Skocz do zawartości
krisu17021998

Ryzen 5 3600 Ciągle w trybie turbo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam mianowicie taki problem z moim procesorem że ciągle chodzi w trybie turbo. na 4.2 ghz

Próbowałem już zmieniać opcje zasilania w systemie windows i nic to nie zmienia.

Procesor - Ryzen 5 3600

Mobo - MSI b450 gaming plus max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A bios zresetowany do domyślnych i wszystko na "auto"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan zasilania sprawdź, pewnie masz minimalne użycie procesora 100%, wiec ciągle na tylu śmiga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan zasilania sprawdź, pewnie masz minimalne użycie procesora 100%, wiec ciągle na tylu śmiga.

 

Nie masz Ryzena 3000 więc się nie wypowiadaj. Tu nie chodzi o plan zasilania, bo zalecany przez AMD plan Ryzen Balanced ma się charakteryzować właśnie ustawieniem maksymalnym procka i nic nie powinno się w nim zmieniać, natomiast zrzucanie zegarów i napięcia powinno się odbywać bodajże przez przestawienie funkcji Cool 'n Quiet w BIOS na ENABLED.

Dodatkowo można jeszcze przełączyć Global C-State Control na ENABLED

 

I tyle w temacie.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz Ryzena 3000 więc się nie wypowiadaj. Tu nie chodzi o plan zasilania, bo zalecany przez AMD plan Ryzen Balanced ma się charakteryzować właśnie ustawieniem maksymalnym procka i nic nie powinno się w nim zmieniać, natomiast zrzucanie zegarów i napięcia powinno się odbywać bodajże przez przestawienie funkcji Cool 'n Quiet w BIOS na ENABLED.

Dodatkowo można jeszcze przełączyć Global C-State Control na ENABLED

 

I tyle w temacie.

 

 

Problem rozwiązany dziękuję za pomoc :) Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz Ryzena 3000 więc się nie wypowiadaj. Tu nie chodzi o plan zasilania, bo zalecany przez AMD plan Ryzen Balanced ma się charakteryzować właśnie ustawieniem maksymalnym procka i nic nie powinno się w nim zmieniać, natomiast zrzucanie zegarów i napięcia powinno się odbywać bodajże przez przestawienie funkcji Cool 'n Quiet w BIOS na ENABLED.

Dodatkowo można jeszcze przełączyć Global C-State Control na ENABLED

 

I tyle w temacie.

 

Co ty do mnie gadasz? Mam 3600 i plany zasilania są różne, jak masz ustawienia minimalne na 100% i max na 100% to pozdrawiam Ciebie bo widzę że ogarniasz fest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość posiadaczy tego procesora by się cieszyła, gdyby chodził im cały czas na 4,2GHz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany dziękuję za pomoc :) Temat do zamknięcia.

Napiszesz co było rozwiązaniem? Może innym się na przyszłość przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz Ryzena 3000 więc się nie wypowiadaj. Tu nie chodzi o plan zasilania, bo zalecany przez AMD plan Ryzen Balanced ma się charakteryzować właśnie ustawieniem maksymalnym procka i nic nie powinno się w nim zmieniać, natomiast zrzucanie zegarów i napięcia powinno się odbywać bodajże przez przestawienie funkcji Cool 'n Quiet w BIOS na ENABLED.

Dodatkowo można jeszcze przełączyć Global C-State Control na ENABLED

 

I tyle w temacie.

To do ustaw geniuszu 100% min. Zuzycia procesora w planie zasilania to nawet jak masz wszystko prawidłowo ustawione w c-state/CnQ to i tak nie zabije Ci zegarów. Zamiast hejcic sprawdź i dopiero się wypowiadaj, bo coś wiesz ale z drugiej strony bzdury wypisujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież AMD rekomenduje używanie planu zasilania AMD Balanced, a ten ma 99%min a max 100%, wraz z c-state i CnQ na ON zbija zegary do 2800mhz.

 

Do tego był problem z updatem Windowsa 10, który zwiększał użycie procka w idle, mieli to naprawić.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież AMD rekomenduje używanie planu zasilania AMD Balanced, a ten ma 99%min a max 100%, wraz z c-state i CnQ na ON zbija zegary do 2800mhz.

 

Do tego był problem z updatem Windowsa 10, który zwiększał użycie procka w idle, mieli to naprawić.

 

No i 99% jest ok, bo wtedy normalnie zrzuca zegary, ale 100% minimum już nie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież AMD rekomenduje używanie planu zasilania AMD Balanced, a ten ma 99%min a max 100%, wraz z c-state i CnQ na ON zbija zegary do 2800mhz.

[/Quote] Zgadza się, AMD rekomenduje używanie AMD Balanced dla ryzenów, w szczególności dla 3 generacji i z tego co mi wiadomo ma ono na standardowo ustawienie na 90% min zużycia:

https://pcper.com/2017/04/amd-releases-ryzen-balanced-power-plan-test-results-inside/

Do tego był problem z updatem Windowsa 10, który zwiększał użycie procka w idle, mieli to naprawić.

