Skocz do zawartości
sefjal

Komputer nie bootuje systemu z pendrive

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam problem z reinstalacją systemu (Windows 7 Home Premium 32-bit). Wiem, że temat był poruszany, jednak nie znalazłam rozwiązania problemu. Mam stary komputer, model płyty głównej Gigabite S Series Motherboard. Dawniej formatowałam bez problemu z płyty, jednak obecnie napęd nie działa. Jeżeli otworzę go mechanicznie, gdy komputer jest wyłączony (wciskając spinacz w mały przycisk pod napędem), to po starcie systemu zamyka się, dioda się świeci i płyta się kręci, ale po chwili przestaje działać, przycisk nie działa, zatrzymuje się i dioda przestaje się świecić. Tym samym zostałam zmuszona do instalacji systemu z pendrive. Pendrive wpinam z tyłu komputera. Najpierw próbowałam utworzyć bootowalnego pendrive przy pomocy programu Windows 7, następnie po serii niepowodzeń użyłam programu Rufus. Problem w tym, że ani w Boot Menu, ani w BIOSIE nie jest widoczny pendrive. Po włączeniu komputera wszystko wygląda jak powinno, działa też instalator systemu Windows, jednak mi zależy na uprzednim sformatowaniu dysków. Próbowałam z dwoma różnymi pendrive, nagrywałam różnymi wersjami programu Rufus, zaznaczałam tam także opcję "dodaj łatkę dla starych BIOSów". W Boot Menu mam następujące opcje:

 

Floppy

LS120

Hard Disk

CDROM

ZIP

USB-FDD

USB-ZIP

USB-CDROM

USB-HDD

Legacy LAN

 

Probowałam uruchomić każdą opcję, zmieniałam także bootowanie w BIOSie, jednak bezskutecznie - system normalnie się włącza. W ustawieniach BIOS "Legacy USB storage detect" mam zezwolone. Czytałam o zmianie Secure Boot w BIOSie, jednak nie znalazłam u siebie takiej opcji, jedynie wyżej wymienioną. Czytałam też, że przy nagrywaniu obrazu programem Rufus powinien być system plików Fat32 - jednak gdy wybieram obraz ISO wyskakuje błąd, że musi być system NFTS. Schemat partycjonowania MBR (nie ma innej opcji).

Spędziłam już wiele godzin próbując rozwiązać ten problem i spróbowałam każdego proponowanego rozwiązania, które znalazłam na różnych forach. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Edytowane przez sefjal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy Rufus?

Na pewno dobry obraz systemu?

Inny pendrive? Często się okazuje że stary pen powoli umiera.

 

Boot typu USB-HDD i raczej tylko w porcie USB z tyłu komputera (tych wyprowadzonych z płyty głównej). Na starych komputerach tak bywa.

Edytowane przez Marynarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam różne wersje Rufusa (najnowszą, chyba 3.5 i 2.10, takie jakie były często w tutorialach i dodatkowo w najnowszej wersji nie było opcji z łatką dla starych BIOSów). Jak pisałam, próbowałam na dwóch różnych pendrive i używam portu z tyłu komputera. Załączam jeszcze zdjęcia BIOS.

XWgJQi.jpg

tBLIDj.jpg

ZJlIN1.jpg

oIvBY1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze włączył USB Mouse i Keyboard w BIOS.

 

Jak dasz F12 w czasie bootowania to pokazuje na liście że wykrywa pendrive? (może być F11 albo F inny od Boot Menu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli otworzę go mechanicznie, gdy komputer jest wyłączony (wciskając spinacz w mały przycisk pod napędem), to po starcie systemu zamyka się, dioda się świeci i płyta się kręci, ale po chwili przestaje działać, przycisk nie działa, zatrzymuje się i dioda przestaje się świecić.

Ten opis przypomina mi moje "przygody".

Kupiłem nowy komputer i tak się działo, komputer poszedł do reklamacji.

 

Nie wiem dokładnie co było, o ile pamiętam to jakiś kabel był luźny.

