Skocz do zawartości
KubaJr

MSI czy MacBook Air

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem laptopa na studia, wiec wiadomo, ze kluczowym będzie wytrzymała bateria. Czasem chciałbym zagrać w gierki, no ale wiadomo ze na Macu będzie z tym ciezko. W każdym razie granie nie będzie priorytetem. Czy mógłby ktoś doradzić który wybrać i uzasadnić w czym jeden przeważa nad drugim?

https://www.x-kom.pl/p/513950-notebook-laptop-156-msi-ps63-i7-8565u-8gb-512-win10-gtx1050ti.html

https://www.apple.com/pl/shop/buy-mac/macbook-air/gwiezdna-szaro%C5%9B%C4%87-dwurdzeniowy-procesor-1,6-ghz,-turbo-boost-do-3,6-ghz-128gb (tańsza wersja)

 

Ewentualnie mógłbym dopłacić do Pro, ale pytanie: czy to się w ogóle opłaca?

Proszę o opinie.

Edytowane przez KubaJr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie mógłbym dopłacić do Pro, ale pytanie: czy to się w ogóle opłaca?

Nie żartuj :E Tak samo się opłaca jak i kupowania Maca na studia.

 

Jeśli byś chciał to możesz wydać połowę budżetu i nadal będziesz miał lepszą wydajność a jakość wykonania taką samą jak w Applu, np:

 

Acer Swift 3 i5-8265U/8GB/512/Win10 Srebrny IPS - 2899 zł

 

2x lepszy procesor niż w Macu, taki sam jak w MSI który linkujesz (tak, i5 i i7 z końcówką U to jest to samo, różnica 10%). Duży, 512 GB SSD ( w porównaniu do Maca to wręcz ogromny). Matryca matowa IPS 14 cali.

Karta graficzna MX250 - słabsza niż GTX 1050 Ti ale wszystko zależy w jakie gry chcesz grać. Aluminiowa obudowa, bardzo niska waga. I to wszystko za śmieszne pieniądze :)

 

A jeśli zostać przy budżecie:

ASUS ZenBook UX433FN i7-8565U/16GB/512PCIe/Win10 - 5399 zł

No cóż, to już zobacz sam ;)

 

Oczywiście ten MSI też fajna opcja ale GTX 1050 Ti w wersji max-q + procesor niskonapięciowy to w sumie niedaleko od wydajności tego Acera za 2800 zł.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żartuj :E Tak samo się opłaca jak i kupowania Maca na studia.

 

Jeśli byś chciał to możesz wydać połowę budżetu i nadal będziesz miał lepszą wydajność a jakość wykonania taką samą jak w Applu, np:

 

Acer Swift 3 i5-8265U/8GB/512/Win10 Srebrny IPS - 2899 zł

 

2x lepszy procesor niż w Macu, taki sam jak w MSI który linkujesz (tak, i5 i i7 z końcówką U to jest to samo, różnica 10%). Duży, 512 GB SSD ( w porównaniu do Maca to wręcz ogromny). Matryca matowa IPS 14 cali.

Karta graficzna MX250 - słabsza niż GTX 1050 Ti ale wszystko zależy w jakie gry chcesz grać. Aluminiowa obudowa, bardzo niska waga. I to wszystko za śmieszne pieniądze :)

 

A jeśli zostać przy budżecie:

ASUS ZenBook UX433FN i7-8565U/16GB/512PCIe/Win10 - 5399 zł

No cóż, to już zobacz sam ;)

 

Oczywiście ten MSI też fajna opcja ale GTX 1050 Ti w wersji max-q + procesor niskonapięciowy to w sumie niedaleko od wydajności tego Acera za 2800 zł.

 

No dobra, ale ile ten Acer wytrzyma na baterii, bo tak jak napisałem, jest to najistotniejsza dla mnie sprawa. Co do gierek to głównie fifa czy gta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz w zasadzie wszystko:

 

h71Sp8w.jpg

 

Jak widać różnica względem Swifta jest niewielka biorąc pod uwagę że jest po połowę tańszy i conajmniej 2x wydajniejszy ;)

 

Dodałem w zielonej ramce jeszcze jedną ciekawą propozycję. Pograć nie pograsz tak samo jak na Macu z uwagi na brak dodatkowej karty (chociaż tutaj jest Windows więc o wiele o to łatwiej). Jest natomiast dotykowa matryca IPS, niesamowicie niska waga, ciekawy design i po raz kolejny - conajmniej 2x większa wydajność:

