Skocz do zawartości
Melon77

Zasilacz małej mocy dla maniaków ciszy

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przeglądam ofertę zasilaczy, to widzę, że te małej mocy są najczęściej z niższej półki, mające mniejszą sprawność i więcej hałasują, natomiast jak ktoś chce zasilacz o dużej sprawności i super cichy, to musi kupić coś mocniejszego. Pytanie więc takie, co ma kupić osoba, która potrzebuje zasilacz małej mocy a cichy i wydajny?

 

Np. dla komputera z procesorem 65 TDP bez osobnej grafiki lub z jakąś najsłabszą. Co wtedy najlepiej kupić? Najsłabsze, co znalazłem z klasy "premium" to be quiet! Straight Power 11 450W. Potem są już Seasonic i Corsair 550W lub mocniejsze. A tutaj wystarczyłoby 300W i to jeszcze z dużym zapasem mocy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie więc takie, co ma kupić osoba, która potrzebuje zasilacz małej mocy a cichy i wydajny?

Półpasywny zasilacz większej mocy. Taki Focus Plus 550W nawet Ci nie włączy wentylatora, a sprawność przy niskim obciążeniu ciągle ma spoko.

 

Są zasilacze małej mocy pasywne (Np. Seasonic ma 400W Platinum fanless), są też takie mikrusy jak Streacom ST-ZF240. Ogólnie za mały rynek aby się komuś opłacało opracowywać coś lepszego. Do HTPC są picoPSU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seasonic pasywny małej mocy miałem dawno temu w HTPC,kompletnie bezgłośny zero buczenia trafo czy ćwierkania cewek.

Model 460 Gold...zostały mi po nim full custom kable paracord black i w sumie głupio zrobiłem że sprzedałem bo kozak model.

 

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2583

 

Finac miał masę PSU w tym kilka pasywów niskiej mocy a jest maniakiem ciszy

i potwierdził że to był bardzo udany model,jego sztuka też była bezgłośna.

 

Nie potrzebnie zmieniłem na mocniejszy SS pół pasywny.

 

 

p1210633dyf0l.jpg

 

 

Teraz trafienie takiego bezgłośnego PSU to ruletka,nie ważne pasywny czy nie.

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Półpasywny zasilacz większej mocy. Taki Focus Plus 550W nawet Ci nie włączy wentylatora, a sprawność przy niskim obciążeniu ciągle ma spoko.

 

Są zasilacze małej mocy pasywne (Np. Seasonic ma 400W Platinum fanless), są też takie mikrusy jak Streacom ST-ZF240. Ogólnie za mały rynek aby się komuś opłacało opracowywać coś lepszego. Do HTPC są picoPSU.

Corsair RM 550x też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BitFenix Formula 450 - na sklepie blackwhite masz go za 270zl, a jest polpasywny i też wentylator ci się nie odpali. Do tego przechodzi wszystkie testy, np. Transient response test, z którymi Focus gold ma problem...

 

W tej cenie chyba najlepszy wybór, ponieważ elektronika jest na poziomie Corsair RMX/SS Focus gold. No i oprócz tego ma kilka % wyższa sprawność w tym obciążeniu niż Seasonic, w którym ty będziesz prosperowal. Ogólnie ma trochę wyższa, z racji zastosowania polmostka zamiast pełnego mostka...

Edytowane przez Dingir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BitFenix Formula 450 - na sklepie blackwhite masz go za 270zl, a jest polpasywny i też wentylator ci się nie odpali. Do tego przechodzi wszystkie testy, np. Transient response test, z którymi Focus gold ma problem...

 

W tej cenie chyba najlepszy wybór, ponieważ elektronika jest na poziomie Corsair RMX/SS Focus gold.

249zł.

https://www.x-kom.pl/p/409085-zasilacz-do-komputera-bitfenix-formula-450w-80-plus-gold.html

 

Wysokiej klasy wentylator

 

Bitfenix Formula Gold 450 W jest wyposażony w wentylator klasy przemysłowej o średnicy 120 mm. Dzięki łożysku FDB oraz możliwości pracy z minimalną prędkością obrotową 500 RPM, wentylator

:hmm:

 

Całkiem zacny PSU...gdybym nie miał Corsair RM 550x to bym go zakupił ;)

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

249zł.

https://www.x-kom.pl/p/409085-zasilacz-do-komputera-bitfenix-formula-450w-80-plus-gold.html

 

 

:hmm:

 

Całkiem zacny PSU...gdybym nie miał Corsair RM 550x to bym go zakupił ;)

 

Na tle RMXa przegrywa gwarancja i modularnoscia, a i głośnościa, ale serio BitFenix Formula jest cichy. Cichszy niż Focus, ale glosniejszy niż RMX ofc w zależności od obciążenia. niczym poza tym.

Edytowane przez Dingir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za polecenia, trzeba więc wziąć coś mocniejszego, żeby była cisza.

BitFenix Formula 450 - na sklepie blackwhite masz go za 270zl, a jest polpasywny i też wentylator ci się nie odpali.

Czy na pewno tak jest? W pewnej recenzji jest napisane:

 

Although this PSU lacks a semi-passive mode and uses a smaller 120mm fan, it's still one of the quietest models we've ever tested.

 

A poza tym nie słyszałem nigdy o firmie BitFenix. Czy robią dobrej jakości produkty i można im zaufać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za polecenia, trzeba więc wziąć coś mocniejszego, żeby była cisza.

 

Czy na pewno tak jest? W pewnej recenzji jest napisane:

 

 

 

A poza tym nie słyszałem nigdy o firmie BitFenix. Czy robią dobrej jakości produkty i można im zaufać?

