół krótki szlaczek, który po chwili znikał, więc jestem głupi.

 

A w związku z tym myślę zamiast nad kombinowaniem jak i co w ogóle wysłać do producenta znaleźć jakiś serwis do przesmarowania laptopa, tyle, że nie wiem który się podejmie i jeszcze nie mam upatrzonego.

 

Boję się też, że im więcej rzeczy zgłoszę, tym więcej mogą spieprzyć. Nie ustosunkowali się do tego co pisałem, a piszą, że mogę wysłać, bo im nie wypada chyba odpisać oficjalnie inaczej, ale nie widzę ŻADNEJ chęci pomocy! A ustosunkowanie miałem w sumie takie, że temperatury gites-majones jak pisałem ;).

 

Chciałbym jakoś wymóc zgodę na przesmarowanie laptopa póki co - by mieć zgodę na zrobienie tego samemu czy w serwisie zewnętrznym, ale to pewnie niewykonalne, a słyszałem, że używają Arctic Silver Ceramique 2 pasty (tylko i wyłącznie), podobno średnia i średnio chłodzi i paćkają wszystko niejako..

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis MSI to tragedia i trwa to od lat.

 

W jakim kraju by to nie było problemy podobne wink.gif

 

Na forum Purepc to znajdziesz temat jak ziomusiowi uszkodzili kartę graficzną w/w serwisie i chcieli się wykpić, ale w sumie nie pamiętam jak to się skończyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż w HWiNfo z wykresem, że w idle laptop trzyma 90 stopni, nie wierzę za cholerę :)

Tak dobija ci 90 stopni i to jest normalne w chudych laptopach z mało agresywną tabelą wentylatorów. Ale to na chwilę, podczas ładowania systemu.

 

Po drugie, jak ci dobija do 100 stopni, a Tmax dla 9750H to 100 stopni to wystarczy, że nagrasz film, że podczas grania (w normalnych warunkach) przekracza 100 stopni i powinni ci naprawić.

 

Chciałbym jakoś wymóc zgodę na przesmarowanie laptopa póki co - by mieć zgodę na zrobienie tego samemu czy w serwisie zewnętrznym, ale to pewnie niewykonalne, a słyszałem, że używają Arctic Silver Ceramique 2 pasty (tylko i wyłącznie), podobno średnia i średnio chłodzi i paćkają wszystko niejako..

 

Inne objawy to czasem jakieś paski (pojedyncze i znikające - zarówno na RTX 2070 jak i na zintegrowanej) w oknach przeglądarki Edge, jakieś piski dochodzące z wnętrza laptopa - podobno cewki na płycie głównej (czy to groźne nie wiem), w LG rogu pojaśnienie/łuna sprawiająca że nieraz przy b. ciemnych scenach trochę to się rzuca w oczy.

Piski to SSD lub cewki. W nowych laptopach to normalne.

Co do łuny to nie jest normalne. Jeśli to nie łuna, a backlight bleeding to normalne.

Paski jeśli tylko na Edge to błąd aplikacji.

 

 

Przesmaruj i tyle. Ten laptop nie ma plomb.

O ile nie uszkodzisz czegoś przypadkiem to nie anulują ci gwarancji.

 

 

Ja mam ten sam model, ale z 2080.

Po przesmarowaniu, UV GPU i CPU plus zmodowaniu BIOSu jest bajka.

 

Serwis MSI to tragedia i trwa to od lat.

W każdym serwisie pracują podludzie :)

Jedyna dobra gwarancja to NBD gdzie patrzysz na ręce serwisantowi który naprawia ci laptopa w domu.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu podludzie? Może po prostu pracownicy, którzy mają słabe warunki pracy, kiepską płacę i odreagowują na klientach np. albo mają po prostu w d. swoją pracę. I teraz jeden ma głębszą dupę i ma bardziej w d., a inny mniejszą dziurkę i mniej dlatego tam mu wchodzi :) . Ale może też po prostu pracownicy ze złym podejściem ogólnie rzecz ujmując.

 

 

Jak jest parę % aktywności to jest ok (chyba), ale wystarczy załapać nie wiem - z głowy teraz piszę - 30-40% to już jest b. gorąco.

 

https://naforum.zapodaj.net/10235fb0abf0.jpg.html - to z gry, mocno wypieczony, pieczysty CPU.