 

HP Spectre 13 x360 i7-8565U/8GB/512/Win10 - 6099 zł

 

A tutaj wersja z 16 GB RAM:

HP Spectre 13 x360 i7-8565U/16GB/512/Win10 - 6699 zł

 

Ps. Macbooki mają tylko 1 rok gwarancji. Każdy inny laptop ma conajmniej 2 a niektóre nawet 3 lata. Poza tym Maca nie naprawisz bo będzie to nieopłacalne, to jednorazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ten MSI wymieniony w pierwszym poście podziała na baterii nawet 10h, a ma zdecydowanie wydajniejszą kartę od MX250.

Jeżeli oczekujesz dobrej wydajności, długich czasów pracy na akumulatorze i niewielkiej wagi, to obecnie w b.dobrej cenie masz:

Lenovo ThinkPad X1 Extreme i5/8GB/256/Win10P GTX1050Ti za 5499zł

Otrzymujesz wydajny i pełny procesor i5-8300H i kartę graficzną GTX 1050Ti. Akumulator o pojemności 80Wh powinien zapewnić czas pracy w ~6h, a naładowanie go do 80% zajmie nieco ponad godzinę. Całość nie jest przesadnie ciężka, bo X1 waży 1,70kg. Laptop odznacza się biznesowy wyglądem, ma Windows'a 10 w wersji PRO. Jest tu też podświetlana i wygodna klawiatura z trackpointem oraz czytnik linii papilarnych.

Nieco drożej od X1 dostaniesz natomiast 15,6" Asus'a:

ASUS ZenBook UX533FD i7-8565U/16GB/1TB/Win10 GTX1050 za 5999zł

Tutaj podzespoły są bardziej podobne do tego co oferuje MSI (choć karta graficzna jest nieco gorsza), ale jest tu już 16GB pamięci i 1TB SSD na interfejsie PCIe. Akumulator w tym wypadku powinien wystarczyć na nieco ponad 8h pracy.Asus waży 1,58kg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale mam jeszcze pytanie. Odnosicie się do specyfikacji, że procesor lepszy w windowsowych itp, ale jak to jest z tą optymalizacją w MacBookach? Ponoć, słabszy procesor w niczym nie przeszkadza, a nawet słyszałem opinię, że porównywanie procesorów w Macu i Windowsie to jak porównywanie silnika w tirze i osobowym- tir po prostu musi mieć potężny silnik żeby w ogóle pojazd rozpędzić. To jak to w końcu jest?

Edytowane przez KubaJr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ich specyfikacja. Nie napiszą wprost jaki model procesora montują do laptopa, tylko piszą taktowanie procesora, po którym trzeba dochodzić co tam zamontowali. Dwurdzeniowy procesor za 5500zł rozumiesz. :E O graniu na dwóch rdzeniach zapomnij. FPS będzie mały a spadki duże. Do przeglądania neta w słońcu również lipa, bo matryca jest błyszcząca. Niemniej jednak Mac jest szanowany przez elitę społeczeństwa, bo tak się przyjęło a wbrew pozorom na bezgranicznym zaufaniu do jednej firmy najłatwiej jest zarobić. Kiedyś byłem zwolennikiem Asusa. Potem zaufania nabrałem do MSI.

 

MSI GF63 i5-9300H/16GB/256/Win10X GTX1050Ti - 3799zł

MSI GF63 to laptop typu slim, który jest od modelu PS63 znacznie tańszy a oferuje podobną wydajność w grach. Dysk jest jeden szybki M.2 PCIe 256GB, ale laptop ma miejsce na drugi wolny dysk. Obudowa ze szczotkowanego aluminium wygląda rewelacyjnie.

 

MSI PS42 i5-8265U/8GB/256/Win10 MX250 - 3799zł

Z mniejszych eleganckich laptopów 14-sto calowych warty uwagi jest mniejszy brat modelu PS63. Matryca ma rewelacyjne kolory i jest matowa, przez co można używać laptopa również w słoneczny dzień na wolnym powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ich specyfikacja. Nie napiszą wprost jaki model procesora montują do laptopa, tylko piszą taktowanie procesora, po którym trzeba dochodzić co tam zamontowali. Dwurdzeniowy procesor za 5500zł rozumiesz. :E O graniu na dwóch rdzeniach zapomnij. FPS będzie mały a spadki duże. Do przeglądania neta w słońcu również lipa, bo matryca jest błyszcząca. Niemniej jednak Mac jest szanowany przez elitę społeczeństwa, bo tak się przyjęło a wbrew pozorom na bezgranicznym zaufaniu do jednej firmy najłatwiej jest zarobić. Kiedyś byłem zwolennikiem Asusa. Potem zaufania nabrałem do MSI.

