Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wymienilem systemowy ssd sata ADATA SU800 na nvme ADATA XPG SX8200 Pro.

 

Wstepem. Pamietam jak wymienilem 2 lata temu hdd na ssd, start (liczac POST BIOS'u):

 

- klasyczny hdd - Windows10pro (oblozony sterownikami, aplikacjami, itp.) okolo nawet 10 minut (pelne zaladowanie)

- nowoczesny ssd - ----""---- PELEN START 1 MINUTA!!

 

Wynik REWELACYJNY, cala wygoda uzywania PC na SSD - nieopisana!

 

Wracajac do tematu.

 

Postanowilem wymienic ten systemowy SSD (potem go nawet uzyc do dokumentow, mam nawet ich dwa) na NVME!

ADATA XPG SX8200 Pro

Uzylem Clonezilla (boot z pendrive) do przekopiowania systemu. Tez rewelka, calosc kopiowania (blisko 60GB) jakies 3 minuty!

Pierwszy boot na NVME Windows zglosil problem! Po 1wszym resecie PROBLEM zniknal.

Czyli ... sukces ... jak dotad.

 

Porownujac parametry techniczne: odczyt/zapis jednego i drugiego, SSD 500/500 - NVME 3000/1000 (czy jakos tak, niemniej podane parametry badzo zblizone) spodziewalem sie bardzo widocznych lepszych ogolnych osiagow! np boot time z 1 minuty do 10 sekund??

 

 

JEDNAK, boot time raczej sie nie zmienil, dalej okolo minuty (co jest i tak dobrze, jednak ...). I cale ogolne osiagi i jakosc pracy na tym systemowym NVME raczej nieodczuwalnie zmienione/polepszone.

 

W czym sie zawiodlem, czego zle oczekiwalem ... Czy czegos niedopatrzylem ...

 

Moze najlepiej od nowa system postawic, a nie kopiowac ... Czy nie ma znaczenia ...

 

Platforma:

 

MB: ASRock A320M-HDV (Ryzen)

CPU: Ryzen 3

RAM: 16GB

VGA: GTX670

reszta malo istotna

no i Windows 10 Pro

 

Jakies pomysly? sugestie? porady?

 

Z gory dziekuje

Edytowane przez MarkeG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) spodziewalem sie bardzo wiodcznych lepszych ogolnych osiagow! np boot time z 1 minuty do 10 sekund??

 

 

W czym sie zawiodlem, czego zle oczekwalem ... Czy czegos niedopatrzylem ...

No, miałeś zupełnie bezpodstawne, nierealne oczekiwania, które wytworzyłeś patrząc na informacje o transferach osiąganych przez dysk.

To tak jakby oczekiwać, że samochód o prędkości maksymalnej 200km/h zawsze będzie dwukrotnie szybszy od grata, który osiąga max 100km/h. Będzie? No nie, w korku będą stać tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czego zle oczekwalem

Mogłeś sprawdzić na yt testy np. z uruchamiania systemy na jednym i drugim typie nośnika - różnice są marginalne. W zaawansowanych zastosowaniach odwrotnie - zauważysz dużą różnicę na korzyść NVMe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory DZIEKI - proste, ale konkretne porady/wytlumaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PELEN START 1 MINUTA!!

To i tak za długo jak na ssd. Kilkanaście sekund to powinno być max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisalem - z bios/post - od wlaczenia POWER. No tak, ale sam start od skonczenia POST'u to rzeczywiscie szybko!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem wymienic ten systemowy SSD (potem go nawet uzyc do dokumentow, mam nawet ich dwa) na NVME!

ADATA XPG SX8200 Pro

Wymieniłeś SSD posiadający interface fizyczny SATA na SSD posiadający interface fizyczny M.2 PCIe i logicznym NVMe.

Czyli Przeszedłeś z SSD na SSD.

 

Uzylem Clonezilla (boot z pendrive) do przekopiowania systemu. Tez rewelka, calosc kopiowania (blisko 60GB) jakies 3 minuty!

Pierwszy boot na NVME Windows zglosil problem! Po 1wszym resecie PROBLEM zniknal.

I użycie Clonezilla może być problemem. Jak sklonowałem system ze starego SSD na nowy to wszystko działało tragicznie (tak jak na starym SSD). Ale Windows na starym dysku miał już 6-7 lat od oryginalnej instalacji. Wywaliłem wszystko, zainstalowałem od zera i różnica było kolosalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem przejście z SSD SATA na NVMe SATA daje się odczuć przy pracy/kopiowaniu POTĘŻNYCH plików - np. przy pracy z obróbkami video, gdzie masz kopiowanie klocków po kilka/naście GB.

Porównując do aut - zmiana 10 letniego 70 konnego auta na najnowszy model sportowej bryki nie przyspieszy ci znacząco poruszania się w centrum ciasnego, zakorkowanego miasta ze światłami. I tak będziesz jechał ze ~40.

 

P.S. Długie bootowanie to moim zdaniem raczej kwestia bios'u i procedur a nie szybkości dysku.

Edytowane przez bialy100k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bralem to pod uwage, ale system mam swiezy, 3 miesiace - dlatego nie chcialem sie ponownie bawic w te klocki (ktore przynajmniej 2 dni zabieraja).

 

Chociaz biore pod uwage robic to od zera ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisalem - z bios/post - od wlaczenia POWER. No tak, ale sam start od skonczenia POST'u to rzeczywiscie szybko!

 

No to ile ten POST trwa u Ciebie - pół minuty, minutę? Łącznie minuta na SSD i kilka minut na HDD to jest koszmarnie długo...

(chyba że POST wisi np. na wykrywaniu jakiegoś urządzenia przed dłuższą chwilę, wtedy ma to sens)

 

U mnie - wciskam power i po 5-6 sekundach widzę ekran logowania się do Win10... Nie wyobrażam sobie inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dni instalacja systemu, co ty tam robisz :E

start systemu z ssd w 1 min :hmm: normą dla ssd jest załadowany windows do 30 sek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...