 

 

A teraz główny gwóźdź programu, szybko podpiekane na rożnie po starcie systemu (łatwo się pomylić bo temperatury podobne), kiedy łapało wysokie temperatury, nieraz też takie łapie też po starcie jakiś czas, jak coś niewymagającego się chyba dzieje:

 

 

https://naforum.zapodaj.net/5d3e74aba423.jpg.html

 

 

A teraz 3-i, również wypieczony dobrze kawałek z tego CPU - i7-9750H - z gry GTA5 - podczas stania na światłach (pewnie w ruchu by było jeszcze więcej a i tak pamiętam, że czasem wtedy - parę razy chyba 100-a się podczas tego pomiaru wyświetlała - co widać na innym zdjęciu zapodanym):

 

 

https://naforum.zapodaj.net/a3412c83f72e.jpg.html

 

 

Wszystkie temp. oczywiście bez UV i bez zbijanych zegarów.

 

 

Z tymi prześwitami, to jak będzie noc, to może machnę fotę by pokazać.

 

 

Co do pasty - to jakby co mogą zauważyć, że nie ich pasta, że ktoś porządnie położył np. i nie taki syf jak ich :/ .. Żeby sprawdzili, że to Thermal Grizzly Kryonaut, a więc nie ich szajs i by zaraz mówili, że pastę zmieniam. O ile na pewno nie ma plomb w tym laptopie poza tą zewn., która jak rozumiem nie ma znaczenia dla gwarancji..

 

 

W serwisie (zewnętrznym - nie MSI) gość mi powiedział, że on tu jedynie widzi już wadę konstrukcyjną, bo jakby to był heatpipe dziurawy albo coś z pastą to w OCCT temperatura procka nie spadałaby w 1-2 sekundy. Nawet 2 sekundy w OCCT i jest 95 stopni, a po chwili już chyba 40 czy 50 (1-2 sekundy).

 

 

P.S. Jakoś z kolei ja nie wierzę w bajka temperatury z tą konstrukcją :):P. Modowanie BIOS-u, to już na starcie jak rozumiem gwarancja idzie się dyndać i co z nim zrobiłeś - z tym BIOS-em i w nim? No ale może, nie mówię, że nie, widziałem wątki, że podobno zmiana pasty działa cuda, ale wiele osób mi mówiło, że to da maksymalnie parę stopni.. Więc sam już nie wiem (ale oni nie modowali BIOS-u raczej).. Jak z RTX-em 2070 jest grzanie CPU jak cholera to co dopiero z RTX 2080, który wydziela dużo więcej zdaje się ciepła.. Ale słyszałem, że to bez znaczenia bo i z RTX 2060 ten model się grzeje jak diabli.

 

 

Dodatkowo nie wydaje mi się normalne dobijanie do 90 stopni podczas startu systemu i czasem w trakcie korzystania gł. z przeglądarki np. w systemie. Gość z serwisu (zewnętrznego - nie MSI) zresztą mi mówił, że nie ma prawa to tak się wtedy grzać. A u mnnie to jest 90parę stopni momentami..

 

 

A w ogóle dzięki za rady. Zdjęcie tej łuny może uda mi się nocą zrobić - będzie lepiej widać jak pisałem, a te paski to problem zrobić, bo znikają też szybko, choć nie jestem pewny czy przeglądarka może dawać takie artefakty..

 

 

Nie chcę im na razie wysyłać, bo chcę, żeby ustosunkowali się jakoś inaczej do tego co pisałem niż to, że temperatury normalne. Może spróbuję zagrać, że laptop ma wadę konstrukcyjną (i że mogę np. dostać nawet pismo ze sklepu komputerowego to stwierdzające z pieczątką np.) i że póki co proponuję im, że zmienię pastę - wtedy i oni i ewentualnie ja nie będę miał problemu. Oczywiście jak ktoś to zrobi, bo widziałem, że kłopotliwy jest nieco ten laptop w rozbiórce a na kładzeniu pasty i termopadów trzeba się trochę znać.

 

Ewentualnie może uda mi się uzyskać też opinię z serwisu, że takie temperatury to halo Panie granda, jak też pogrozić - zwł. że można domniemywać, że 100 stopni - krytyczne dla tej jednostki - jest przekraczane.

 

 

Tyle, że to odp. najwcześniej dostanę w poniedziałek, bo już teraz pewnie nie odpiszą w weekend..

 

Jak oni grają nieładnie, to nie ma co się certolić.

 

 

Mi dopiero UV aż o 160mV ! i underclocking o 0,6 GHz daje takie temp. że w systemie to nie przekracza raczej 70 stopni jak nic grubszego przynajmniej sam nie robię, a w grach wtedy i tak peaki są do 84-85, choć zwykle chyba temp. są w zakresie 70-80 w takim GTA 5 czy Wiedźminie 3.