 

Faktycznie, mój błąd. Wybacz, jestem trochę zmęczony... Tak czy siak, masz 500 obrotów, to jest głośność na poziomie 10db. Zresztą moim zdaniem to jest spoko opcja, bo zawsze jest lekki powiew przy dużym wentylatorze a głośności praktycznie nie ma w ogóle.

 

Tak - BitFenix to marka sprawdzona, gruntownie przetestowana przez zagraniczne strony. Tomshardware właśnie czy inne jonnyguru. Można napisać, że np Bitfenixa fury robiło FSP na bazie fsp aurum. To jest platforma Cwt, elektronicznie podobna do Corsair RMX. Nie ma co do tego wątpliwości. Właśnie zasilacz Corsair RMX oraz masa innych zasilaczy jest robiona na bazie CWT.

 

Cichszego zasilacza a tym budzecie nie znajdziesz, chyba że dopłacając do Corsair RMX właśnie.

Edytowane przez Dingir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za sprostowanie. Faktycznie w tej cenie wydaje się być bezkonkurencyjny. Na podobnej zasadzie wentylatory chyba działają w be quiet! Straight Power 11, tylko że prędkość się zaczyna coś niewiele ponad 300 obrotów. Ale be quiet to dosyć droga marka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za sprostowanie. Faktycznie w tej cenie wydaje się być bezkonkurencyjny. Na podobnej zasadzie wentylatory chyba działają w be quiet! Straight Power 11, tylko że prędkość się zaczyna coś niewiele ponad 300 obrotów. Ale be quiet to dosyć droga marka.

 

No, tylko że bequiet np w w system power 9 krzywa wentylatora ustawił tak nisko, że temperatury w środku osiągaly nawet do 106 stopni niedaleko kondensatorow. Nie wiem jak w straight powerze, bo nie ma pomiarów kamerka termowizyjna, ale pewnie i tak źle nie jest, bo OEM to FSP, a nie HEC jak w przypadku sp9.

 

Za to BitFenix ma dobry layout we wnętrzu zasilacza, dobre ułożenie elektroniki oraz odpowiednio dopasowane radiatory w środku, przez to może pozwolić sobie na ustawienie tak niskiej krzywej wentylatora.

 

Dlaczego ustawienie odpowiednio krzywej jest istotne? Bo wtedy, kiedy na stronie wtornej masz kondensatory elektrolityczne, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperaturowe, pogarszają swoje parametry jeżeli chodzi o oczyszczanie napięć z zakłóceń, wprowadzają większy prąd resztkowy, większa rezystancja, szybciej paruje elektrolit, co prowadzi do degradacji kondensatora. Każde 10c więcej, to pewien czas życia kondensatora uciety w zależności od producenta. Wiadomo, są jeszcze mosfety, diody itd. One też dostają po tyłku, pogarszają swoje parametry, wydzielają więcej ciepła, to też prowadzi do degradacji. Co innego, kiedy zasilacz ma 10 lat gwarancji, ale jak ma dwa lub trzy, to po okresie pogwarancyjnym długo to nie pozyje...

Edytowane przez Dingir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, tylko że bequiet np w w system power 9 krzywa wentylatora ustawił tak nisko, że temperatury w środku osiągaly nawet do 106 stopni niedaleko kondensatorow. Nie wiem jak w straight powerze, bo nie ma pomiarów kamerka termowizyjna, ale pewnie i tak źle nie jest, bo OEM to FSP, a nie HEC jak w przypadku sp9.

A ten FSP jest lepszy od HEC? SP9 to budżetowa linia zasilaczy, więc myślę że nie ma co się spodziewać cudów. Pewnie bardziej postawili na ciszę niż na trwałość.

 

Co innego, kiedy zasilacz ma 10 lat gwarancji, ale jak ma dwa lub trzy, to po okresie pogwarancyjnym długo to nie pozyje...

Tak mi się właśnie skojarzyło - mam najtańszego Be Quiet 350W już prawie 8 lat, miał gwarancję 2 letnią i nadal śmiga, jedynie wentylator wymieniałem ostatnio ze względów akustycznych. Oczywiście, nie chcę na tej podstawie żadnych dalekosiężnych wniosków wysnuwać, bo kto wie jak napięcia są trzymane po takim okresie.

 

Ale co do BitFenixa, dzięki za opis szczegółów technicznych, dobrze wiedzieć co jest siedzi w środku i co jest ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten FSP jest lepszy od HEC? SP9 to budżetowa linia zasilaczy, więc myślę że nie ma co się spodziewać cudów. Pewnie bardziej postawili na ciszę niż na trwałość.

 

 

Tak mi się właśnie skojarzyło - mam najtańszego Be Quiet 350W już prawie 8 lat, miał gwarancję 2 letnią i nadal śmiga, jedynie wentylator wymieniałem ostatnio ze względów akustycznych. Oczywiście, nie chcę na tej podstawie żadnych dalekosiężnych wniosków wysnuwać, bo kto wie jak napięcia są trzymane po takim okresie.

 

Ale co do BitFenixa, dzięki za opis szczegółów technicznych, dobrze wiedzieć co jest siedzi w środku i co jest ważne.

 

no rozne sa jednostki, moze w twojej krzywa jest lepiej ustawiona. co do OEMów, to racja - FSP ma wiele lepszych jednostek niż HEC. ostatnimi czasy HEC pomijajac sp9, to w nowych szarych corsair vsach, ktore tez robili zle ustawili punkt wyzwalania sie zabezpieczen. no wlasnie, postawili w sp9 na wentylator zamiast funkcjonalnosc, ale to byl ich calkiem sensowny ruch, dlaczego? bo ludzie nie patrza na takie rzeczy... wentylator cichy, to najwazniejsze. nie wiem czy to zbaczanie z tematu, jednak sadze ze niektore informacje moga sie przydac :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...