Skocz do zawartości
Gość

Pożyczyłem Ryzena 3600 od kolegi do MSI B450 A PRO i nie działa Dual Channel

  

23 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Da radę na MSI B450 A Pro?

    • Da
      15
    • Nie da
      8


Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Zaraz montuję! Tyle się źle mówi o MSI, a niektórzy mnie znają z problemów z "ES 4770" to wiedzą że problem będzie. Jeden cham mi sprzedał jakiegoś dziwnego, potem odesłałem i drugi już hulał.

 

Obstawiajcie jakie problemy będą :lol2: a może jednak zadziała bez problemu. Chcę by RAMy też poleciały na 3600Mhz...

 

Bios z 30 sierpnia.

 

Inna sprawa, że kolega chce się zamienić z Ryzenem 2700X. Do gier chyba się nie opłaca, co? 8 rdzeni jednak na przyszłość...

 

===

 

Nie działa Dual Channel, płyta nie bootuje (3 beepy). Wyjaśnienie w komentarzach.

 

Po dłuższej analizie widzę, że nie działają sloty RAM Channel B1 i B2. Nawet pojedyncze kości w nie zamontowane nie działają.

 

====

Update - wina płyty, tzn biosu.

 

Miałem na moment X570 i na niej spokojnie ten sam Ryzen i te same pamięci wstawały i pracowały w dualu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da rade, choć patrząc na nicka zaczynam mieć wątpliwości :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 3600 na płycie MSI B450 A-pro wystartował mi od pierwszego zamontowania BEZ najmniejszych problemów - nawet nie wiem co to znaczy problem z MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hehe.

 

Dobra, 1 próba.

 

Dual channel nie działa - tzn nie uruchamia się PC na 2 kościach. Sloty 2-4.

 

Na 1 kości owszem, uruchomił się (slot 1). Wklepałem póki co ustawienia na 3600Mhz dla RAM.

 

Proc ma 4100Mhz sztywno. Płyta ustawiła 1.4V domyślnie.

 

Ryzen Master wywala, że unsupported processor. Lecimy dalej.

 

Ryzen 5 3600 na płycie MSI B450 A-pro wystartował mi od pierwszego zamontowania BEZ najmniejszych problemów - nawet nie wiem co to znaczy problem z MSI.

 

Ktora wersja biosu?

 

===

Update testy na OCCT.

 

Procek pod obciążeniem 4025Mhz, ale już 1.35V. Temperatury bez pasty są złote - więcej niż 60C nie ma.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Ryzenie 5 2600 miałem tą wersję 7B86vA7 z 2019-03-07. Na tym samym procesorze i biosie za pomocą MSI Live Update zrobiłem aktualizacje automatyczną do najnowszego biosu 7B86vA9 z 2019-07-23 następnie wymieniłem sam procesor na nowszy i wszystko śmiga aż miło. Ramy też udało się podkręcić do 3733Mhz.

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli masz wcześniejszą wersję biosu.

 

Edycja nr2.

 

XMP wyłączyłem, standardowy RAM.

 

4050Mhz na procku. 53C.

 

Co najlepsze w ogóle bez pasty jadę.

 

====

Edit 3.

 

Nie działa dual channel. Jakbym nie zrobił to PC nie wstaje z błędem pamięci.

 

1 kość chodzi jak chce.

 

2 kości tylko w slotach 1-2.

 

Ale aby dual channel działał pamięci muszą być włożone w 1-3 lub 2-4.

 

To nie działa, absolutnie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe.

 

Dobra, 1 próba.

 

Dual channel nie działa - tzn nie uruchamia się PC na 2 kościach. Sloty 2-4.

A od której strony liczysz sloty? Powinieneś na tej płycie liczyć od środka płyty wg manuala.

post-611041-15690108737127_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Slot nr 1 uznaje od strony CPU.

 

Także przy sobie 1 i 2 działają teraz - 16GB na luzaku, ale single channel.

 

Jak przestawię obojętnie jak, czyli na slot 3 czy 4 drugą kość RAM, by była przerwa między nimi to 3 beepy od mobo czyli ram problem.

 

Przy Ryzenie 2700x miałem ramy włożone w slot 2 i 4 od strony CPU i chodziły w dualu.

 

Procka osobno testuję teraz - 4,2Ghz przy 1,36V. Luzem idzie 10 minut OCCT temp do 60C. Zima.

 

Przy Ryzenie 2700X do 80-90C dochodziło.

 

OCCT też pokazywał ze 180W w obciążeniu, teraz 70. Nie wiem czy to poprawne odczyty, aczkolwiek w Cinebench R15 wyniki raczej normalne.

 

1600 na multi core i 198 single core.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok, testy zrobione chyba wszelakie i Dual Channel na Ryzen 3600 nie działa.

 

1. ERP on/off - nic.

2. Timingi na sztywno - nic.

3. XMP off/on - nic.

4. Timingi z DRAM CALCULATOR - nic.

5. Zmiana napięć wszelakich - nic.

6. Bawienie się z geardown, cr1, cr2 itp - nic.

 

Jeszcze zostało wgrywanie 2 starszych wersji biosów, choć nie sądzę, że starsze mogą być lepsze. Jeszcze niby ma wyjść nowy bios za kilka dni.

