Skocz do zawartości
RadziK71

Problem z wyborem monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad 5 lat używam iiyamy 24" FHD AMVA+, 60Hz.

I nie ukrywam, że w pełni mi ten monitor odpowiadał. Przyszedł pomysł kupić coś większego (27"), w 1440p.

 

I tu zaczynają się moje problemy. Nie wiem jaki rodzaj matrycy, jakiego producenta, czy prostą, czy krzywą, dodatkowo setki nieprzychylnych komentarzy pod praktycznie każdym monitorem nie ułatwiają tego.

 

Do czego wykorzystywany będzie monitor:

60% to granie, z czego nie gram w multiplayery

30% to przeglądanie neta, biurówka

10% to oglądanie netflixa, YT

 

Początkowo myślałem o TN, 144Hz, ale zastanowiłem się czy ja naprawdę potrzebuję takiego "gejmingowego" monitora? Z nowszych, "dynamiczniejszych" tytułów, które chciałbym na nim zagościć to będzie FC5, CP77, czy Borderlands 3, więc raczej żadne super dynamiczne tytuły.

Może jednak lepiej byłoby mieć lepsze kolory. I czy w ogóle potrzebuję te 144Hz?

Liczyłem, żeby wydać do ~1500zł, ale im dłużej na tym myślę, tym bardziej nie wiem czy wziąć za tyle TN, dołożyć, a jeśli tak to do VA, czy IPS, czy może właśnie "odpuścić" i kupić jakieś VA/IPS w 60Hz za 1000zł?

Dodam, że byłem obczaić kilka monitorów i ewidentnie coś mi "nie gra" w zakrzywionych matrycach, wolałbym płaską.

 

Z góry dzięki za podpowiedzi, bo już sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam problem w wyborze monitora. Jedno co Ci powiem to warto dopłacić do 144hz i gsync, gsync compatible. Gra na 60hz + vsync to koszmar w większości grach i mówię tu o singlach. Wiem coś o tym bo mam obecnie 60hz IPS vsync 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie miałem i nadal nie mam problemów przy 60FPS (nawet za czasów CRT, który mi pracował przy 100Hz, choć tam pamiętam już od 50 fps było cacy ). Koszmar to może i jest przy 25fps. Teraz ogrywam Batman Arkham Asylum ze stałym 60fps w 2560x1440 i gra się rewelacyjnie (płynny i szczegółowy obraz ).

 

ps. kiedyś odpaliłem jakąś "ulepszoną synchronizację" AMD i paradoksalnie przy 60Hz nie było płynności - także jak ktoś narzeka na jakieś ścinki przy 60Hz to niech pobawi się trybami synchronizacji i ponadto sprawdzi, czy ma stałe 60 FPS

 

ps. poniżej film jak to wygląda przy NIESTABILNYCH 30fps na konsoli (ściągnąłem ten klip w wersji 60fps 1080p i zrobiłem analizę poklatkową - w sekundzie jest 30 realnych, to znaczy unikalnych klatek, jednak nie są one równomiernie rozłożone w czasie, bo np. są dwie-trzy unikalne klatki obok siebie, a później np. 2-3-krotny dubel, oczywiście nie w każdej sekundzie, bo są takie przedziały czasu, że jest stałe 30fps, czyli klatka unikalna-dubel-klatka unikalna-dubel):

- to już prędzej można nazwać tragedią.

 

A tutaj dla porównania ~45fps (tyle jest realnie i też są niestabilne, bo są wciśnięte w klip 60fps) z X-Box One X

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie miałem i nadal nie mam problemów przy 60FPS (nawet za czasów CRT, który mi pracował przy 100Hz, choć tam pamiętam już od 50 fps było cacy ). Koszmar to może i jest przy 25fps. Teraz ogrywam Batman Arkham Asylum ze stałym 60fps w 2560x1440 i gra się rewelacyjnie (płynny i szczegółowy obraz ).

 

ps. kiedyś odpaliłem jakąś "ulepszoną synchronizację" AMD i paradoksalnie przy 60Hz nie było płynności - także jak ktoś narzeka na jakieś ścinki przy 60Hz to niech pobawi się trybami synchronizacji i ponadto sprawdzi, czy ma stałe 60 FPS

 

ps. poniżej film jak to wygląda przy NIESTABILNYCH 30fps na konsoli (ściągnąłem ten klip w wersji 60fps 1080p i zrobiłem analizę poklatkową - w sekundzie jest 30 realnych, to znaczy unikalnych klatek, jednak nie są one równomiernie rozłożone w czasie, bo np. są dwie-trzy unikalne klatki obok siebie, a później np. 2-3-krotny dubel, oczywiście nie w każdej sekundzie, bo są takie przedziały czasu, że jest stałe 30fps, czyli klatka unikalna-dubel-klatka unikalna-dubel):

- to już prędzej można nazwać tragedią.

 

A tutaj dla porównania ~45fps (tyle jest realnie i też są niestabilne, bo są wciśnięte w klip 60fps) z X-Box One X

Stałe 60fps mi nie przeszkadza. Jedynie przycinki związane z vsync. Jest to ograniczanie GPU. Bez vsync jest tearing więc najlepiej brać 144hz z freesync lub gsync

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...