Skocz do zawartości
zlotnik

MSI B450 PCIE 8x na GPU po włożeniu dysku M2

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie zamontowałem dysk M2 i karta graficzna pracuje teraz na 8x zamiast na 16 pomocy jak to rozwiązać ? w Biosie ustawiony jest 16x

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne w niektórych modelach płyty głównej. Część linii od GPU trzeba przeznaczyć pod NVMe. ;)

Polecam zapoznać się z instrukcją obsługi mobo.

 

Przy GTX 1060 6 GB czy to będzie PCI-E 3.0 8x czy 16x to nie ma najmniejszego znaczenia bo karta graficzna jest za słaba żeby odczuć różnicę w przepustowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś jest nie tak. Za jakiś czas kupię np nową kartę graficzną i co wtedy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coś nie tak - ta płyta nie przełącza nigdzie linii z CPU. x4 do M.2 jest niezależne od x16.

Możliwe że błąd w bios. Z jakiej wersji korzystasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.7 mam kartę wifi w gniezdzie 16x i dźwiękowe w 4x bo tak jest tylko miejsce - nie wiem czy to ma znaczenie

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne w niektórych modelach płyty głównej. Część linii od GPU trzeba przeznaczyć pod NVMe. ;)

Polecam zapoznać się z instrukcją obsługi mobo.

 

Przy GTX 1060 6 GB czy to będzie PCI-E 3.0 8x czy 16x to nie ma najmniejszego znaczenia bo karta graficzna jest za słaba żeby odczuć różnicę w przepustowości.

 

Ryzeny wyprowadzają 20 linii PCI-E, cztery dla dysku NVMe, a resztę np. dla GPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w końcu gdzie co jest?

Pierwsze x16 - grafika.

Drugie x16 - dźwięk.

Pozostają tylko x1.

Napisz jednoznacznie.

 

Tak czy inaczej, nie ma to związku - tylko slot grafiki i m.2 idą do procesora.

 

Zapisz sobie ustawienia biosu, przywróć do domyślnych, i zobacz czy wciąż jest tak samo po pełnym odłączeniu od zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E1 GPU E4 wifi E5 dźwięk nieda się tego zmienić bo chłodzenie zajmuje tyle slotów

Ps sorki dźwięk 1x

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta płyta nie przełącza nigdzie linii z CPU. x4 do M.2 jest niezależne od x16.

 

błąd w bios.

i tyle w temacieszczerbaty.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywrócone ustawienia fabryczne

 

65b85213bcb59360.jpg

 

w gpuz to samo co jest grane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem bo nie będę miał systemu :D wcześniej na pewno było 16x

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clerowałem bios 3 razy wyjąłem wifi i dzwięk i bez zmian nadal 8x nie mam już sił :(. Nie chce mi się na nowo stawiać systemu żeby wyjmować dysk M2

 

Może to wina windowsa da się to gdzieś w nim zmienić ?

 

Jest tutaj ktoś z MSI B450 i dyskiem na NVMe i czy może potwierdzić czy działa mu pcie 16x na GPU ?

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, windows tu nie ma nic do rzeczy. Szerokości magistrali są konfigurowane i negocjowane na długo przed rozruchem systemu.

 

Nie musisz stawiać systemu - tryby pracy można podejrzeć z poziomu samego instalatora windowsa. Można w nim wejść do konsolki (shift f10) a z niej uruchomić program który jest na pendrive. Np. HWInfo - on pokazuje informacje na temat szerokości magistrali urządzeń w drzewu BUS.

 

Najpierw zobacz, czy po wyjęciu dysku wraca do normy.

Później rozważ użycie starszych/nowszych wersji bios. Jak wszystko zawiedzie, to zgłoś się do wsparcia MSI. Masa ludzi na ich psioczy, ale ja akurat miałem szczęście (jeden problem naprawili, kiedy indziej dostałem bios "wypieczony" specjalnie dla mnie).

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, windows tu nie ma nic do rzeczy. Szerokości magistrali są konfigurowane i negocjowane na długo przed rozruchem systemu.

 

Nie musisz stawiać systemu - tryby pracy można podejrzeć z poziomu samego instalatora windowsa. Można w nim wejść do konsolki (shift f10) a z niej uruchomić program który jest na pendrive. Np. HWInfo - on pokazuje informacje na temat szerokości magistrali urządzeń w drzewu BUS.

 

Najpierw zobacz, czy po wyjęciu dysku wraca do normy.

Później rozważ użycie starszych/nowszych wersji bios. Jak wszystko zawiedzie, to zgłoś się do wsparcia MSI. Masa ludzi na ich psioczy, ale ja akurat miałem szczęście (jeden problem naprawili, kiedy indziej dostałem bios "wypieczony" specjalnie dla mnie).

