Skocz do zawartości
newuser3

Komputer do grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie wyboru podzespołów do komputera który ma mi służyć do edycji grafiki, składu dtp i montażu video. (czyli wszystkiego po trochu, ale głównie w tej kolejności), programy – Adobe CC photoshop, ilustrator, indesign, premiere pro, after effects. Pliki dość duże, wiele warstw, wiele efektów. Pracowałem do tej pory na trzyletnim i7, z 32 GB ramu ddr3, msi 1060 i średnio daje rade. Potrzebuje nieco mocniejszej maszyny.

Na pewno problem mam z wyborem procka i płyty głównej, kieruje się w strone intela, na pewno coś minimum klasy i7 - a może i9 9900k?. Chłodzenie – minimum klasy fortis 3. Płyta powinna mieć 2 sloty na dyski m.2 (w kompie będzie kilka dysków ssd i przynajmniej 2 m2), obsługiwać min. 64 GB ramu (możliwie szybkiego). Karta graficzna – nie wiem czy pakować się w 2080, czy coś tańszego (przy montażu video chyba byłaby niewielka różnica, nie mówiąc o grafice 2d i retuszu czy składzie.

Pamięci – tak jak pisałem, min. 64 GB, jeśli budżet nie starczy to 32 z opcją na dokupienie za miesiąc. Kości pewnie po 16GB każda tak żeby ich upchnąć sporo.

Dyski- na system 256 GB na M.2 oraz osobny dysk na M2 na projekty (może być 512 GB). Do tego mam już dysk SSD na tempy i cache programów, osobny SSD na export oraz dysk na backup (tych nie licze do wyceny).

Zasilacz- nie mam pojęcia jaki.

Obudowa – wolałbym bardzo dużą tak aby nie było problemu ze zmieszczniem dodatkowych dysków w przyszłości czy ewentualnie drugiej karty graf, kontrolerów raid itp. Im większa tym lepiej, bez wodotrysków, podświetlanych wentylatorów i kolorków. Sprzęt ma przede wszystkim pracować a nie wyglądać.

W poprzedniej firmie zamawiałem kilka komputerów na morele (dość drogich i mocnych) i generalnie była lipa – karta graficzna wygięta, chłodzenie krzywo przykręcone. A tego wolałbym uniknąć.

 

Budżet na start mam ok 8-9k. Na pewno w tej cenie potrzebuje bazy czyli płyty i procka, cena pewnie skoryguje wybór karty graf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta powinna mieć 2 sloty na dyski m.2 (w kompie będzie kilka dysków ssd i przynajmniej 2 m2),

Trochę się to wszystko na takim Z390 zatka. Max przepustowość między CPU a Z390, do którego podpięte są dodatkowe złącza PCI-E, wszystkie SATA, karta audio, karta LAN, M.2, USB 3, USB2 i co tam jeszcze jest, ma razem do dyspozycji jedno złącze DMI 3.0 o przepustowości równej PCI-E x4 3.0. Bywa że podpięcie drugiego dysku M.2 spowalnia złącze dla GPU do x8 i owy dysk wówczas nie powinien dodatkowo zapychać DMI 3.0. Generalnie Intel Z390 trochę odstaje od współczesnych wymagań, gdzie ładuje się szybki dysk PCI-E x4 3.0, złącza USB 3.1. DMI 3.0 (biorąc pod uwagę brak osobnych linii z CPU, które byłyby przeznaczone tylko dla M.2 PCI-E x4, by odciążyć magistralę) może fajnie się sprawdzało w czasach dysków SATA lub wolnych M.2.

