Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowa na tym forum, chcialabym się przywitać.

Przejrzałam ten dział i nadal jestem w konsternacji.

Poszukuję dysku SSD do laptopa, chciałabym żeby trochę przyspieszyl. Zamierzam wstawić go w miejsce obecnego napędu DVD-ROM.

Docelowa pojemność to ok 480-500GB.

Chciałabym dokonać zakupu w sklepie Neonet ponieważ tam mam do wykorzystania bon podarunkowy.

Z dostępnego asortymentu znalazłam kilka ciekawych pozycji:

- PNY CS900 480GB

- Goodram CX400 512GB

- Crucial BX500 480GB

- Patriot Burst 480GB

Toshiba TR200 480GB

Wszystkie 2,5" w podobnych cenach (220zl-250zl) o podobnych prędkościach.

Co moglibyście polecić z oferty Neonetu?

Mam nadzieję że nie naruszyłam zasad panujących na forum.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

Musisz podać markę i model laptopa, trzeba zobaczyć czy kontroler do którego podpięty jest DVD działa w sata-III. Jeśli nie działa w Sata-III, bez względu na to jaki zamontujesz dysk w kieszeni MultiBay będzie on działał z mniejszą prędkością. Nie wszystkie laptopy (zwłaszcza starsze) mają sata2/3 na kontrolerze napędów DVD/RW. Kiedyś bywało tak że kontroler dysku działał w sata2 a nagrywarki w sata1, tak samo było w wielu modelach z sata3 gdzie nagrywarka pracowała w sata1.

 

Jeśli chodzi o wybór dysku to ... z PNY miałem masę przygód (serwis PC). Dobrymi dyskami są Cruciale. Co do Goodrama na razie nie wypowiadam się bo użytkuję takowe zbyt krótko, dopiero od roku. Mogę jednak powiedzieć że wydajnośc Goodram CX300 (128GB) w stosunku do Adaty SU900 jest znacznie mniejsza (po roku pracy). Adata zużycie 0% a katowana w serwisie dniami i nocami a Goodram już 18% (tak samo katowany). Na dodatek Goodram spowolnił, na pczątku miał średnio 450-470MB/s a teraz 330-340. Adata nie zmeniła się. Natomiast stary poczciwy Patriot Blaze (60GB) walczy o dłuższe życie już piąty rok! Pięć lat katuję dysk w jednym laptopie (dysk temp/cache i do downloadów z internetu) i paść nie chce. Jest to najtańsza opcja jaka wtedy była jeszcze na kościach TLC. Oprogramowanie patriota pokazuje zużycie na poziomie 43% i to po tylu latach. Naprawdę solidne te kości TLC były :-)

 

Ostatnia rzecz, nie zwaracaj uwagi na to czy klasyczny SSD ma reklamowane prędkości 450/480/500/530MB i podobnie bo to tak naprawdę najmniejszego znaczenia nie ma. Nie widziałem jeszcze dysków SSD pod Sata 2.5" które szły by równiuteńko z 6Gb/s czyli 600MB/s (tyle daje kontroler). Piszą na pudełkach i w specyfikacjach magiczne "do" więc te "do" często aby sprzedać jest powyżej 500MB/s namazane na pudełku a tak naprawdę jest to średni przedział 450-480MB/s. W dyskach SSD liczy się IOPS a nie MB/s. Zwracaj uwagę na ten parametr a nie marketingowe brednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogę wrzucić ten dysk w miejsce HDD, z tym nie mam problemu dlatego że już większość plików trzymam na zewnętrznym dysku, ewentualnie jeżeli jest możliwość to HDD przerzucić w miejsce napędu.

Laptop to staruski Lenovo G510, potrzebny mi do pracy, a ostatnio mocno podupadł na szybkości działania, wydaje mi się że HDD w środku powoli kończy swój żywot.

W pracy mam dysk Goodram, bodajże Iridium Pro i działał naprawdę super dopóki nie zapełnił się w jakiś 60-70%. Z tych konkretnych pozycji na co najlepiej zwrócić uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna z tych pozycji nie jest szczególnie polecana, do dobrego SSD musiałabyś nieco dopłacić. Jeśli bym nie mógł dopłacić, to bym wziął CX400, ale tylko ze względów patriotycznych i takich, że nie ma szczególnie złych opinii.

 

Żeby kupić tam coś sensownego, to trzeba by wybrać WD Blue (najtaniej) lub najlepiej Crucial MX500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok panowie, dziękuje za dotychczasowe wiadomości. Szkoda, że na forum trafiłam tak późno, bo zdecydować muszę się do dzisiaj, maksymalnie do jutra.

Który z podanego linku dysków będzie najsensowniejszym wyborem?

www.neonet.pl/nosniki-pamieci/dyski-ssd.html?price=1-299&neodata_14121=460-560&neodata_14119=6935%2C5947

Jesli wszystko jest na jedno kopyto to chyba zdecyduje się na tego Goodrama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

Moim zdaniem przy wyborze dysku liczą się takowe jak kości z których został zbudowany:

QLC-szajsTLC- standard (ale szajs)MLC- dobry dyskSLC- bardzo dobry ale bardzo drogi

Dalej, to obecność 3Dnand zamiast 2Dnand

Kolejna rzecz to losowy odczyt danych (a nie sekwencyjny!). Wybrany Goodram CX400 ma:odczyt (4k QD64) 77500 IOPSzapis (4k QD64) 85000 IOPS

Edytowane przez kadon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...