 

I jak pamiętam w domyśle i7-9750H jest ustawiony dla pracy dla kolejno 1,2,3,4,5,6 rdzeni: 4,5; 4,4; 4,3; 4,2; ,4,1; 4,0 - więc kolejno u mnie o 0,6 GHz mniej daję.

 

Poza tym temperatura bajka to dosyć ogólne stwierdzenie :);). W wątku laptopów gamingowych na ich forum nawet widać ludzi co piszą, 98-100 stopni np. w tej samej lub podobnej konstrukcji :/ i póki co nie widziałem tam, że ktoś rozwiązał ten problem :/.

 

 

W każdym razie póki co chyba będę chciał przycisnąć ich trochę by mieć choć zgodę na zmianę pasty od nich mejlem i by było wobec tego to na piśmie. Powinni się może zgodzić, bo mam prawo uważać, że mój laptop ma wadę konstrukcyjną, skoro nie spełnia taktowań, które są przewidziane, tylko je zrzuca z powodu zbyt wysokich temperatur..

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście porównując z monitor bleeding na grafikach w google, to poziom tej wady (jaśniejsze fragmenty na ekranie, nazywane przeze mnie łuną, bo nie wiem co to fachowo jest) w porównaniu z tym u mnie jednak jest znikomy, choć da się go zauważyć jak jest chyba zwł. ciemno w pokoju i ciemna scena w filmie. Choć na moim Eizo za nieco ponad tysiąc to żadnego takiego czegoś nawet nie zauważam. Tu są jaśniejsza miejsca, ale nieznacznie, więc moze w normmie? :) . No ekran jest generalnie trochę rozjaśniony, ale ekstrema nie są może tak wyraźne..

 

Piszczenie lekko przerywane, które dochodzi jakby z dźwiękiem może szemrania (ciężko mi je określić/nazwać) to przy UV i underclockingu jest na granicy słyszalności, a bodajże trochę wyraźniejsze kiedy jest laptop bez UV i bez zbitych zegarów. Trochę to irytuje, ale nie jest b. uciążliwe.

Paska na razie chyba nie widzialem poza Microsoft Edge, zaś w Edge teraz go nawet nie widzę jakoś dzisiaj np. Będę to może obserwować.

 

Co ciekawe to piszczenie nie zdaje się mieć zdiagnozowanego miejsca, ale jakby rozciąga się od lewej do prawej strony laptopa.. Ale teraz jak słucham to wydaje się na granicy słyszalności zarówno przy UV jak i bez. Troszkę słychać, ale nie tak dużo, bardziej jak się ucho przystawi.

 

Więc może zostałaby kwestia temperatur i ciekawe ile użycie np. pasty Thermal Grizzly "Kryonaut" by dało - gdybam: gdyby bez UV dało to parę stopni, to pewnie po UV przy zmniejszonej ilości ciepła zysk byłby jeszcze większy w stos. do laptopa UV na starej paście. A może jeszcze więcej.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz skorzystać z rękojmi?

 

Wiem, że przy zakupie na firmę ona jest nieco ograniczona, ale poczytaj dokładnie przepisy, wydaje mi się, że w tym wypadku nie powinno być problemu (wada nie ujawniła się w momencie zakupu, nie mogłeś jej wtedy wykryć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wykres z HWiNFO. Takie screeny na prawdę mało mówią o zachowaniu sprzętu w czasie i są nic nie warte dla serwisu :)

 

Co do pasty - to jakby co mogą zauważyć, że nie ich pasta, że ktoś porządnie położył np. i nie taki syf jak ich :/ .. Żeby sprawdzili, że to Thermal Grizzly Kryonaut, a więc nie ich szajs i by zaraz mówili, że pastę zmieniam. O ile na pewno nie ma plomb w tym laptopie poza tą zewn., która jak rozumiem nie ma znaczenia dla gwarancji..

Jak użyjesz niebieskiej pasty to wtedy może i się pokapują, ale wątpię aby unieważnili gwarancję.

Zresztą jak serio się boisz to serwis MSI używa MX-4 :) Dobra i tania pasta.

 

W serwisie (zewnętrznym - nie MSI) gość mi powiedział, że on tu jedynie widzi już wadę konstrukcyjną, bo jakby to był heatpipe dziurawy albo coś z pastą to w OCCT temperatura procka nie spadałaby w 1-2 sekundy. Nawet 2 sekundy w OCCT i jest 95 stopni, a po chwili już chyba 40 czy 50 (1-2 sekundy).

