Skocz do zawartości
rakso147

HP Pavilion 15 2018- SSD M.2 NVMe x2 czy NVMe x4?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chce dokupić SSD M.2 do HP Pavilion HP Pavilion – 15-cs1006nw ale nie wiem czy mam M.2 PCIe NVMe x2 czy M.2 PCIe NVMe x4. Dzwonilem do supportu hp, a ziomek mówi, ze nie wie, bo ma tylko napisane PCIe... Licze na was... Ewentualnie gdybym miał x2, a wloze x4 to stanie sie coś? Czy po prostu zmniejszy predkośc do takiej jaka obsluguje x2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

Masz x4, gwarantuje to procesor który posiada takie konfiguracje: PCI Express 1x4, 2x2, 1x2+2x1 i 4x1; wersja PCIE 3.0

Edytowane przez kadon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego zamierzasz wykorzystywać ten laptop ? W zdecydowanej większości zastosowań, poza naprawdę specyficznymi nie będziesz w stanie zauważyć absolutnie żadnej różnicy między NVME a zwykłym SATA, nie mówiąc już o różnicy między x2 a x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego zamierzasz wykorzystywać ten laptop ? W zdecydowanej większości zastosowań, poza naprawdę specyficznymi nie będziesz w stanie zauważyć absolutnie żadnej różnicy między NVME a zwykłym SATA, nie mówiąc już o różnicy między x2 a x4.

Standardowo użytek domowy, czyli internet, jakies gry, word itp.

Chce kupic dysk na M.2, bo HDD sie przyda w zapasie, a jeśli mam to NVMe to doszedłem do wniosku, ze po co kupować inne jak mozna to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Tyle że tak jak powiedziałem, nie zauważysz żadnej różnicy między m2 Sata a m2 nvme także jeśli jest różnica w cenie to weź to pod uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

M2-SATA jak sama nazwa wskazuje hula w SATA, najprawdopodobniej w tym laptopie w SATA-III więc 6Gb/s, natomiast M.2 z NVME będzie działać w PCIE x2/x4 itp. itd. więc będzie ograniczony tylko i wyłącznie prędkością magistrali PCIE która jest znacznie wyższa jak przedpotopowe już SATA.Różnic w codziennym działaniu raczej nie będzie widać jednak albowiem by były takowe zauważalne, w komputerze muszą być conajmniej dwa dyski nVME czyli dwa razy M.2 PCIE. Wtedy, podczas przenoszenia plików z dysku na dysk róznica będzie zauważalna gołym okiem.

Jakiś czas temu użytkowałem Samsunga 960Evo 256GB z płytą Gigabyte GA-B250M-D3H oraz procesorem i5-7600k.

Jedyna różnica wtedy między Samsungiem a np. Adatą SU900 była taka iż Windows (7) bootował w zaledwie 3,4 sekundy na Samsungu a na Adacie 6,7 sekund. Reszty różnic nie było widać albowiem tak jak już wspomniałem, Samsung działający teoretycznie z prędkością sekwencyjną powiedzmy pow. 3000MB/s nie miał jak się rozbujać do takich prędkości. Hamowało go dosłownie wszystko, począwszy od dysków HDD wpiętych w SATA3 do urządzeń wpiętych w porty USB.

Wyobrazi sobie kolega teraz taki prosty przykład:Mam w komputerze dysk M.2 PCIE który teoretycznie potrafi czytać pliki (np. ISO o wadze 2GB) z prędkością powiedzmy 3000MB/s.Biorę sobie takich plików 20 sztuk, waga łączna 40GB i kopiuję na inny dysk (np. zabieram dane do pracy). Innym dyskiem jest dysk SSD działający w SATA-III więc teoretycznie może mieć zapis na poziomie 6Gb/s. No i teraz super dobry mega szybki Samsung czyta sobie te dane z prędkością jaką może osiągnąć i ... w efekcie końcowym jest spowolniony do prędkości zapisu drugiego dysku albowiem inny dysk (wspomniana Adata) nie będzie na mocy zapisywać z taką prędkością jaką posiada w odczycie Samsung :-) Suma sumarum wszystko będzie działać z prędkością SATA-III.Inna bajka byłaby gdyby kolega w komputerze posiadał 2,3 porty M.2 PCIE i 2,3 takie dyski to wtedy będzie Ferrari na autobahnie :-)

