Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Stoję przed zakupem nowego komputera(notebooka). Wydaje się, że dla moich potrzeb z tytułowej dwójki bardziej właściwy będzie i5-8265U.

Ma zastąpić używany w tej chwili komp. stacjonarnym z i3 6100T /16GB ram i dyskami SSD. Właściwie jest on wystarczający, co najwyżej zestarzał się moralnie - ma już 3,5 roku.

 

Chcę go upgradować na coś mobilnego w cenie ~2500pln. W grę wchodzą procesory Ryzen 5 3500U lub i5-8265U(chyba najlepsze obecnie dostępne energooszczędne budżetowe procki), 16GB ram, bez dodatkowej karty grafiki.

 

Komputer ma być energooszczędny (chodzić 24h/dobę) i sprawny w biurowo/multimedialnych działaniach.

 

Znam zalety Ryzena(znacznie lepsza w porównaniu z Intelem wbudowana grafika) lecz jest mi to zupełnie niepotrzebne - nie gram i nie potrzebuję wydajności grafiki 3d (w tej chwili w zupełności wystarcza mi grafika wbudowana w i3 6100T). Wydaje się, że w biurowo/multimedialnym zastosowaniu i5-8265U będzie działał sprawniej niż Ryzen.

 

Czy mój tok rozumowania jest słuszny?

Edytowane przez zipp1001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, intel będzie lepszym wyborem

 

A niby dlaczego ? Uwielbiam takie porady niepoparte totalnie żadnym argumentem.

 

Proszę bardzo, porównanie wydajności tych procesorów - w dużym uproszczeniu są identyczne: Link

 

Także nie musisz kierować się wyborem procesora a tym co cały laptop sobą prezentuje.

 

W tym budżecie średnio jednak widzę zmieszczenie się z taką konfiguracją a jednocześnie ekranem IPS.

 

Gdyby trochę dorzucić to można z IPSem dostać:

HP 15 Ryzen 5-3500/16GB/256/Win10 - 2699 zł

 

Bez IPSa bardzo dobrze wyceniony jest:

HP 15s i5-8265/16GB/256 FHD - 2349 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego ? Uwielbiam takie porady niepoparte totalnie żadnym argumentem.

 

Proszę bardzo, porównanie wydajności tych procesorów - w dużym uproszczeniu są identyczne: Link

 

Także nie musisz kierować się wyborem procesora a tym co cały laptop sobą prezentuje.

Na pewno wezmę wersję z ips/alu/podświetlana klawiatura więc to nie jest problem (dość mam już lapków plastik-fantastik).

 

Pytanie dotyczy wyłącznie procka (bo one są bardzo porównywalne cenowo) i w moim typie użytkowania (biuro/multimedia) wydaje się, że intel wygląda jednak lepiej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w moim typie użytkowania (biuro/multimedia) wydaje się, że intel wygląda jednak lepiej..

W jakim aspekcie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim aspekcie ?

cytując choćby linka który podłeś:

 

CPU Single Thread Rating

As of 21st of September 2019 - Higher results represent better performance

AMD Ryzen 5 3500U 1,815

Intel Core i5-8265U @ 1.60GHz 2,131

PassMark Software © 2008-2019

 

w dużym uproszczeniu są identyczne

Jak dla mnie 2131 do 1815 to wyraźna różnica (ponad 10%?)a nie identyczność..

 

Ten pojedynczy wątek w biurowych zastosowaniach może robić różnicę..

 

Bardziej interesowało by mnie czas pracy na baterii - czyli który procesor jest mniej prądożerny? (oba TDP=15W oczywiście, ale jak to wygląda w realu?)

Edytowane przez zipp1001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 2131 do 1815 to wyraźna różnica (ponad 10%?)a nie identyczność..Ten pojedynczy wątek w biurowych zastosowaniach może robić różnicę..

 

Jeśli pod aplikacjami biurowymi masz na myśli Excela, to korzysta on z wielu rdzeni. Nie wiem jak dokładnie wygląda Twoja praca biurowa ale musiałbyś się naprawdę postarać żeby obciążyć procesor pakietem Office a i tak wtedy skorzysta on właśnie z wielu rdzeni a nie jednego wątku. Poza tym - patrz na wynik ogólny - obejmuje on własnie szerokie spektrum różnych zastosowań. Poza tym - wyniki zależą od konkretnego modelu, przy dłuższym obciążeniu różnice mogą być ogromne z uwagi na chłodzenie czy limit TDP od producenta laptopa. W żaden sposób nie namawiam na Ryzena ale mówienie że Intel jest w tym lepszy ? No nadal nie widzę ku temu żadnego argumentu.