 

MSI GF63 i5-9300H/16GB/256/Win10X GTX1050Ti - 3799zł

MSI GF63 to laptop typu slim, który jest od modelu PS63 znacznie tańszy a oferuje podobną wydajność w grach. Dysk jest jeden szybki M.2 PCIe 256GB, ale laptop ma miejsce na drugi wolny dysk. Obudowa ze szczotkowanego aluminium wygląda rewelacyjnie.

 

MSI PS42 i5-8265U/8GB/256/Win10 MX250 - 3799zł

Z mniejszych eleganckich laptopów 14-sto calowych warty uwagi jest mniejszy brat modelu PS63. Matryca ma rewelacyjne kolory i jest matowa, przez co można używać laptopa również w słoneczny dzień na wolnym powietrzu.

 

Ten pierwszy MSI to typowy laptop gamingowy, wątpię ze wytrzyma długo na baterii. Gierki czasem od święta bym w cos zagrał, ale głównie służyłby mi do nauki często poza domem, dlatego bateria i niezawodność są dla mnie priorytetem. Czytałem recenzje MacBookow i ludzie pod tym względem je polecają. Sam nie miałem doczynienia z tym sprzętem, dlatego pytam Was, ludzi którzy, jak się domyślam, znają się na sprzętach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale mam jeszcze pytanie. Odnosicie się do specyfikacji, że procesor lepszy w windowsowych itp, ale jak to jest z tą optymalizacją w MacBookach? Ponoć, słabszy procesor w niczym nie przeszkadza, a nawet słyszałem opinię, że porównywanie procesorów w Macu i Windowsie to jak porównywanie silnika w tirze i osobowym- tir po prostu musi mieć potężny silnik żeby w ogóle pojazd rozpędzić. To jak to w końcu jest?

 

Optymalizacja to się może przydać żeby system i przeglądarka działy płynnie na słabym sprzęcie. Tylko do tego zamierzasz używać laptopa ? No to spoko, tylko po co wydawać na niego 6k skoro to samo dostaniesz za 2k w każdym innym laptopie. To nie te czasy kiedy tyko Apple potrafił robić ładny sprzęt o niskiej wadze. Jeśli chcesz na nim robić cokolwiek więcej co wymaga nieco mocy procesora to fizyki nie oszukasz i najlepsza optymalizacja nie pomoże.

 

Niezawodność jest dla Ciebie priorytetem ? No to ostatnie co powinieneś kupować to Macbook bo jak już ci się coś zepsuje to taniej ci wyjdzie kupić nowego niż to naprawić. Żeby nie być gołosłownym wrzucam raport awaryjności laptopów, pewnie ktoś powie że to nie obrazuje w pełni sytuacji no ale cóż, tego nigdy się nie dowiemy, jest to jednak solidny wyznacznik:

 

eh0EB1T.jpg

 

Cytuję:

"The reliability of Apple computers continues to be good, but it dropped to fifth place because Samsung, Lenovo, and others got better. This is something for Apple purchasers to consider, as Apple computers are the most expensive."

źródło: Microsoft Rises, Apple Falls

 

A tutaj zobacz sobie co zamyka stawkę wg. serwisu ifixit: Laptop Repairability Scores

 

D9mxPof.jpg

 

A to porównanie do motoryzacji... to ja podam inne, własne- kupując Maca kupisz auto z silnikiem 1.0 T w benzynie - ładne spalanie na papierze, po mieście daje rade. Ale wyjedziesz na jakąkolwiek inną drogę i spalanie skoczy do 10l/100 bo będziesz musiał je katować a zabierzesz kilka osób do środka to zapomnij o jakimkolwiek przyspieszeniu. I tu objedzie cie byle diesel 2.0 który nawet się przy tym nie spoci i do tego spali 5l/100.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Tyle że za 2k to niestety laptopy mają słabą jakość wykonania i osobiście w tej cenie szukałabym porządnej poleasingówki (Thinkpady czy jakieś Delle). Niestety w swoim poście robisz to, co większość ludzi idących do elektromarketu po laptopa - porównujesz laptopa klasy biznesowej (MacBook) z przeciętnym laptopem konsumenckim. Porównaj go do innych laptopów biznesowych i okaże się, że MacBook nie jest jeszcze aż tak drogi na tle innych urządzeń ;).