Jeszcze gorzej będzie gdy w komputerze będzie jakiś tandetny dysk HDD (5400rpm) który teoretycznie działa w SATA-III ale i tak jego prędkości odczytu i zapisu będą na poziomie SATA1, no może kawałek SATA2 bo testowałem ostatnio Toshibę P300 i miała na początku talerzy śliczne 180-200MB/s a w zapisie 130-160MB/s. Zatem, jeśli zaczniesz kopiować np. pliki z takiego dysku na szybki M2 to i tak M2 będzie zapisywał z maksymalną prędkością z którą słabszy dysk właśnie czyta.

 

U kolesi z "zawodu" widziałem jednak ostatnio zabawki stacjonarne z dyskiem M.2 oraz szybkimi dyskami PCIE wpiętymi właśnie w PCIE, wtedy to ma sens albowiem oba dyski zamontowane właśnie tak działają z regułuy pow. 1Gb/s i różnice widać już gołym okiem. Natomiast, w laptopach nadal króluje tylko jeden port M.2 i tak naprawdę, wszystko jedno co tam się zamontuje, moim zdanim dzisiaj szkoda jeszcze kasy na super mega mocne dyski, osobiście szukał bym jedynie czegoś co ma kostki choćby MLC z 3Dnand a resztę w krzaki :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszystko zrozumiałem jak trzeba, bo widzę, że z moją wiedzą mógłbym co najwyżej pięty wam lizać, dlatego dopytam ;)

Mówiłem, że będę miał drugi dysk i dlatego chcę M.2, ale raczej szansa, że będę go używał jest bardzo mała, raczej wszystko będzie na tym M.2.

Najbardziej mi zależy, żeby system szybko wstawal, najszybciej jak to możliwe i żeby zaraz po starcie można było włączyć przeglądarkę i działać, a nie jak teraz, że jeszcze trochę myśli zanim coś zrobi.

Mówicie, że nie będzie różnicy w starcie ani w codziennym działaniu między podanym wyżej plextorem, a tym dyskiem M.2 SATA?

https://www.x-kom.pl/p/400629-dysk-ssd-crucial-250gb-m2-sata-ssd-mx500.html

 

Ale w sumie widzę, że ceny i tak zbytnio się nie różnią między sata, a nvme, więc chyba i tak lepiej wziąć nvme, tak przyszłościowo (Na moją logikę ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że w tej samej cenie masz :

ADATA 256GB M.2 PCIe NVMe XPG SX6000 Lite - 169 zł

 

to faktycznie warto wziąć nvme.

 

Jeśli szukałbyś czegoś o większej pojemności to polecam z uwagi na świetną wydajność oraz 5 letnią gwarancję:

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro - 461049 - zdjęcie 1 ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro - 369 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kadon

Najbardziej mi zależy, żeby system szybko wstawal, najszybciej jak to możliwe i żeby zaraz po starcie można było włączyć przeglądarkę i działać, a nie jak teraz, że jeszcze trochę myśli zanim coś zrobi

1. instaluj system operacyjny w trybie UEFI (bez CSM), przyspiesza bootowanie 2. foldery TEMP systemu windows przenieś na inny dysk SSD obecny w komputerze 3. cache przeglądarki przenieś na inny SSD lub do pamięci RAM 4. plik partycjonowania wyłącz na dysku systemowym a włącz na innym SSD i ustaw go ręcznie na wielkość od 1.5 do 2.5 raza tyle ile jest pamięci RAM

Edytowane przez kadon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...