To również zależy od tabeli wentyli. Ten laptop jest głośny i ma agresywnie ustawioną tabelę.

Jak miałem ASUSa Zephyrusa to temperatury spadały w 2-3 sekundy o 30-35 stopni. Tylko tam to było jeszcze głośniej niż w MSI.

 

P.S. Jakoś z kolei ja nie wierzę w bajka temperatury z tą konstrukcją :):P. Modowanie BIOS-u, to już na starcie jak rozumiem gwarancja idzie się dyndać i co z nim zrobiłeś - z tym BIOS-em i w nim? No ale może, nie mówię, że nie, widziałem wątki, że podobno zmiana pasty działa cuda, ale wiele osób mi mówiło, że to da maksymalnie parę stopni.. Więc sam już nie wiem (ale oni nie modowali BIOS-u raczej).. Jak z RTX-em 2070 jest grzanie CPU jak cholera to co dopiero z RTX 2080, który wydziela dużo więcej zdaje się ciepła.. Ale słyszałem, że to bez znaczenia bo i z RTX 2060 ten model się grzeje jak diabli.

Jak będę miał czas to pokażę to u mnie wyglądają temperatury.

Co do modowanego BIOSu wystarczy przytrzymać alt + prawy alt + shift i odblokowuje się cały BIOS.

Ja osobiście poprawiłem wydajność CPU, bo do 2080 (a ta 2080 w tym MSI ma wydajność jak desktop 2080) i7-9750h to trochę mało (Szczególnie, że Optimus mocno upośledza procka przez dzielone TDP i przenoszenie bufora ramki przez magistralę PCI-E między dGPU a iGPU co prowadzi do bottlenecku).

Dodatkowo nie wydaje mi się normalne dobijanie do 90 stopni podczas startu systemu i czasem w trakcie korzystania gł. z przeglądarki np. w systemie. Gość z serwisu (zewnętrznego - nie MSI) zresztą mi mówił, że nie ma prawa to tak się wtedy grzać. A u mnnie to jest 90parę stopni momentami..

Zależy od ustawienia tabeli wentyli - ile to już razy napisałem :D

W ogromnej ilości slim-gamingów tak jest. Ba w każdym macbooku z i7 tak jest.

 

Mi dopiero UV aż o 160mV ! i underclocking o 0,6 GHz daje takie temp. że w systemie to nie przekracza raczej 70 stopni jak nic grubszego przynajmniej sam nie robię, a w grach wtedy i tak peaki są do 84-85, choć zwykle chyba temp. są w zakresie 70-80 w takim GTA 5 czy Wiedźminie 3.

Wyłącz HT i zwiększ taktowanie. Lepiej wyłączyć HT niż ograniczać taktowanie.

 

A nie możesz skorzystać z rękojmi?

 

Wiem, że przy zakupie na firmę ona jest nieco ograniczona, ale poczytaj dokładnie przepisy, wydaje mi się, że w tym wypadku nie powinno być problemu (wada nie ujawniła się w momencie zakupu, nie mogłeś jej wtedy wykryć).

I jakie będzie uzasadnienie? Procesor ma Tmax na poziomie 100 stopni. Procesor trzyma taktowanie? Trzyma. Ale, że na kilkadziesiąt sekund

Dokładnie jak to jest w telefonach :D Taktowania rdzenie itp Super, ale tylko na minutę, aż benchmark się nie skończy.

Piszczące cewki? Szczerze mówiąc nie miałem gaminga w którym by cewki nie piszczały podczas grania.

 

Nie jestem prawnikiem, ale jak dla mnie takie zachowanie laptopa jest po prostu normalne. Ale to, że to jest januszowanie poziom max to już inna sprawa. Problem w tym, że dosłownie każda firma tak robi.

Macbooki to w ogóle jakaś porażka, tam i7-8750h trzyma niecałe 2 ghz (z 4 ghz).

 

Niestety ale fizyki się nie oszuka. Ludzie chcą mieć chude laptopy o wydajności pecetów, więc producenci robią co mogą aby to zapewnić, chociaż na minutę :)

Zauważcie, że kiedyś tak nie było, ale kiedyś laptop 17 calowy ważył ponad 4 kg i miał grubość prawie 50 mm.

A teraz 17 calówka wazy 2.5kg grubości ma 28mm i wielkość 15 calowca.

 

Te Core i7-9750h po zdjęciu kagańca wcale nie ustępuje pecetowym prockom. Bez ograniczeń (optimus, bios) to ma TDP na poziomie prawie 100 wat...