 

Ja dlatego swego czasu jak kupowałem płytę główną, to kupiłem MSI X370 Gaming Plus.

 

Dlaczego X370 - a no dlatego, że sobie wcześniej poczytałem o ograniczeniach płyt z literką B, więc mi wszystko, szybko przeszło.

 

e7b0fcdcb0914fbe.jpg

 

A jak widać Samsunga NVME mam i mam jeszcze dołożoną kartę muzyczną Sound Blaster Audigy Fx, a tę zintegrowaną wyłączyłem.

 

Zresztą za szloty pci-e x2 odpowiada chipset a nie procesor.

 

Więc też uważam że autor coś w biosie coś przekombinował lub propozycja jeżeli wgrał jakiś beta bios do obsługi najnowszych Ryzenów to niech wróci do starego BIOSU np. 7C02v17 lub 7C02v15 i i zobaczy co będzie, bo te nowe nie są dopracowane i mogą coś mocno mieszać.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty. Tylko jaki to ma związek z tematem?

 

Chipset nie ma tutaj nic do rzeczy. Jak wspomniałem - bios najprawdopodobniej źle konfiguruje kontroler PCIe.

Albo grafika zawsze działała na x8, tylko autor sobie ubzdurał co innego :D Dlatego nalegam, by zweryfikować ciąg przyczynowo-skutkowy jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tutaj ktoś z MSI B450 i dyskiem na NVMe i czy może potwierdzić czy działa mu pcie 16x na GPU ?

może obrazek zachęci do doradzanych działań...

 

beztytuu9ekae.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dlatego swego czasu jak kupowałem płytę główną, to kupiłem MSI X370 Gaming Plus.

 

 

Dlaczego X370 - a no dlatego, że sobie wcześniej poczytałem o ograniczeniach płyt z literką B, więc mi wszystko, szybko przeszło.

 

e7b0fcdcb0914fbe.jpg

 

A jak widać Samsunga NVME mam i mam jeszcze dołożoną kartę muzyczną Sound Blaster Audigy Fx, a tę zintegrowaną wyłączyłem.

 

Zresztą za szloty pci-e x2 odpowiada chipset a nie procesor.

 

Więc też uważam że autor coś w biosie coś przekombinował lub propozycja jeżeli wgrał jakiś beta bios do obsługi najnowszych Ryzenów to niech wróci do starego BIOSU np. 7C02v17 lub 7C02v15 i i zobaczy co będzie, bo te nowe nie są dopracowane i mogą coś mocno mieszać.

 

Mam bios 1.7 w biosie nic nie jest rzekombinowane bo nawet na fabrycznych jest to samo

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bios 1.7 w biosie nic nie jest rzekombinowane bo nawet na fabrycznych jest to samo

 

To zacznij od przeczyszczenia styków karty graficznej np. alkoholem izopropylowym, i zobacz jeszcze czy styki w gnieździe PCI-E płyty głównej są całe i nie powyginane.

 

Jeżeli jest wszystko OK to zostaje się reklamacja płyty głównej, bo ewidentnie coś jest zwalone.

 

Oczywiście wyjmij na 5 minut ten dysk NVME i system na innym postaw do testów. Nie masz innego wyboru.

 

No chyba że masz jakąś inną kartę graficzną starszą do testów wspierającą PCI-E x 16. Może też być na PCI-E 2.0. Włóż i sprawdź czy jest tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wyjmij na 5 minut ten dysk NVME i system na innym postaw do testów. Nie masz innego wyboru.

Eh... A przed chwilą pisałem jak można bez stawiania systemu zweryfikować tryb pracy grafiki... :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany . Mam dwa dyski na SATA. Odpiąłem je na próbę. Włączam kompa i 16x. Dyski były w sata 3 i 4 dałem je na 1 i 2 i GPU działa na 16x

 

Nie wiem co ma piernik do wiatraka ale działa. Dzięki wszystkim za burze mózgów :)

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany . Mam dwa dyski na SATA. Odpiąłem je na próbę. Włączam kompa i 16x. Dyski były w sata 3 i 4 dałem je na 1 i 2 i GPU działa na 16x

 

Nie wiem co ma piernik do wiatraka ale działa. Dzięki wszystkim za burze mózgów :)

 

No to masz napisane na stronie MSI tak:

 

Porty SATA5 i SATA6 będą niedostępne podczas instalowania urządzenia M.2 w gnieździe M.2.

 

Przy chipsecie X470 tych problemów nie ma tak jak i u mnie przy X370.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale miałem w 3 i 4 o 5 i 6 wiem

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...