 

Bardziej interesowało by mnie czas pracy na baterii - czyli który procesor jest mniej prądożerny? (oba TDP=15W oczywiście, ale jak to wygląda w realu?)

TDP to żaden wyznacznik, mówi on o tym ile ciepła powinien móc odebrac układ chłodzenia żeby utrzymać zegar bazowy ( nie turbo! ). Także wszystko zależy od laptopa a nie od procesora po raz kolejny.

To samo się tyczy czasu pracy na baterii, po pierwsze - istotna jest jej pojemność, później dochodzi element tego jak jest wykorzystywana i tutaj też może być różnice dla różnych producentów przy identycznym nawet procesorze.

 

Rozumiesz do czego zmierzam ? Że wybór procesora to ostatnie co powinno Cię interesować, musisz patrzeć stricte na pozostałe aspekty czytając miarodajne testy konkretnych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybiorę prawdopodobnie Paviliona 15" więc warunki pracy(chłodzenie=~throttling) czy bateria będą identyczne. Różnica tylko w procesorze ;)

 

Moja praca biurowa to np. otwarte 10-15 kart w FF, zdalny pulpit, kilka dokumentów w adobe, yt w fhd

 

Przez moment myślałem też o i3-8145 (patrząc na moje potrzeby :)) ale myślę, że i5 czy ryzen5 starczy na dłużej.. a dopłata nie jest w sumie duża..

Edytowane przez zipp1001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybiorę prawdopodobnie Paviliona 15" więc warunki pracy(chłodzenie=~throttling) czy bateria będą identyczne. Różnica tylko w procesorze ;)

 

No to faktycznie wszystko jest identyczne. Rzadkość na rynku, mało jest takich modeli gdzie tylko procesorem się różni. Wcześniejsza generacja Ryzena na pewno wypadała gorzej jeśli chodzi o pobór prądu względem Intela ( sam chciałem HP Envy 13 z Ryzenem ze względu na niesamowity design ale właśnie przez baterię wybrałem go z Intelem - tam był to zupełnie inny laptop).

 

Jeśli cenowo również jest to samo to również wybrałbym wersję z Intelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek już nie jest najświeższy, jednak podepnę się ze swoimi wątpliwościami, może Ktoś odpowie :-)

 

Na podstawie testów/porównań dostępnych w Internecie wybór pada na Intela.

OK, przyjmuję do wiadomości...

 

Ja jednak mam wątpliwości. Dotyczą dwóch aspektów:

1. bezpieczeństwa, a konkretnie błędów Spectre/Meltdown i całej rodziny pochodnych;

2. wydajności wielowątkowej.

 

Ad.1.

Z tego, co się orientuję:

- nie wszystkie błędy dotyczą obydwu procesorów/producentów, część z nich dotyczy tylko Intel-a.

- patche/łaty na te błędy znacznie bardziej degradują wydajność Intel-i, niż AMD-ków.

 

Nie sądzę (mylę się?), aby testy porównawcze dostępne w Internecie odbywały się na systemach w 100% załatanych.

Dlatego sądzę, że kilku(nasto)procentowa przewaga Intel-a w środowisku "produkcyjnym" powinna znacznie stopnieć po zaimplementowaniu łatek.

Więc może AMD???

 

Ad.2.

Osobiście potrzebuję stosunkowo taniego notebooka wyłącznie do pracy.

Praca, to będzie w większości developerka bazodanowa, więc sprawniejsza wielowątkowość będzie na pewno dużym plusem.

Wydaje mi się, że Intel gorzej od AMD radzi sobie w środowisku wielowątkowym.

O ile przewaga wydajności w testach 1-wątkowych jest zwykle oczywista, o tyle w testach wielowątkowych przewaga nie tylko wyraźnie maleje, czasami nawet odwraca się na korzyść AMD.

Więc może jednak AMD???

 

Ad.1&2

Czy to prawda, że jako receptę na niektóre z błędów Intel wskazuje wyłączenie hyperthreading-u?

Bo jeśli tak, to jednak AMD...

