Skocz do zawartości
Twistrer78

Msi B450 Gaming Plus Max- długie ładowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z racji, że odświeżyłem mojego kompa zakupiłem płytę Msi B450 Gaming Plus Max + procesor Ryzen 3600.

Mam pytanie do posiadaczy takiego zestawu, jak długo startuje Wam komputer? Samo ładowanie Windowsa to dosłownie 2 sekundy. Ale do tego czasu muszę czekać od 20 do 50 sekund.

Wydaje mi się to dość długi czas, dodatkowo podczas startowania nie widzę niczego innego niż migający monitor, nic innego się nie pojawia.

Bios zaktualizowałem do najnowszego.

 

Reszta zestawu:

zasilacz chieftec 550w

2x 4 gb G.Skill DDR4 2x4GB 2133MHz CL15

Samsung 250GB 2,5'' SATA SSD 860 EVO

GeForce GTX 1050

 

Będę wdzięczny za ewentualne wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ma być, na AGESA 1.0.0.3ABBA (najnowszy BIOS) jest odrobinę szybciej, ogólnie z tego co czytałem AMD dłużej wstaje niż Intel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo Mobo i procek i 26-30 sekund od włączenia przycisku power do możliwości wchodzenia już do neta płynnie. Ssd PNY 1TB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030.

Edytowane przez pepe06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję bez MAX, ale fizycznie to poza kością BIOS podobno to samo. Komp dosyć podobny (patrz podpis).

 

Czasy startowania BIOS'u - od sartu przyciskiem:

11.7 - pojawia się kursor w centralnej części ekanu

17.7 - pojawia się czerwony obrazek z logo MSI + beep

22.6 - W10 64 pokazuje obrazek, kursor się jeszcze kręci, ładuje, ale można się logować, maksymalnie miałem ~33s

 

Ten czas jest po 2-3 restartach, za pierwszym razem czasem kilka sekund dłużej - może coś domykał po poprzednich sesjach

 

P.S.

Warto rzucić okiem na płyty:

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/Gallery

i

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS/Gallery

 

oraz na numerację biosów - dla MAX 7B86vH1 a dla non-max 7B86v1B

Edytowane przez bialy100k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być najnowszy bios :) wróć do 1wszego biosu włącz fast boot w Windowsie i będzie śmigać :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy może to być spowodowane niekompatybilnością ramu z tym który podaje producent (https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#support-mem-19)?

Ta płyta nie ma kompatybilności z twoim ramem jeśli masz F4-2133C15D-8GNT.

Czy ten problem występuje też u osób z kompatybilny ramem?

W temacie RAMu. To tak nie działa, to są tylko RAMy, które producent "przetestował" i nie ma 100% przełożenia na rzeczywistość, ponieważ kupujesz potem zestaw XYZ od np. G.Skill, czy innej firmy, na takiej zasadzie, jak byś kupował samochód, a w środku nie wiesz potem, czy siedzi silnik benzynowy, diesel, a może gaz? A producent płyty testował model na benzynie tylko ;) Ale w rzeczywistości nie ma to większego znaczenia, chyba że zamierzasz się "ścigać".

Ale te konkretne problemy wynikają z niedopracowanych BIOSów MSI pod Ryzeny 3xxx.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 do 50 sekund.

 

 

 

Długie bootowanie to normalka na Maxach i AMD, ~25s do pokazania się pulpitu. Msi nie daje fastboota przez co trzeba czekać 2x dłużej na rozruch w porównaniu np. do najtańszych płyt gigabyte gdzie taka funkcja jest. Partacze z MSI chcą byś dopłacał do lepiej wyposażonych wersji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długie bootowanie to normalka na Maxach i AMD, ~25s do pokazania się pulpitu. Msi nie daje fastboota przez co trzeba czekać 2x dłużej na rozruch w porównaniu np. do najtańszych płyt gigabyte gdzie taka funkcja jest. Partacze z MSI chcą byś dopłacał do lepiej wyposażonych wersji

msi mpg x570 gaming plus też nie ma fastboota, albo nie widzałem a podziubałem w biosie tam i tu. Bios z abbą. I płyta też długo wstaje w porównaniu do ASUS i Intel 4gen

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam zamiar kupić tytułowe MOBO - B450 Gaming Plus MAX.

Występują inne problemy poza długi ładowaniem?

OC stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś na forum oprócz mnie posiada ten model :E

Co do OC nie pomogę bo po prostu się w to nie bawię, nie czuję takiej potrzeby bo domyślnie wszystko działa tak jak oczekiwałem.

Jednak większy BIOS, natywne wsparcie dla pamięci 4133MHz OC oraz potwierdzona przez MSI kompatybilność z nadchodzącymi procesorami AMD sugeruje, że będziesz zadowolony - sugerowałbym zapytać o opinię w kwestii OC osób, które posiadają zwykłego Gaming Plusa, jak np. kolega @Reddzik - myślę, że w przypadku wersji Max wyniki powinny być co najmniej te same o ile nie nieco lepsze.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając płyta, patrząc na sekcję, cenę, wsparcie ta płyta wydaje się być najlepszym wyborem.

W teorii jest pewność, że procki 2020 będą obsługiwane.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeśli nie masz ciśnienia to możesz jeszcze zaczekać na chipset B550 i zobaczyć jakie zmiany przyniesie i jak będzie cenowo w porównaniu do B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam od sierpnia i jest spoko.choć mój asrock na fm2+ z8 7600 uruchamia się 2 razy szybciej.

Edytowane przez wojtek1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już miesiąc bez pc,

poczekam na info na temat b550

do połowy października i zobacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...