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie ma związku, te biosy z opcją usb-hdd trudno bootują z usb, jeśli w ogóle - chyba? bios traktuje pena jak hdd i próbuje bootować z jego 63 sektora, jak z hdd i jak w xp, a nowe programy do usb zapisują kod startowy mbr na sektorze 1024, jak w od visty - po prostu bios nie ładuje wtedy tego sektora, i nic nie da się zrobić - trzeba by znależć program, który zapisze kod startowy na 63 sektorze, jak dla xp - takie programy były chyba? dla xp, ale rufus zdecydowanie zbyt młody, chyba gdzieś od 2010, a wtedy już był 7

 

jeśli 7 działa albo użyj programiku plop - to menedzer rozruchu, który może wystartuje pena - piszę może, bo ma własne sterowniki usb, ale tez podobno działa kapryśnie, i często nie znajduje kodów startowych - albo spróbuj zainstlować z systemu - z systemu normalnie działa tylko aktualizacja, nie czysta instalacja, ale podobno czysta instalacja jest do wyboru, jeśli wystartuje się setup.exe nie z samego pena, ale z folderu sources - jest tam 2 mały setup.exe, i w nim opcja zainstaluj jest podobno normalnie do kliknięcia, nie wyszarzona; czyli włóż normalnie pena, jeśli wystartuje z autorun zakończ, potem kliknij na nim prawym i otwórz, albo lepiej eksploruj, wyswietlą się foldery, wejdź do sources, znajdź setup.exe, i 2 klik; czy wtedy można z takiej instalacji np sformatować c nie wiem, raczej nie, zainstaluj na innej partycji, jeśli niewygodne możesz potem spróbować przenieść na stare c, np przez klonowanie, itp; jeśliby zainstalował się na innej partycji w żadnym wypadku nie formatuj starego c, bo stamtąd będzie startował także nowy 7, nie utworzy nowego bootloadera, tylko dopisze się do starego na c - ale to wszystko można potem skorygować, jeśliby zależało ci, żeby nowy był na starym c, itp

 

c fat32 czy ntfs wszystko nie ma najmniejszego związku

 

radziłbym spróbować plop, jeśli zależy ci na czystej instalacji, tzn sformatowaniu c i zainstalowaniu na czysto, jeśli nie jak napisałem zainstaluj z systemu na innej partycji - skąd startuje 7 nie takie ważne, i zresztą potem można przenieść (ale trudne i ryzykowne, jeśli i cd i pen nie bootuje)

 

ps - z tych samym względów plop ryzykowny - nadpisuje kody startowe 7 i startuje zamiast bootloadera 7, oferując min boot z usb - bez płytki albo pena do przywrócenia kodów 7 jeśli plop coś popsuje w ogóle komputer na złom; ale raczej pewny program, jeśli nawet nie zabootuje pena po deinstalacji przywróci automatycznie kody 7

 

ps2 - spróbuj zrobić pena ratunkowego 7, robi się tam gdzie kopie systemu, centrum zabezpieczeń, cos takiego - i sprawdż, czy ten pen zabootuje - jeśli nie jak napisałem problem sektora z kodem startowym na penie; gdyby pen bootował możesz z niego wystartować instalatora z 2 pena; ewentualnie nawet możesz mieć ratunkowy, i instalator na tym samym penie, nie powinny sobie przeszkadzać

 

ps3 - pena możesz podejrzeć programem HxD - pokaże wszystkie sektory pena i co na nich jest - jeśli kod startowy, tzn np komunikaty błędów bootloadera nie znaleziono bootmgr, itd, będzie na sektorze 1024 chyba problem jak napisałem; kod będzie na samym początku, jeśli załadujesz partycję pena, tzn pen wg litery, jeśli załadujesz pena jako dysk wymienny zacznie od sektora 0, nie 1024

 

ps4 - ponadto opcja z plopem jednorazowa - jeśli wystartuje instalatora instalator usunie go z dysku, i jeśli potem z instalacją coś nie tak, nie da się już praktycznie nic zrobić - w sumie najbezpieczniejsza opcja instalacji na innej partycji z systemu (jeśli będzie, bo czytałem dość dwano, i nie jestem całkowicie pewien, czy będzie w 7 - na pewno w 8 i 10)

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...