GPU (w przypadku mojej wersji) to dosłownie wyjęte z pecetów 2080 tylko z TDP 150w.

Jak producent ma coś takiego włożyć do tak małej budy, jak w wielkich pecetowych budach taka konfiguracja potrafi się grzać?

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś więcej napiszę, dodam, ze temperatury są z podkładką (tryb OFF), w grach ona niewiele daje, więc temperatury podczas startu systemu na sucho byłyby wyższe i może takie powinienem również zmierzyć i przekazać MSI. Po prostu jestem już tak przyzwyczajony do jej używania i ma to sens poza poziomem ustawienia laptopa, lepszą cyrkulacją (i naturalnym filtrem od kurzu kiedy podstawka jest OFF) i jednak parę stopni wtedy jest lepiej (z nią), choć włączanie jej w grze nie zmienia temperatur ani trochę, ale myślę, że sama jej obecność jednak daje parę stopni, co brzmi absurdalnie zważywszy jakie i tak są temperatury.

 

Więc można raczej założyć w ciemno, że bez niej na wszystkich rdzeniach może być cały czas może przekraczane 100 stopni w grach. Tyle, że mierzenie tego grozi chyba uszkodzeniem sprzętu, a chyba są wystarczająco temperatury już wysokie..

 

 

Rękojmia chyba nie obowiązuje dla firm i w serwisie komputerowym mi powiedział koleś, że wg prawa firma jest dla państwa polskiego niczym. Przypominam kupowany na firmę w x-kom.

 

Zamierzam trochę ich przycisnąć/postraszyć i dostać póki co zgodę przynajmniej na zmianę pasty.

 

Po analizie zachowania laptopa stwierdzam, że może paranoją było dawanie tego procesora do cienkiego w sumie jeszcze dosyć laptopa. Z tym, że dla mnie jest to wada konstrukcyjna, jeśli sprzęt się tak przegrzewa. Bo dla mnie nie ma znaczenia, że pakują tam mocne "klocki" jak one się rozpalają do czerwoności i nie są w pełni wykorzystywane przez konieczność zbijania zegarów choćby czy terczminy throttling..

 

 

Zrobię jeszcze raz pomiary może bez podkładki, ale długo nie będę mógł tak grać, by nie uszkodzić podzespołów. Choć jak dla mnie temperatury już są absolutnie wystarczające do reklamacji.. Wtedy może i GPU temperatura wzrośnie ponad 80 stopni..

 

 

Nie wiem co to jest HT.

 

 

Procesor nie trzyma taktowania, chyba, że parę sekund np. w grze, bo tyle po uruchomieniu w grze jest w stanie utrzymać wskazane zegary może, bo jak osiąga thermal throttling to je automatucznie zbija.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś więcej napiszę, dodam, ze temperatury są z podkładką (tryb OFF), w grach ona niewiele daje, więc temperatury podczas startu systemu na sucho byłyby wyższe i może takie powinienem również zmierzyć i przekazać MSI. Po prostu jestem już tak przyzwyczajony do jej używania i ma to sens poza poziomem ustawienia laptopa, lepszą cyrkulacją (i naturalnym filtrem od kurzu kiedy podstawka jest OFF) i jednak parę stopni wtedy jest lepiej (z nią), choć włączanie jej w grze nie zmienia temperatur ani trochę, ale myślę, że sama jej obecność jednak daje parę stopni, co brzmi absurdalnie zważywszy jakie i tak są temperatury.

 

Więc można raczej założyć w ciemno, że bez niej na wszystkich rdzeniach może być cały czas może przekraczane 100 stopni w grach. Tyle, że mierzenie tego grozi chyba uszkodzeniem sprzętu, a chyba są wystarczająco temperatury już wysokie..

Mechanizm throttlingu nie dopuści do przekroczenia 100 stopni. A jeśli nawet z throttlingiem masz ponad 100 stopni to serwis musi ci go naprawić.

Rękojmia chyba nie obowiązuje dla firm i w serwisie komputerowym mi powiedział koleś, że wg prawa firma jest dla państwa polskiego niczym. Przypominam kupowany na firmę w x-kom.

Obowiązuje, ale ograniczona.

Nie wiem co to jest HT.

HyperThreading :) Polecam wyłączyć. To ma mniejszy wpływ na wydajność niż tak drastyczne ograniczenie taktowania, a redukuje wyraźnie temperaturę.

 

 

Procesor nie trzyma taktowania, chyba, że parę sekund np. w grze, bo tyle po uruchomieniu w grze jest w stanie utrzymać wskazane zegary może, bo jak osiąga thermal throttling to je automatucznie zbija.