Coś tam naprawili i zarazem coś spieprzyli, jak zwykle.
Edytowane przez R4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, AMD rekomenduje używanie AMD Balanced dla ryzenów, w szczególności dla 3 generacji i z tego co mi wiadomo ma ono na standardowo ustawienie na 90% min zużycia:

https://pcper.com/2017/04/amd-releases-ryzen-balanced-power-plan-test-results-inside/

Coś tam naprawili i zarazem coś spieprzyli, jak zwykle.

Ten link do artykułu z 2017, najnowsze wersje chipsetu wprowadziły 99% minimalny stan procesora w planie AMD Balanced

 

Tekst z PDF, z artykułu AMD jak wprowadzili nową wersję chipsetu version 1.07.29. Więc aktualnie jest 99%min i max 100%. Dlatego tak mam.

We will also be adjusting how the processor behaves in low or idle workloads. If a processor core is not power gated and sleeping, the processor core will sit at 99% of base clock for low or idle workloads. For example: an AMD Ryzen™ 7 3700X base clock is 3600MHz, so you would see “idle” frequencies around 3564MHz ± 0.08%. This 99% value keeps the active core on a razor’s edge so that your non-trivial applications can easily trigger CPU boost. While boosted, the processor will still control frequency selection in 1ms intervals.

 

Link do artykułu:

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/07/30/community-update-5-let-s-talk-clocks-voltages-and-destiny-2

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość posiadaczy tego procesora by się cieszyła, gdyby chodził im cały czas na 4,2GHz ;)

 

Cieszył bym się gdyby nie fakt że wtedy strasznie się grzał i w spoczynku temperatura sięgała 45 stopni

 

Napiszesz co było rozwiązaniem? Może innym się na przyszłość przyda.

 

Zmiana tych dwóch ustawień w bios oraz ustawienie planu zasilania na zrównoważony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rorus1991

Tyle że temperatura w spoczynku nie ma znaczenia...

To po co ludzie testują temperatury w spoczynku, jak mozesz wytłumacz co masz na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj tych, którzy testują ;) Nie ma to większego sensu. Ale znaczenie ma pobór prądu w spoczynku. Jeśli płyta domyślnie wyłączała C-States to faktycznie procesor mógł ciągnąć więcej prądu niż powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po co ludzie testują temperatury w spoczynku, jak mozesz wytłumacz co masz na myśli.

Assassin dobrze streścił.

 

Nie wiem po co testują. Może kiedyś miało to sens, gdy możliwość regulacji wentylatora była znikoma. W takim przypadku mogło to mieć sens, by mieć ciszę w spoczynku.

Teraz ten element odchodzi, bo praktycznie każda płyta pozwala zestroić krzywą dla cpufan. Niektóre nawet z zakresem pozwalającym na tryb półpasywny.

 

 

Niektórzy czasami przytaczają argument "bo żywotność cpu". Problem w tym, że cpu po prostu nie chcą umierać, a nawet gdy się przegrzewają, to mają szereg zabezpieczeń który albo wyłącza jednostkę, albo zbija zegary. By zamordować cpu naprawdę trzeba się postarać (albo mieć pecha).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i 99% jest ok, bo wtedy normalnie zrzuca zegary, ale 100% minimum już nie jest ok

Dokładnie

 

Ten link do artykułu z 2017, najnowsze wersje chipsetu wprowadziły 99% minimalny stan procesora w planie AMD Balanced

 

Tekst z PDF, z artykułu AMD jak wprowadzili nową wersję chipsetu version 1.07.29. Więc aktualnie jest 99%min i max 100%. Dlatego tak mam.

 

 

Link do artykułu:

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/07/30/community-update-5-let-s-talk-clocks-voltages-and-destiny-2

Dzięki za informacje.

 

Zmiana tych dwóch ustawień w bios oraz ustawienie planu zasilania na zrównoważony

Używając planu AMD zyskasz minimalnie większą wydajność:

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież AMD rekomenduje używanie planu zasilania AMD Balanced, a ten ma 99%min a max 100%, wraz z c-state i CnQ na ON zbija zegary do 2800mhz.

 

Do tego był problem z updatem Windowsa 10, który zwiększał użycie procka w idle, mieli to naprawić.

 

U mnie w IDLE zegary spadają do 300-600MHz a nawet do OFF. W RyzenMaster można sobie to sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w IDLE zegary spadają do 300-600MHz a nawet do OFF. W RyzenMaster można sobie to sprawdzić.

Ta wiem, nawet wpadają w tzw usypianie "sleep"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki plan nie zaniża czasem wydajności? jak macie to ustawione balanced + c-state i C&Q on :hmm: ja zawsze na cpu ustawiałem wysoką wydajność a oszczędzacze w biosie wyłączałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Robiłem testy w Far Cry Primal i nie ma ani 1 fps różnicy pomiędzy planami zasilania. To raczej chodzi o idle/pulpit. Wtedy sobie sprawdzamy ile Watt pobiera np w HWINfo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy w Far Cry Primal i nie ma ani 1 fps różnicy pomiędzy planami zasilania. To raczej chodzi o idle/pulpit. Wtedy sobie sprawdzamy ile Watt pobiera np w HWINfo.

bardziej chodziło mi o c-state i c&q w biosie bo jeżeli to jest wyłączone to i tak każdy plan działa tak samo pod windą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...