 

z390-chipset-block-diagram-16x9.png

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się to wszystko na takim Z390 zatka. Max przepustowość między CPU a Z390, do którego podpięte są dodatkowe złącza PCI-E, wszystkie SATA, karta audio, karta LAN, M.2, USB 3, USB2 i co tam jeszcze jest, ma razem do dyspozycji jedno złącze DMI 3.0 o przepustowości równej PCI-E x4 3.0. Bywa że podpięcie drugiego dysku M.2 spowalnia złącze dla GPU do x8 i owy dysk wówczas nie powinien dodatkowo zapychać DMI 3.0. Generalnie Intel Z390 trochę odstaje od współczesnych wymagań, gdzie ładuje się szybki dysk PCI-E x4 3.0, złącza USB 3.1. DMI 3.0 (biorąc pod uwagę brak osobnych linii z CPU, które byłyby przeznaczone tylko dla M.2 PCI-E x4, by odciążyć magistralę) może fajnie się sprawdzało w czasach dysków SATA lub wolnych M.2.

 

z390-chipset-block-diagram-16x9.png

czyli co polecasz? właśnie takich akcji wolałbym uniknąć że: ok, mogę mieć 2 dyski na m2 ale wtedy spada prędkość łącza grafiki. Priorytet to oczywiście stan aby wszystko śmigało na max przepustowości i nie było wąskich gardeł. Jeśli to stanowi największy problem to może byc jeden dysk m2 i reszta na ssd. Dysków 3,5 talerzowych raczej nie planuje podpinać przy obecnych cenach ssd. chyba że na zew. backup. Problem mam właśnie z wyborem podstawy czyli procek/płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bardziej "niezatykalny" jest AMD X570 ( komunikacja między mostkiem a CPU ma 2x większą przepustowość, a ponadto M.2 ma osobne linie PCI-E, więc nie obciąża zupełnie magistrali mostek-CPU ).

 

No ale przypuśćmy, że koniecznie chciałbyś Intel:

- w takim razie albo X299 (tutaj powinno się dać wpiąć SSD na PCI-E x4 wychodzące bezpośrednio z CPU, które ma tych linii aż 44)

- albo czekanie na nową generację Intela z linii "non HEDT", w nadziei że dadzą DMI 4.0 (coś 2x szybszego od DMI 3.0 ) albo przynajmniej dadzą dodatkowe 4 linie z CPU dla M.2 jak zrobiło AMD, dzięki czemu nawet DMI 3.0 by się nie zapychało.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bardziej "niezatykalny" jest AMD X570 ( komunikacja między mostkiem a CPU ma 2x większą przepustowość, a ponadto M.2 ma osobne linie PCI-E, więc nie obciąża zupełnie magistrali mostek-CPU ).

 

No ale przypuśćmy, że koniecznie chciałbyś Intel:

- w takim razie albo X299 (tutaj powinno się dać wpiąć SSD na PCI-E x4 wychodzące bezpośrednio z CPU, które ma tych linii aż 44)

- albo czekanie na nową generację Intela z linii "non HEDT", w nadziei że dadzą DMI 4.0 (coś 2x szybszego od DMI 3.0 ) albo przynajmniej dadzą dodatkowe 4 linie z CPU dla M.2 jak zrobiło AMD, dzięki czemu nawet DMI 3.0 by się nie zapychało.

ok, a gdybym został przy jednym m.2? iśc w kierunku i9 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kylepl jak sie ma to co napisales do rzeczywistej pracy dyskow przy 2xNvme i 2xSata, jakie sa spadki w transferze ciaglym i jakie zmiany w czasie dostepu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, teraz to już mam mętlik w głowie na co się zdecydować.

w tej chwili mam taki zestawik:

https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/,,,,,,,sd,1,,,,15255O980167.890617.1107702.1286818,15252O!1149/1/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego

 

nie jestem pewien płyty głównej czy najlepsza, pamięci - na pewno potrzebuje 64GB ale czy te kości są ok? Dysk na m2 również mam wątpliwości.

Obudowa jest duża, ale jeśli inna firma ma podobną a tańszą to spoko, moge wymienić. Karta graf. chyba więcej nie wydoje:)

 

dajcie znać co sądzicie i co wymienić.

 

ps. jak wygląda sytuacja z montażem zestawu w morele? kiedyś był kod że robili to za 1zł, chyba że w innych sklepach będzie taniej? jak ułozymy zestaw to sprawdze na różnych sklepach jak to cenowo wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...