Dokładnie tak to działa.

 

Spróbuj dać mnożnik 39 dla wszystkich rdzeni, wyłącz HT w biosie i zrób UV iGPU i CPU.

Ja mam tak,

gyMGBkX.jpg

 

Powinno być lepiej.

 

Do tego UV GPU też pomaga, bo jest łączone chłodzenie.

Tylko w przypadku UV GPU to trzeba się trochę pobawić (jak za mocno zjedziesz to będzie crash lub spadek wydajności).

 

U mnie, jak miałem 2070 stabilnie było 1680 mhz na 0.769 mV (czyli ponad -100 mV bodajże)

mfj5vIl.jpg

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to była bez podkładki temperatura, bo teraz wychodzi mi podobnie bez niej. W każdym razie tak czy siak to temperatura bez podkładki jest istotna względem serwisu. Z tym, że jak zbija zegary to i temp.

 

No może GPU o 1 stopień poszedł w górę z kolei - do 79 stopni dobijał teraz (choć już do końca nie pamiętam czy wtedy było z podkładką czy bez, choć bez większej raczej różnicy/znaczenia) - normalnie mam go o prawie 0,1V UV ale to dla temperatur nic nie daje, dla klatek parę %, bo wyższe zegary są. Czytałem, że głównie tylko RTX 2080 się zbija trochę, a inne nie.

 

Tych innych opcji nie chcę za bardzo zmieniać - bo się nie zmam - czy to BIOS czy HT czy inne bardziej złożone kwestie. Kompletnie nie znam się na tym HT.

 

iGPU, czyli chodzi o tę integrę do PC? Jej UV też coś da.

 

Choć może coś spróbuję z tego co mi dałeś.

 

iGPU UV natomiast nie robiłem - robi się go tak samo jak dla CPU? Core i Cache obniżać b. powoli 10 mV powiedzmy max?

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iGPU, czyli chodzi o tę integrę do PC? Jej UV też coś da.

Jak masz optimusa, a masz to UV iGPU coś tam daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że ja domyślnie w grach używam wiadomo RTX 2070, więc to pewnie tam nic nie pomoże. Chyba, że w systemie używałbym iGPU - Intel UHD 630.

 

Nie wiem czy mam Optimusa jakiegoś.

 

 

W grach jest używany jakoś? - czy wpływa na temperatury iGPU, jeśli jest używany domyślnie RTX 2070 (w MSI Afterburner mogę wybrać która karta i mam ustawione, że startuje z systemem). W grach iGPU na pewno by nie dało rady, a przynajmniej w tych bardziej wymagających.

 

Może jak się nie gra jednak lepiej używać iGPU, bo może to wydłuża czas możliwości używania na baterii laptopa np.

 

 

Sądzę, że jedno co na pewno dobrze zrobiłem, to że dla laptopa nie brałem monitora 4K - niewiele by było widać pewnie, a np. baterię ssaloby może dużo mocniej (?).

 

 

Z ThrottleStop jest ten problem, że normalnie nie odpala się wraz z systemem, ale tak może bezpieczniej, bo jakby jakaś wartość nagle stala się niestabilna, to laptop mógłby w kółko się restartować np. może.

 

 

Nie wiem czy w ogóle miałby sens zgłaszania się do sklepu, ale pewnie nie.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że ja domyślnie w grach używam wiadomo RTX 2070, więc to pewnie tam nic nie pomoże. Chyba, że w systemie używałbym iGPU - Intel UHD 630.

Jak masz optimusa, a masz to mimo, że używasz RTX 2070 to iGPU i tak jest używane do wyświetlania obrazu na ekranie wewnętrznym.

Nie wiem czy mam Optimusa jakiegoś.

Jeśli masz HD630 czy jakąkolwiek inną grafikę Intela to masz i jakąkolwiek grafikę NVIDII widniejące jednocześnie w menedżerze urządzeń to masz optimusa.

W grach jest używany jakoś? - czy wpływa na temperatury iGPU, jeśli jest używany domyślnie RTX 2070 (w MSI Afterburner mogę wybrać która karta i mam ustawione, że startuje z systemem). W grach iGPU na pewno by nie dało rady, a przynajmniej w tych bardziej wymagających.

Optimus obniża wydajność w grach które generują duże ilości FPS, bo zapycha współdzieloną szynę PCI-E.

Do tego współdzieli TDP z procesorem co obniża wydajność CPU.