 

Co o tym sądzicie?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie te same dylematy dotyczące bezpieczeństwa i wydajności AMD vs Intel. Ktoś się może wypowie na ten temat? Czy HT będzie wyłączone w przypadku Intela ze względu na luki? Czy aktualnie Ryzen 5 3500U jest wydajniejszy od zestawu Intel I5 8265U + iGPU UHD Graphics 620?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego ? Uwielbiam takie porady niepoparte totalnie żadnym argumentem.

 

Proszę bardzo, porównanie wydajności tych procesorów - w dużym uproszczeniu są identyczne: Link

 

 

w dużym uproszczeniu maluch i porsche są identyczne bo mają silnik z tyłu :lol2:

 

uwielbiam czytać takie brednie bo można sporo się pośmiać

 

a wracając do meritum: intel jest lepszym wyborem bo jest wydajniejszy i pozwala na dłuższą pracę na baterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od zastosowania. Pytanie do jakich programów i gier ma służyć laptop. Dziury i inne meldowny zostaną załatane jak dziura w drodze. Do mało wymagających programów typu pakiet Office każdy z tych procesorów jest dobry, bo ma cztery rdzenie i nie muli przy wielu otwartych kartach, co może mieć miejsce w przypadku mniej wydajnych procesorów dwu rdzeniowych.

 

Ryzen ma wydajniejszy zintegrowany układ graficzny Vega8, który ogarnie więcej FPS w grach a przy pracy w Excelu i do przeglądania neta wydajność zintegrowanego układu graficznego nie ma znaczenia.

 

Co do poboru energii nowe niskonapięciowe Ryzeny nie wypadają gorzej od inteli.

 

HP Pavilion 15 Ryzen 5-3500/8GB/256/Win10 Silver - 2599zł

Z laptopów HP dobrym wyborem jest również Pavilion. Atutem tego modelu jest solidne metalowe wykonanie, oraz podświetlenie klawiatury.

 

HP Pavilion 15 i5-8265/8GB/256 - 2499zł

Pavilion z i5 jest dobrą alternatywą jak nie grasz w gry, tylko laptop masz zamiar wykorzystywać do podstawowych zastosowań typu praca Word/Office, Netflix itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w dużym uproszczeniu maluch i porsche są identyczne bo mają silnik z tyłu :lol2:

 

uwielbiam czytać takie brednie bo można sporo się pośmiać

 

a wracając do meritum: intel jest lepszym wyborem bo jest wydajniejszy i pozwala na dłuższą pracę na baterii

 

Tak to jest jak się wiedzę na temat AMD bierze z własnych doświadczeń sprzed 15 lat. Mobilne Ryzeny wyciągają oszałamiające czasy pracy na baterii a ja stojąc przed wyborem rok temu tego samego komputera - w konfiguracji z R5 2500U i i5 8250U wybrałem AMD i ani odrobinkę nie żałuję. Porównanie malucha do Porsche wybitnie dziecinne, dopóki byś nie odczytał na jakim procku stoi system nie byłbyś w stanie rozpoznać czy to i czy R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie i5 ze wzgledu na mozliwosc operowania limitami TDP oraz undervoltingiem. Poza tym nawet na IPC ta i5 rozjedzie Ryzena, to jest stary Zen+ albo nawet Zen1.

W Intel XTU mozna wyciagnac niesamowite czasy pracy na baterii jesli wezmiemy laptopa z duza bateria a CPU w podrozy przytniemy na 7-10W TDP.

 

 

 Tak to jest jak się wiedzę na temat AMD bierze z własnych doświadczeń sprzed 15 lat. Mobilne Ryzeny wyciągają oszałamiające czasy pracy na baterii a ja stojąc przed wyborem rok temu tego samego komputera - w konfiguracji z R5 2500U i i5 8250U wybrałem AMD i ani odrobinkę nie żałuję. Porównanie malucha do Porsche wybitnie dziecinne, dopóki byś nie odczytał na jakim procku stoi system nie byłbyś w stanie rozpoznać czy to i czy R. [/quote]

 

Wystarczylo to napisac w pierwszym poscie i juz inny by wiedzieli zeby nie brac twojej rady na serio. Wiadomo ze bronisz Ryzena bo sam wywaliles na niego kase a jak ktos pisze ze Intel jest lepszy to od razu bul tylka, ech.

A, rownie dobrze moze wziac i7 2630QM albo 3630QM sprzed paru lat, wiesz miedzy nimi a nowym i5 tez nie odczujesz zadnej roznicy w uzytkowaniu........mowie powaznie.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...