 

Podejrzewam, że z tą awaryjnością nawiązujesz do klawiatury. Tylko nie wiem, czy wiesz, ale klawiatura jest objęta programem naprawczym, przez 4 lata od daty zakupu komputera. To okres dłuższy niż gwarancja niektórych producentów. Poza tym to, że podobno jest to awaryjny element, nie świadczy jeszcze o tym, że każdemu się zepsuje. W moim MBP klawiatura działa bez usterek już ponad rok (mam tą słynną klawiaturę motylkową), do tego wręcz uwielbiam na niej pisać. U znajomych to samo. Do tego rozejrzyj się wokół i spójrz, jak inni (nawet obcy) ludzie dbają o sprzęt, bo ja śmiem twierdzić, że nie dbają wcale - zwróć uwagę, ile osób przy przenoszeniu laptopa łapie za okolice zawiasów, a potem płacze, że się zepsuły :E. O klejących się od brudu laptopach i jedzeniu nad klawiaturą nie wspomnę. W takich warunkach każdy sprzęt będzie miał przekichane.

 

W zasadzie to nie znam nikogo, komu zepsułby się jakikolwiek Mac - za to znam takich, którzy po przesiadce na macOS nie chcą żadnego sprzętu z Windowsem na pokładzie :).

 

@autor

Do czego dokładnie chcesz wykorzystywać laptopa? Do jakich programów? I z ciekawości - na jakich studiach? Bo jeżeli potrzebujesz oprogramowania, które wymaga Windowsa to faktycznie może nie być sensu pakować się w Maca. Natomiast jeżeli nie jesteś uwiązany do Windowsa to może warto spróbować? Ja osobiście wolę jeździć na uczelnię z Makiem niż z moim gamingowym MSI - nie tylko ze względu na gabaryty :).

 

PS Jeśli chodzi o ultrabooki to moim zdaniem na każdym będzie problem z grami, bo to są laptopy o słabszym układzie chłodzenia i dość szybko się nagrzewają.

PS2 Gwarancję MacBooka można przedłużyć do 3 lat w dowolnym momencie trwania "podstawowej" gwarancji ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robisz to, co większość ludzi idących do elektromarketu po laptopa - porównujesz laptopa klasy biznesowej (MacBook) z przeciętnym laptopem konsumenckim. Porównaj go do innych laptopów biznesowych i okaże się, że MacBook nie jest jeszcze aż tak drogi na tle innych urządzeń ;).

 

Porównuję MacBooka Aira do Swifta - korzystałem z obydwu, MacBooka Aira osobiście posiadam także uważam że to bardzo zbliżona liga a koszt Swifta to 2800 zł.

 

PS2 Gwarancję MacBooka można przedłużyć do 3 lat w dowolnym momencie trwania "podstawowej" gwarancji ;).

 

Owszem, za odpowiednią opłatą co jest absurdem bo musisz płacić za coś co wszyscy inni dostają za darmo.

 

Zgodzę się że wszystko zależy od zastosowań i jeśli ma to być tylko maszyna do pisania (jak zakładam) to sprawdzi się znakomicie. Tyle że wtedy wracamy do mojego głównego zarzutu - ceny.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zirael7 To zestawienie awaryjności pochodzi z danych firmy w USA, nie wiadomo czy chodzi tam tylko o laptopy, czy może i o PC. Nie wiadomo też jakiego typu to były usterki (z winy użytkownika, czy może awaria sprzętu, a może tylko pytanie o to jak uruchomić jakiś program). Co z tego że HP i Dell są najniżej, przecież te marki są w stanach najpopularniejsze (podobnie jak Apple), wysoko względem udziałów w rynku jest Lenovo i tak naprawdę to jedyna marka którą trudno wytłumaczyć. Co do Acera, to jego wysoka pozycja i udział w rynku wynika z bogatej oferty Chromebooków, które w Ameryce są b.popularne w sektorze edukacji .

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...