Obejrzyj to:

 

Może jak się nie gra jednak lepiej używać iGPU, bo może to wydłuża czas możliwości używania na baterii laptopa np.

Dobrze myślisz.

 

Sądzę, że jedno co na pewno dobrze zrobiłem, to że dla laptopa nie brałem monitora 4K - niewiele by było widać pewnie, a np. baterię ssaloby może dużo mocniej (?).

Ja na 15 calach 4K vs FHD widziałem dużą różnicę. Na 17 byłaby jeszcze większa.

Po lewej stronie UHD po prawej FHD

RKAV7Pv.jpg

 

j0pVrt1.jpg

 

Qq1MGbJ.jpg

Z ThrottleStop jest ten problem, że normalnie nie odpala się wraz z systemem, ale tak może bezpieczniej, bo jakby jakaś wartość nagle stala się niestabilna, to laptop mógłby w kółko się restartować np. może.

Poradnik jak odpalić z systemem, http://forum.notebookreview.com/threads/the-throttlestop-guide.531329/#post-6865107

Jak ci crashnie system z powodu za dużego UV to ThrottleStop się zresetuje do wartości domyślnych, więc nie będzie się w kółko resetować :)

 

Nie wiem czy w ogóle miałby sens zgłaszania się do sklepu, ale pewnie nie.

Napisać możesz, ale szczerze wątpię, że ci pomogą.

 

 

Jak się boisz sam to mogę ci dać namiary na wieloletniego serwisanta MSI który ci to może przesmarować.

Naprawił mi już kilka laptopów (moje i znajomych) i byłem zadowolony.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wszystko zrozumialem o czym pisałeś.

 

Co do pasty - choć może masz lepsze informacje (z pierwszej ręki) - to ja słyszałem, że Arctic Silver Ceramique 2 bodajże używa serwis MSI..

 

Co do mojego modelu to nie wiem czy też trzeba by i jakich ew. np. termopadów użyć, choć sam bym tego chyba nie robił, choć nie wiem jeszcze, bo można sporo zepsuć chyba, wtyczkę ułamać, zdejmowanie klapy nie jest zbyt swobodne.

 

Póki co dzisiaj może do MSI napiszę czy mi pozwolą przesmarować pastę z powodu tak wysokich temperatur, by mieć może dodatkowe opcje. Bo pewnie jak zapytam o inne rzeczy, bo może by były potrzebne do dokładnej diagnostyki, to pewnie nie ma co pytać.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermopady Arctic Cooling -

ARCTIC - Thermal Pad 145 x 145 x 0.5 mm Thermal Compound for Coolers Efficient Thermal Conductivity Gap Filler Safe Handling Easy to Apply

 

0.5mm na VRM, VRAM - wycinasz nożyczkami lub nożem do papieru/kopert/kartonów

1mm na SSD (jeżeli m.2) na część przylegającą do klapy - chyba, że ta jest plastikowa to nie ma większego sensu.

Artic Coolling MX2/4 na CPU i GPU - nakładasz na środek mniej-więcej ziarenko(~~0,6 - 1 gram max - tubka 4g) i pod naciskiem chłodzenia samo się "rozsmaruje".

 

4K vs FullHD - Skalowanie systemu 150-200% załatwia sprawę jeśli chodzi o interfejs lub aplikacje. W grach możesz ustawiać pomiędzy, 720p ,a 2160p w zależność na czym Ci zależy - FPS, czy Jakość obrazu lub jeszcze coś innego.

 

Bateria nie trzyma krócej - przynajmniej Dell XPS nie cierpi jakoś mocno z tego powodu.

 

Co do samego serwisu MSI... niezależnie gdzie byś nie mieszkał ich serwis zawsze wychodzi najgorzej jeśli chodzi o realizowanie gwarancji, czy obsługę klienta.

Ich sprzęt wypada dobrze w relacji cena/wydajność, ale jeżeli pojawiają się jakieś problemy to jest już gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deniryer - ale to mówisz o takim samym modelu jak mój? MSI Raider GE75 9SF z i7-9750H oraz RTX-em 2070?

 

Cóż, kiedyś pamiętam jak pytałem wszyscy mi radzili - co się wypowiedzieli, że do 17calaka 1080p jest najodpowiedniejsze. Cóż wierzę, że może to nie był najgorszy wybór, zwł. że w laptopie w 4K jest chyba góra 60 klatek.

 

Deniryer - aż tak źle jest z tych ich serwisem?

 

Wysłałem prośbę stawiając ich trochę pod ścianą o zgodę na wymianę pasty. Może się zgodzą, zobaczę. To by otworzyło dodatkowe możliwości też.