 

Ale z takimi problemami z MSI B450 lepiej zostać przy "starym" Ryzenie 2.

 

Przez Single Channel wydajność w grach jest słabsza o nawet 5-6 fps od Ryzena 2700X, więc...

 

Pewnie skrobnę maila do MSI, że może większość problemów to tak naprawdę problemy z kontrolerem pamięci i niech to sprawdzają dokładnie. Żeby Cruciale tak popularne nie latały to jest komedia.

 

Kolega, który ma Bazookę V2 i tego właśnie Ryzena - zero problemów, ale ma G.Skille 3200Mhz.

 

Także nie wiem, pamięci są na pewno sprawne, pewnie wina biosu/płyty. Może jeszcze pon-wt pójdę u niego potestować Cruciale, jak polecą na luzaku w dual to 100% będzie wina A-Pro. Bazooka chodzi lekko ;/

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wsteczna kompatybilność płyt z nowymi Ryzenami leży i kwiczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A może zupełnie przypadkiem zepsułeś koledze procesor?

 

Niby jak :E podmieniając jednego proca z drugim? ;)

 

Zresztą okaże się, jak oddam mu go. Na tydzień mam go u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jak kto, ale Ty jesteś zdolny do wszystkiego :heartpump:

 

 

Ale bardziej serio - coś (tłuszcz/pasta/paproch) mogło osiąść na pinie. Mogło wpaść do socketu.

 

Przy tego typu problemach zawsze pierwszą rzeczą jaką się robi jest ponowny montaż cpu, z odczyszczeniem tego co można. Na prockach intela zwykle oznacza to oczyszczenie padów, u amd... można by bardzo delikatną miotełką nasączoną ipą przekmysać piny. I przedmuchać socket.

 

Jak zamontujesz 2700 z powrotem, będzie dual, a po ponownym zamontowaniu 3600 znowu będzie źle to faktycznie można zakładać inwalidztwo płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zakładać inwalidztwo płyty.

 

Ktoś jeszcze zgłaszał, że ta płyta nie współpracują w dualu z crucialami ? Pierwsze słyszę.

A jak czytam posty autora, to z nowymi ryzenami są tylko problemy...

 

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podmieniałem dziś już z Ryzenem 2700X, bo na jednym z wczesnych biosów dla Ryzenów 3 ten nie chciał wstać (próbowałem wgrać wszystkie z obsługą R3). Także oczywiście wszystko sprawdzone. Raczej kwestia biosu, albo płyty. Jeszcze mam pomysł, by wbić konkretne napięcia VDDP, VPP, VDDG, VREF channel A I B... potem są jeszcze takie opcje jak CPU training seed, phy configuration, takie nowe których nie ma na Ryzenach 2.

 

Po prostu Channel B (sloty 3-4) nie chodzi jeśli chodzi o RAM. Jakby ich tam nie wcisnąć nie działają.

 

Ktoś jeszcze zgłaszał, że ta płyta nie współpracują w dualu z crucialami ? Pierwsze słyszę.

A jak czytam posty autora, to z nowymi ryzenami są tylko problemy...

 

Na Bazooce nie ma problemów, koledze chodzi normalnie, ale nie ma Cruciali. Wychodzi na to, że kompatybilność każdego z podzespołów to największe problemy. Wystarczy jakaś specyficzna konfiguracja i już coś nie pasuje systemowi. Teraz problemów jest dużo mniej, ale od początku ludzie narzekają na MSI. Inne firmy się ogarnęły, szybko wypuściły normalne biosy, a na MSI co moment krzaki jak nie z audio, to z gpu, jakieś błędy WHEA, albo ramy nie działają jak należy.

 

Zamówiłem inne Cruciale, dziś promocja - 299zł była w euro rtv. Jak nie polecą to pójdą na 14 dniowy zwrot.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat tego kolegi w potrzebie powinien być w dziale 'humor' ewentualnie 'śmietnik'.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przywracałeś bios do ustawien początkowych :D?

 

No ba. Pierwsza rzecz, którą robiłem. Potem jak zmieniałem biosy (głównie na starsze przez USB Flash) to też zawsze automatycznie się czyściły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po dłuższej analizie widzę, że nie działają sloty RAM Channel B1 i B2. Nawet pojedyncze kości w nie zamontowane nie działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Update - wina płyty, tzn biosu.

 

Miałem na moment X570 i na niej spokojnie ten sam Ryzen i te same pamięci wstawały i pracowały w dualu.

 

Napisałem do MSI by to poprawili, bo jednak często wypuszczają biosy z improved memory compability. Czy to zrobią się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo kolegów, ale z tego co czytam to widzę, że mam bardzo podobny problem z dual channelem na MSI B450-A PRO i Ryzenem 5 2600. Wgrałem najnowszy BIOS 7B86vAD (2020-06-18) i bez zmian - tylko jedna kość ramu jest używana przez system. Czy wam się udało jakoś rozwiązać ten problem?

Edytowane przez saletrak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...