Skocz do zawartości
holtar

XSPC Splitter do wentylatorów- problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako że modernizowałem swój komputer pod względem chłodzenia byłem zmuszony do kupna splitera do wentylatorów. Padło na tego dziada. Jest on zasilany kablem SATA oraz podłączony do płyty głównej w celu kontroli obrotów wentylatorów. Problem tkwi w tym że SpeedFanem ani Biosem nie mogę kontrolować własnie tych wentylatorów. Nie wiem jak rozwiązać ten problem, domyślam się że chodzi tutaj o to że wentylatory które wpięte są w splitter są 3-pinowe a powinny być 4-pinowe, żeby miały PWM, dobrze to rozumuje?

 

Płyta główna to Asus H87M-E

Wentylatory to SilentiumPC Zephyr 120mm

 

pozdrawiam

Edytowane przez holtar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodzi tutaj o to że wentylatory które wpięte są w splitter są 3-pinowe a powinny być 4-pinowe, żeby miały PWM

 

Sam sobie odpowiedziałeś :).

 

Wentylatory 3-pin są sterowane poprzez zmianę napięcia. W przypadku tego splittera zasilanie jest bezpośrednio ze złącza SATA_POWER z zasilacza, więc nie ma jak zmieniać napięcia w celu kontrolowania obrotów wentylatorów, bo dostają one stale 12V z zasilacza. Wentylatory 4-pin stale dostają napięcie 12V, ale są kontrolowane przez zmianę szerokości impulsu.

 

Wystarczy, że kupiłbyś taki splitter za kilkanaście zł i nie byłoby problemu - działa zarówno z wentylatorami 3-pin, jak i 4-pin, bo jest podłączany bezpośrednio pod mobo, więc opcje sterowania zależą już od płyty i danego złącza :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, chciałem po prostu potwierdzić mój wniosek bo nie jestem biegły w tych tematach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...