 

czyli rozumiem, że jednak najlepiej jest by pasta była tylko na tych czipach, czy jak się nazywają te srebrne elementy od procesora i grafiki, a na innych jednak by były termopady też(?).

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę emocjonalnie było, więc parę konkluzji:

 

Serwisowi i firmie nie zależy by zająć się laptopem, który z ich winy się grzeje, bo ktoś gdzieś dał dupy, a być może jeszcze coś z nim jest jeszcze nie tak. Nawet jak im się poda temperatury to bezczelnie powiedzą, że wszystko jest ok. Nabywca - ja - sam podsyła pewne rozwiązania, które oni z uśmiechem na ustach, śmiejąc się w oczy zbywają - typu dostarczenie najlepszych materiałów do repastowania laptopa - tj. pasty Thermal Grizzly - model Kryonaut. W białych rękawiczkach srają mi na talerz!..

 

 

I łaskawia piszą do mnie na końcu śmiejąc się w oczy, że po 2 latach będę mógł robić co chcę z laptopem - wielkie dzięki k. !

 

Oto ich ostatnie pismo do mnie (pozwolę sobie wytłuszczyć fragmenty, które uważam najlepiej pokazują stosunek firmy do problemów zgłaszanych przez klienta):

 

Kwestia typu pasty, która zostanie wykorzystana do ewentualnego smarowania elementów, o ile zaistnieje taka konieczność rzecz jasna, pozostaje bez zmian – w okresie gwarancji możemy stosować wyłącznie rozwiązania zaakceptowane i przetestowane przez inżynierów na etapie produkcji. Z naszej strony możemy sprawdzić czy komputer zachowuje się nieprawidłowo – jeśli taka sytuacja zostanie wykryta, zajmiemy się tym by te nieprawidłowości zostały usunięte, nie możemy jednak podjąć żadnych działań, które oznaczają montaż czy wykorzystanie elementów chłodzenia innych niż standardowe. Po okresie gwarancyjnym zyskuje Pan pełną wolność wyboru w każdym aspekcie działania Pańskiego komputera – po tym okresie może Pan wykorzystać dowolne metody na obniżanie temperatur poniżej, Pańskim zdaniem, nieprawidłowych, jednak do tego momentu gwarancja wyklucza tego typu zmiany. Wykorzystanie niestandardowych środków obniżenia temperatur może oznaczać utratę praw gwarancyjnych, usilnie sugerujemy nie korzystanie z takich metod w okresie, w którym obowiązuje gwarancja.

 

Szczególnie wkurzają mnie stwierdzenia temperatury moim zdaniem niewłaściwe i moim zdaniem niewłaściwe działanie laptopa oraz że po okresie gwarancji, że będę mógł robić co chcę z laptopem - nosz k. pięknie z wisienką na torcie dziękuję za pozwolenie na robienie co chcę by zapobiegać wtedy przegrzewającemu się laptopowi!

 

Więc widzę już podejście serwisu, który będzie mówił, że wymyślam problem, którego nie ma.

 

To było już wcześniej, ale myślałem, że jak się poda gotowe rozwiązanie jakieś, to przynajmniej wykażą odrobinę dobrej woli, ale jak widać i co do tego się myliłem i za wysoko ich oceniałem w tym względzie.. A ja pytałem konkret, jakie pasty używają - i oczywiście - odpowiedzi nie uzyskałem, ale z tego co słyszałem, to nie tych najlepszych, co przy sprzęcie za ponad 10K np. jest jakąś kpiną. Plus wiele się nasłuchałem nt. sposobu, w jaki MSI aplikuje swoje pasty i cały wątek o przegrzewających się ich laptopach.

 

Przy takim podejściu wg mnie gwarancja MSI jest gówno warta i nie warto w ogóle sobie nią zawracać głowy, bo i tak serwis będzie zbywał klientów.

 

 

Przynajmniej jak bez tego pożal się Boże serwisu uda mi się załatwić sprawę, to będę miał satysfakcję, że poradziłem sobie bez ich pomocy. Bo już tak mi działają na nerwy i mam dosyć ich obsługi, że nawet nie wiem czy w ogóle będę próbował im słać tego laptopa z ich podejściem.

 

Mam tylko nadzieję, że nic tam innego mu nie dolega...

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawa zakończyła? Mam tego samego lapka, nie mam problemów z grzaniem, ale np nagle bateria zaczęła starczać na 30 minut. Przeczytałem jednak cały temat z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...